Relatia s-a racit,iar eu sunt insarcinata

  •  
    • 169 mesaje
    28 Aug 2015, 16:36
    0 0
    scorpion112 said:Pitipoanca si Carmen au avut raspunsuri pentru problemele tale. Crezi ca daca ii atarni copilul de gat va lesina de fericire??? Poky spune ca sa triezi persoanele care nu te suporta si sa nu le mai primesti in casa, sa-i spui lui ca tu vrei liniste si bla-bla-bla. Si daca nu vrea?? Esti in casa lui, joci dupa regulile lui. Toti asii sunt la el, iar tu, gravida, probabil fara scoala, fara serviciu, fara sprijin de nicaieri (am inteles ca mama ta e bolnava). te-ai intrebat macar ca idee cum il cresti? Si cum vine chestia asta ca "atunci cand se culca cu mine trebuia sa se gandeasca si la copil". Dupa tine, asteptai ca el sa te protejeze?? Tu ce pazeai??

     
    Am intrat la facultate la drept cu 9,65 media de bac. Pana nasc mai este, pot lucra ca si cosmeticiana daca nu reusesc sa imi continui studile deoarece acum 3 ani am facut un curs si am diploma. Azi am adus din nou in discutie ca ne dorim un copil,fara sa ii spun de sarcina si chiar isi da interesul cand vorbim despre asta. Se vede in ochii lui ca isi doreste o familie. Stiu ca isi doreste copilul dar imi e frica de reactia rudelor lui. 

  •  
    • 12625 mesaje
    28 Aug 2015, 16:48
    0 0
    Ai media asta la admitere si te-ai legat de pramatia asta ? Pai pana nasti trec maxim 9 luni. Facultatea se face in 3 ani . si speri sa si lucrezi cu un copil de gat ? . vrei sa stii in ce te bagi ? Spune mai repede de sarcina si vezi ce reactie are el , pana la rude. Eu sper sa fie ok dar de aici de pe margini nu vad bine. Deloc
  •  
    • 1890 mesaje
    28 Aug 2015, 16:57
    1 0
    Chiar sunt curioasa sa vad cum iti dai examenele leganand copilul cu o mana si scriind cu cealalta. Si mai vrei si sa lucrezi ca si cosmeticiana. Pai dupa o noapte pierduta in brate cu sugarul care urla incontinent ca are colici (asta in cazul fericit cand e sanatos) ti-e frica sa treci strada, d-poi sa mai faci si serviciu. Asta in cazul in care te angajeaza. Tare mai esti naiva, asta ca sa folosesc un eufemism. De-abia ai scapat de liceu si crezi ca poti fi sotie buna, mama model si sefa de productie la serviciu. Te abureste primul golan, iti impinge un copil sa ai de treaba si apoi el e craisorul cluburilor in cazul in care nu iti da flit (pentru ca, dupa cum descrii situatia, nu mai e mult pana departe). Mai spui ca isi doreste o familie. Cum?? Fiindu-ti frica sa-i spui de copil?? De reactia rudelor? Ducandu-se la distractie cu verisoara?? Astea sunt abureli!
  •  
    • 1890 mesaje
    28 Aug 2015, 17:01
    1 0
    In locul tau, tanara, frumoasa, desteapta si intrata la facultate, imi cam vedeam de propasire, ii spuneam un cuvant dulce de adio domnului, ma rasuceam pe calcaie si pe-aici mi-e drumul.
  •  
    • 1890 mesaje
    28 Aug 2015, 17:02
    0 0
    carmen008 said:Ai media asta la admitere si te-ai legat de pramatia asta ? Pai pana nasti trec maxim 9 luni. Facultatea se face in 3 ani . si speri sa si lucrezi cu un copil de gat ? . vrei sa stii in ce te bagi ? Spune mai repede de sarcina si vezi ce reactie are el , pana la rude. Eu sper sa fie ok dar de aici de pe margini nu vad bine. Deloc

     M-ai citat fara sa stiu, cred ca scriam in acelasi timp!

  •  
    • 1890 mesaje
    28 Aug 2015, 17:03
    0 0
    Sau te-am citat!
  •  
    • 12625 mesaje
    28 Aug 2015, 17:05
    0 0
    Scorpion mai taie din clesti ca situatia e neagra. Macar sa o sustinem moral din moment ce nimeni nu o face. Cam asta patesti cand sula e mai buna decat viata. Te duce la fund. Si acum si un copil. Ma rog. Vreau sa vad finalul desi ma astep sa spuna ca a primi vestea cu zambetul pe fata , verisoara si-a luat suturile in fund iar dumnealui si-a dat jos tricoul cu "ta puta madre" si si-a pus costumul de viitor sot si tata perfect.
  •  
    • 129 mesaje
    28 Aug 2015, 17:06
    0 0
    nu ar trebui sa iti fie frica de rudele lui. Eu am fost intr-o situatie similiara si el era mereu de partea rudelor lui. Ideea este ca daca el te iubeste va avea grija de voi iar daca nu , stii deja raspunsul. Dar din experienta mea iti zic sa incerci sa eviti certurile legate de rudele lui, el fiind foarte sensibil la treaba asta si sa fi diplomata cand vorbesti cu el despre sarcina, gandeste-te ca trebuie sa ai grija de sanatatea ta si a copilului.

    Incearca sa nu le dai importanta atat de mare rudelor lui pt ca daca ii scoti lui ochii la orice face verisoara lui (care e cam parasuta din cate spui) el mai mult se va apropia de ea si nu din motivul ca o iubeste prea mult dar sa iti demonstreze ca nu ii spui lui ce sa faca, nu il comanzi tu pe el. Barbatii sunt foarte orgoliosi. Atata timp cat stati singuri in apartament, te poti apropia tu de el, prin vorbe si prin fapte frumoase. Tu il cunosti, stii ce ii place..fa-i surprize. Nu fi mereu suparata si nu ataca mereu rudele lui, il intorci impotriva ta
  •  
    • 12625 mesaje
    28 Aug 2015, 17:06
    0 0
    Scorpion cred ca ma urmaresti
  •  
    • 1890 mesaje
    28 Aug 2015, 17:10
    0 0
    carmen008 said: Vreau sa vad finalul desi ma astep sa spuna ca a primi vestea cu zambetul pe fata , verisoara si-a luat suturile in fund iar dumnealui si-a dat jos tricoul cu "ta puta madre" si si-a pus costumul de viitor sot si tata perfect.

     Asteapta tu sa spuna asta si Dunarea s-o ia indarat!!! Si da, te urmaresc!

  •  
    • 495 mesaje
    28 Aug 2015, 18:01
    2 0
    De ce ti-ai dori tu un copil cu unu care îți arunca în fata ca ești adoptată. ..nu inteleg.Un copil copil îl faci când amândoi sunt responsabili, stabili emotional și financiar.Tu nici măcar nu ai curaj sa Îți asumi ceea ce faci.Ti-e frică de rudele lui... Pai tu vrei sa fii mama?Fii sincera cu tine...Pai nu ești în stare nici sa înfrunți niște chestii banale...
    Acest mesaj a fost editat de către veracara: 28 Aug 2015, 18:04
  •  
    • 129 mesaje
    28 Aug 2015, 19:17
    0 0
    sper ca rudele lui sunt ok adica ca nu sunt periculoase, mai sunt si asemenea cazuri..eu cred vera ca ii este frica ca rudele lui il ca indeparta de ea si ca il vor convinge ca ea nu este buna pentru el
  •  
    • 169 mesaje
    29 Aug 2015, 01:05
    0 0
    carmen008 said:Ai media asta la admitere si te-ai legat de pramatia asta ? Pai pana nasti trec maxim 9 luni. Facultatea se face in 3 ani . si speri sa si lucrezi cu un copil de gat ? . vrei sa stii in ce te bagi ? Spune mai repede de sarcina si vezi ce reactie are el , pana la rude. Eu sper sa fie ok dar de aici de pe margini nu vad bine. Deloc

     

    El va reactiona bine. Si parintii lui la fel. Mereu vorbesc cu mama lui si femeia ma intreaba cand ne casatorim, daca avem un bebe pe drum si eu ii spun ca nu sunt insarcinata insa acum macar cu ea sa vorbesc despre asta. Fratele si sora lui la fel. Ne vor impreuna singurii care nu ne vor impreuna e varasa cu iubitul ei un tampit cu 10 clase. Ea e minora are 16 ani si se baga in relatia dintre mine si varul ei. Ca la varsta mea ar trebuii sa ma imbrac mai tinereste. Dar ce vrea. Sa port fusta de sa ma futa oricine?  Si bluza de imi ies tatele prin ea? Cea mai buna prietena a ei e cu un var de BBaiatulede treaba dar tampita aia ii baga numai tampenii in cap. Pana la urma e iubitul meu. Nu trebuie sa se bage ei intre noi.  

  •  
    • 169 mesaje
    29 Aug 2015, 01:12
    0 0
    alexa.maria40 said:nu ar trebui sa iti fie frica de rudele lui. Eu am fost intr-o situatie similiara si el era mereu de partea rudelor lui. Ideea este ca daca el te iubeste va avea grija de voi iar daca nu , stii deja raspunsul. Dar din experienta mea iti zic sa incerci sa eviti certurile legate de rudele lui, el fiind foarte sensibil la treaba asta si sa fi diplomata cand vorbesti cu el despre sarcina, gandeste-te ca trebuie sa ai grija de sanatatea ta si a copilului.

    Incearca sa nu le dai importanta atat de mare rudelor lui pt ca daca ii scoti lui ochii la orice face verisoara lui (care e cam parasuta din cate spui) el mai mult se va apropia de ea si nu din motivul ca o iubeste prea mult dar sa iti demonstreze ca nu ii spui lui ce sa faca, nu il comanzi tu pe el. Barbatii sunt foarte orgoliosi. Atata timp cat stati singuri in apartament, te poti apropia tu de el, prin vorbe si prin fapte frumoase. Tu il cunosti, stii ce ii place..fa-i surprize. Nu fi mereu suparata si nu ataca mereu rudele lui, il intorci impotriva ta

     


    Mersii. In viata mea pe primul loc sunt eu si acum copilul. Am fost la ginecolog azi si am aflat ca bebe are aproape 7 saptamani.  Doctorita e o prketena de a mea veche si m-a intrebat de ce nu am venit cu tatal copilului. Eu bine-nteles ca am spus ca nu I-am zis ca cica voiam sa fiu sigura ca vom avea un bebe. Cineva imi spunea de avort sau sa il abandonez. Vorbisem cu iubitul despre avort mai demult si cand eram minora si a spus ca daca raman insarcinata si nu vreau copilul nu ma obliga sa il pastrez, sa il cresc. Doar sa il nasc si daca nu il vreau il va creste el. Deci cum sa spun ca nu isi va dorii copilul asta. Eu nu stiu cum sa ii spun. Nu pot sa merg la el si sa ii zic sunt însărcinată.  Sau sa ii trantesc testul de sarcina pe masa. 

  •  
    • 169 mesaje
    29 Aug 2015, 01:23
    0 0
    veracara said:De ce ti-ai dori tu un copil cu unu care îți arunca în fata ca ești adoptată. ..nu inteleg.Un copil copil îl faci când amândoi sunt responsabili, stabili emotional și financiar.Tu nici măcar nu ai curaj sa Îți asumi ceea ce faci.Ti-e frică de rudele lui... Pai tu vrei sa fii mama?Fii sincera cu tine...Pai nu ești în stare nici sa înfrunți niște chestii banale...

     
    Nu mie frica cu sensul ca mi-ar face ceva ci de reactile verilor luiVreau sa inteleaga ca nu stau cu el din plictiseala si ca il leg de mine cu un copil. Parintii lui si fratii ne vor impreuna mereu ne intreaba cand ne casatorim si daca sunt însărcinată.  Insa desteapta de varasa, o mucoasa de 16 ani va comenta.  Varul lui are o iubita mai ceva ca mucoasa de verisoara a lor. Cele 2 sunt si bune prietene. Doua copile, care din cate mi-a spus el au copilarit impreuna iar el avea grija de ele. Ok dar totusi nu stai mereu cu rudele. 

  •  
    • 4350 mesaje
    29 Aug 2015, 02:39
    1 0
    AndreeaC96 said:
    veracara said:De ce ti-ai dori tu un copil cu unu care îți arunca în fata ca ești adoptată. ..nu inteleg.Un copil copil îl faci când amândoi sunt responsabili, stabili emotional și financiar.Tu nici măcar nu ai curaj sa Îți asumi ceea ce faci.Ti-e frică de rudele lui... Pai tu vrei sa fii mama?Fii sincera cu tine...Pai nu ești în stare nici sa înfrunți niște chestii banale...

     
    Nu mie frica cu sensul ca mi-ar face ceva ci de reactile verilor luiVreau sa inteleaga ca nu stau cu el din plictiseala si ca il leg de mine cu un copil. Parintii lui si fratii ne vor impreuna mereu ne intreaba cand ne casatorim si daca sunt însărcinată.  Insa desteapta de varasa, o mucoasa de 16 ani va comenta.  Varul lui are o iubita mai ceva ca mucoasa de verisoara a lor. Cele 2 sunt si bune prietene. Doua copile, care din cate mi-a spus el au copilarit impreuna iar el avea grija de ele. Ok dar totusi nu stai mereu cu rudele. 

     Problema la tine e ca n-ai probleme si atunci le cauti, iti dai singura cu stangul in dreptul. Tu realizezi ca esti insarcinata? Iti dai seama ce se va intampla in urmatorii ani, cum se va schimba viata ta? Ce tot ii dai cu verisoara in sus si-n jos, cand tu la 19 intri pe un drum foarte greu, alaturi de un om caruia nu stii cum sa-i spui ca va fi tata?

  •  
    • 687 mesaje
    29 Aug 2015, 07:40
    0 0
    Nu am stiut ca stai la el, deci nu prea ai ce zice.
    Si spunea cineva pe aici ca de ce ti-e frica de rudele lui.
    Rudele iti pot face mai mult rau decat unul strain de pe strada( trecuta prin experienta asta cu rudele)
  •  
    • 495 mesaje
    29 Aug 2015, 08:43
    1 0
    Ești sigura ca îl vrea dar nu ai curaj sa îi spui.Pai nu vezi ca te contrazici?
    Probabil ca trăiești la tara...doar acolo lumea întreabă dacă te căsătorești sau faci copii.
    Cum am zis...întâi trebuie să îți dai seama pe ce lume trăiești, după sa faci copilul.Tu ești un copil.Te temi de o copila de 16 ani...
  •  
    • 687 mesaje
    29 Aug 2015, 08:55
    0 0
    Vera un sfat ar fi sa vb cu parintii lui, pt ca in caest caz cu el nu se poate discuta. Cel putin asta as face eu. As expune situatia intr-un mod in care sa nu jignesc pe nimeni si sa rezolv cumva problema. Poate daca ea ar avea curaj ( sa spun asa) sa ii spuna ca este insarcinata el ar fi altfel....s-ar schimba si i-ar veni mintea la cap. Totusi o discutie cu el si parintii lui, o discutie calma ar rezolva situatia. Fiecare sa isi spuna opinia si sa se ajunga la un rezultat care sa fie pe placul tuturor. Pt ca ea zice ca parintii lui o plac
  •  
    • 1890 mesaje
    29 Aug 2015, 09:00
    2 0
    veracara said:Ești sigura ca îl vrea dar nu ai curaj sa îi spui.Pai nu vezi ca te contrazici?
    Probabil ca trăiești la tara...doar acolo lumea întreabă dacă te căsătorești sau faci copii.
    Cum am zis...întâi trebuie să îți dai seama pe ce lume trăiești, după sa faci copilul.Tu ești un copil.Te temi de o copila de 16 ani...

     Eu nu stiu ce e cu generatia asta. Desteapta si totusi neancorata in realitate. Ca ea sunt multe. Abia termina scoala, uneori nici atata, le abureste orice golan (vorba aia cu femeia care numai dupa urs nu se duce e perfect adevarata), le impinge unul-doi copii si le inchide viata. Imi vine greu sa cred ca a terminat liceul si inca in frunte. Ar fi avut cu totul alte aspiratii, nu cu orizontul blocat de o scula, cratita si biberoane. Si asta la 19 ani, cand viitorul e inainte, cand totul surade si soarele straluceste chiar si cand ploua.