Relatia s-a racit,iar eu sunt insarcinata

  •  
    • 4582 mesaje
    1 Sep 2015, 20:50
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 129 mesaje
    1 Sep 2015, 20:53
    0 0
    daca vrei poti face multe dar trebuie sa stii ca urmeaza o perioada dificila mai ales ca ai un copil pe drum si treburi de facut prin casa. Am si eu o cunostinta care a facut 2 deodata (la facultate ma refer) dar tipa statea la parinti iar mama ei facea tot ce trebuie pt ea, ea avand destul timp pt invatat. Poti face multe dar cere mult efort si multa vointa
  •  
    • 495 mesaje
    1 Sep 2015, 20:54
    0 0
    AndreeaC96 said:
    roseblue said:Tu nici nu ai inceput, mai esti si insarcinata si te gandesti deja la salariu? La cursuri cum vei putea merge, stii cate ore pe zi trebuie sa fii acolo? Plus biblioteca, lucrari, etc. Iar matematica teèar face fericita? Ce anume din ea? Stii ce inseamna sa faci facultatea de matematica?

     
    Stiu. Mama a facut-o si vreau si eu sa fac aceeasi facultate. Daca as putea as rezolva toata viata numai probleme de matematica. Asta ma reprezinta nu istoria,psihologia limbi straine etc. Nu am fost la mate-info in liceu din clasa a 9a ci la stiintele naturi cu germana deci eu faceam 4 ore de chimie,6 de germana etc si 3 de mate. In a 10a am at diferenta informatica cand eu aveam numai o ora si am luat 9 pt ca mi-am dorit din suflet sa fac cel mai bun liceu din oras cu profil mate-info.Daca reusisem sa ajung la un liceu de fite pt ca asta e. Daca e mama inspector copilul poate sa nu se prezinte la examen ca intra. De ce nu as putea face si facultatea de matematica? Sunt care fac cate 2 facultati de odata diferite. Verisoara mea face dreptul si finante banci tot de la stiintele naturii.  

     Nu prea esti coerenta.Adica...mama cui e inspector?


    Acest mesaj a fost editat de către veracara: 1 Sep 2015, 20:55
  •  
    • 169 mesaje
    1 Sep 2015, 21:00
    0 0
    marlenalili said:

    Andreea, nu vad nici o logica in actiunile tale.

    Intai consolidezi relatia, apoi faci copilul. Daca faci pasii in ordinea gresita, e posibil sa iti iasa o varza, pricepi?

     

    Apoi, tot ce aud in comentariile tale, sunt impresiile prietenului tau despre cum isi doreste el o sotie, dar nu ai spus daca asta iti convine si tie sau te pliezi doar pe dorintele lui.

     

    Ultima chestie, dar nu in ultimul rand. Mama ta, ce zice?

     
    Eu aveam alte ganduri. Sa plec in strainatate dupa liceu si sa dau acolo la facultate. Eu vreau sa fiu profesor el nu. Carei fete ii convine sa faca o scoala si sa stea acasa. Mama nu l-a acceptat din prima el avand 7 clase. Dar cu timpul da pt ca a vazut ca il iubesc sim-am mutat cu el acum 1 an si ceva. SStie de sarcina si m-a intrebat daca e totul bine si am spus ca da, dar ca ar fi mai bine sa fac avort decat sa imi aud vorbe ca il leg de mine printr-un copil. Ea a spus ca nici sa auda de asta. Ea si-a dorit timp de 36 de ani un copil pe care nu a putut sa il aiba eu fiind adoptata. Am vorbit si cu el care nu ma lasa sa avortez. Chiar daca stiu ca ar fi mai bine sa fac asta numai cand ma gandesc cat de mult imi doresc un copil ma buseste plânsul

  •  
    • 129 mesaje
    1 Sep 2015, 21:01
    1 0
    "Apoi, tot ce aud in comentariile tale, sunt impresiile prietenului tau despre cum isi doreste el o sotie, dar nu ai spus daca asta iti convine si tie sau te pliezi doar pe dorintele lui"

    ai punctat bine, el nu este Dumnezeu pe pamant sa iei in calcul doar parerea lui, tu trebuie sa decizi ce este mai bn pt tine nu ca el te vrea acasa sa-i faci mancare si curat

    Alegerea este a ta, din cate vad nu ai fi de acord cu el...
  •  
    • 169 mesaje
    1 Sep 2015, 21:07
    0 0
    veracara said:
    AndreeaC96 said:
    roseblue said:Tu nici nu ai inceput, mai esti si insarcinata si te gandesti deja la salariu? La cursuri cum vei putea merge, stii cate ore pe zi trebuie sa fii acolo? Plus biblioteca, lucrari, etc. Iar matematica teèar face fericita? Ce anume din ea? Stii ce inseamna sa faci facultatea de matematica?

     
    Stiu. Mama a facut-o si vreau si eu sa fac aceeasi facultate. Daca as putea as rezolva toata viata numai probleme de matematica. Asta ma reprezinta nu istoria,psihologia limbi straine etc. Nu am fost la mate-info in liceu din clasa a 9a ci la stiintele naturi cu germana deci eu faceam 4 ore de chimie,6 de germana etc si 3 de mate. In a 10a am at diferenta informatica cand eu aveam numai o ora si am luat 9 pt ca mi-am dorit din suflet sa fac cel mai bun liceu din oras cu profil mate-info.Daca reusisem sa ajung la un liceu de fite pt ca asta e. Daca e mama inspector copilul poate sa nu se prezinte la examen ca intra. De ce nu as putea face si facultatea de matematica? Sunt care fac cate 2 facultati de odata diferite. Verisoara mea face dreptul si finante banci tot de la stiintele naturii.  

     Nu prea esti coerenta.Adica...mama cui e inspector?

     

    In general mma refer. Anul asta baiatul nu stiu carui inspector a dat examenul pt liceu si a luat 9, 42. Pe lista computerizata nu apare insa e al 29 intr-o clasa de la liceul pe care l-am facut clasele fiind de 28. De aici ce rezulta. Ca tot se rezolva daca mama sau tata are functie
     

  •  
    • 4582 mesaje
    1 Sep 2015, 21:33
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 169 mesaje
    1 Sep 2015, 21:39
    0 0
    marlenalili said:
    AndreeaC96 said:
    marlenalili said:

    Andreea, nu vad nici o logica in actiunile tale.

    Intai consolidezi relatia, apoi faci copilul. Daca faci pasii in ordinea gresita, e posibil sa iti iasa o varza, pricepi?

     

    Apoi, tot ce aud in comentariile tale, sunt impresiile prietenului tau despre cum isi doreste el o sotie, dar nu ai spus daca asta iti convine si tie sau te pliezi doar pe dorintele lui.

     

    Ultima chestie, dar nu in ultimul rand. Mama ta, ce zice?

     
    Eu aveam alte ganduri. Sa plec in strainatate dupa liceu si sa dau acolo la facultate. Eu vreau sa fiu profesor el nu. Carei fete ii convine sa faca o scoala si sa stea acasa. Mama nu l-a acceptat din prima el avand 7 clase.

     

     

    Andreea, mama ta te iubeste ca pe ochii din cap, sper ca realizezi asta.

    Tu, ca mamica, ti-ai sustine copilul sa fie intr-o relatie cu un barbat/femeie care o/il impiedica sa isi realizeze visele?

    Este copilul tau iubit de un astfel de om?

    O sa fie copilul tau fericit intr-o astfel de relatie?

     

    Fii sincera, nu te minti singura. 

    De o faci, in momentul de fata, tu esti cel mai mare inamic al tau.

     

     Daca l-ar iubi da. As face orice ca el sa fie fericit. El mi-a aratat iubire in astia 2 ani. El nu accepta ideea de avort. Eu prin asta inteleg ca isi doreste copilul cum si eu mi-l doresc.

  •  
    • 4582 mesaje
    1 Sep 2015, 21:49
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 169 mesaje
    1 Sep 2015, 21:51
    0 0
    marlenalili said:

    Un om care nu te lasa sa te realizezi in viata, pentru comfortul lui, te iubeste? Serios? Wow!

    Cu prieten ca al tau, nu mai ai nevoie de dusmani. Intelegi?

     

     
    Si totusi am dusmani cu zecile

  •  
    • 10065 mesaje
    1 Sep 2015, 21:59
    1 0
    AndreeaC96 said:

     Daca l-ar iubi da. As face orice ca el sa fie fericit. El mi-a aratat iubire in astia 2 ani. El nu accepta ideea de avort. Eu prin asta inteleg ca isi doreste copilul cum si eu mi-l doresc.

     

    Io ma simt pacalit .

     

    Cind , cum, in ce mod cind zinlic e la bilci cu neamurile ?

     

    Cind lucra (de lucra ) cind fu timp de voi ... s.a.m.d

     

  •  
    • 169 mesaje
    1 Sep 2015, 22:05
    0 0
    ViktorC said:
    AndreeaC96 said:

     Daca l-ar iubi da. As face orice ca el sa fie fericit. El mi-a aratat iubire in astia 2 ani. El nu accepta ideea de avort. Eu prin asta inteleg ca isi doreste copilul cum si eu mi-l doresc.

     

    Io ma simt pacalit .

     

    Cind , cum, in ce mod cind zinlic e la bilci cu neamurile ?

     

    Cind lucra (de lucra ) cind fu timp de voi ... s.a.m.d

     

     
    Asta cu neamurile nu a fost de 2 ani ci de o luna cred cam asa. Am fost eu prea buna cu neamurile lui si m-au luat de proasta.

    A doua afirmatie nu am inteles-o.
     

  •  
    • 4582 mesaje
    1 Sep 2015, 22:09
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4350 mesaje
    1 Sep 2015, 22:16
    1 0
    AndreeaC96 said:
    marlenalili said:

    Un om care nu te lasa sa te realizezi in viata, pentru comfortul lui, te iubeste? Serios? Wow!

    Cu prieten ca al tau, nu mai ai nevoie de dusmani. Intelegi?

     

     
    Si totusi am dusmani cu zecile

     Cel mai mare dusman al tau, tu esti! Accepti sa stai intr-o relatie toxica, cu un om care, din cate ai povestt tu, iti este inferior din multe puncte de vedere si mergeti in directii diferite. Tu la 19 ani abia ai terminat un liceu, dar ai impresia ca le stii pe toate, esti incoerenta, faci niste afirmatii pentru care nu ai experienta necesara ca sa le intelegi, ai impresia ca viata e un soi de serial cu happy end, doar cu putina actiune in fiecare episod. Daca te hotarasti sa pastrezi copilul, n-ar strica sa te trezesti putin la realitate, urmeaza niste ani foarte grei.

    Am observat ca tot vorbesti de scoala, poate vei ramane surprinsa ca majoritatea evelor sunt femei bine educate si pregatite, faptul ca ai fost admisa la facultate nu e nici o scofala, abia la final poti spune ca ai facut ceva, dupa ani si ani de studiu. Eu nu vreau sa te dezamagesc, dar tu nu ai ce cauta la matematica, mai bine te-ai concentra la ceva ce stii sigur ca poti face. Problemele de matematica nu se rezolva de la sine, ci in baza unor cunostinte temeinice, acumulate in ani. Prin absurd sa zicem ca intri, nu ai face fata, oamenii care merg acolo din pasiune sunt inzestrati de la natura cu o astfel de gandire, plus multa munca, la fel ca si la oricare facultate, chiar daca multi intra, cu adevarat fac ceva doar cei care au calitati specifice profilului.

    Mai spuneai ca prietenul tau e impotriva avortului, dar si impotriva protectiei este? In loc sa-ti traiesti cei mai frumosi ani alaturi de colegi, la chefuri sau alte chestii interesante, preferi sa stai langa un om cu 7 clase si care te trateaza mizerabil? Asta iti doresti tu de la viata ta?

  •  
    • 169 mesaje
    1 Sep 2015, 22:27
    1 1
    roseblue said:
    AndreeaC96 said:
    marlenalili said:

    Un om care nu te lasa sa te realizezi in viata, pentru comfortul lui, te iubeste? Serios? Wow!

    Cu prieten ca al tau, nu mai ai nevoie de dusmani. Intelegi?

     

     
    Si totusi am dusmani cu zecile

     Cel mai mare dusman al tau, tu esti! Accepti sa stai intr-o relatie toxica, cu un om care, din cate ai povestt tu, iti este inferior din multe puncte de vedere si mergeti in directii diferite. Tu la 19 ani abia ai terminat un liceu, dar ai impresia ca le stii pe toate, esti incoerenta, faci niste afirmatii pentru care nu ai experienta necesara ca sa le intelegi, ai impresia ca viata e un soi de serial cu happy end, doar cu putina actiune in fiecare episod. Daca te hotarasti sa pastrezi copilul, n-ar strica sa te trezesti putin la realitate, urmeaza niste ani foarte grei.

    Am observat ca tot vorbesti de scoala, poate vei ramane surprinsa ca majoritatea evelor sunt femei bine educate si pregatite, faptul ca ai fost admisa la facultate nu e nici o scofala, abia la final poti spune ca ai facut ceva, dupa ani si ani de studiu. Eu nu vreau sa te dezamagesc, dar tu nu ai ce cauta la matematica, mai bine te-ai concentra la ceva ce stii sigur ca poti face. Problemele de matematica nu se rezolva de la sine, ci in baza unor cunostinte temeinice, acumulate in ani. Prin absurd sa zicem ca intri, nu ai face fata, oamenii care merg acolo din pasiune sunt inzestrati de la natura cu o astfel de gandire, plus multa munca, la fel ca si la oricare facultate, chiar daca multi intra, cu adevarat fac ceva doar cei care au calitati specifice profilului.

    Mai spuneai ca prietenul tau e impotriva avortului, dar si impotriva protectiei este? In loc sa-ti traiesti cei mai frumosi ani alaturi de colegi, la chefuri sau alte chestii interesante, preferi sa stai langa un om cu 7 clase si care te trateaza mizerabil? Asta iti doresti tu de la viata ta?

     
    Si vrei sa spui ca toti care ies medici sunt talentati? De talentati ce sunt le tremura mana pe bisturiu. La matematica nu trebuie talent ci munca. Eu am facut cate 5 ore pe zi. Restul temelor asa repede sa termin. Terminam culegeri intregi cand colega mea era la jumatatea primei carti. Eu gandesc foarte ciudat la matematica. Ma complic enorm de mult nu imi place sa scot fortat desii sunt profesori care fac asta. La o facultate cu examen e destul de mare scofala. Nu sunt nici la inginerie nici la silvicultura. Dreptul e la fel de grea ca medicina doar ca dureaza mai putin si iti gasesti mai usor de lucru. Si nu am inteles, cum adica daca ma hotarasc sa pastrez copilul? Nu il consider o haina pe care o pot returna in termen de 30 de zile. E al meu,normal ca il pastrez, 

  •  
    • 169 mesaje
    1 Sep 2015, 22:28
    0 0

    Ai o prietena extraordinara in mama ta. Asculta de ea.

     
    Mama imi spune ca sa pastrez copilul si sa ma impac cu iubitul pentru ca e tatal copilului meu. Si mai mult ca sigur asta voi face nu neaparat pentru mine care il iubesc enorm ci pentru copil.

    Oricat mi-as dorii nu pot tine si locul mamei si al tatalui si chiar daca as gasii pe altcineva sa ma iubeasca copilul nu ar fi iubit de aceea persoana cum l-ar iubii tatal lui. 


    Acest mesaj a fost editat de către AndreeaC96: 1 Sep 2015, 22:29
  •  
    • 4350 mesaje
    1 Sep 2015, 22:37
    1 0
    AndreeaC96 said:
    roseblue said:
    AndreeaC96 said:
    marlenalili said:

    Un om care nu te lasa sa te realizezi in viata, pentru comfortul lui, te iubeste? Serios? Wow!

    Cu prieten ca al tau, nu mai ai nevoie de dusmani. Intelegi?

     

     
    Si totusi am dusmani cu zecile

     Cel mai mare dusman al tau, tu esti! Accepti sa stai intr-o relatie toxica, cu un om care, din cate ai povestt tu, iti este inferior din multe puncte de vedere si mergeti in directii diferite. Tu la 19 ani abia ai terminat un liceu, dar ai impresia ca le stii pe toate, esti incoerenta, faci niste afirmatii pentru care nu ai experienta necesara ca sa le intelegi, ai impresia ca viata e un soi de serial cu happy end, doar cu putina actiune in fiecare episod. Daca te hotarasti sa pastrezi copilul, n-ar strica sa te trezesti putin la realitate, urmeaza niste ani foarte grei.

    Am observat ca tot vorbesti de scoala, poate vei ramane surprinsa ca majoritatea evelor sunt femei bine educate si pregatite, faptul ca ai fost admisa la facultate nu e nici o scofala, abia la final poti spune ca ai facut ceva, dupa ani si ani de studiu. Eu nu vreau sa te dezamagesc, dar tu nu ai ce cauta la matematica, mai bine te-ai concentra la ceva ce stii sigur ca poti face. Problemele de matematica nu se rezolva de la sine, ci in baza unor cunostinte temeinice, acumulate in ani. Prin absurd sa zicem ca intri, nu ai face fata, oamenii care merg acolo din pasiune sunt inzestrati de la natura cu o astfel de gandire, plus multa munca, la fel ca si la oricare facultate, chiar daca multi intra, cu adevarat fac ceva doar cei care au calitati specifice profilului.

    Mai spuneai ca prietenul tau e impotriva avortului, dar si impotriva protectiei este? In loc sa-ti traiesti cei mai frumosi ani alaturi de colegi, la chefuri sau alte chestii interesante, preferi sa stai langa un om cu 7 clase si care te trateaza mizerabil? Asta iti doresti tu de la viata ta?

     
    Si vrei sa spui ca toti care ies medici sunt talentati? De talentati ce sunt le tremura mana pe bisturiu. La matematica nu trebuie talent ci munca. Eu am facut cate 5 ore pe zi. Restul temelor asa repede sa termin. Terminam culegeri intregi cand colega mea era la jumatatea primei carti. Eu gandesc foarte ciudat la matematica. Ma complic enorm de mult nu imi place sa scot fortat desii sunt profesori care fac asta. La o facultate cu examen e destul de mare scofala. Nu sunt nici la inginerie nici la silvicultura. Dreptul e la fel de grea ca medicina doar ca dureaza mai putin si iti gasesti mai usor de lucru. Si nu am inteles, cum adica daca ma hotarasc sa pastrez copilul? Nu il consider o haina pe care o pot returna in termen de 30 de zile. E al meu,normal ca il pastrez, 

     Eu vreau doar sa zic ca tu vinzi castraveti gradinarului. Majoritatea celor care te-au sfatuit in legatura cu problemele tale, au trecut deja prin experienta cresterii unui copil sau a problemelor de cuplu. Nici n-are rost sa-ti mai zic ca eu dadeam admitere la matematematica cand tu aveau 3-4 anisori si stiu cevorbesc, nu incerc doar sa te descurajez.

    Tu oricum le stii pe toate, poate a inteles majoritatea gresit si tu nu ai nevoie de sfaturi sau ajutor. Impaca-te daca asta vrei, urmeaza ce scoala vrei, e viata ta pana la urma.

  •  
    • 10065 mesaje
    1 Sep 2015, 22:41
    1 0
    AndreeaC96 said:
    ViktorC said:
    AndreeaC96 said:

     Daca l-ar iubi da. As face orice ca el sa fie fericit. El mi-a aratat iubire in astia 2 ani. El nu accepta ideea de avort. Eu prin asta inteleg ca isi doreste copilul cum si eu mi-l doresc.

     

    Io ma simt pacalit .

     

    Cind , cum, in ce mod cind zinlic e la bilci cu neamurile ?

     

    Cind lucra (de lucra ) cind fu timp de voi ... s.a.m.d

     

     
    Asta cu neamurile nu a fost de 2 ani ci de o luna cred cam asa. Am fost eu prea buna cu neamurile lui si m-au luat de proasta.

    A doua afirmatie nu am inteles-o.
     

     

    Mi-a scapat semnul intrebarii .

     

    Informatii, afirmatii eronate (sau mi-a scapat mie ca e vorba de o luna doar) . "Tot timpul", "zinlic" cu neamurile . Pe baza a astfel de informatii, se subintelege ca dintotdeauna a procedat astlel. Nu e chiar totuna de e vorba de o luna ( o iesire in decor, situatie scapata de sub control ) sau doi ani. Ca de fu doar lapte si miere pina in ultima luna de relatie, situatia inclina cu totul in alta directie, parerea mea . 

     

    Io cred ca mi-am gresit cariera ...

     

    Si cit voiam sa ma fac popa ...

     

  •  
    • 10065 mesaje
    1 Sep 2015, 22:50
    1 0
    AndreeaC96 said:

    Ai o prietena extraordinara in mama ta. Asculta de ea.

     
    Mama imi spune ca sa pastrez copilul si sa ma impac cu iubitul pentru ca e tatal copilului meu. Si mai mult ca sigur asta voi face nu neaparat pentru mine care il iubesc enorm ci pentru copil.

    Oricat mi-as dorii nu pot tine si locul mamei si al tatalui si chiar daca as gasii pe altcineva sa ma iubeasca copilul nu ar fi iubit de aceea persoana cum l-ar iubii tatal lui. 

     

    Mai Andreo ...

     

    Tu ai vazut vreodata doamnele Eve suparate ?

     

    Pur si simplu vei avea senzatia ca nasti pe loc, de mai continui cu mersul inapoi la nenea ...

     

     

  •  
    • 495 mesaje
    1 Sep 2015, 22:55
    1 0
    Andreea, trăiește viața cum vrei.E normal ca trebuie sa ai propriile experiențe, așa înveți.Tu vezi viața roz acum...19 ani , te bazezi pe banii părinților.Misto viața, nu? Eu sper sa nu te trezești dintr o data...Va fi urat pentru tine.