Scrisoare pe Facebook

  •  
    • 8901 mesaje
    19 Iul 2011, 21:48
    0 0
    acu vreo 3 ani spre 4, lucram la o turbata cu firma. si turbata aia avea o fata la liceul de arte. fata era la un pas de bac. ma-sa evident, voia ce e mai bun pt fata. si ce a facut? a platit un pictor din oras sa-i faca portofoliul, am facut eu scrisoare de intentie (va doar aia intra in fisa postului), am sunat si am stat la palavre cu secretarii de la cambridge cateva saptamani bune, etc. fata nu a miscat nici o respiratie in sensul de a intra la facultate. si iote ca a intrat. so???? colegii ei de la liceul ala, ce au avut de invatat de aci? sau ce am invatat io?
  •  
    • 8901 mesaje
    19 Iul 2011, 21:54
    0 0
    sorell fata, am terminat pedagogicul, deci stiu o meserie.
    pai ghine, si intru in invatamant pe 600 de lei? dar oare m-am tampit???
    am terminat si jurnalismul. dupa ce unu dintr-o televiziune mi-a explicat ca daca fac sex cu el se deschid usile spre cariera automat, m-am gandit ca pot obtine un job si fara sa ma tavalesc. deci din doua meserii pe care chiar as putea sa le practic, voila ce fac amu.
  •  
    • 7051 mesaje
    19 Iul 2011, 21:56
    0 0
    asta, cu 600 de lei pe luna, e alta problema...foarte usturatoare, din pacate...
  •  
    • 16187 mesaje
    19 Iul 2011, 21:58
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8901 mesaje
    19 Iul 2011, 22:00
    0 0
    nu pap bors. educator debutant cam atat primeste. adica e 150 de euro sau in lire si mai putin. da, caca maca. program scurt. dar cat stai acasa sa te pregatesti pt a doua zi nu te intreaba nimeni.
  •  
    • 1276 mesaje
    19 Iul 2011, 22:38
    0 0
    BitterDevil said:

    ce-mi place cat de realist sunt priviti liceeni... exact ca niste oameni maturi, rationali, cerebrali si incoruptibili... iar cei care nu sunt asa, vai de mama lor...cum de si-au permis

     

    autorul scrisorii nu are dreptate pe alocuri, ci are dreptate in totalitate. intr-un sistem de invatamant care promoveaza fatis plagiatul si care permite spaga, voi aveti pretentii ca ei, niste copii, sa zica "NU, eu nu voi da spaga, eu voi invata!!!"; " NU, eu nu voi iesi la terasa, voi sta acasa si voi invata!!!". cand vezi la varsta de 15-16-17-18 ani la televizor, un agramat, incult, venit de la oi, ca ajunge EUROPARLAMENTAR, voi aveti pretentia ca acel baiat sa nu zica "dar eu de ce nu pot la fel? eu de ce sa stau sa invat cand pot sa fur si sa o duc bine?", sau ca fata... cand vezi tarfe cum se dezbraca in direct, se tavalesc pt 500 de euro cu oricine si se lauda cu vacante la monte carlo, ce pretentii ai ca acea fata sa nu zica "da si eu am pasarica, am tzatze... ce sens are sa-mi pierd timpul in casa cand pot f bine sa ma duc la sala, la solar si sa-mi trag unu cu bani, sau chiar mai multi, si uite ce bine am s-o duc"

     

    dar na... acesta este site-ul oamenilor perfecti, fara pic de ipocrizie, care judeca orice si pe oricine!!!

     

     

     

     

    Mda, sunt absolut PLINA de orgoliu si vanitate in acest moment, dar ma dau totusi exemplu: tre ani am frecat duda in liceu.

    Stiam  sa fac comentarii la romana oral, nu ma oboseam sa le scriu, la mate aveam o profa misto care ma asculta la definitii doar, ca tot nu era materie de bac, profu' de istorie insa .... Doamneeeeee in viata mea n am vazut om mai drastic decat ala. Ne teroriza efectiv.

    M a lasat corijenta in fiecare an de liceu si intr-a 11 a pe vara (am ramas de fapt, nu m a lasat el )

    In vacanta dintr-a 11 a vazand sora mea ca sunt o "loaza, putoare samd samd, " si ca nu fac NIMIC pe planeta asta, plus ca am avut proasta inspiratie sa o intreb pe mama de ce se culca la 9, ca doar n o fi obosita, m a invitat cumatra, calduros dar partial la caterinca, sa ma duc sa ma angajez pe perioada verii.

    M am dus, am facut ore suplimentare din prima zi.

    A inceput scoala si am inceput sa zic "nu, nu vin la terasa, in bamboo, la strand, la suc, la bere, la f***t, pentru ca ma duc la munca si am si de invatat".

    Un an de zile m am trezit la 7, la 8 eram la scoala, la 13 plecam de la scoala la birou, la 23 plecam de la birou acasa, la 24 ma apucam de invatat, la 4-5 dimineata ma culcam (sau adormeam in cine stie ce pozitie indecenta cu porteretul lui stefan cel mare pe tzatza stanga, ca acolo ramanea cartea de istorie). In weekenduri mai ieseam in club, aveam meditatii (platite de persoana mea fizica nu de tata).

     

    Singurul moft era ca dimineata ma ducea tata la scoala cu masina, pentru ca aveam drum comun, si apucam sa beau o cafea si sa fumez FIX doua tigari.

     

    N am murit, anul asta aniversez 7 ani de munca, am terminat si facultatea, mi a fost lene sa termin masteru' da l termin anul asta, si UITE ca n am facut proteste pe FB. Si am ales ce mi trebuia fara sa stea nimeni cu bata, cu lantul sau mai stiu eu cu ce pe mine, plus ca m am si distrat.

     

    Asa ca se poate. Ca eu nu s nici Einstein nici altcineva

  •  
    • 9873 mesaje
    19 Iul 2011, 23:48
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8237 mesaje
    20 Iul 2011, 00:03
    0 0
    Si scartaiau coroanele de plumb asta ca sa ma recomand ca o intelectuala ce sunt.

    Io am ramas corigenta la fizica, pe vara da' n-aveam net acasa sa ma vait online si sa scriu scrisori revolutionare. Po' sa scriu acum, retroactiv?

    In rest, blame Canada

    http://www.youtube.com/watch?v=LAYMJnO9LBQ
  •  
    • 16187 mesaje
    20 Iul 2011, 00:07
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 20 Iul 2011, 00:08
  •  
    • 811 mesaje
    20 Iul 2011, 00:15
    0 0
    sorell said:
    o tara de intelectuali, da...dupa atatia ani de scoala, nu stiu nimic, nici o meserie, nimic, nu sunt pregatiti pentru nimic, nici macar cum sa-si scrie un CV, nu stiu...blazati si puturosi...

     

     

    tu cu ce te prea ocupi? 

  •  
    • 811 mesaje
    20 Iul 2011, 00:18
    0 0
    adina236 said:
    sorell fata, am terminat pedagogicul, deci stiu o meserie.
    pai ghine, si intru in invatamant pe 600 de lei? dar oare m-am tampit???
    am terminat si jurnalismul. dupa ce unu dintr-o televiziune mi-a explicat ca daca fac sex cu el se deschid usile spre cariera automat, m-am gandit ca pot obtine un job si fara sa ma tavalesc. deci din doua meserii pe care chiar as putea sa le practic, voila ce fac amu.

     

     

    pai "ala" nu mai vazuse pi z da? fu tea tot ce prindea?

    hai maiii.......

  •  
    • 8237 mesaje
    20 Iul 2011, 00:19
    0 0
    Pai da, am gasit cel putin 3 persoane

    Vinovatii sunt Backstreet Boys. Le zic acum: sa va fie rusine mah! RUSINE!

    Gata, am zis...or sa crape astia de rusine acum si lumea va deveni un loc mai bun
  •  
    • 39 mesaje
    20 Iul 2011, 00:34
    0 1
    milady a stiut soarta de ce nu te lasa sa faci copii pana si putorile au norocul lor
    nau mama denaturata.
  •  
    • 4455 mesaje
    20 Iul 2011, 01:02
    1 0

    veto, esti cretina. una e sa razi, glumesti, si alta e sa ataci omul cu mizerii de genul asta. ma-ta trebuia sa inghita, tot un cacat fata, dar cel putin unul nevorbitor.


    Acest mesaj a fost editat de către opium: 21 Iul 2011, 20:06
  •  
    • 811 mesaje
    20 Iul 2011, 23:17
    0 0
    din acreala nu-i iese.
  •  
    • 4007 mesaje
    20 Iul 2011, 23:35
    0 0
    Adevarul e ca, din 1990 incoace, mintile seci venite la conducerea invatamantului au facut schimbari peste schimbari, au rescris manuale si carti pt o singura materie, au luat din salariile profesorilor, au tratat cu indiferenta imprtanta invatamantuklui pt dezvoltarea tarii.
    Cineva spunea ca intentionat au lasat invatamantul de izbeliste. Tarile dezvoltate ne vor doar ca mana ieftina de lucru.
    Oricum, numai de intelepciune nu au dat dovada capii ministerului. Interesul personal a fost pe primul loc.
  •  
    • 811 mesaje
    20 Iul 2011, 23:38
    1 0
    ORICINE AR FI LA GUVERN romanii acuza, ei dau vina pe oricine numai sa se disculpe.
    Cine-i vinovat ca putoarea n-a invatat sa-si ia bacul?
    Si daca nu l-a luat de ce sa-mi pese mie?
  •  
    • 8901 mesaje
    21 Iul 2011, 08:37
    0 0
    Examen pt comisarii de la Garda financiara: in Constanta, din 45 candidati, au reusit sa treaca probele 29.
    Restul...picati "cu brio".

    Asadar, se aplica acelasi principiu si la alte categorii, nu doar la absolventii de liceu.
    De mentionat ca printre cei respinsi se aflau comisari cu experienta, intrati in Garda Financiara in urma cu 20 de ani, de la reinfiintarea ei.

    http://www.cugetliber.ro/1311109200/articol/98891/comisarii-garzii-financiare-constanta-au-picat-pe-capete-la-interviu/
  •  
    • 7967 mesaje
    21 Iul 2011, 09:36
    0 0
    Veta_ said:
    milady a stiut soarta de ce nu te lasa sa faci copii pana si putorile au norocul lor
    nau mama denaturata.

     Mai, sa ajungi de la discutii despre bac si pana la a scrie o asemenea imbecilitate.... nu iti trebuie multa inteligenta...  


    Acest mesaj a fost editat de către salmarose: 21 Iul 2011, 09:36
  •  
    • 9899 mesaje
    21 Iul 2011, 10:21
    1 0

    Nici voua nu va trebuie prea multa minte sa tot dati copy/paste la o tampenie.
    De unde nu-i, nici Dumnezeu nu cere.


    Acest mesaj a fost editat de către dikens: 21 Iul 2011, 10:21