Relatia s-a racit,iar eu sunt insarcinata

  •  
    • 11561 mesaje
    29 Aug 2015, 09:06
    1 0
    scorpion112 said:
    veracara said:Ești sigura ca îl vrea dar nu ai curaj sa îi spui.Pai nu vezi ca te contrazici?
    Probabil ca trăiești la tara...doar acolo lumea întreabă dacă te căsătorești sau faci copii.
    Cum am zis...întâi trebuie să îți dai seama pe ce lume trăiești, după sa faci copilul.Tu ești un copil.Te temi de o copila de 16 ani...

     Eu nu stiu ce e cu generatia asta. Desteapta si totusi neancorata in realitate. Ca ea sunt multe. Abia termina scoala, uneori nici atata, le abureste orice golan (vorba aia cu femeia care numai dupa urs nu se duce e perfect adevarata), le impinge unul-doi copii si le inchide viata. Imi vine greu sa cred ca a terminat liceul si inca in frunte. Ar fi avut cu totul alte aspiratii, nu cu orizontul blocat de o scula, cratita si biberoane. Si asta la 19 ani, cand viitorul e inainte, cand totul surade si soarele straluceste chiar si cand ploua.

     Situatia  nu  e  asa  simpla , conteaza  foarte  mult  mediul  social  din  care  provine  si  in  care  a  trait!
     Sunt  o  droaie  de  fete  care  traiesc  in  familii  bantuite  de  saracie , alcoolism , violenta  si  scandaluri , si  ele  cred  ca  facand  un  copil  si  "agatandu  se  " de  gatul  altui  nenorocit  , scapa  de  infern , dar  de  fapt intra  in  altul!
     

  •  
    • 1890 mesaje
    29 Aug 2015, 09:07
    0 0
    Poky said Pt ca ea zice ca parintii lui o plac

    Tu ai timp s-o crezi? Pai daca parintii lui o plac, cumnatii la fel, "iubitul" spune ca ii plac copiii, unde e problema, de ce tremura de frica sa spuna ca e gravida? Ceva e putred!

  •  
    • 495 mesaje
    29 Aug 2015, 09:09
    0 0
    Poky said:Nu am stiut ca stai la el, deci nu prea ai ce zice.
    Si spunea cineva pe aici ca de ce ti-e frica de rudele lui.
    Rudele iti pot face mai mult rau decat unul strain de pe strada( trecuta prin experienta asta cu rudele)

     

    E ușor sa dai vine pe alții...greu sa accepți adevărul dur:ca nu te iubește.
  •  
    • 495 mesaje
    29 Aug 2015, 09:12
    1 0
    Pitzi ce bine ai zis o. (Y)
  •  
    • 1890 mesaje
    29 Aug 2015, 09:17
    1 0
    pitipoanca69 said:

     Situatia  nu  e  asa  simpla , conteaza  foarte  mult  mediul  social  din  care  provine  si  in  care  a  trait!
     Sunt  o  droaie  de  fete  care  traiesc  in  familii  bantuite  de  saracie , alcoolism , violenta  si  scandaluri , si  ele  cred  ca  facand  un  copil  si  "agatandu  se  " de  gatul  altui  nenorocit  , scapa  de  infern , dar  de  fapt intra  in  altul!

     Asa este, ce sa mai zic!

  •  
    • 10065 mesaje
    29 Aug 2015, 09:19
    1 0
    veracara said:Ești sigura ca îl vrea dar nu ai curaj sa îi spui.Pai nu vezi ca te contrazici?
    Probabil ca trăiești la tara...doar acolo lumea întreabă dacă te căsătorești sau faci copii.
    Cum am zis...întâi trebuie să îți dai seama pe ce lume trăiești, după sa faci copilul.Tu ești un copil.Te temi de o copila de 16 ani...

     

    Ce tie si cu taranoi astia ... la orase nici nu incape in discutie de-o asa mentalitate , adevarat ?

     

    Cu cit esti mai dinspre Bucale, cu cit locuiesti la la inaltime, cu atit esti mai aerisit la minte se pare ...

     

    Gresesc ?

     

  •  
    • 495 mesaje
    29 Aug 2015, 09:26
    0 0
    Poveste reala: tipa a născut.Dupa ce văzut de câteva ori copilul și a realizat cum sta treaba, întreabă asistentele:"Trebuie sa l iau acasă? ???"
  •  
    • 10065 mesaje
    29 Aug 2015, 11:06
    2 0
    Daca intre voi doi nu-s apele limpezi , ce asteptari poti avea le ceilalti membri a formatiei, familionu, Andreo .

  •  
    • 169 mesaje
    29 Aug 2015, 12:41
    0 0
    veracara said:Ești sigura ca îl vrea dar nu ai curaj sa îi spui.Pai nu vezi ca te contrazici?
    Probabil ca trăiești la tara...doar acolo lumea întreabă dacă te căsătorești sau faci copii.
    Cum am zis...întâi trebuie să îți dai seama pe ce lume trăiești, după sa faci copilul.Tu ești un copil.Te temi de o copila de 16 ani...

     

    Si ce sa inteleg. Ca ar trebuii sa avortez? Sau sa il abandonez? NICIODATA. Nu am stat la tara nici macar o zi. Stau in inima tarii, in Brașov.  Daca tu stii ca Brasovul e la tara atunci stau la tara. Daca ai avea 67 de ani si ai stii ca mmaiai de trait cam 10 ani. Nu ai intreba cand vei avea nepoti?

  •  
    • 169 mesaje
    29 Aug 2015, 12:46
    0 0
    scorpion112 said:
    Poky said Pt ca ea zice ca parintii lui o plac

    Tu ai timp s-o crezi? Pai daca parintii lui o plac, cumnatii la fel, "iubitul" spune ca ii plac copiii, unde e problema, de ce tremura de frica sa spuna ca e gravida? Ceva e putred!

     

    Sa stii ca in casa ta intra cand vrea verisoara iubitului care e in stare sa ma si otraveasca eu ce sa fac.  La ea e problema banilor. Cand are nevoie normal ca ii cere lui si posibil sa creada ca daca ii fac un copil ea nu va mai primii bani. Nu va mai sta atat de mult timp cu ei. Dar totusi el are 26, ea 16 nu ar fi normal sa stea cu cei de varsta ei sa ne lase sa respiram

  •  
    • 495 mesaje
    29 Aug 2015, 13:16
    0 0
    Unde ai citit tu de avort?
    E vorba ca trăiești cu capul în nori și ești și foarte imatura.Incepe prin a conștientiza ce înseamnă un copil și câte responsabilități implica.Tu nu ai curaj nici sa îi spui ca ești gravida și vrei sa te credemiîn stare sa crești copilul? Sa fim serioși. ..Încep sa cred ca ești troll.
  •  
    • 169 mesaje
    29 Aug 2015, 13:26
    0 0
    veracara said:Unde ai citit tu de avort?
    E vorba ca trăiești cu capul în nori și ești și foarte imatura.Incepe prin a conștientiza ce înseamnă un copil și câte responsabilități implica.Tu nu ai curaj nici sa îi spui ca ești gravida și vrei sa te credemiîn stare sa crești copilul? Sa fim serioși. ..Încep sa cred ca ești troll.

     

    Sunt o groaza de fete care au un copil de tinere si sunt implinite si din punct de vedere al carierei cat si al familiei. Nu imi arde de glume cand e vorba de un copil. Nu il oblig sa isi recunoasa copilul. Vrea bine, nu vrea atunci sa ramana cu cine vrea el. Nu pot sa imi continui studile si dupa ce creste copilul? Pot sa il cresc singura, ajutata de parinti  care amandoi lucreaza. Da, mama e bolnava dar asta nu o tine acasa si aduce destul de multi bani in casa. Totusi este mama mea si stie ca imi doresc un copil si daca va fi nevoie ma va ajuta sa il cresc. Cunosc si minore care au nascut si dupa 1 an au revenit la școală.  Sunt altele care la 30 de ani se gandesc,, Doamne sa schimb scutece, sa ma trezesc noaptea? Dar ce are. E al meu, il pastrez pt ca mi-l doresc si il voi educa asa cum am fost si eu educata.

  •  
    • 495 mesaje
    29 Aug 2015, 13:45
    0 0
    Sì atunci ce vrei...lumineaza ma.
  •  
    • 495 mesaje
    29 Aug 2015, 13:48
    0 0
    Mama ta e bolnava și tu o obligi sa aibe grija de copilul tău. Frumos, nu am ce spune.Nu poți învața sa nu te mai bazezi pe alții? Ci pe tine însuți. Ești cam egoista.
    Acest mesaj a fost editat de către veracara: 29 Aug 2015, 13:49
  •  
    • 169 mesaje
    29 Aug 2015, 14:25
    0 0
    veracara said: Mama ta e bolnava și tu o obligi sa aibe grija de copilul tău. Frumos, nu am ce spune.Nu poți învața sa nu te mai bazezi pe alții? Ci pe tine însuți. Ești cam egoista.

     

    Nu am spus ca va sta ea cu copilul, ca se va trezi ea sa il schimbe, sa il hraneasca, etc. Doar ma va sustine din punct de vedere financiar daca iubitul nu o va face. Si ai intrebat ce vreau. Alta in locul meu ar fi zis sa imi spui cum sa scap de copil. Eu vreau sa stiu cum sa ii spun iubitului meu de care o mucoasa de 16 ani se tine ca scaiul de el ca va fi tata. Nu avem timp de petrecut impreuna doar noaptea sau cand ii spun ca vreau sa fim singuri. Nu ii pot trantii testul de sarcina in fata. O metoda mai normala.

  •  
    • 90 mesaje
    29 Aug 2015, 15:05
    2 0
    Draga mea, tu spui că nu îi poți trânti testul în față. Nu îl trântești, îl așezi frumos pt marginea patului. Nu sunt ironică, nu vreau să jignesc, te susțin cu gândul și nu sunt de acord cu cei ce te descurajează. Multe vorbesc ca și cum ele au fost pregătite la vremea respectivă, emoțional, financiar, fizic, psihic, etc, pentru tot ce le-a servit viața. Sunt doar acrite și înrăite de propriile eșecuri, neîmpliniri și greșeli. Ignoră orice răutate și orice undă negativă care vine spre tine. Tu ești însărcinată și prima ta grijă trebuie să fie starea ta de bine, ca să fiți bine apoi tu și copilul. Ca să ne întoarcem la întrebarea ta, cum îi spui iubitului de copil. Îi spui direct, puiule. Nici pe tine nu te-a pregătit nimeni pentru a afla că ești însărcinată. El s-a culcat cu tine, a știut că poți rămâne însărcinată. Dacă nu digeră vestea, asta este, există riscul să rămâi fără el, însă eu văd că ești pregătită pentru această variantă și că poti conta pe sprijinul familiei tale. Nu amâna discuția cu iubitul tău pentru că este bine să știi din timp cum stau lucrurile. Este bine și ca el să își facă ordine în priorități și, cine știe, poate vestea aceasta îl va trezi la realitate. Avem noi o mentalitate, că bărbatul trebuie menajat, să nu se șocheze când află că va fi tată. Dacă se șochează și reacționează negativ, înseamnă că ceva este defect la el. Rămâne de văzut dacă se recuperează pe parcurs ori rămâne defect. Ai grijă de tine, ai încredere în tine, crede că nimeni nu a avut răspunsuri la toate întrebările și problemele, fii recunoscătoare pentru oamenii buni din viața ta și acceptă-le ajutorul. Și tu vei ajuta, la rândul tău. Viața este bună cu noi, dacă și noi suntem buni cu ea. Fără drame, fără ultimatumuri, fără convingerea că lumea se sfârșește din cauza unui hop, vei vedea că lucrurile vor apuca pe calea lor firească. Îți sunt alături cu sufletul și cu gândul!
  •  
    • 495 mesaje
    29 Aug 2015, 15:53
    0 0
    Un barbat e "defect" dacă nu e pregătit sa fie tata? Cum așa? Cine o spune? Cine spune ca e normal?
    Dar e normal ca o adolescenta sa își stoarcă părinții de bani pentru copilul ei? Ți se pare normal sa faci un copil dacă tu trăiești încă pe spinarea părinților? :0 Ti ar plăcea o fiica așa? Nu cred.Parintii trebuie respectați și lăsați sa își trăiască și ei viața, ca au tot dreptul.Iar noi sa ne asumam responsabilitățile pentru viața noastră șipentru toate acțiunile noastre.Prea ușor sa faci ceva și sa tragă alții.Ti se pare CORECT?
    Fata asta vrea copilul exact din motivul scris de Pitzi mai sus.Nu îi dorește nimeni răul, tare ar fi frumos sa fie cum visează ea.De multe ori însă socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg.
  •  
    • 495 mesaje
    29 Aug 2015, 15:56
    0 0
    Înainte sa vorbești aiurea ca una e acrita, răspunde la o întrebare :Îți place să vezi pe strada copii lăsați în voia sortii, prin orfelinate sau copii traumatizați născuți de părinți inconștienți? Mie Nu.Un copil merita părinți maturi, responsabili și mai ales fără probleme emoționale.
  •  
    • 169 mesaje
    29 Aug 2015, 16:53
    0 0
    veracara said:Înainte sa vorbești aiurea ca una e acrita, răspunde la o întrebare :Îți place să vezi pe strada copii lăsați în voia sortii, prin orfelinate sau copii traumatizați născuți de părinți inconștienți? Mie Nu.Un copil merita părinți maturi, responsabili și mai ales fără probleme emoționale.

     Nu doamne fereste,cum sa imi placa asta. Si daca spui ca un copil merita parinti maturi ce vrei sa fac? Sa il avortez? Ca sa inteleg si eu.

  •  
    • 169 mesaje
    29 Aug 2015, 16:59
    1 0
    Mimira said:Draga mea, tu spui că nu îi poți trânti testul în față. Nu îl trântești, îl așezi frumos pt marginea patului. Nu sunt ironică, nu vreau să jignesc, te susțin cu gândul și nu sunt de acord cu cei ce te descurajează. Multe vorbesc ca și cum ele au fost pregătite la vremea respectivă, emoțional, financiar, fizic, psihic, etc, pentru tot ce le-a servit viața. Sunt doar acrite și înrăite de propriile eșecuri, neîmpliniri și greșeli. Ignoră orice răutate și orice undă negativă care vine spre tine. Tu ești însărcinată și prima ta grijă trebuie să fie starea ta de bine, ca să fiți bine apoi tu și copilul. Ca să ne întoarcem la întrebarea ta, cum îi spui iubitului de copil. Îi spui direct, puiule. Nici pe tine nu te-a pregătit nimeni pentru a afla că ești însărcinată. El s-a culcat cu tine, a știut că poți rămâne însărcinată. Dacă nu digeră vestea, asta este, există riscul să rămâi fără el, însă eu văd că ești pregătită pentru această variantă și că poti conta pe sprijinul familiei tale. Nu amâna discuția cu iubitul tău pentru că este bine să știi din timp cum stau lucrurile. Este bine și ca el să își facă ordine în priorități și, cine știe, poate vestea aceasta îl va trezi la realitate. Avem noi o mentalitate, că bărbatul trebuie menajat, să nu se șocheze când află că va fi tată. Dacă se șochează și reacționează negativ, înseamnă că ceva este defect la el. Rămâne de văzut dacă se recuperează pe parcurs ori rămâne defect. Ai grijă de tine, ai încredere în tine, crede că nimeni nu a avut răspunsuri la toate întrebările și problemele, fii recunoscătoare pentru oamenii buni din viața ta și acceptă-le ajutorul. Și tu vei ajuta, la rândul tău. Viața este bună cu noi, dacă și noi suntem buni cu ea. Fără drame, fără ultimatumuri, fără convingerea că lumea se sfârșește din cauza unui hop, vei vedea că lucrurile vor apuca pe calea lor firească. Îți sunt alături cu sufletul și cu gândul!

     

    Mimira,iti multumesc frumos.Am reusit sa il conving sa plecam maine la Sinaia pentru ca oricum aveam nevoie de o iesire din oras.  Ii voi spune cel mai probabil acolo sa nu se tina mucoasa dupa noi. Si poate reusesc sa il conving ca mai sunt maxim  8 luni si vom fi 3, iar un copil nu are nevoie sa auda mereu cearta intre mine si mucoasa aia. Cine stie, imediat incepe scoala si poate ne lasa si pe noi in pace. Nu vreau eu sa port discutia asta cu ea, ar fi bine sa o faca el, doar sunt rude.