Eu te-am iubit corect gramatical

  •  
    • 7947 mesaje
    31 Ian 2013, 18:38
    0 1
    ellado said:schon, parca ziceai ca nu te superi daca iti zice cineva ca ai gresit.
    si nu te-a facut nimeni inculta.

    ma rog, se pare ca doar se face parada de corectitudine.

    ca sa nu mai zic de romano-engleza care se flutura peste tot!


    eh! asta e....in fond, fiecare iubeste cum stie, cum poate, cum e lasat...sau nu iubeste deloc!

     
    Dar nu m-am suparat. Numai ca mi se pare ca ti-ai ales persoana care nu trebuie ca sa iti sustii punctul de vedere.
    Si la romano-engleza, sa imi fie cu suparare dar daca cineva imi traduce corect si cu sens logic anumite expresii pe care eu nu stiu sa le traduc, i-as ramane pe veci indatorat.

    PS: cred ca imi voi edita fiecare post de acum inainte, multiplu chiar, pt ca din prima nu iese deloc.


    Acest mesaj a fost editat de către schonland: 31 Ian 2013, 18:39
  •  
    • 4724 mesaje
    31 Ian 2013, 18:40
    0 2
    Gretchen said:
    ponta said:
    Gretchen said:nu stiu cat conteaza cate clase are careva cand vine vorba de scris. io nu ramaneam cu nimic de la orele de gramatica. profu' ori nu venea, ori ne injura. nici nu m-am apucat sa citesc vreo carte de gramatica. in schimb, citeam tot felul de carti si ma uitam la filme. cam asa am invatat sa scriu . asadar, inveti fara sa vrei, numa' sa citesti ceva, orice. bine, asta nu inseamna ca nu mai dau cu bata-n balta

     



    Cate dezacorduri ai facut, in acest text !!

     corecteaza-ma! cum am mai spus, io n-am prea citit gramatica, dar invat mereu. so, explica-mi!

     


    Scuzama eu glumeam ..  Daca este ceva de inteles intr-un context ,credema ca voi intelege ..
    Mi-mi  place sa intarat spiritele .. Sa iasa scandal !!!

  •  
    • 5862 mesaje
    31 Ian 2013, 18:41
    0 0
    Milady_me said:

    Gret, doar nu-l iei pe tristu' asta in serios? N-ai niciun dezacord, si asta ti-o spune zgripturoaica neincoronata a gramaticii pe forumul evapunctro

     Mi, daca omu' mi-a spus ca-s beata, m-am oprit sa-l ascult
    e bine c-am aflat de la tine ca nu mi s-a pus nimic in ceai  

  •  
    • 5862 mesaje
    31 Ian 2013, 18:43
    0 0
    ponta said:

    Scuzama eu glumeam ..  Daca este ceva de inteles intr-un context ,credema ca voi intelege ..
    Mi-mi  place sa intarat spiritele .. Sa iasa scandal !!!

      nu te-ai prins ca io nu prea sar la scandal?!?

  •  
    • 9728 mesaje
    31 Ian 2013, 18:43
    6 0
    ellado said:ba da, asta daca avem pretentia sa vorbim corect.

    altfel, ce mai conteaza o cratima, o virgula, un dezacord sau mai stiu eu ce?

    daca tu vrei asa, n-ai decit.
    in fond, fiecare scriem, vorbim asa cum am invatat (sau nu!) 

     
    Vezi ca se poate gasi orice fel de "nod in papura", daca te uiti "cu lupa"?  

    Exista un proverb " vezi paiul din ochiul altuia dar nu vezi barna din ochiul tau"

    De aprox. 20 de ani  s-a introdus "â" in locul lui "î" - cu anumite reguli de folosire.
    Vrei, si ai pretentia sa vorbesti si sa scrii corect - atunci de ce nu o faci, de ce nu te-ai adaptat la noile reguli ortografice.  



     


    Acest mesaj a fost editat de către cafe_au_lait: 31 Ian 2013, 18:45
  •  
    • 13910 mesaje
    31 Ian 2013, 18:45
    1 1
    schonland said:

     
    Dar nu m-am suparat. Numai ca mi se pare ca ti-ai ales persoana care nu trebuie ca sa iti sustii punctul de vedere.

     

     

     

    schon, uite, asta citisem : "Miki ca si observatie. Nu stiu daca isi are rostul dar o scriu totusi. Daca ai probleme cu constipatia sa stii ca vina e la lipsa proteinelor."

     

    si nu m-am luat de tine, nu te-am ales in mod special, am facut pur si simplu o observatie vis-a-vis de acel "ca si".

     

    (in urmatorul post ii raspundeam lui cafe)

     

    o fi ceva in aer de sinteti sensibile rau in seara asta?

     

     

    si da, cafe, daca imi zgirie ceva retina cind vad ceva scris aiurea, o sa spun mereu.

     

    da, si eu gresesc, nu sint perfecta in ale gramaticii....si nu numai

     

     

    edit : cafe, vad ca esti aprinsa rau.

    ti-a mers rau azi?

    asa am scris, asa voi scrie mereu.

    poti sa insiri cite proverbe vrei.

     

    cu asta gata, nu-ti mai raspund, indiferent ce observatii mai faci.

     


    Acest mesaj a fost editat de către ellado: 31 Ian 2013, 18:49
  •  
    • 10876 mesaje
    31 Ian 2013, 18:47
    1 0
    Lasa ca sunt exceasele de zel: ânchis, sântem,ânceput etc.
  •  
    • 4724 mesaje
    31 Ian 2013, 18:48
    1 3
    Milady_me said:
    Gretchen said:
    ponta said:
    Gretchen said:nu stiu cat conteaza cate clase are careva cand vine vorba de scris. io nu ramaneam cu nimic de la orele de gramatica. profu' ori nu venea, ori ne injura. nici nu m-am apucat sa citesc vreo carte de gramatica. in schimb, citeam tot felul de carti si ma uitam la filme. cam asa am invatat sa scriu . asadar, inveti fara sa vrei, numa' sa citesti ceva, orice. bine, asta nu inseamna ca nu mai dau cu bata-n balta

     



    Cate dezacorduri ai facut, in acest text !!

     corecteaza-ma! cum am mai spus, io n-am prea citit gramatica, dar invat mereu. so, explica-mi!

     

    Gret, doar nu-l iei pe tristu' asta in serios? N-ai niciun dezacord, si asta ti-o spune zgripturoaica neincoronata a gramaticii pe forumul evapunctro

     

    Parc-o si vad cum citeste doamna "mu" de cateva ori textul sa vada unde'i dezacoardele . .. Cand ti-oi trage o cratima , sa vezi ce plangi ..

  •  
    • 10876 mesaje
    31 Ian 2013, 18:49
    1 0
    Si iubesc la paroxism: da ma, se merita. Toata lumea foloseste se merita. Pe de alta parte, sunt departe de a folosi romana perfect.Daia incerc cu alte limbi.
    Acest mesaj a fost editat de către mikizda: 31 Ian 2013, 18:50
  •  
    • 4582 mesaje
    31 Ian 2013, 18:52
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    31 Ian 2013, 18:54
    1 0
    ellado said:

     

     

    edit : cafe, vad ca esti aprinsa rau.

    ti-a mers rau azi?

    asa am scris, asa voi scrie mereu.

    poti sa insiri cite proverbe vrei.

     

    cu asta gata, nu-ti mai raspund, indiferent ce observatii mai faci.

     

     
    Dap, asta e drept, chiar am fost la dentist si n-am aflat vesti prea bune    

    Dar serios ellado, uneori si tu esti prea aprinsa cu gramatica.
    Unele nickuri care posteaza continut cu niste greseli gramaticale o merita, insa altele eu nu cred ca  o merita. 

  •  
    • 4724 mesaje
    31 Ian 2013, 18:57
    1 2
    marlenalili said:Eu sunt cu engleza-romana, ce sa fac ?nu se da dusa coana Chirita (pardon, Mitrita) din mine. Pot sa va mai oripilez in pic? Aici la sora medicala se mai spune si nursa 

     




    Tu gresesti mai rau ca mine .. Daca este s-o luam asa ..Cred ca fetele ar trebui sa stea toata ziua cu gura pe tine ..La-s ca stiim noi ..

  •  
    • 4582 mesaje
    31 Ian 2013, 18:57
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 316 mesaje
    31 Ian 2013, 18:59
    0 0
    ponta said:

     Ce treaba are vorbitu, cu scrisu ..

    Pai are, ca aia tot exprimare se cheama ...

     

  •  
    • 13910 mesaje
    31 Ian 2013, 19:02
    2 1
    hai ca m-am intors din drum (incepusem un joc pe fb   ) sa-ti zic, la cafe ma refer, bafta cu maseaua.
    apoi, tu crezi ca eu citesc tot ce se scrie pe aici, ce insira toate nickurile?
    rar ma mai opresc asupra unuia nou.

    (uite, vezi ca n-ai remarcat ca scriu cu litera mica dupa punct? da, greseala!  )
  •  
    • 7947 mesaje
    31 Ian 2013, 19:03
    0 0
    Nu s ardeleanca. Sotul e si am luat multe vorbe de la el.
  •  
    • 8217 mesaje
    31 Ian 2013, 19:04
    0 0
    tsunnami said:1. voi ce ati alege intre a scrie si a scrie corect gramatical?

    va imaginati cum ar arata un forum in care cei care nu scriu corect ar fi concediati?

    alta intrebare,

    2. voi ce ati alege intre a scrie si a scrie corect gramatical sau vulgar. intrebarea asta o ridic la fileu pentru ca am observat ca vulgaritatea e mai usor acceptata decat o cratima sau o prescurtare.

    radem de unu ca n-a scris corect gramatical (de mine) dar il injuram si il jignim.
    nu ca mi-ar pasa, dar or fi altii (altele) mai sensibili (sensibile)

     

    Eu nu injur. Deci ma prefer pe mine, care scriu corect gramatical si nu injur. Oricum, slabe sanse ca aia care nu dau importanta gramaticii, sa fie cu atata bun simt cat sa nu injure. Si aia care injura, poate folosesc p..a mea drept semn de punctuatie. ))
  •  
    • 4582 mesaje
    31 Ian 2013, 19:05
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 31 Ian 2013, 19:06
  •  
    • 4724 mesaje
    31 Ian 2013, 19:05
    0 2
    jaipursaphire said:
    ponta said:

     Ce treaba are vorbitu, cu scrisu ..

    Pai are, ca aia tot exprimare se cheama ...  Ma-ma ,cata pleonasmu !!!





     

     Iotete ma la dansa .. Bine ca esti tu desteapta !!!
     
    Poate incercam o cunoastere amanuntita , sa vezi ca vorbesc precum o chitara "acordata "

  •  
    • 4582 mesaje
    31 Ian 2013, 19:12
    0 0
    Mesaj şters de administrator