Scrisoare pe Facebook

  •  
    • 8667 mesaje
    19 Iul 2011, 17:00
    0 0
    ultimul_mohican said:
    depinde ce fete.
    depinde la cine te raportezi, ai de ales intre "low" si "high".
    low-alea care pica pe spate cand cobori din bmw, metrz sau alte marci pompoase-si low esti si tu daca rezonezi la caderea lor pe spate.
    high-cele care totusi ajung undeva singure, prin fortele lor, care au un respect de sine pentru ce au realizat, care stiu sa cearna un tzaran cu bmw luat cu 5000 de euro sh si maniere de kko si un tip educat, scolit si cu bun simt (nu neaparat bogat, opulent).
    fiecare alege dupa cum il duce mintea.

    vrei sa-mi zici ca procentajul a ramas acelasi ca acum 10-15 ani?... 

  •  
    • 5575 mesaje
    19 Iul 2011, 17:00
    0 0
    vacanta mare aveau glume grosolane, adresandu-se evident romanului tamp gen axinte. ala n-a fost divertisment de calitate niciodata.
    erau altii, divertis, uscat si trofin cu stirile de sambata asta (parca), stela cu arsinel erau nelipsiti la tvr (atat prindeam eu prin '95). nu mai tin minte altii.
  •  
    • 5575 mesaje
    19 Iul 2011, 17:02
    0 0
    BitterDevil said:
    ultimul_mohican said:
    depinde ce fete.
    depinde la cine te raportezi, ai de ales intre "low" si "high".
    low-alea care pica pe spate cand cobori din bmw, metrz sau alte marci pompoase-si low esti si tu daca rezonezi la caderea lor pe spate.
    high-cele care totusi ajung undeva singure, prin fortele lor, care au un respect de sine pentru ce au realizat, care stiu sa cearna un tzaran cu bmw luat cu 5000 de euro sh si maniere de kko si un tip educat, scolit si cu bun simt (nu neaparat bogat, opulent).
    fiecare alege dupa cum il duce mintea.

    vrei sa-mi zici ca procentajul a ramas acelasi ca acum 10-15 ani?... 

     

    asta nu, fara dubiu. dar inca mai sunt persoane ambitioase care intre un tzaran cu bmw si un baiat cu bun simt, educat dar mai saracutz, il aleg pe al doilea. pentru ca langa primul nu suporta sa stea, nu de alta.

  •  
    • 1427 mesaje
    19 Iul 2011, 17:04
    0 0
    Frate, dar de ce daca iei 10 pe linie (exceptand situatiile in care trebuie sa-ti mentii bursa) inseamna ca esti cu adevarat de 10?
    Aveam o colega in facultate care lua numai 9 si 10, tocea la greu. La licenta a facut plici, a clacat si a luat nota mai mica decat majoritatea din grupa.
    Nu mai spun ca la angajare de abia a reusit sa-si gaseasca ceva.
    Da, avea 10, teoria o stia perfect, dar daca o puneai sa faca ceva ea de capul ei..mai greu.
    Deci notele de 10 pe linie nu-ti garanteaza o pregatire adevarata.
  •  
    • 8667 mesaje
    19 Iul 2011, 17:08
    0 0
    mahtobleyla said:
    Frate, dar de ce daca iei 10 pe linie (exceptand situatiile in care trebuie sa-ti mentii bursa) inseamna ca esti cu adevarat de 10?
    Aveam o colega in facultate care lua numai 9 si 10, tocea la greu. La licenta a facut plici, a clacat si a luat nota mai mica decat majoritatea din grupa.
    Nu mai spun ca la angajare de abia a reusit sa-si gaseasca ceva.
    Da, avea 10, teoria o stia perfect, dar daca o puneai sa faca ceva ea de capul ei..mai greu.
    Deci notele de 10 pe linie nu-ti garanteaza o pregatire adevarata.

    intr-un fel asta zic si eu... nu toti suntem la fel...poate unii nu pot sa invete de 10...poate altii nu simt nevoia sa o faca... dar asta nu inseamna ca daca ai luat bac-ul cu 10 esti superior unuia care l-a luat cu 7... pt ca poate tu care ai luat 10 ai tocit la greu si n-ai iesit din casa un an...iar cel cu 7 abia daca a aruncat un ochi pe carte... de aceea argumentul "da uite ca eu am putut tu de ce nu?" e irelevant... unii pot, altii nu pot, unii pot dar nu vor iar altii vor dar nu pot... nu ai cum sa-ti impui standardul oricat de ideal ar fi

     

    iar ideologia "toti la fel"... tine de partea comunista


    Acest mesaj a fost editat de către BitterDevil: 19 Iul 2011, 17:09
  •  
    • 5575 mesaje
    19 Iul 2011, 17:11
    0 0

    ca de obicei, bitter, intelegi in dunga si numai cum vrei tu.

  •  
    • 1427 mesaje
    19 Iul 2011, 17:12
    0 0

    Mai, una e sa iei examenele cu 7 sau 8, si alta e sa le pici cu 2
    E o mica mare diferenta totusi. aici deja e vorba de altceva, nu ca tu ai invatat mai mult sua mai putin ca altul.

    Te rog lasa-ma sa cred ca ala care ia 2 la 4 probe nu a invatat nimic.


    Acest mesaj a fost editat de către mahtobleyla: 19 Iul 2011, 17:13
  •  
    • 8667 mesaje
    19 Iul 2011, 17:13
    0 0
    ultimul_mohican said:

    ca de obicei, bitter, intelegi in dunga si numai cum vrei tu.

    "

    Eu cred ca cei care au luat bacalaureatul, in cei 4 ani de liceu au fost leagati la ochi ca sa nu se uite la televizor, au avut dopuri in urechi ca sa nu auda muzica si-i duceau parintii legati in lesa la scoala ca sa nu poata abate drumul pe la vanzatorii de etnobotanice.

    Cunosc o tanara domnisoara a carei mama a murit cand ea era la sfarsitul clasei a XII-a, s-a mutat din casa pe care o stia, intr-o casa straina, chiar daca era la tatal ei, a luat bacalaureatul cu brio si a intrat la o facultate renumita, cu examen.

    Si n-a stat doar in casa, cu nasul in carti. Este o clienta fidela a unor cluburi, cand o cauti e pe facebook,  ziua vinde cosmetice intr-un magazin din mall, iar vinerea si sambata noaptea face reclama la nu stiu ce tigari prin cluburi.

    Deci se poate daca muncesti si daca esti constient ca in viata nu faci nimic fara sa inveti."

     

    tie ti se pare corect argumentul asta?

    iar concluzia nu ai cum s-o aplici in romania


    Acest mesaj a fost editat de către BitterDevil: 19 Iul 2011, 17:14
  •  
    • 27207 mesaje
    19 Iul 2011, 17:13
    0 0
    eu am auzit zilele astea discutiile despre rezultatele la titularizare iti vine sa plangi, frate. deci cine-i vinovatul pana la urma? ok, acuzam de una si de alta, tineretul pe care l-am crescut noi. oare nu au si ei dreptul sa ne acuze? eu zic ca-l au.
  •  
    • 8667 mesaje
    19 Iul 2011, 17:16
    0 0
    mahtobleyla said:

    Mai, una e sa iei examenele cu 7 sau 8, si alta e sa le pici cu 2
    E o mica mare diferenta totusi. aici deja e vorba de altceva, nu ca tu ai invatat mai mult sua mai putin ca altul.

    Te rog lasa-ma sa cred ca ala care ia 2 la 4 probe nu a invatat nimic.

    cand proportia de nepromovabilitate deja depaseste 50% nu mai este vina elevilor

  •  
    • 2313 mesaje
    19 Iul 2011, 17:18
    0 0
    "cand proportia de nepromovabilitate deja depaseste 50% nu mai este vina elevilor"

    Asa. Si? Ce-i de facut? Sa fie lasati la toamna sa copieze, sau ce? Ca nu pricep care e solutia, pana la urma.
  •  
    • 1427 mesaje
    19 Iul 2011, 17:18
    0 0
    BitterDevil said:
    mahtobleyla said:

    Mai, una e sa iei examenele cu 7 sau 8, si alta e sa le pici cu 2
    E o mica mare diferenta totusi. aici deja e vorba de altceva, nu ca tu ai invatat mai mult sua mai putin ca altul.

    Te rog lasa-ma sa cred ca ala care ia 2 la 4 probe nu a invatat nimic.

    cand proportia de nepromovabilitate deja depaseste 50% nu mai este vina elevilor

     Ba da frate, pentru ca ii vad peste tot si cunosc destui si in afara de cluburi, piscina, hi5, pardon, facebook mai nou si mess nu stiu altceva.

    Nu pe bune, daca ai sta sa asculti ce discuta copchii de 14-15 ani te ingrozesti.

    Nu vrea sa-ti mai spun cum vorbesc despre profesori, da?

    Intamplarea face ca trec pe langa un liceu in fiecare dimineata si-mi vine sa-i iau la omor cand ii aud despre ce vorbesc. Asta ca sa nu mai spun cat de incorect o fac, de la "ei este" pana la..pana mea, ca nici nu mai stiu..

  •  
    • 5575 mesaje
    19 Iul 2011, 17:21
    0 0
    bai, una peste alta, fiecare e raspunzator pt soarta lui, da?
    ca dumnezeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista.
    nu cere nimeni imposibilul de la ei, nu zice nimeni sa ia toti 10 pe linie, ar fi absurd, doar sa ia BAC-ul, care este un examen facut de asa natura incat sa poata fi trecut cu brio de cat mai multi, nu se face o selectie la sange, unii l-au luat si bravo lor, nu conteaza ca l-au luat cu 6 sau cu 8-9 (nu zic de 10 ca deja ne bagam in alta categorie). altii nu l-au luat. punct. de asta nu pot fi invinovatiti totusi profesorii, ca tu esti putoare -esti singurul raspunzator, nici parintii, nimeni nu poate sa invete in locul tau, sa mearga zilnic la cursuri si sa se si uite la ce explica un fraier la tabla.
    ce relevanta are ca s-a schimbat sistemul de examinare? ca doar nu pot spune ca au fost obisnuiti sa dea examenul intr-un anumit fel si brusc, le-au bagat pe gat sistemul asta. teoretic, ei n-au termen de comparatie, comparam noi, care am dat examenele altfel.
  •  
    • 8667 mesaje
    19 Iul 2011, 17:22
    1 0
    bai oamenilor... copiii nu se educa singuri in puii mei... chiar atat de rau se fuge de responsabilitate incat dam vina pe rezultat cand ecuatia e de tot rahatul??? hai ca deja imi pare rau ca m-am bagat in discutie
  •  
    • 5575 mesaje
    19 Iul 2011, 17:23
    0 0
    educi daca se si lipeste, bitter. daca nu, nu si gata.
  •  
    • 16187 mesaje
    19 Iul 2011, 17:24
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8667 mesaje
    19 Iul 2011, 17:24
    0 0
    deci peste 50% din generatie este needucabila?... a dracu genetica... cum se schimba ea brusc
  •  
    • 4009 mesaje
    19 Iul 2011, 17:25
    0 0
    biitter, ok! elevii nu-s de vina pentru ca nu au avut modele bune, ei sunt niste iepurasi nevinovati, victime ale sistemului. Care ar fi solutia atunci?
  •  
    • 5575 mesaje
    19 Iul 2011, 17:25
    0 0
    nu, e puturoasa.
  •  
    • 16187 mesaje
    19 Iul 2011, 17:25
    0 0
    Mesaj şters de administrator