Eu te-am iubit corect gramatical

  •  
    • 8901 mesaje
    31 Ian 2013, 20:22
    0 0

    On topic:

    Niciodata „â” la inceput de cuvant; ex: întamplare, a învata, etc.

    Nici la cuvinte compuse, ca: neînsemnat, reîncepere, etc.

    Doar in interiorul cuvintelor: câmp, vânt, manânc, etc.

     

  •  
    • 13597 mesaje
    31 Ian 2013, 20:24
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4724 mesaje
    31 Ian 2013, 20:24
    0 1
    jaipursaphire said:
    Gretchen said:
    jaipursaphire said:
    Gretchen said:
    jaipursaphire said:
    Gretchen said:jaipur, ponta poate, dar nu vrea

    Sunt convinsa.

     io-mi mentin opinia: stie sa scrie corect, dar ii place sa ne enerveze.

     

    Tot ce se poate. Ca n-am mai vazut atatea greseli la un singur individ. Cu siguranta ca sunt facute intentionat.

      

       In rest, ghinionul lui. Nu stiu daca enerveaza pe cat de tare amuza.

     pe mine ma enerva. era ca si cum aveam iar 15 ani si incercam sa-l citesc pe shakespeare in original. parca recunoasteam limba, dar nu intelegeam nimic

     

     

    Cred. Stalcirea asta iti distrage atentia, ajungi sa te minunezi de ea  -mai sa crezi sau sa nu crezi- de locurile absolut inedite in care gaseste indicat sa mai strecoare cate o cratima-doua, o virgulita intre subiect si predicat sau o ironie de o finete nemaiintalnita Trebuie sa recunoastem ca este un original!




     

     Daca tot vrei sa faci o gluma , Pune ghilimele "este o gluma "

    La originea cuvantului „caracter" era semnul sau litera facuta in piatra sau metal de dalta sau priboiul gravorului; deci caracterul nu se stergea, ci ramanea uneori si peste veacuri. La fel stau lucrurile cu oamenii. Caracterul este o înscriere înauntrul omului, inscriere care ramane si i directioneaza gandurile, gusturile, nazuintele, actiunile si întreg comportamentul omului.

  •  
    • 5862 mesaje
    31 Ian 2013, 20:25
    0 0
    andrada86 said:

    On topic:

    Niciodata „â” la inceput de cuvant; ex: întamplare, a învata, etc.

    Nici la cuvinte compuse, ca: neînsemnat, reîncepere, etc.

    Doar in interiorul cuvintelor: câmp, vânt, manânc, etc.

     

     si nici la sfarsit de cuvant
    as da si exemple, dar le-am uitat.  

  •  
    • 14418 mesaje
    31 Ian 2013, 20:42
    4 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 31 Ian 2013, 20:47
  •  
    • 4582 mesaje
    31 Ian 2013, 20:50
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4582 mesaje
    31 Ian 2013, 20:50
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 31 Ian 2013, 20:51
  •  
    • 8901 mesaje
    31 Ian 2013, 20:53
    4 0
    Mult-invocata "graba" a celor care fac grave greseli gramaticale ma irita mai tare decat sinceritatea nevinovata a unuia care recunoaste  ca nu-l intereseaza problema. Adica, cum sa spun...daca nu te intereseaza, ai voie sa scrii oricum. Iar pe mine, de ce m-ar interesa ca esti tu mai mult sau mai putin analfabet?

    Din nefericire, tot mai multi tineri scriu prost, foarte prost. Pe vremea mea, se facea gramatica pana prin clasa a VII-a, eventual putin si in a VIII-a. Dar greseli atat de grosolane, cum vad in ziua de azi, nu faceau nici cei mai slabi elevi.

    E-he-heee...ce vremuri, frate!
    Acest mesaj a fost editat de către andrada86: 31 Ian 2013, 21:00
  •  
    • 14418 mesaje
    31 Ian 2013, 20:58
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 10876 mesaje
    31 Ian 2013, 21:33
    4 0
    Ânteleg ce âncercati voi sa spuneti, ca sânteti celalante
  •  
    • 14418 mesaje
    31 Ian 2013, 22:04
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2351 mesaje
    31 Ian 2013, 22:25
    3 0
    Asta cu "Ce preferi? Raul mai mic sau raul mai mare?" este o scuza de gradinita.
    Hai, zau.
    Adicatelea eu nu scriu corect dar ia accepta-ma tu asa agramat pentru ca e mai bine dacat sa te injur de sa iti sara mustarul.
    E o vesnica scuza romaneasca. Ar trebui brevetata precum analogia, inductia incompleta si alte metode logice.
    Cand romanului ii spui: nu mai bea, mai, ca ai ajuns un animal! El te-nchide cu: bucura-te ca nu iti iau gatii.
    Te-a inchis? Of course
     
  •  
    • 8217 mesaje
    1 Feb 2013, 02:02
    0 0
    tsunnami said:
    AmeliEva said:
    tsunnami said:1. voi ce ati alege intre a scrie si a scrie corect gramatical?

    va imaginati cum ar arata un forum in care cei care nu scriu corect ar fi concediati?

    alta intrebare,

    2. voi ce ati alege intre a scrie si a scrie corect gramatical sau vulgar. intrebarea asta o ridic la fileu pentru ca am observat ca vulgaritatea e mai usor acceptata decat o cratima sau o prescurtare.

    radem de unu ca n-a scris corect gramatical (de mine) dar il injuram si il jignim.
    nu ca mi-ar pasa, dar or fi altii (altele) mai sensibili (sensibile)

     

    Eu nu injur. Deci ma prefer pe mine, care scriu corect gramatical si nu injur. Oricum, slabe sanse ca aia care nu dau importanta gramaticii, sa fie cu atata bun simt cat sa nu injure. Si aia care injura, poate folosesc p..a mea drept semn de punctuatie. ))

     
    io, incult dar ne-vulgar, na sansa, na!

     

    Las ca nu le ai cu sh, kuri si cratimele in plus sau i.urile in minus, etc.

  •  
    • 8217 mesaje
    1 Feb 2013, 02:03
    0 0
    Regina_Neagra said:
    mikizda said:Ânteleg ce âncercati voi sa spuneti, ca sânteti celalante

     

    nu....gresit...noi âncercam s-ă spunem, nu să spunem

     

    Nu vezi ca s-a chinuit destul? Nu a putut mai mult de-atat.

  •  
    • 8715 mesaje
    1 Feb 2013, 02:19
    1 0
    Hmmm, " e grele"...


    E drept, sunt persoane ce se exprima in mod constant gresit.
    Ori ca sunt suficient de educate insa vor sa induca parerea ca ar fi inculte, ori ca efectiv nu au nici un fel de grija in legatura cu modul in care se exprima.
    Oricum ar fi, suntem tentati sa le atribuim unele " etichete"...
    Desigur, cu cat mai simpatica ne este acea persoana, cu atat mai mult vom fi dispusi de-ai ierta acea " gres'ala"...

    Pe la 00:30, tocmai a plecat de la mine un foarte bun prieten cu care am discutat ( ori am evocat) multe dintre intamplarile prin care am trecut impreuna inca incapand cu '87.

    Desigur, omul s-a intamplat sa faca si unele greseli de exprimare.
    Totusi, fiind un real prieten de-al meu, stiind ca impreuna am trait atat momente grele in armata cat si momente usblime cand ascultam ABVH de Revelion in '88, inchisi la mine in infirmierie, chiar nu mi-a parut un foarte grav fapt ca s-a intamplat ca uneori sa faca unele dezacorduri.
    Mi-a placut inclusiv faptul ca am observat ca ulterior isi dadea seama de greseala, insa adopta pozitia de " What a heck? I'm human..."
    Lucru ce m-a facut sa inteleg ca in unele situatii incepem o anumita fraza intr-un fel, insa pe parcurs ne inchipuim ca nu am reusit sa dam " forta" cuvintelor pe care le-am spus, si ca atare insistam/revenim pe anumite idei, chiar daca gramatical nu se prea " pupa"...

    Dupa mine, ar trebui sa acceptam faptul ca sunt si persoane ce nu sunt capabile sa exprime rational ( in ordine logica gramatical) sentimentele fatza de o anumita situatie.

    In ce-l priveste pe acest prieten, mama sa a fost profesoara de Limba Romana.
    Inculpatul ocupa o pozitie de varf in cadrul IPSO Romania pe zona de Vest a tarii, si tocmai are treaba prin Bucuresh.

    Deci ( chiar de nu l-as fi cunoscut anterior), faptul ca cei de la John Deere il accepta de frio 5 ani in pozitia pe care o ocupa, ma face sa cred ca nu ma insel, adica tipul nu este chiar idiot...

    Desigur, facand abstractie de micile impotmoliri din exprimarea in limba materna... 








     
  •  
    • 2529 mesaje
    1 Feb 2013, 02:56
    1 0
    Am o problema daca citesc un text incorect gramatical, sau daca aud pe cineva ca mutileaza limba romana.
    Imi zgarie retina / imi tuie timpanul.
    Aici e bine ca se poate corecta textul postat, fiindca tastez repede si adesea inchei precipitat cu acel "click" fara sa revad inainte ceea ce am scris.
    Acum niste ani, postam ca inecatul pe un forum care nu oferea posibilitatea asta si, ca urmare, fiecarei postari a mea ii urma o alta, numita ERATA...

    Eu n-am avut incotro.
    Am luat la vremea potrivita niste capace peste urechi de la taica-miu, care era profesor de romana... si ce bine mi-au prins!
    Acest mesaj a fost editat de către penicyllin: 1 Feb 2013, 02:56
  •  
    • 2529 mesaje
    1 Feb 2013, 02:57
    0 0
    Dap... precum am zis...
  •  
    • 4034 mesaje
    1 Feb 2013, 03:27
    0 2

    Acest mesaj a fost editat de către creatza23: 1 Feb 2013, 03:27
  •  
    • 9899 mesaje
    1 Feb 2013, 10:21
    4 0
    Nu pot sa nu-mi amintesc de castanele luate de mine, de la unele dintre voi, cele ce comentati pe acest topic, atunci cand eu faceam observatie unuia sau alteia ca scrie ca o cizma.
    Nu suport persoanele ce scriu cu greseli si nici nu le pasa de asta, mai ales persoanele cu studii.
    Cu atat mai mult nu-i suport pe cei ce nu stiu sa scrie, avand in vedere faptul ca limba romana nu este limba mea materna. Am invatat intai sa o vorbesc si mai tarziu sa o scriu si-am facut eforturi mari sa o invat macar bine, daca nu foarte bine.
    In mare parte am reusit si de aceea nici macar nu citesc un text cu greseli.
  •  
    • 8715 mesaje
    1 Feb 2013, 17:17
    5 1
    dikens said:Nu pot sa nu-mi amintesc de castanele luate de mine, de la unele dintre voi, cele ce comentati pe acest topic, atunci cand eu faceam observatie unuia sau alteia ca scrie ca o cizma.
    Nu suport persoanele ce scriu cu greseli si nici nu le pasa de asta, mai ales persoanele cu studii.
    Cu atat mai mult nu-i suport pe cei ce nu stiu sa scrie, avand in vedere faptul ca limba romana nu este limba mea materna. Am invatat intai sa o vorbesc si mai tarziu sa o scriu si-am facut eforturi mari sa o invat macar bine, daca nu foarte bine.
    In mare parte am reusit si de aceea nici macar nu citesc un text cu greseli.



    Ok, si zici ca ai decat remorca???

    Hey pipal, care ma ajuta sa gasesc si un traktor???





    Musiu...


    Tin sa te anunt ca inca din start mi-am dat seama ca ne esti superior multora dintre noi.
    Noi asti'lanti, mai tantalai de felul nostru, prima data am invatat sa scriem si doar dupa aia sa parlam po rumunsku...