Scrisoare pe Facebook

  •  
    • 7051 mesaje
    19 Iul 2011, 18:06
    0 0
    la noi de ce nu se poate? nu exista seriozitate...sa ne ia nemtii atunci ne-ar prinde bine putina disciplina...
  •  
    • 16187 mesaje
    19 Iul 2011, 18:07
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8667 mesaje
    19 Iul 2011, 18:08
    0 0
    bine...ok...elevii sunt de vina...restul e perfect...
  •  
    • 7051 mesaje
    19 Iul 2011, 18:10
    0 0
    Milady_me said:
    Bitter, da' tu te intrebi de ce mai exista - stupoare! - si copii care invata si se pregatesc serios?

    pai numai copiii astia ar trebui sa faca facultate, nu e obligatoriu sa aiba toti studii superioare...cineva trebuie sa mai bata si un cui...

  •  
    • 16187 mesaje
    19 Iul 2011, 18:11
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 19 Iul 2011, 18:11
  •  
    • 8667 mesaje
    19 Iul 2011, 18:13
    2 0
    am pus mai devreme o intrebare si vad ca va bateti toate care sa-mi raspunda...

    daca sistemul este ok...si nu el este de vina pt ce s-a intamplat la bac... CUM AU AJUNS ELEVI CARE NU AU LUAT NOTE MAI MARI DE 4 SA AIBE OCAZIA SA DE BAC-UL?... au fost elevi de 10 pana in clasa a XII-a si brusc au avut un lapsus?
  •  
    • 16187 mesaje
    19 Iul 2011, 18:17
    0 2
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8667 mesaje
    19 Iul 2011, 18:20
    0 0
    ok
  •  
    • 2313 mesaje
    19 Iul 2011, 18:30
    3 0

    Frate, dupa cum bine zici, copiii nu se educa (numai) singuri. Trebuie sa fie educati (si) de adulti. Metoda cea mai eficienta (si verificata)? Biciul si zaharelul. Pana acuma s-a mers numai pe zaharel si sistemul e in coma diabetica; trebuie urgent terapie de soc. Pilula e amara, vaicareli, bocete, alea, alea. Unii ca n-au luat bac-ul, altii ca nu s-au titularizat, altii ca n-au destui musterii la taraba universitara...ma rog...varii, dupa interese. Ce metode s-ar cere pentru o educatie eficienta? Sa blocam accesul la internet pentru minori? Sa suprimam (cenzuram) toate emisiunile TV cu pitzipoance si cocalari si sa le inlocuim cu Prefericitul care sa ne tina predici de buna purtare? Nu. Metoda cea mai la indemana se bazeaza pe...ai ghicit: REGULI CLARE si EXIGENTA. S-a dat startul terapiei cu toate durerile aferente. Zi Doamne ajuta sa fie dusa la bun sfarsit si sa dea roade.


    Acest mesaj a fost editat de către margarethe: 19 Iul 2011, 18:32
  •  
    • 8667 mesaje
    19 Iul 2011, 18:35
    0 0
    e o metoda muuuuuuuult mai simpla... exigenta in scoli... stii? bine...nu stii nu treci clasa... atat... lucrari si ascultari neanuntate... si sa vezi ce o sa creasca rata de promovabilitate la bac
  •  
    • 2313 mesaje
    19 Iul 2011, 18:42
    0 0
    Subliniez ca, atunci cand am spus "REGULI CLARE si EXIGENTA", nu m-am referit numai la elevi.
  •  
    • 7051 mesaje
    19 Iul 2011, 18:47
    0 0

    nu mai sunt timpurile pentru asa ceva...a trecut vremea statului cu mainele la spate...dar ar trebui sa treaca si vremea cursurilor dictate de profesor...imi repugna si acum, statul in banca si scrisul cursurilor, dupa dictare, student la Economie...rusinos...cand as fi dat orice, pentru o discutie libera, sa ma intrebe si pe mine cineva cum il inteleg eu pe Kotler...sistemul e ineficient, asta-i clar...si lipsit de calitate...

    bacalaureatul ar trebui sa duca la o certificare, nu la o selectie pentru universitate...

     

    ce imi place la sistemul de invatamant britanic,e ca te pregateste pentru ceea ce ti-ai propus sa devii...adica la 16 ani, te inscrii la colegiu...vrei sa fii coafeza...super, esti pregatit pentru asta...multa practica si teorie; vrei arta...super...iti cer mai intai sa-ti vada un portofoliu, dupa ce ai fost acceptat, lucrez in toate mediile posibile, timp de 1 an de zile, dupa care alegi in ce anume vrei sa te specializezi...studiezi de placere...cand ai terminat colegiul, stii meserie...daca esti destept si cu chef de invatatura, te duci mai departe...cu toata munca ta de la colegiu, intr-un portofoliu...si cu rezultatele pe la examene, pe toti cei 2 sau 3 ani...


    Acest mesaj a fost editat de către sorell: 19 Iul 2011, 19:01
  •  
    • 1124 mesaje
    19 Iul 2011, 19:07
    0 0
    imi pare rau, dar nu pot sa nu-i dau dreptate intr-o masura autorului scrisorii.
    profesorii lor sunt absolventi de spiru, care nu reusesc sa ia titularizarea.
    am ajuns sa promovam numai bianca lui bote si crudu. nu mai sunt promovate valorile, nu li se mai da importanta.
  •  
    • 1 mesaje
    19 Iul 2011, 20:59
    0 0
    hau_hauuu said:

    "noi suntem VIITORUL iar voi sunteţi doar nişte amărâţi care vor muri şi vor fi uitaţi de istorie!"

     

    adica ei nu vor muri? ei vor ramane in istorie? 

    Acest copil a facut o chestie foarte normala varstei lui si contextului social actual: a scris o tampenie cat el de mare pentru a demonstra ca (probabil) el a luat bacalaureatul si ,,vezi-Doamne`` il deranjau apelativele destul de dure la adresa colegilor lui de generatie! Dar asta nu e decat o alta dovada de prostie si suficienta ridicata la rang de strigat de revolta! Scrisoare e plina de aiureli si enormitati. Cred ca i se da prea mare atentie acestui putza verde! Punct.

    Daca el a trait in alta tara decat Romania i-as acorda maxim de circumstante atenuante, dar nu cred ca el nu vede cum trei sferturi din colegii lui sunt doar niste vlajgani si patachine care traiesc pe spinarea parintilor, fara alt scop in viata decat cel al imperecherii si al procurarii de adrenalina!

  •  
    • 811 mesaje
    19 Iul 2011, 21:01
    1 0
    Milady_me said:
    Pentru ca invata cel mult de azi pe maine, pe principiul "n-am nota si ma asculta". Dar in felul asta nu poti sa-ti insusesti la un nivel cat de cat competitiv materia de studiu predata vreme de cativa ani.

     

     

     

    si tu daca te lauzi ca ai luat bacu si stai nonstop pe eva tot o tata de mata ai facut 

    lasa-ne acrituro.

  •  
    • 1 mesaje
    19 Iul 2011, 21:22
    1 0
    intr un fel are dreptate cu tot ce se intampla la noi in tara.mare dezordine!!!
  •  
    • 811 mesaje
    19 Iul 2011, 21:25
    0 0
    oamenii nu mai sunt motivati, ca oricum "plecam in italia"
    ce ne trebuie bac, auzi
  •  
    • 8901 mesaje
    19 Iul 2011, 21:37
    0 0

    pleaca pe mama in italia, ca tara e pe moarte. vor lua bac-ul in toamna, se vor inscrie la faculta si abia apoi vor pleca. pt ca parintii vor face un efort financiar sa nu puna stavila educatuiei copilului.

    sa calculam cati bani vor face profii vara asta din meditatii? dar in toamna vor intra din nou in greva.

  •  
    • 811 mesaje
    19 Iul 2011, 21:40
    0 0
    dar ce va strofocati voi asa?
    nu ati luat VOI bacul, sau copiii vostri? n-au luat la munca de jos ca si pe aia trebuie sa- o faca cineva
    ce atata tavaleala, chiar n-am nicio gara cu bacul...si oricum sunt prea mult studenti o tara de 'telectuali
    nu se poate.
  •  
    • 7051 mesaje
    19 Iul 2011, 21:45
    1 0
    o tara de intelectuali, da...dupa atatia ani de scoala, nu stiu nimic, nici o meserie, nimic, nu sunt pregatiti pentru nimic, nici macar cum sa-si scrie un CV, nu stiu...blazati si puturosi...