Relatia s-a racit,iar eu sunt insarcinata

  •  
    • 7959 mesaje
    2 Sep 2015, 02:40
    0 0
    Mah, ce facurati bre aci, ha? Fata e deja gravida, ceva idei?
    Andreea, ai aruncat bomba, lasa omul sa o digere, lasa-i putin timp si vezi apoi ce zice.
    Asezati-va la masa si discutati calm, daca tu fugi, nu rezolvi nimic, mai mult, omul nu va crede ca  e copilul lui. Deh, barbatii vin din alta galaxie...
    Vorbiti calm la un suc si un gratar despre sarcina. Daca tu nu vrei ca el sa se implice in cresterea copilului legea te va obliga oricum, mai bine sa vi tu in intampinare si sa stabiliti o punte intre voi. Copilul asta nu este doar al tau, chiar daca ai hotarat singura sa il ai, legea permite si tatalui niste drepturi si ai mare grija ca pentru ca tu nu te poti intretine singura, iar el are cu ce se intretine, ti-l poate lua. Poti tu sa fii foarte scolita, daca la momentul ala nu ai cu ce-l intretine, tatal ti-l ia!
    Unde-i lege, nu-i tocmeala!
    Lasa orgoliul asta prostut si cauta sa te intelegi cu iubitul tau.

    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 2 Sep 2015, 03:03
  •  
    • 687 mesaje
    2 Sep 2015, 07:00
    0 0
    AndreeaC96 said:
    veracara said:Săracul copil!
    Dacă vrei sa fii o mama buna încearcă sa devii mai responsabila.Evita scandalurile...copilul poate avea traume încădin burtica si nu se va dezvolta sănătos.Lasa egoismul și mofturile și fa ce este mai bine pentru copil.

     
    Ce mofturi am? Ca vreau sa aiba un tata? Sunt egoista ca il fac tata? Nu stiu care il accepta cu 7 clase si afemeat din cale afara. Alta in locul meu fugea cat vedea cu ochii. Evit scandalurile... ok iar la numele tatalui copilului sa fie liniuta nu?

    Andreea si la fetita mea in dreptul tatalui e liniuta.
    Si? A crescut mult mai bine si mai frumos fara un nenorocit.
    M-am intalnit cu el pe strada si nu a avut puterea sa isi privesca fetita in ochi.
    Decat cu un nenorocit ca asta, mai bine mama singura. Multumesc parintilor ca mi-au fost alaturi si au avut grija de fata cat eu am fost plecata la munca. 

     

  •  
    • 687 mesaje
    2 Sep 2015, 07:10
    0 0
    serena_van said:Se vede ca esti imatura si la copil nu te gandesti,o persoana matura incerca sa rezolve problema, nu fuge cum ai facut tu.ai zis ca nu ai ce vorbi cu el dar la copil nu te-ai gandit nici macar 2 secunde, cand copilul va creste si te va intreba de ce a crescut fara tata ,tu ce raspuns ii vei da?cresterea unui copil nu este floare la ureche, o sa faci din noapte zi plus ca trebuie sa ai o situatie economica buna ca copilul nu creste cu aer.nu mai visa trezeste-te la realitate ca viata nu este roz cum crezi tu.

    Serena si eu am un copil fara tata, are acum 3 ani fata si la tata e pusa liniuta.
    Sa stii ca si eu am avut dilema asta: ce ii spun fetii mele daca ea ma intreaba de tata?
    Mama mi-a dat un sfat: daca esti fata desteapta sau te trezesti pe drum, vei stii ce sa ii spui, cum sa ii spui, ii vei spune in asa fel incat sa inteleaga ca nu a mai mers, sa stii sa explici pt varsta la care ea se afla in momentul in care te intreaba.
    Si m-a facut sa ma maturizez sa iau viata in serios pt ca ultimul lucru care as vrea sa il fac ar fi sa imi ranesc copilul.
    Poate nasterea va fi pt ea o palma si va lua in serios totul 
  •  
    • 687 mesaje
    2 Sep 2015, 07:15
    0 0
    serena_van said:Fetele in ziua de astazi fac copii ca asa este moda.si cum zicea carmen multi ajung la orfelinat.ea a crezut ca daca ii face un copil il tine legat de ea.saraca de tine un barbat nu il tii cu un copil

     

    Sincer eu nu am facut acel copil sa il tin legat langa mine.
    Pur si simplu era prima data cand ramaneam gravida, nu am vrut sa fac avort, deoarece nasa fetitei mele a facut un avort din cauza caruia acum nu mai poate face copii si nu am vrut sa risc.
    Nu toate facem copii ca sa ii tinem legati langa noi. Nu tin partea nimanui dar daca o femeie/fata face un copil , nu il face nici de drag sa ramana singura dar nici sa il tina legat langa ea. Fiecare are un motiv pt care il pastreaza chiar daca stie ca va ramane singura 

  •  
    • 687 mesaje
    2 Sep 2015, 08:00
    0 0
    AndreeaC96 said:

    Ai o prietena extraordinara in mama ta. Asculta de ea.

     
    Mama imi spune ca sa pastrez copilul si sa ma impac cu iubitul pentru ca e tatal copilului meu. Si mai mult ca sigur asta voi face nu neaparat pentru mine care il iubesc enorm ci pentru copil.

    Oricat mi-as dorii nu pot tine si locul mamei si al tatalui si chiar daca as gasii pe altcineva sa ma iubeasca copilul nu ar fi iubit de aceea persoana cum l-ar iubii tatal lui. 

     


    Eu una nu m-as fi impacat cu tatal fetii mele nici in ruptul capului, nici mama sa ma fi rugat.
    Cum puteam sa ma fi impacat cu unul care atunci cand am ramas gravida a inceput sa ma bata, sa ma jignesca, sa ma insele?
    Cum sa fi lasat eu micuta mea in grija lui 5 minute?? Iarta-ma dar daca intradevar vrei sa te impaci cu el, fa-o ca te intelegi bine cu el, va respectati si va iubiti.
    Daca te impaci cu el numai de dragul copilului nu e ceva de bine. Mai tarziu copilul cand va creste va observa relatia rece dintre voi 2 si va crede altceva sau cand copilul se va obisnui cu el, ceva se va intampla si voi va veti desparti si atunci copilul va intreba unde e tati?
    Eu sunt cu cineva si sincer imi iubeste copilul il trateaza ca pe copilul lui si nu-mi pare rau de alegerea facuta. Dar ca sa gasesti acel om trebuie sa deschizi bine ochii sa nu dai peste vreun nenorocit 

  •  
    • 495 mesaje
    2 Sep 2015, 08:06
    0 0
    Doar ochii crezi? Cel mai important e sa-ti deschizi mintea
  •  
    • 687 mesaje
    2 Sep 2015, 08:31
    0 0
    Da Vera ai dreptate dar cum am spus nici sa te impaci de dragul copilului pt ca nu vei fi fericita iar, cel putin in primele luni de viata, starile ei se transmit copilului, si nu va fi bine deloc
  •  
    • 7959 mesaje
    2 Sep 2015, 08:59
    1 0
    Ce va mai place sa futeti la icre, dar va tine footutul doar la astea "mici".Pai, muieri in toata regula sunteti voi? D-aia nu-mi plac mie femeile, sunt rele unele cu altele, barbatii se acopera, isi tin partea unul altuia, sunt uniti. Muierile sunt precum catelele, daca au din ce musca nu se uita imprejur.
    Ati facut-o pe fata asta knock out, sunteti happy?
  •  
    • 7959 mesaje
    2 Sep 2015, 09:04
    1 0
    Vero, sa nu judeci, sa ajuti de poti e lucru mare. Esti mica, mica draga mea.
    Poky, noroc cu ai tai ca bantuiai pe strazi cu copila in brate si azi.
    Etc. Fi-mi-ar rusine mie, ca va citesc! E una sa glumesti si alta sa pui la zid. Da-ti bre cu pietre, perfectelorrrr!!!!
  •  
    • 495 mesaje
    2 Sep 2015, 09:18
    0 0
    Un copil nu e o jucărie. ..daca citești mai bine, tipa asta habar nu are pe ce lume trăiește. Crede ca pământul se învârte în jurul său.
    Și apoi poate mai citesc și alte naive pe aici, așa nu se mai deschid topicuri cu "sunt însărcinată iar el m-a parasit"
    Dacă citeai i-am scris și eu sa îi dea timp sa se obișnuiască cu vestea...dar tipa are un orgoliu incredibil.La copil sa se gândească,nici vorba.Pai dacă face așa acum...crezi ca va putea sa fie o mama responsabila pentru copilul ăla? Dacă o supără copilul? Ce face? Il lasă în gara pe undeva???
    Mie de ea chiar nu îmi pasa, e mare.Copilul e important.
  •  
    • 7959 mesaje
    2 Sep 2015, 09:27
    0 0
    Vero, odata cu nasterea se declanseaza si sentimentele materne, daca nu le-ai avut dinainte. Un pic de credit si o incurajare nu strica nimanui, si apoi cati ani are ea? Iar ajungem la capitolul "copii", fiecare ii creste cum se pricepe, nu-ti vin la pachet si instructiunile de folosire, dar inainte sa te pronunti fa si tu unul, ca sa stii despre ce vorbim!
    "Copilul e important". Gresit! Si ea e importanta, e doar...tanara, dar se va descurca.
    Fruntea sus, Andreea, si lasa orgoliul, ca nu e bun. Da-I timp iubitului si toate se rezolva, chiar daca nu asa cum sperai si iti doreai tu.
  •  
    • 495 mesaje
    2 Sep 2015, 09:34
    0 0
    Il fac când e momentul potrivit .Acum încă nu este.
    Sa speram ca îi vine .
  •  
    • 7959 mesaje
    2 Sep 2015, 09:43
    0 0
    Sa te mariti intai, ca sa nu pati ca fata asta!
    La mine se intampla exact pe dos, decat vorba aia"de ce ti-e frica, nu scapi!" Mie, taman cand sunt sigura de un lucru, imi iasa pe dos.
    Asa ca ai grija ce spui, ca poate te citim si pe tine pe acilea cu "am ramas...si ala nu ma mai vrea"!
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 2 Sep 2015, 09:44
  •  
    • 495 mesaje
    2 Sep 2015, 09:59
    1 0
    Fiecare știe dacă o persoana e cea potrivita pentru tine.Din primele zile ale relației.
    White, ce garantează hârtia aia? Pentru mine nu înseamnă nimic.O relație nu se schimba dacă semnezi.
    Eu nu cred ca în viața te agăți de un barbat sau te bazezi pe alții.Trebuie sa te bazezi pe tine.
    Nu ar fi o drama sa mă las cu un barbat.As gândi ca nu era pentru mine.
    Și ddacă tot ești îngrijorată pentru mine...mi-a fost teamă că am rămas acum câteva luni .Nu a fost nimeni în panica.
  •  
    • 7959 mesaje
    2 Sep 2015, 10:17
    0 0
    Ete asa se duce drac' lumea. Pai familia e baza societatii, daca fiecare femeie face copii in afara casatoriei ne intoarcem in timp la vremurile salbaticiei.
    Nu sunt conservatoare sa stii, dar chestia asta mi se pare cel mai urat si injositor lucru pentru o femeie. Un copil trebuie sa aiba alaturi si ca model atat o mama, cat si un tata. Un tata de weekend sau de vacanta nu-l ajuta prea mult in viata, unde mai pui ca doar un copil nu-l faci singura... Si apoi, cand tie ti-e greu transferi pe umerii lui micuti toata frustrarea:" esti prost ca tac-tu", "mai du-te si cere-I si lui tac-tu", "sa te mai creasca si el", etc. Nu e normal si nici corect fata de copilul ala sa faci doar ce vrei tu, un pic de responsabilitate si maturitate ne trebuie tuturor, doar avem o varsta si nu e vorba de...19 ani!
    Altfel, fiecare e liber sa faca ce vrea, nu?
  •  
    • 495 mesaje
    2 Sep 2015, 10:22
    1 0
    Tocmai ca trebuie sa ii gasesti tatal potrivit.Nu sa faci copil cu orice derbedeu.
    Sunt pentru casatorie in cazul in care apare un copil.
    Famile e aia care e facuta cu dragoste si respect,nu cu un certificat.Daca nu ai astea,mai bine nu semnezi.Ca dupa un timp sigur vei semna divortul.
  •  
    • 1890 mesaje
    2 Sep 2015, 13:32
    0 0
    White_Storm said:Vero, odata cu nasterea se declanseaza si sentimentele materne, daca nu le-ai avut dinainte.

     Nu zau?! De-aia "e" atatia copii abandonati prin orfelinate?!

  •  
    • 1890 mesaje
    2 Sep 2015, 13:33
    1 0
    Daca esti asa cum spui, desteapta la mate, sa stii ca ai esuat lamentabil in viata.
  •  
    • 169 mesaje
    2 Sep 2015, 15:44
    0 0
    scorpion112 said:
    White_Storm said:Vero, odata cu nasterea se declanseaza si sentimentele materne, daca nu le-ai avut dinainte.

     Nu zau?! De-aia "e" atatia copii abandonati prin orfelinate?!

     
    Stii de unde provin majoritatea copiilor din orfelinate? Din violuri. Tu sa fi fost violata la 14 ani si sa fi ramas insarcinta ce faceai? Sa mai fi participat la viol si vreo 10 ca sa nu stii nici care e tatal. Lasa ca sunt copii abandonati si de diferite femei casatorite. Cand ai 3 copii si mai e unul pe drum iti vine sa iti iei campii si tu sa ai salariu minim pe economie.  Mai sunt si cazuri cum au fost la mine. Copil violat de propriul tata. Si sa ai dupa 5 copii. Tu ce ai face in locul unei asemenea fete? Ai pastra copiii? Sa nu imi spui ca exista justitie ca daca ai uitat traiesti in Romania, unde nu exista asa ceva.  O prietena de a mea a asteptat o ora sa ii vina politia ca barbasu o daduse afara din casa cu tot cu copii desi era casa ei asa ca nu spune ca intr-un astfel de caz te ajuta politia ca nu e asa.  Sau mai e varianta avortului. Intr-o familie saraca d eund ebani de avort? Sa mai fie si 10 membri,fata sa fie gravida cu al 5-lea copil  ca ii da statul bani nu?

  •  
    • 7959 mesaje
    2 Sep 2015, 16:26
    0 0
    scorpion112 said:
    White_Storm said:Vero, odata cu nasterea se declanseaza si sentimentele materne, daca nu le-ai avut dinainte.

     Nu zau?! De-aia "e" atatia copii abandonati prin orfelinate?!

     Zau, mai exista orfelinate?
    E trist si sincer cred ca in ro este tampita ideea. 
    Copiii sunt abandonati de multe ori din vina parintilor, stiu caz concret, apoi de frica zvonurilor, a barfelor. Wtf?  
    In alte state, copilul e dat spre adoptie, nu omorat. Bineinteles ca la noi totul este greu si neajunsurile mari.