Eu te-am iubit corect gramatical

  •  
    • 4724 mesaje
    31 Ian 2013, 19:12
    2 1
    marlenalili said:
    ponta said:
    marlenalili said:Eu sunt cu engleza-romana, ce sa fac ?nu se da dusa coana Chirita (pardon, Mitrita) din mine. Pot sa va mai oripilez in pic? Aici la sora medicala se mai spune si nursa 

     




    Tu gresesti mai rau ca mine .. Daca este s-o luam asa ..Cred ca fetele ar trebui sa stea toata ziua cu gura pe tine ..La-s ca stiim noi ..

     
    Pai  sa stea daca gresesc, asta e! nu o fac voit doar. Imi dau seama ca am uitat multe, asta ma intristeaza foarte tare  

     




    Marinela !! Stai linistita draga .. Eu nu citesc pe litere ca altele .. Inteleg idea ,chiar daca este in slava ..
    Eu glumesc .. Pentru mine nu este un impediment gramatica , sa nu trag concluziile ..

    Majoritatea fetelor vechi , sunt prea obosite sa inteleaga .. Atunci incearca un fel de muci in fasole ..
    Mironosite , !! Sunt curios , ele ce fac cu limba aia in afara de folosinta limbi romane ?

  •  
    • 16187 mesaje
    31 Ian 2013, 19:14
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 316 mesaje
    31 Ian 2013, 19:15
    0 1
    ponta said:
    jaipursaphire said:
    ponta said:

     Ce treaba are vorbitu, cu scrisu ..

    Pai are, ca aia tot exprimare se cheama ...  Ma-ma ,cata pleonasmu !!!

     

     Iotete ma la dansa .. Bine ca esti tu desteapta !!!

     

     

    Ce ma amuza raspunsurile tale. Nu stiam ca "mama" se scrie "ma-ma". Doar "ma-ta" se scrie cu cratima. Daca vrei iti si explic de ce.

    Stii macar ce e ala un pleonasm sau doar iti place cum suna si de aia l-ai folosit?

     

    Asta ziceam si eu! Ce bine ca sunt!

     

     

  •  
    • 10876 mesaje
    31 Ian 2013, 19:16
    2 0
    Ce ântâmplare ca esti.......
  •  
    • 5862 mesaje
    31 Ian 2013, 19:19
    0 0
    jaipur, ponta poate, dar nu vrea
  •  
    • 9728 mesaje
    31 Ian 2013, 19:20
    1 0
    Eu sunt chiar curioasa sa vad cum se vor scrie multe dintre "englezisme" peste cativa ani.

    Una dintre regulile  limbii romane parca era cum se pronunta cuvantul, asa se scrie.

    Deja am  vazut zilele trecute la niste afaceri social-media   de nivel inalt  (in fotografii, nu am participat eu ) scris cuvantul "sait" (de la "site").

     
    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 31 Ian 2013, 19:21
  •  
    • 316 mesaje
    31 Ian 2013, 19:21
    0 0
    Gretchen said:jaipur, ponta poate, dar nu vrea

     

     

    Sunt convinsa.

  •  
    • 4582 mesaje
    31 Ian 2013, 19:24
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4724 mesaje
    31 Ian 2013, 19:26
    0 2
    jaipursaphire said:
    ponta said:
    jaipursaphire said:
    ponta said:

     Ce treaba are vorbitu, cu scrisu ..

    Pai are, ca aia tot exprimare se cheama ...  Ma-ma ,cata pleonasmu !!!

     

     Iotete ma la dansa .. Bine ca esti tu desteapta !!!

     

     

    Ce ma amuza raspunsurile tale. Nu stiam ca "mama" se scrie "ma-ma". Doar "ma-ta" se scrie cu cratima. Daca vrei iti si explic de ce.

    Stii macar ce e ala un pleonasm sau doar iti place cum suna si de aia l-ai folosit?

     

    Asta ziceam si eu! Ce bine ca sunt!

     

     

     Pai are, ca aia tot exprimare se cheama

    Scriu cu cratima pentru ca asa faceam la scoala ..ma-ma >mama . ma-ta > ma-ta .. Daca'l scriu legat .. Se intelege altceva .. mata...le


    Tote greselile sa apeleze la mine ..

  •  
    • 4582 mesaje
    31 Ian 2013, 19:26
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 16187 mesaje
    31 Ian 2013, 19:28
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5862 mesaje
    31 Ian 2013, 19:30
    0 0
    jaipursaphire said:
    Gretchen said:jaipur, ponta poate, dar nu vrea

     

     

    Sunt convinsa.

     io-mi mentin opinia: stie sa scrie corect, dar ii place sa ne enerveze. 

  •  
    • 4724 mesaje
    31 Ian 2013, 19:30
    1 2
    marlenalili said:
    ponta said:
    marlenalili said:
    ponta said:
    marlenalili said:Eu sunt cu engleza-romana, ce sa fac ?nu se da dusa coana Chirita (pardon, Mitrita) din mine. Pot sa va mai oripilez in pic? Aici la sora medicala se mai spune si nursa 

     




    Tu gresesti mai rau ca mine .. Daca este s-o luam asa ..Cred ca fetele ar trebui sa stea toata ziua cu gura pe tine ..La-s ca stiim noi ..

     
    Pai  sa stea daca gresesc, asta e! nu o fac voit doar. Imi dau seama ca am uitat multe, asta ma intristeaza foarte tare  

     




    Marinela !! Stai linistita draga .. Eu nu citesc pe litere ca altele .. Inteleg idea ,chiar daca este in slava ..
    Eu glumesc .. Pentru mine nu este un impediment gramatica , sa nu trag concluziile ..

    Majoritatea fetelor vechi , sunt prea obosite sa inteleaga .. Atunci incearca un fel de muci in fasole ..
    Mironosite , !! Sunt curios , ele ce fac cu limba aia in afara de folosinta limbi romane ?

     Ponta, iubeste femeia, atata vreau sa iti spun !
    Pentru celelalte fete: mai, rad pe burta .... Continuati!




     Au par pe burta ? Aolo !! Si se rad (?

  •  
    • 316 mesaje
    31 Ian 2013, 19:31
    0 0
    ponta said:
    jaipursaphire said:
    ponta said:
    jaipursaphire said:
    ponta said:

     Ce treaba are vorbitu, cu scrisu ..

    Pai are, ca aia tot exprimare se cheama ...  Ma-ma ,cata pleonasmu !!!

     

     Iotete ma la dansa .. Bine ca esti tu desteapta !!!

     

     

    Ce ma amuza raspunsurile tale. Nu stiam ca "mama" se scrie "ma-ma". Doar "ma-ta" se scrie cu cratima. Daca vrei iti si explic de ce.

    Stii macar ce e ala un pleonasm sau doar iti place cum suna si de aia l-ai folosit?

     

    Asta ziceam si eu! Ce bine ca sunt!

     

     

     Pai are, ca aia tot exprimare se cheama

    Scriu cu cratima pentru ca asa faceam la scoala ..ma-ma >mama . ma-ta > ma-ta .. Daca'l scriu legat .. Se intelege altceva .. mata...le

    Tote greselile sa apeleze la mine ..

     

     

     

    Pai are (treaba vorbitul cu scrisul), ca aia (exprimarea aia pe cale orala pe care o preferi tu) tot exprimare se cheama. Sper ca am fost mai clara acum ...

    Se vede ca la scoala nu ai fost prea des. Nu ti-a placut deloc, asa-i ?

     

  •  
    • 12819 mesaje
    31 Ian 2013, 19:33
    0 0
    AmeliEva said:
    tsunnami said:1. voi ce ati alege intre a scrie si a scrie corect gramatical?

    va imaginati cum ar arata un forum in care cei care nu scriu corect ar fi concediati?

    alta intrebare,

    2. voi ce ati alege intre a scrie si a scrie corect gramatical sau vulgar. intrebarea asta o ridic la fileu pentru ca am observat ca vulgaritatea e mai usor acceptata decat o cratima sau o prescurtare.

    radem de unu ca n-a scris corect gramatical (de mine) dar il injuram si il jignim.
    nu ca mi-ar pasa, dar or fi altii (altele) mai sensibili (sensibile)

     

    Eu nu injur. Deci ma prefer pe mine, care scriu corect gramatical si nu injur. Oricum, slabe sanse ca aia care nu dau importanta gramaticii, sa fie cu atata bun simt cat sa nu injure. Si aia care injura, poate folosesc p..a mea drept semn de punctuatie. ))

     
    io, incult dar ne-vulgar, na sansa, na!

  •  
    • 316 mesaje
    31 Ian 2013, 19:37
    0 1
    Gretchen said:
    jaipursaphire said:
    Gretchen said:jaipur, ponta poate, dar nu vrea

    Sunt convinsa.

     io-mi mentin opinia: stie sa scrie corect, dar ii place sa ne enerveze.

     

    Tot ce se poate. Ca n-am mai vazut atatea greseli la un singur individ. Cu siguranta ca sunt facute intentionat.

      

       In rest, ghinionul lui. Nu stiu daca enerveaza pe cat de tare amuza.

  •  
    • 4582 mesaje
    31 Ian 2013, 19:39
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4724 mesaje
    31 Ian 2013, 19:39
    0 2
    jaipursaphire said:
    ponta said:
    jaipursaphire said:
    ponta said:
    jaipursaphire said:
    ponta said:

     Ce treaba are vorbitu, cu scrisu ..

    Pai are, ca aia tot exprimare se cheama ...  Ma-ma ,cata pleonasmu !!!

     

     Iotete ma la dansa .. Bine ca esti tu desteapta !!!

     

     

    Ce ma amuza raspunsurile tale. Nu stiam ca "mama" se scrie "ma-ma". Doar "ma-ta" se scrie cu cratima. Daca vrei iti si explic de ce.

    Stii macar ce e ala un pleonasm sau doar iti place cum suna si de aia l-ai folosit?

     

    Asta ziceam si eu! Ce bine ca sunt!

     

     

     Pai are, ca aia tot exprimare se cheama

    Scriu cu cratima pentru ca asa faceam la scoala ..ma-ma >mama . ma-ta > ma-ta .. Daca'l scriu legat .. Se intelege altceva .. mata...le

    Tote greselile sa apeleze la mine ..

     

     

     

    Pai are (treaba vorbitul cu scrisul), ca aia (exprimarea aia pe cale orala pe care o preferi tu) tot exprimare se cheama. Sper ca am fost mai clara acum ...

    Se vede ca la scoala nu ai fost prea des. Nu ti-a placut deloc, asa-i ?

     

     

    Mai incearca  ,poate reusesti ...

    Iubireee !! Eu te plac asa cum  esti .. Femeia perfecta nu exista !! Este "ok" daca ai doi ochi ,doua maini ,doua picioare

  •  
    • 5862 mesaje
    31 Ian 2013, 19:47
    0 0
    jaipursaphire said:
    Gretchen said:
    jaipursaphire said:
    Gretchen said:jaipur, ponta poate, dar nu vrea

    Sunt convinsa.

     io-mi mentin opinia: stie sa scrie corect, dar ii place sa ne enerveze.

     

    Tot ce se poate. Ca n-am mai vazut atatea greseli la un singur individ. Cu siguranta ca sunt facute intentionat.

      

       In rest, ghinionul lui. Nu stiu daca enerveaza pe cat de tare amuza.

     pe mine ma enerva. era ca si cum aveam iar 15 ani si incercam sa-l citesc pe shakespeare in original. parca recunoasteam limba, dar nu intelegeam nimic

  •  
    • 316 mesaje
    31 Ian 2013, 19:59
    0 0
    Gretchen said:
    jaipursaphire said:
    Gretchen said:
    jaipursaphire said:
    Gretchen said:jaipur, ponta poate, dar nu vrea

    Sunt convinsa.

     io-mi mentin opinia: stie sa scrie corect, dar ii place sa ne enerveze.

     

    Tot ce se poate. Ca n-am mai vazut atatea greseli la un singur individ. Cu siguranta ca sunt facute intentionat.

      

       In rest, ghinionul lui. Nu stiu daca enerveaza pe cat de tare amuza.

     pe mine ma enerva. era ca si cum aveam iar 15 ani si incercam sa-l citesc pe shakespeare in original. parca recunoasteam limba, dar nu intelegeam nimic

     

     

    Cred. Stalcirea asta iti distrage atentia, ajungi sa te minunezi de ea  -mai sa crezi sau sa nu crezi- de locurile absolut inedite in care gaseste indicat sa mai strecoare cate o cratima-doua, o virgulita intre subiect si predicat sau o ironie de o finete nemaiintalnita Trebuie sa recunoastem ca este un original!