Scrisoare pe Facebook

  •  
    • 7743 mesaje
    19 Iul 2011, 14:05
    0 0
    ce mai, is vai si-amar de capu meu.rusine sa-mi fie!
  •  
    • 5575 mesaje
    19 Iul 2011, 14:06
    0 0
    pompieristic.
    lacrimogen.
    cata durere.
    ma mir cum au reusit copiii aia de prin sate, amaratzi, fara tv acasa, sa ia la bac note de 10. sa fie oare pt ca au invatat?
    sau au copiat pe rupte?
    as miza pe prima varianta, mai ales cand ai de ales intre a pazi vacile pe izlazul comunal toata viata ta si a merge la o facultate cu bursa si cu loc in camin.
  •  
    • 4503 mesaje
    19 Iul 2011, 14:09
    0 0
    hau_hauuu said:
    Mara77 said:
    banuiam ca astia sunt VIITORUL si ca am pus-o dar sa-mi si confirme cu atata cruzime? ma duc sa ma sinucid

     

    aoleu, nu, te rog, nu face asta... nu cumva... nu pana nu citesti si dai mai departe cartea contempoaranului nostru

    trag sperante sa mi-o paseze si mie Alle sau My, daca le rog frumos... sau poate char tu... 

    as gasi eu 15 lei da' deh, e criza bre, nu-i de ici, de colo sa ti se dea ceva gratis.. chiar si daca ce primesti nu-ti trebuia, de fapt

     

    daca juri sa dezvalui subiectu' carti si sa furi placerea (mrrrr) celorlalte cititoare ti-o dau si tie (cartea zic)...

    diseara ma preocup de treaba asta

     

  •  
    • 12625 mesaje
    19 Iul 2011, 14:10
    0 0
    Scrisoarea de revolta a unui tanar care a dat BAC-ul anul acesta circula pe Facebook:

    sa inteleg ca asta nu a luat BAC-ul si de abia a asteptat examenul de titularizare sa refuleze nu?
  •  
    • 4009 mesaje
    19 Iul 2011, 14:13
    1 0

    Copiii astia stiu sa se revolte intr-o maniera care imi starneste zambete. Eu-s inca tanara si am prins si eu schimbari de sistem, de ministrii, de legi ale educatiei, greve ale profesorilor. Si la mine s-a anuntat in mai la admiterea in facultate ca examenul va fi la inceputul lui iulie si nu la sfarsitul lui august ca pana atunci, si cum se anuntate inainte. Si la mine s-a schimbat materia cu cateva luni inainte de examen. Si am dat bac-ul la 5 materii, 6 probe! si nu am murit invatand, desi nu intelegeam de ce imi trebuie mie geografie. Si am luat nota mica la romana scris pentru ca mi-a picat Caragiale care nu mi-a placut, dar am luat pe barba mea si nu am invinuit pe nimeni.

    Si generatia mea a avut modele gresite, pitipoance si pitiponci si mania chefurilor oricand si oriunde si oameni gen Becali si Draguseanca si legea spagii (am avut colegi care au luat la bac nota mai mare ca mine, pt ca au platit parintii). Dar asta nu a insemnat ca eu si altii sa nu ne putem alege singuri modelul si calea pe care vrem sa o urmam si sa ne vedem de invatat fara sa ne opreasca nimeni. Pe copiii astia i-a oprit cineva sa puna mana pe carte? Sa invete? Sa scrie corect si coerent? Le-a pus cineva lor si parintilor lor pistolul la tampla si i-a pus sa se uite non stop la tv, facebook, mess, mtv?

  •  
    • 712 mesaje
    19 Iul 2011, 14:19
    0 0
    eu cred ca este scrisoarea unui tanar care nu a luat BAC-ul dar nu se simte absolut deloc vinovat pt acest lucru.
    Acum sa fim seriosi,cine a invatat a luat BAC-ul cine nu a invatat l-a picat.Eu nu vreau sa ma laud,sunt fata de la tara,care s-a trezit la 4:30 ca sa ajunga la liceu,nu m-a purtat tata la liceu cu BMW-ul , nu mi-au platit nici meditatii la nici o materie si am luat BAC-ul. Deci.....nu stiu daca chiar toata lumea e vinovata numai ei(elevii) nu sunt.
  •  
    • 7743 mesaje
    19 Iul 2011, 14:19
    0 0
    allegria,asta-i un putoi de pe net , un pacalici cu basini in cap. iesi si el la atac pe feisbuc.ei atata stiu.
    sa lase lenea si acuzele si sa puna mana pe carte.
    habar n-au de capu lor, habar n-au cu ce se mananca viata.
    asa ca ar trebui sa lase superioritatea. ei nu stiu decat sa se revolte si nimic altceva. pai sa se revolte atunci pana le ajunge gura la urechi.
  •  
    • 712 mesaje
    19 Iul 2011, 14:22
    0 0
    Allegria ai dat Bacul in 2002?
    Si mie tot Caragiala mi-a picat la proba scrisa la limba romana.
  •  
    • 4009 mesaje
    19 Iul 2011, 14:23
    0 0
    Anna, da! in 2002
  •  
    • 8901 mesaje
    19 Iul 2011, 14:23
    0 0

    Sa n-o luam asa in tradic si nici absolutist. Pana la urma, aproape jumatate dintre absolventii de liceu au luat BAC-ul. Iar despre cei cu rezultate bune si foarte bune s-a vorbit destul de putin si mai mult la televiziunile mult-hulitilor "moguli".

    In plus, daca stam si analizam putin situatia, extrapoland, eu cred ca in toate domeniile sunt doar jumatate profesionisti, incepand cu politicienii si terminand cu...mass media. Absolut aleatoare ordinea. Sa nu se simta nimeni lezat.


    Acest mesaj a fost editat de către andrada86: 19 Iul 2011, 14:24
  •  
    • 1703 mesaje
    19 Iul 2011, 14:24
    0 0
    Aaaaa, maxim de inteligenti daca s-au revoltat picand examenele.
  •  
    • 12625 mesaje
    19 Iul 2011, 14:35
    0 0
    eu am fata unei vecine ...in afara de picioare ca le are lungi nu o vedeam niciodata...si a luat aproape 10 ...numai in casa la invatat si maica-sa avea niste emotii ca nu va lua...si uite ca a luat...
    eu am dat BAC-ul cu frica ca stiam si ma gandeam ca o sa ma blochez,am facut si postliceala cu o pereche de cizme.Cine vrea sa invete o face in orice conditie.
  •  
    • 8901 mesaje
    19 Iul 2011, 14:42
    0 0
    Daca anii trecuti ar fi fost aceleasi conditii care au existat anul acesta, sunt mai mult decat convinsa ca procentajul de promovabilitate ar fi fost identic.
    Deci, tinerii care au dat BAC-ul in aceasta vara au tot dreptul, din acest punct de vedere, sa se simta frustrati.
    Adica...de ce la altii s-a putut, iar la ei nu?!

    Mai mult, cei la care "s-a putut" apar in fata opiniei publice ca purtand o stea in frunte, in timp ce ei, promotia 2011, sunt catalogati drept "putori", "loaze" s.a.
  •  
    • 1703 mesaje
    19 Iul 2011, 14:51
    0 0
    Pe principiul de mai sus propun sa fie lasati toti sa copieze la bac in vecii vecilor, amin, sa nu se frustreze cumva vreo generatie de, corect, loaze.
  •  
    • 8901 mesaje
    19 Iul 2011, 14:56
    0 0
    Anti, daca n-ai inteles, am vrut sa spun ca principiul trebuia aplicat demult. S-ar fi vazut atunci ca totul este fals, asa cum false sunt multe alte lucruri, in societatea noastra.
    Ne place sa ne imbatam cu apa rece, asta e.

    Ne place sa credem ca suntem mai buni decat in realitate.
    Iar daca vedeam acum 10-15 ani unde se afla invatamantul romanesc, se puteau lua masuri corective. Nu aratatul cu degetul, de parca acesti copii ar fi cazuti de pe luna, iar noi nu avem nicio responsabilitate.
  •  
    • 615 mesaje
    19 Iul 2011, 14:57
    0 0

    Sunt de parere ca vina nu o au in exclusivitate unii sau altii, ci tot sistemul. Daca rezultatele elevului ar depinde in exclusivitate de el, atunci mai bine sa se desfiinteze scolile si fiecare sa invete acasa, la pascut vaca sau pe unde mai stie si sa vina direct la examen.

    Profesorul are un rol important in predarea si intelegerea materiei. Una e cand ai peste 20 de ani si ai un sistem de invatare bine pus la punct, o experienta si un bagaj de cunostinte care te ajuta sa sintetizezi si sa acumulezi informatii noi si alta este cand ai 10, 14 ani, cand e greu fara un indrumator sa faci chestiile astea.

    Pe de alta parte, m-am uitat peste subiectele de la BAC de anul asta, si mi s-au parut destul de ok, mai ales la matematica (unde au fost plangerile maxime), daca am reusit sa le fac fara sa repet materia dupa ani de zile de la terminarea liceului. Dar, eu am facut in alte vremuri, cand se mai facea ceva carte si intelegeam din clasa materia.


    Acest mesaj a fost editat de către amizade: 19 Iul 2011, 14:58
  •  
    • 7967 mesaje
    19 Iul 2011, 14:58
    0 0
    In scrisoarea aceea exista si o parte de adevar. Exemplele date de societate sunt oribile...Din moment ce in Ro s-a ajuns la ideea ca munca cinstita nu te face bogat, ca cei care muncesc nu stiu sa se descurce in viata....ce naiba sa ne mai miram ca astia incerca sa copieze la bac? Inca o remarca...multi care au copiat nu au facut-o pt ca nu stiau..ci pt ca li s-a dat posibilitatea sa faca asta...Multi dintre profesorii din comisii le-au intins mierea pe sub nas...Au cazut cu totii in aceeasi oala...din pacate...
  •  
    • 2313 mesaje
    19 Iul 2011, 15:05
    0 0
    Mai mult decat atat, ma tem ca s-a format deja o masa critica de persoane care au convingerea ca nu poti razbi DECAT prin frauda.
  •  
    • 4009 mesaje
    19 Iul 2011, 15:15
    0 0
    Modele ca Dragusanca si Becali sunt modele pentru ei le-au transformat in modele, nu le-a spalat nimeni creierul si le-a pus acolo non-valori. Au ales modalitatea facila, superficiala de a reusi in viata... si si-au furat-o Sa nu iei bac-ul nu este un capat de lume, ar trebui sa ia esecul asta ca pe o lectie si sa vada ce ar fi pututu EI sa faca altfel ca sa reuseasca si nu sa isi piarda timpul cu justificari aiurea.

    Daca ei isi dadeau silinta, iar profesorii erau prosti, atunci notele ar fi fost mici, dar de trecere... nu ar fi fost note de 1,2,3. Asta inseamna nu ca nu au predat profesorii bine, ci ca ei nu au deschis cartea.
  •  
    • 1703 mesaje
    19 Iul 2011, 15:24
    0 0
    Andrada, corect, nu ar fi trebuit sa existe elevi care au luat examenele copiind. Dar asta nu justifica frustrarea celor care nu au mai fost lasati sa copieze, ca altii inaintea lor.