Scrisoare pe Facebook

  •  
    • 154 mesaje
    19 Iul 2011, 16:11
    0 0

    Cat de tare !...imi aminteste de perioada de la revolutie, cat de entuziasmata si cat de increzatoare  eram cum ca se poate schimba oranduirea ! bleah...imi aduc aminte cu cat patos era sa crap la Universitate !....asa e varsta asta, ai senzatia ca esti buricul si ca fara tine (ca si generatie) nimic nu functioneaza, ca toti sunt prosti dar "noi" suntem destepti.

    Cu trecerea anilor insa, viata te pune exact acolo unde ti-e locul, si mai mult, iti arata ca daca ai pierdut timpul uitandu-te la sexy plexy....platesti scump, indiferent de revolta ta asupra umanitatii.

    O sa vada el, revoltatul ,cu ce se mananca toata treaba asta in curand.

    Pana una alta, faptul ca ei nu poarta uniforma si beau Coca si multe altele, se datoreaza tocmai acelora pe care ii huleste !

     

  •  
    • 8901 mesaje
    19 Iul 2011, 16:27
    0 0
    bai, mie imi e rau de la stomac. am citit ca cunt universitati care accepta elevi care nu au luat bac-ul.
    pai plozii sunt vinovati sau aia care iau decizii din astea?
    apropos, cum e cu faculta acu? faci 3 ani si apoi poti profesa, sau mai faci si master sa poti munci?
  •  
    • 8667 mesaje
    19 Iul 2011, 16:28
    3 0

    ce-mi place cat de realist sunt priviti liceeni... exact ca niste oameni maturi, rationali, cerebrali si incoruptibili... iar cei care nu sunt asa, vai de mama lor...cum de si-au permis

     

    autorul scrisorii nu are dreptate pe alocuri, ci are dreptate in totalitate. intr-un sistem de invatamant care promoveaza fatis plagiatul si care permite spaga, voi aveti pretentii ca ei, niste copii, sa zica "NU, eu nu voi da spaga, eu voi invata!!!"; " NU, eu nu voi iesi la terasa, voi sta acasa si voi invata!!!". cand vezi la varsta de 15-16-17-18 ani la televizor, un agramat, incult, venit de la oi, ca ajunge EUROPARLAMENTAR, voi aveti pretentia ca acel baiat sa nu zica "dar eu de ce nu pot la fel? eu de ce sa stau sa invat cand pot sa fur si sa o duc bine?", sau ca fata... cand vezi tarfe cum se dezbraca in direct, se tavalesc pt 500 de euro cu oricine si se lauda cu vacante la monte carlo, ce pretentii ai ca acea fata sa nu zica "da si eu am pasarica, am tzatze... ce sens are sa-mi pierd timpul in casa cand pot f bine sa ma duc la sala, la solar si sa-mi trag unu cu bani, sau chiar mai multi, si uite ce bine am s-o duc"

     

    dar na... acesta este site-ul oamenilor perfecti, fara pic de ipocrizie, care judeca orice si pe oricine!!!

  •  
    • 4009 mesaje
    19 Iul 2011, 16:32
    0 0
    bitter, tu asa esti? ai inghitit fara sa mesteci niste nonvalori, pe care le-ai luat ca modele?
  •  
    • 5575 mesaje
    19 Iul 2011, 16:36
    0 0

    pai da,.bitter, dar luand la puricat finantele proaspatului absolvent de liceu, ia sa vedem: el are bani sa devina ca ciobanul ala, europarlamentar?

    nu, n-are.planul A pica.

    bun. ce faci, in cazul asta?

    planul B-treci si invata sa poti avea un ban in buzunar mai tarziu, in loc sa dai in cap pe strada, sa intri peste oameni in case, sa ajungi boschetar, consumator de botanice.

    nu vrei nici asa?

    planul C: treci si munceste cu carca pe santier, la turnat asfalt, la spalatorie (oricum se castiga bine rau la spalatorii pt nivelul salariilor din Romania, ca sa nu mai adaug si bacsisurile).

  •  
    • 5575 mesaje
    19 Iul 2011, 16:43
    0 0
    nu stiu de ce se cramponeaza toata lumea ca e site-ul oamenilor perfecti, destepti, frumosi, bogati etc etc.
    fiecare dintre cei de pe forum are o anumita experienta, a trait diverse situatii, nu inseamna ca daca iti expui o parere, clar esti perfect. de unde atata aroganta?
    eu inca vreau sa cred ca avem creierul ca sa ne folosim de el, nu sa umple cutia craniana.
    se baga pe gat in mass media exact ce se vinde. dintotdeauna a fost asa si spre norocul nostru, avem si acces la informatie incat sa putem discerne ce-i bine si ce nu-i.
    dai spaga daca ai banii aia. daca nu-i ai, ce te faci?
    si totusi, decat sa dai spaga banii aia, nu mai bine inveti si folosesti banii in alte scopuri?
  •  
    • 4503 mesaje
    19 Iul 2011, 16:44
    0 0
    mah pt revolutii au si constiinta si sunt si suficienti de cerebrali... buey si eu am fost la liceu, nici eu nu am avut profi ca am invatat la tara, dupa revolutie nu mai venea nici dracu' sa predea si la mine incepusera "modelele" si da-o in gura ma'sii ca tot am luat bursa la facultate... si toti colegii mei de clasa din liceu, daca n-au intrat in primul an la facultate in anul urmator au intrat
    numai 3 colegi nu au facut facultate din 31 si la stat la buget nu la particulare

    si frate-miu la fel, e mai tanar cu 8 ca mine... si a intrat la stat la buget cu liceu facut la Buftea

    ne lasati?
  •  
    • 8667 mesaje
    19 Iul 2011, 16:46
    0 0
    eu din fericire, generala am absolvit-o inca pe sistemul vechi. in 95 inca existau valori in tara. aveam in guvern ingineri, doctori...REALI!!! pe vremea aia o diploma insemna ceva... la tv pe langa divertisment (de bun gust) puteai sa vezi un pruteanu, un sava... star la tv despre care se vorbea mult era esca... acuma avem vedete gen dragusan, crudu, sau promovarea comorii nationale SORIN TIGANU, care dovedindu-si forta intelectuala a ajuns vedeta la radio si tv
  •  
    • 5575 mesaje
    19 Iul 2011, 16:47
    0 0
    whooooo? :o
  •  
    • 8667 mesaje
    19 Iul 2011, 16:50
    0 0
    nu mai faceti comparatii, noi aveam modele, noi am crescut in cu totul alte timpuri, in generala si liceu nu existau celulare, ne bucuram cand plecam in excursie la munte sau la mare... scoala chiar reprezenta ceva

    voi acum faceti comparatii care chiar nu au relevanta

    cand eram mai micut, 18-20 de ani... fetele nici nu te bagau in seama daca nu erai in stare sa legi doua cuvinte corect... acuma tre doar sa cobori dintr-un bmw si esti fat frumos
  •  
    • 8667 mesaje
    19 Iul 2011, 16:50
    0 0
    ultimul_mohican said:
    whooooo? :o

    cum...nu ai auzit de sorin tiganu?... ala cu julitura de pe antebrat?...perversa de pe targu ocna??


    Acest mesaj a fost editat de către BitterDevil: 19 Iul 2011, 16:51
  •  
    • 2642 mesaje
    19 Iul 2011, 16:51
    0 0

    Eu cred ca cei care au luat bacalaureatul, in cei 4 ani de liceu au fost leagati la ochi ca sa nu se uite la televizor, au avut dopuri in urechi ca sa nu auda muzica si-i duceau parintii legati in lesa la scoala ca sa nu poata abate drumul pe la vanzatorii de etnobotanice.

    Cunosc o tanara domnisoara a carei mama a murit cand ea era la sfarsitul clasei a XII-a, s-a mutat din casa pe care o stia, intr-o casa straina, chiar daca era la tatal ei, a luat bacalaureatul cu brio si a intrat la o facultate renumita, cu examen.

    Si n-a stat doar in casa, cu nasul in carti. Este o clienta fidela a unor cluburi, cand o cauti e pe facebook,  ziua vinde cosmetice intr-un magazin din mall, iar vinerea si sambata noaptea face reclama la nu stiu ce tigari prin cluburi.

    Deci se poate daca muncesti si daca esti constient ca in viata nu faci nimic fara sa inveti.

  •  
    • 8667 mesaje
    19 Iul 2011, 16:54
    0 0
    auzi...tu ai luat bac-ul cu 10 pe linie?... ai master si doctorat?
  •  
    • 5575 mesaje
    19 Iul 2011, 16:56
    0 0
    depinde ce fete.
    depinde la cine te raportezi, ai de ales intre "low" si "high".
    low-alea care pica pe spate cand cobori din bmw, metrz sau alte marci pompoase-si low esti si tu daca rezonezi la caderea lor pe spate.
    high-cele care totusi ajung undeva singure, prin fortele lor, care au un respect de sine pentru ce au realizat, care stiu sa cearna un tzaran cu bmw luat cu 5000 de euro sh si maniere de kko si un tip educat, scolit si cu bun simt (nu neaparat bogat, opulent).
    fiecare alege dupa cum il duce mintea.
  •  
    • 2642 mesaje
    19 Iul 2011, 16:56
    0 0
    BitterDevil said:
    eu din fericire, generala am absolvit-o inca pe sistemul vechi. in 95 inca existau valori in tara. aveam in guvern ingineri, doctori...REALI!!! pe vremea aia o diploma insemna ceva... la tv pe langa divertisment (de bun gust) puteai sa vezi un pruteanu, un sava... star la tv despre care se vorbea mult era esca... acuma avem vedete gen dragusan, crudu, sau promovarea comorii nationale SORIN TIGANU, care dovedindu-si forta intelectuala a ajuns vedeta la radio si tv

     

    Imi  amintesc de perioada aceea. Vacanta Mare era in mare voga. Intr-adevar, de foarte bun gust.

    Si nu te opreste nimeni sa urmaresti la tv oamenii de cultura ai tarii insa, vreau sa stiu, cati deschid televizorul pe tvr cultural? Sau pe tvr 1, 2 sau 3?

    Pentru ca acolo poti vedea emisiuni educative. Celelalte sunt televiziuni comerciale.

  •  
    • 5575 mesaje
    19 Iul 2011, 16:57
    0 0
    aaaa, ala e?
    bleah!
  •  
    • 2642 mesaje
    19 Iul 2011, 16:57
    0 0
    BitterDevil said:
    auzi...tu ai luat bac-ul cu 10 pe linie?... ai master si doctorat?

     

    Daca ma intrebi pe mine, raspunsul este da. Mai putin la prima intrebare, unde am fost foarte putin mai jos.


    Acest mesaj a fost editat de către citrice: 19 Iul 2011, 16:58
  •  
    • 2313 mesaje
    19 Iul 2011, 16:58
    0 0
    Pe vremea impuscatului selectia se facea dur, prin filiera examenelor de admitere. Acum selectia se face soft, prin bombardarea pustanilor (si nu numai) cu tentatii. E si asta tot un fel de examen, dar ceva mai parsiv. In rest, functioneaza regula ancestrala a selectiei naturale.
  •  
    • 8667 mesaje
    19 Iul 2011, 16:58
    0 0
    pe vremea aceea asemenea emisiuni erau exact la televiziunile comerciale...exista un echilibru in program
  •  
    • 8667 mesaje
    19 Iul 2011, 16:59
    0 0
    citrice said:
    BitterDevil said:
    auzi...tu ai luat bac-ul cu 10 pe linie?... ai master si doctorat?

     

    Daca ma intrebi pe mine, raspunsul este da. Mai putin la prima intrebare, unde am fost foarte putin mai jos.

    tu de ce nu ai luat 10 pe linie?