Relatia s-a racit,iar eu sunt insarcinata

  •  
    • 10065 mesaje
    2 Sep 2015, 22:05
    0 0
    Io nu va cred si pace ...

    Cum bre sa fie troll ... ?


    - Gigel, nu-i asa ca doi pus doi fac patru ?

    - Adevarat doamna invatatoare ...

    -Ei ... vedeti copii, voi de ce nu invatati ca el ... ?


    Andrea, nu-i asa ca nu esti troll ?

  •  
    • 1890 mesaje
    2 Sep 2015, 22:06
    1 0
    Una din finele mele (am trei) a pierdut trei sarcini. Medicul i-a spus ca nu mai poate avea copii si fina mea s-a resemnat, ba a si multumit lui Dumnezeu ca a ramas in viata, ultima sarcina a fost foarte grea, toxica si a pierdut-o in luna mare. Desi sunt foarte bine situati financiar totusi niciodata nu si-au pus problema adoptiei. Au spus ca, de multe ori, copilul tau iti poate face o "bucurie" d-apoi unul adoptat pe care nu stii ce hram poarta. Acum ii inteleg mult mai bine vazand ce poti debita.
  •  
    • 169 mesaje
    2 Sep 2015, 22:12
    1 0
    scorpion112 said:Una din finele mele (am trei) a pierdut trei sarcini. Medicul i-a spus ca nu mai poate avea copii si fina mea s-a resemnat, ba a si multumit lui Dumnezeu ca a ramas in viata, ultima sarcina a fost foarte grea, toxica si a pierdut-o in luna mare. Desi sunt foarte bine situati financiar totusi niciodata nu si-au pus problema adoptiei. Au spus ca, de multe ori, copilul tau iti poate face o "bucurie" d-apoi unul adoptat pe care nu stii ce hram poarta. Acum ii inteleg mult mai bine vazand ce poti debita.

     
    De asta merge tara prost. Stii cati copii sunt in grija statului? 80.000
    Stii cati sunt adoptati pe an maxim 1000. Si mai degraba sa crestem catei nu? Mai stiu eu una care a zis ca nu vrea copii, s-a maritat si ca sa vezi a luat o boala de la animal asa spune ea si ca sa ramana insarcinata are nevoie de tratament.  

  •  
    • 21 mesaje
    2 Sep 2015, 22:13
    0 0
    Dece nu esti deacord cu adoptia
  •  
    • 169 mesaje
    2 Sep 2015, 22:16
    0 0
    ViktorC said:Io nu va cred si pace ...

    Cum bre sa fie troll ... ?


    - Gigel, nu-i asa ca doi pus doi fac patru ?

    - Adevarat doamna invatatoare ...

    -Ei ... vedeti copii, voi de ce nu invatati ca el ... ?


    Andrea, nu-i asa ca nu esti troll ?

     
     
    Nu sunt. Dar am spus ca nu bat pe tema asta cu o persoana care probabil se plictisea si acum numara nuante si culori. 

  •  
    • 21 mesaje
    2 Sep 2015, 22:16
    0 0
    Asa este Andreea multi copiii sunt abandonati si așteaptă să fie luati acasă de o femeie care isi doreste cu ardoare acel bebe mama nu e cea care da nastere ci aceea care îl creste si-i poartă de grija daca îl iei de mic îl poti educa cum vrei si nu vei avea probleme
  •  
    • 169 mesaje
    2 Sep 2015, 22:19
    0 0
    amalia said:Asa este Andreea multi copiii sunt abandonati si așteaptă să fie luati acasă de o femeie care isi doreste cu ardoare acel bebe mama nu e cea care da nastere ci aceea care îl creste si-i poartă de grija daca îl iei de mic îl poti educa cum vrei si nu vei avea probleme

     
    Sunt de acord cu tine amalia. Si eu imi doresc sa adopt peste cativa ani un bebe dar imi doresc sa fie mai mic decat am fost eu cand am fost adoptata. 

  •  
    • 21 mesaje
    2 Sep 2015, 22:23
    1 0
    Si eu sunt tot adoptată adică în plasament
  •  
    • 21 mesaje
    2 Sep 2015, 22:23
    0 0
    Acum am 16 ani si mă tem când voi face 18 ani să nu mă dea afară
  •  
    • 21 mesaje
    2 Sep 2015, 22:25
    0 0
    Mult noroc
  •  
    • 1890 mesaje
    2 Sep 2015, 22:26
    1 0
    amalia said:Asa este Andreea multi copiii sunt abandonati si așteaptă să fie luati acasă de o femeie care isi doreste cu ardoare acel bebe mama nu e cea care da nastere ci aceea care îl creste si-i poartă de grija daca îl iei de mic îl poti educa cum vrei si nu vei avea probleme

     Si educatia are rolul ei dar si gena. Si uneori se dovedeste ca aceasta din urma e mai puternica.

  •  
    • 10065 mesaje
    2 Sep 2015, 22:28
    0 0
    AndreeaC96 said:
    ViktorC said:Io nu va cred si pace ...

    Cum bre sa fie troll ... ?


    - Gigel, nu-i asa ca doi pus doi fac patru ?

    - Adevarat doamna invatatoare ...

    -Ei ... vedeti copii, voi de ce nu invatati ca el ... ?


    Andrea, nu-i asa ca nu esti troll ?

     
     
    Nu sunt. Dar am spus ca nu bat pe tema asta cu o persoana care probabil se plictisea si acum numara nuante si culori. 

     

    Io te cred, Andrea, io te cred ...

     

  •  
    • 1890 mesaje
    2 Sep 2015, 22:31
    1 0
    AndreeaC96 said:

    Sunt de acord cu tine amalia. Si eu imi doresc sa adopt peste cativa ani un bebe dar imi doresc sa fie mai mic decat am fost eu cand am fost adoptata. 

     Mai scurteaza coada vulpii. Tu nu esti pe banul tau, ai venit la maica-ta gravida sa-ti creasca ea copilul si mai ai si aere de eroina ca vrei sa adopti. Pai tu ai spus ca pentru adoptie iti trebuie o caruta de acte, plus ca financiar trebuie sa stai bine. Cum crezi ca statul iti incredinteaza copil? II arati fluturasul de salariu al mamei tale??

  •  
    • 21 mesaje
    2 Sep 2015, 22:34
    0 0
    Adevărat și eu mă tem să nu fac ce a făcut mama mea a fumat in toate cele luni a făcut foarte mulți copii și ne-a lăsat pe toți iar surorile mele au făcut la fel s-au lăsat de scoală la 16 ani au născut etc însă eu nu sunt asa nu seman cu mama ci cu tata care e decedat de mult sunt talentata la muzica pe viitor voi participa la un show tv sa îmi împărtășesc talentul tuturor asta in timp desigur cu multa munca sa ai un copil e o responsabilitate mare când voi avea copii daca la ce probleme am nu voi avea sanse sa dau nastere unui bebe vreau să ii ofer tot cei mai bun si să fie mândru că sunt mamica lui
  •  
    • 169 mesaje
    2 Sep 2015, 22:35
    1 0
    scorpion112 said:
    AndreeaC96 said:

    Sunt de acord cu tine amalia. Si eu imi doresc sa adopt peste cativa ani un bebe dar imi doresc sa fie mai mic decat am fost eu cand am fost adoptata. 

     Mai scurteaza coada vulpii. Tu nu esti pe banul tau, ai venit la maica-ta gravida sa-ti creasca ea copilul si mai ai si aere de eroina ca vrei sa adopti. Pai tu ai spus ca pentru adoptie iti trebuie o caruta de acte, plus ca financiar trebuie sa stai bine. Cum crezi ca statul iti incredinteaza copil? II arati fluturasul de salariu al mamei tale??

     
    Tu nu citesti tot. Peste ani am spus. Asta poate insemna la 35 de ani. Dar daca tu citesti numai ce vrei e clar. Nu neaparat salariul conteaza. Starea civila, camin stabil,loc de munca stabil. Astea sunt cerintele. Pe langa zeci de analize. Daca vrei caut un dosar online si iti trimit link sa citesti despre adoptie.
     

  •  
    • 10065 mesaje
    2 Sep 2015, 22:39
    0 0
    Chiar asa mai Andrea, cum ai ajuns tu la adoptie ?

    Avura-i un iubit de la care te-ai pricopsit cu o sarcina ce doresti cu orice ptret a o pastra ...

    Pai nu mai bine mai astepti un doi-trei ani ( dupa cum amintea Scorpion) si-o mai pui de-o tavaleala serioasa ? Ha ?

    Ca tot ii viata atit de roz ...

  •  
    • 169 mesaje
    2 Sep 2015, 22:48
    0 0
    ViktorC said:Chiar asa mai Andrea, cum ai ajuns tu la adoptie ?

    Avura-i un iubit de la care te-ai pricopsit cu o sarcina ce doresti cu orice ptret a o pastra ...

    Pai nu mai bine mai astepti un doi-trei ani ( dupa cum amintea Scorpion) si-o mai pui de-o tavaleala serioasa ? Ha ?

    Ca tot ii viata atit de roz ...

     

    Nu,multumesc. Eu merg pe ideea: Daca pe mine m-a adoptat cineva eu de ce sa nu fac acelas lucru? 

  •  
    • 1890 mesaje
    2 Sep 2015, 22:53
    1 0
    Am o prietena care a incercat din rasputeri o adoptie si s-a lasat pagubasa. I-a cerut o caruta de acte (de la certificat de casatorie, adeverinta de salariat, cont in banca, pana la actul casei), examene psihologice si psihiatrice, declaratii de la familie, cunoscuti, colegi de serviciu si apropiati, intrevederi si paraintrevederi, Dupa ce a terminat cu toate acestea care au costat-o timp si bani a reusit sa ia pe rand trei copii (mai marisori). Prima data a luat o fetita cam de trei ani. I s-a acordat o perioada de proba timp in care era un trafic la ea in casa parca era aeroport. Veneau cei de la protectia copilului. Cand in sfarsit s-a terminat perioada de proba si copilul si mama adoptiva s-au atasat una de alta a venit puternic din urma mama adevarata care s-a opus adoptiei, desi copilul era dat in plasament. Apoi a luat doi copii baiat si fata de cam 6-7 ani. Copii crescuti la tara de o asistenta maternala. Vai de steaua lor, pana i-a invatat reguli elementare de igiena i-a trecut parul prin caciula. Cand in sfarsit ii pregatea de scoala (dupa ce i-a dus in excursii prin tara, se minunau de masina, de locurile pe unde treceau) a observat ca baietelul incepuse sa fure bani. Nu multi, maruntis, dar cand l-a pus in fata dovezii mai si mintea cu nerusinare. Astfel s-a terminat faimoasa experienta cu copiii adoptati, nu-i mai trebuie nici sa auda.
  •  
    • 10065 mesaje
    2 Sep 2015, 23:00
    0 0
    AndreeaC96 said:
    ViktorC said:Chiar asa mai Andrea, cum ai ajuns tu la adoptie ?

    Avura-i un iubit de la care te-ai pricopsit cu o sarcina ce doresti cu orice ptret a o pastra ...

    Pai nu mai bine mai astepti un doi-trei ani ( dupa cum amintea Scorpion) si-o mai pui de-o tavaleala serioasa ? Ha ?

    Ca tot ii viata atit de roz ...

     

    Nu,multumesc. Eu merg pe ideea: Daca pe mine m-a adoptat cineva eu de ce sa nu fac acelas lucru? 

     

    Ai suflet maret, am priceput .

     

    Cum de-altfel "visuri" marete pentru o pustoaica de doar 19 ani . De moment, planuri doar, ce-ti ofera viitorul ... vei vedea . Printre prioritati la o asa virsta, e sa inveti secretele in a iti "citi" partenerul , in ce priveste in ale dragostei, parerea mea.

     

  •  
    • 169 mesaje
    2 Sep 2015, 23:06
    0 0
    scorpion112 said:Am o prietena care a incercat din rasputeri o adoptie si s-a lasat pagubasa. I-a cerut o caruta de acte (de la certificat de casatorie, adeverinta de salariat, cont in banca, pana la actul casei), examene psihologice si psihiatrice, declaratii de la familie, cunoscuti, colegi de serviciu si apropiati, intrevederi si paraintrevederi, Dupa ce a terminat cu toate acestea care au costat-o timp si bani a reusit sa ia pe rand trei copii (mai marisori). Prima data a luat o fetita cam de trei ani. I s-a acordat o perioada de proba timp in care era un trafic la ea in casa parca era aeroport. Veneau cei de la protectia copilului. Cand in sfarsit s-a terminat perioada de proba si copilul si mama adoptiva s-au atasat una de alta a venit puternic din urma mama adevarata care s-a opus adoptiei, desi copilul era dat in plasament. Apoi a luat doi copii baiat si fata de cam 6-7 ani. Copii crescuti la tara de o asistenta maternala. Vai de steaua lor, pana i-a invatat reguli elementare de igiena i-a trecut parul prin caciula. Cand in sfarsit ii pregatea de scoala (dupa ce i-a dus in excursii prin tara, se minunau de masina, de locurile pe unde treceau) a observat ca baietelul incepuse sa fure bani. Nu multi, maruntis, dar cand l-a pus in fata dovezii mai si mintea cu nerusinare. Astfel s-a terminat faimoasa experienta cu copiii adoptati, nu-i mai trebuie nici sa auda.

     

    Da. din pacate sistemul cere prea multe. Dar te intreaba si ce iti doresti cel putin la mine asa e. Depinde de la centrul la centru. Unii sunt cu compunerile,altii cu examenele psihologice si mai nou si scolare. Crezi ca la mine a durat 2 ani degeaba? Nebuna tot asa ca ea isi vrea copilul inapoi. Ai mei au dat-o in judecata si au venit cu o afirmatie care bine-nteles ea inchis gura. Daca tot o voiai de ce ai dat-o spre adoptie? Sunt nebune care nu realizeaza ca li se cere acordul cand isi lasa copilul in spital si sunt intrebate. Vrei sa il ei peste ani sau esti de acord sa fie dat spre adoptie. Daca ea accepta sa il dea spre adoptie ce mai vrea  dupa. Macar ii face un bine si e crescut de o alta familie decat sa il ti inchis intr-un sistem bolnav. Cea care mi-a spus mai multe despre familia mea a plecat in strainatate si imi spunea ca statul nu are bani pentru hainele copiilor, jucarii si mancare. Infirmierele dadeau bani pentru astea si alti oameni care voiau sa adopte un copil. Sunt sigura ca fetita de 3 ani s-a atasat de ea. Mama naturala a putut sa o ia inapoi?