Eu te-am iubit corect gramatical

  •  
    • 10816 mesaje
    3 Feb 2013, 18:03
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4503 mesaje
    3 Feb 2013, 18:04
    2 1
    eu de azi jur sa-mi iau xanax-ul
  •  
    • 10816 mesaje
    3 Feb 2013, 18:05
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8217 mesaje
    3 Feb 2013, 18:06
    0 0
    Miki Sunam toata lista si se-aduna de-o sueta.

    Mai principeselor, nu va mai umflati in pene atat. Pfuii.. tre sa-mi schimb rangul
  •  
    • 10876 mesaje
    3 Feb 2013, 18:06
    2 1
    Taci c-a vent deletu de seara cu labute rosiiiiiiii. Dik e la piscina si porma la turbo solar, i se pare ca e cam palid.
  •  
    • 8715 mesaje
    3 Feb 2013, 18:09
    0 1
    Mara77 said:warm, nu mai dau citate la postari lungi ca n-are sens...

    ok, pe intelesul tau: lasa-o asa cum a picat, ai dreptate

    cum nu-mi place faptul ca ai luat postarea mea ca pe un atac la persoana si continui sa ma ataci in conditiile in care n-am fost decat friendly, hai sa ne ignoram reciproc, ce zici?
     


    Pai vezi???


    In sfarsit ai ajuns sa intelegi ca " prostului trebuie sa-i dai dreptate"...



    In chestiunea de " ignorat reciproc" deja s-ar spune ca avem ceva experienta.

    Totusi, desi voi ajunge sa te dezamagesc si mai cumplit, cata vreme nu imi este foarte clar daca am gresit sau nu abtinadu-ma sa raspund unor " magarii" spuse cu o evidenta intentie de a ma deranja, sper ca pot apela la clementza dumitale pe viitor...

    Daca nu, nu-i chiar catastrofa, pe motiv ca inca ma am pe mine.
    Fix atat de " porc" sau imperfect cum ma aflu... 





    P.S...

    N-am prea inteles faza ca te-as fi " atacat"...
    OK, nu ti-am chiar iesit cu flori in calea ta, nu de alta insa nu ma pricep la flori plus ca sunt si suficient de zgarcit pentru a face o astfel de investitie.



    Totusi, consideri ca este OK sa judeci un om in functie de cat de stufos este buchetul de ghiocei???

     

  •  
    • 4503 mesaje
    3 Feb 2013, 18:14
    1 1
    mikizda said:Taci c-a vent deletu de seara cu labute rosiiiiiiii. Dik e la piscina si porma la turbo solar, i se pare ca e cam palid.

     
    poate la tine la tine detelu' la mine e enelu', ma ameninta ca-mi taie curentu' adica sa zic asa ca am voie la xanax si nu mai e nevoie de shocuri, which is good  

  •  
    • 14418 mesaje
    3 Feb 2013, 18:19
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 14418 mesaje
    3 Feb 2013, 18:28
    1 1
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 3 Feb 2013, 18:30
  •  
    • 16187 mesaje
    3 Feb 2013, 18:31
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2529 mesaje
    3 Feb 2013, 18:44
    7 0
    warmfreezer said:

    Man...

    Cam zici dumitale ceva pe acolo.
    Nu musai ca s-ar fi baut ceai de sonerie, dar parca era totusi o alta atmosfera...
    Nu pretind ca Rybana ( de exemplu) ar fi fost o fiinta perfecta, insa era placut sa o citesti.
    In sensul ca uneori iti schimba ziua in mod placut.

    Si ca ea au mai fost vreo cateva fete...

    Desigur, ajungand sa le fie sila sa mai posteze pe aici, au preferat sa nu mai intre.
    Ultimul exemplu ( recent) este Eva...

    Urmatorul, foarte posibil sa fie sorell.
    Iar aici, trebuie sa recunosc ca ma simt lezat.
    Sorell imi este o foarte buna prietena, si as fi in stare sa rastorn cu susul in jos tot forumul in cazul in care careva o jigneste.

    Pana la urma, o mare cantitate din ura cu care am atacat-o pe Rejina, e provocata fix de faptul ca s-a luat de sorell.

    Ok, recunoaste si ea ca nu este perfecta, chiar imi aduc si acum aminte de raspunsurile sale " cuminti" din momentul in care lumea i-a sarit in cap pe motiv ca a scris " plancarda"...
    Totusi, faptul ca se intampla sa faca unele greseli, este de mii de ori platit prin bunatatea si gandurile bune pe care le transmite celor ce sunt in suferinta.
    Plus, desi este plecata in UK si o duce relativ bine, nu vine sa defileze cu tot felul de " basini" gen " eu cheltui intr-o saptamana cat voi ( fraierilor) nu castigati intr-un an"...
    Dimpotriva, mai degraba Rejina se incadreaza in acest profil psihologic.


    Nu vreau ca lumea sa perceapa cum ca m-as scuza, ori ca mi-ar fi rusine cu faptul ca am fost agresiv lately.
    M-as multumi ca lumea sa inteleaga ca nu de nebun am actionat asa, ci ca un raspuns la mojiciile aruncate anterior de catre stimabila noastra Rejina.


     

     Warm,

     

    Despre acele vremuri de pe eva, nu stiu nimic, si nici nu-s scormonitor de arhive.  M-ar plictisi.

     

    Eram pe alte coclauri.

     

    Pana prin 2008 postam mult si altfel, intr-o altfel de atmosfera, pe un alt forum, cu - in majoritare coplesitoare - altfel de oameni (fara a avea in minte sa creez discomfort cuiva din zona aceasta).  Acolo o disputa era dusa zile si nopti, pe zeci de pagini, cu o elegantza de la care rareori "reusea" sa se abata cineva, in schimb tensiunea era enorma, efectul era ucigator, se taia in carne vie...

    Se formau bisericute care se spargeau si se alegeau altele. Pe acel forum s-au cunoscut oameni, s-a trait intens povesti de dragoste si ura. Au aparut si gelozii, se schimbau parteneri pe alocuri. Alte scandaluri, alte dureri, alte fericiri..., dar stilul literar/propriu si elegantza, erau o regula in general consimtita si impusa.

    Majoritatea userilor principali (care postam curent, adica) ne-am cunoscut in real - se faceau chefuri de 50-100 de persoane, o data la cateva luni, in Bucuresti. A fost frumos. Nu doar virtual. Oamenii se priveau in ochi, se simteau. Constatau cat de mult poate deforma virtualul uneori. Ca "periculosul", sau "infecta" cutare erau de fapt nu doar blanzi si timizi mielusei, ci poate oameni fermecatori.

    Tot acolo am aflat cat valoreaza patetismul si incrancenerea: nici doi bani. Ca un nume de om e doar un nume de om si nimic mai mult. Ca lumea te uita dupa maxim 3 zile, iar juramantul ca "pleci" in speranta ca ii vei auzi pe unii rugandu-te in lacrimi sa revii, e o iluzie desarta. Veneai cuminte inapoi fara sa te cheme nimeni... era un drog, il citeai ca pe un foileton - e drept, vaduvit de problemele de ciclu sau de sarcina..  Un topic nou era un subiect nou. De acord, degenera uneori, nu era un forum perfect, doar... altfel.

    Din pacate, acum aproape 5 ani, acel forum a intrat in colaps. A ramas doar arhiva, mutilata pe alocuri  fie la cererea unor useri de a li se sterge urmele de acolo, fie de actiunea prompta a Serviciului Suport Clienti, care cenzura cam orice abatere de la Bun Simtz.. Vorbesc deci despre ceva verificabil.

    Despre cauzele care au dus la acest colaps pot vorbi alta data, fiindca e un fenomen interesant, dar specific lumii virtuale...

    Dupa o pauza de cca doi ani, am reintrat pe alte forumuri, unde am regasit o parte dintre vechii prieteni, insa ca si mine, am ajuns sa postam altfel. Plictisiti, lenesi, nimic nu mai era ca inainte.

    Asa am ajuns si pe eva, la indemnul unei prietene (n-are rost sa o injurati, nu merita asta, e deosebita)...

     

    Nu vreau sa mai spun acum decat doua lucruri.

     

    Primul ar fi ca, daca se confirma ceea ce spui despre sorell, ar fi foarte regretabil. E intr-adevar o persoana deosebita, in cel mai bun sens al cuvantului.  In mod similar, _Eva, la fel de unica, neimpregnata de spirit gregar, prin atitudine si gandire independenta, pozitiva... dar din ce in ce mai scarbita de "cutumele" instalate aici, dupa asa-zisele "norme" ale unei gashti (si atat). Directa, nu se sfieste sa spuna in fata exact ceea ce gandeste, nu emite pretentia de a se auto-ridica in alte slavi decat cele de prietena adevarata si verticala.

     

    _Eva si Sorell nu sunt singurele. Ai amintit despre Dansele si am acelasi sentiment.

     

    Forumul nu e doar al unora dintre cei de aici. Insa atunci cand simti ca pleaca persoane care ti-au devenit dragi, ajungi sa te intrebi daca iti mai gasesti rostul.

     

    Nu e cazul meu.

    Voi dezamagi o parte a celor ce imi citesc aceasta parere (personala, dealtfel), spunand ca am "ficatii tari", iar pentru useri ca _Eva, Sorell, tu, Ponta (pe care nu il suportam initial, ca si "agramat", care are farmecul sau), dar si pentru alte cateva persoane care inca exista aici si  care ma bucura de fiecare data cand le "vad" si cu care compatibilizez, nu intentionez sa plec acum  de pe forum.

    Cu atat mai mult cu cat la venirea mea aici nu intentionam decat sa scriu distrat pe un forum, si nicidecum nu sa leg vreo relatie de amicitie cu cineva.

    Sunt independent, eu sunt singura mea bisericutza. Dar e adevarat ca exista persoane care mi-au trezit simpatii deosebite, pe unele nici nu le-am anuntat,... nu ca ar avea vreo importanta...

     

    Ca intotdeauna si peste tot, aici am avut parte si de surprize foarte placute, care arunca in neant orice mizerie care mi s-a infatisat fara ca eu sa o provoc. (Da, am ripostat, daca am simtit ca e cazul, atat cat am considerat ca e cazul si stiu ca nu pot fi deloc placut in astfel de imprejurari. Nu mi-am dorit nicio clipa sa ofer flori cui ma insulta, iar logica nu e deloc complicata, pentru a deslusi "de ce".).

     

    Un alt aspect e cel legat de fuga de idei a unor personaje de aici. Cu fuga de idei (nu cu personajele in sine, care sunt doar emitatoare si suferinde),  am intr-adevar o problema. Aceea ca nu pot sa o iau deloc in serios, oricat de multe "intentii nobile" ar recomanda-o ca si staniol in in labutzele marmotzicii.

    Pur si simplu, nu ma conving. Dar  nu stiu, poate gresesc eu. Al meu sa fie pacatul.

     

    Ca sa revin, dat fiind faptul ca fuga de idei este simptomul cognitiv al unei afectiuni de tip bipolar (nu-s psihiatru dar orice carte elementara de psihiatrie mentioneaza acest lucru), prefer sa nu-mi fac de lucru cu astfel de personaje, care isi asuma in mod imaginar rol de Napoleon, James Bond,  Craiasa Zapezior, Zana Maselutza, sau Gaura Neaga a forumului eva. 

     

    Ca un ins care a lucrat ani buni intr-un domeniu adiacent psiho-sociologiei, presupun ca in sinea lor isi doresc sa fie recunoscuti, priviti ca si oameni (macar aici), sa fie  ascultati si intelesi... dar nu stiu cu ce ii ajuta o astfel de imagine, confectionata pe o baza strict imaginara, nesustinuta de conduita lor concreta.

    Atitudinea superioara, marlaneasca, agresiva, insultatoare intr-adevar face sa le tina cumva in fata imaginea:  Una negativa, singura oarecum remarcabila pe care reusesc sa o aiba. Un cliseu strident, un pattern automultumitor, in amnezia cotidiana de care au parte.

     

    La fel cum nu reusesc deloc si nu vreau sa inteleg personaje avand comportament similar, carora nu le-am adresat niciodata un punct macar, dar atarna dupa mine cu "pareri".

    De parca parerea lor ar fi esentiala.

     

    Eu unul nu sunt important.

    N-am calitati.

    Doar functionez dupa Legea lui OM.

     

    In fine, sper sa nu se adevereasca ceea ce ai spus.

     

    Fiindca _Eva e aici, dar a ales sa taca, iar Sorell trebuie sa stie ca aici inca suntem niste oameni care o apreciaza enorm si ne bucuram de prezenta ei.

     


    Acest mesaj a fost editat de către penicyllin: 3 Feb 2013, 20:17
  •  
    • 5188 mesaje
    3 Feb 2013, 18:46
    0 0
    deschid cutia pandorei sau reusesc sa schimb subiectul?

    si eu consider ca cine a facut facultatea gratis in Romania si pleaca dupa terminarea ei pe alte hotare, ar trebui sa o plateasca, cam cum se plateste aceeasi facultate cu taxa. nu mi se pare ok argumentul, cum ca un parinte a contribuit cu taxe si impozite, automat copiii lui sa primeasca facultatea gratuit. pana la urma facultatea se face de catre persoane majore, care nu sunt sub intretinerea parintilor (legal).

    asa cum indemnizatia e a mamei si nu a copiilor, tot asa si facultatea e a copilului major, si nu a parintelui,  nu?

    si mai am una': de ce se plateste impozitul pe vanzarea unei locuinte? mi s-a raspuns aici ca cica valoarea unei locuinte ar fi venit. conform unor principii normale economice: venit sau profit = pretul de vanzare- (pret de achizitie + investitii/ cheltuieli). Pai cheltuielile pot fi  banii bagati cu amenajare/ renovarea, pot fi cheltuieli legate de un credit bancar- dobanzi, comisoane, etc.

    La ce se obtine, as aplica cota unica de impozitare de 16 % nu 2 % sau 5 % cat spuneati voi ca e in lege.



     
    Acest mesaj a fost editat de către congo: 3 Feb 2013, 18:51
  •  
    • 14418 mesaje
    3 Feb 2013, 18:53
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9728 mesaje
    3 Feb 2013, 18:53
    3 0
    mikizda said:Pai nu stiu, spuneti, ca sunam acu,pe cine vreti sa chemam la scandal?

     
    Mikizda, ce-ti mai place tie sa pui paie peste foc ...mai e si chestia aia cu apa la moara  


     

  •  
    • 9728 mesaje
    3 Feb 2013, 18:56
    1 0
    Regina_Neagra said:

    te rog....te implor....pls....sa nu imi zici Neagra ca o sa plang, nu o sa pot dormi la noapte si nu o sa mai intru de durere pe forum 

     

    vezi ca o uitasi pe milady, ea mi se adreseaza chiar mai respectuos de atat.....din majestate nu ma scoate

     

    Da, poa' si eu plang si nu o sa pot sa dorm la noapte de durere ca tu plangi si nu mai poti dormi la noapte

    ....nu stiu ce sa zic, mie mai mereu apelativul "majestate" mi-a sunat a fi la misto  

     

  •  
    • 10876 mesaje
    3 Feb 2013, 18:56
    0 0
    Cafe, incerc sa mentin buna dispoziie la cote cat mai inalte.Ca nu mereu imi iese, na, sunt si io o mina rosie de om.
  •  
    • 14418 mesaje
    3 Feb 2013, 18:58
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 16187 mesaje
    3 Feb 2013, 18:59
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1784 mesaje
    3 Feb 2013, 18:59
    0 0
    congo said:deschyid cutia pandorei sau reusesc sa schimb subiectul?

    si eu consider ca cine a facut facultatea gratis in Romania si pleaca dupa terminarea ei pe alte hotare, ar trebui sa o plateasca, cam cum se plateste aceeasi facultate cu taxa. nu mi se pare argumentul, cum ca un parinte a bcontribuit cu taxe si impozite, automat copii lui sa primeasca facultatea gratuit. pana la urma facultatea se face de catre persoane majore, care nu sunt sub intretinerea parintilor.

    asa cum indemnizatia e a mamei si nu a copiilor, tot asa si facultatea e a copilului major, si nu a parintelui,  nu?

    si mai am una': de ce se plateste impozitul pe vanzarea unei locuinte? mi s-a raspuns aici ca cica valoarea unei locuinte ar fi venit. conform unor principii normale economice: venit sau profit = pretul de vanzare- (pret de achizitie + investitii/ cheltuieli). Pai cheltuielile pot fi  banii bagati cu amenajare/ renovarea, pot fi cheltuieli legate de un credit bancar- dobanzi, comisoane, etc.

    La ce se obtine, as aplica cota unica de impozitare de 16 % nu 2 % sau 5 % cat spuneati voi ca e in lege.



     

     

    Ma gandeam...mai ce-o discuta lumea despre limba romana pe 36 de pagini...cand colo prapad))

     

    Congo, eu nu sunt de acord. Pentru a face facultatea gratis, la stat, se sustine un examen (prezenta ta la acest examen nu este impusa de nimeni deci este strict optionala) si apoi exista posibilitatea sa fii sau nu admis.

    Legatura dintre taxe si impozite platite de mama si prietena mea care a facut facultatea gratis, fiindca a obtinut nota maxima la examenul de admitere...nu o vad sau, poate, platitorii de taxe ar trebui sa-si impulsioneze odraslele sa participe la examene de admitere la toate universitatile si eventual sa si obtina 10 pe linie...

    Plecarea din tara poate fi iarasi, strict, o optiune personala si iar nu vad de ce ar trebui sa returnez taxa de scolarizare.

    Daca universitatea mi-ar impune aceasta conditie (desi nu vad cum ar putea tine evidenta celor care pleaca si celor care raman)...atunci sa se implice in integrarea mea pe piata muncii din Romania nu doar sa emita pretentii (unul din principalele motive pentru care absolventii pleaca).

     

     

     

  •  
    • 5188 mesaje
    3 Feb 2013, 19:00
    0 0
    normal ca este diferit venitul de profit si normal ca platesti impozit pe chirie, eu vorbesc din proprie experienta asta

    dar eu as fi curioasa care e venitul din cumpararea unei locuinte cu credit bancar, dupa parerea ta?

    stiii cum e asta cu impozit aplicat pe valoarea totala a locuintei? cam cum ai aplica impozit toata suma economisita in banca, nu pe venitul rezultat ca urmare a dobanzii la suma economisita.  

    pai e corect?