Scrisoare pe Facebook

  •  
    • 8901 mesaje
    19 Iul 2011, 15:24
    1 0
    Eu tot nu cred ca autorul scrisorii n-a luat BAC-ul. Nu scrie agramat, are argumente, nu le ia apararea aiurea celor care n-au promovat.

    Daca cineva crede ca societatea noastra este sanatoasa, cum s-a ajuns aici? Cum de putregaiul incepe fix cu acesti copii? Ei sunt vinovati de tot si toate, iar altii deloc?!

    De ce se vorbeste atat de putin spre deloc de vina parintilor? Parinti care nu vad si nu aud, nu stiu ce le fac odraslele, doar acum, in ceasul al 12-lea, constientizeaza ce s-a intamplat?!
    Dar scoala?
    Dar ministerul?
  •  
    • 4009 mesaje
    19 Iul 2011, 15:26
    0 0
    andrada86 said:
    Eu tot nu cred ca autorul scrisorii n-a luat BAC-ul. Nu scrie agramat, are argumente, nu le ia apararea aiurea celor care n-au promovat.

    Daca cineva crede ca societatea noastra este sanatoasa, cum s-a ajuns aici? Cum de putregaiul incepe fix cu acesti copii? Ei sunt vinovati de tot si toate, iar altii deloc?!

    De ce se vorbeste atat de putin spre deloc de vina parintilor? Parinti care nu vad si nu aud, nu stiu ce le fac odraslele, doar acum, in ceasul al 12-lea, constientizeaza ce s-a intamplat?!
    Dar scoala?
    Dar ministerul?

    Andrada, copii (si parinti) sunt vinovati pentru particica lor, ca d-aia exista sistem de invatamant gratuit cu 10clase, platit de contribuabili, ca aia sa puna burta pe carte. Este singura lor indatorire! Nu ii pune nimeni sa faca altceva! Doar sa invete! Gratis!
  •  
    • 4503 mesaje
    19 Iul 2011, 15:28
    1 0
    problema e ca nu fost lasati repetenti sa nu ajunga sa dea bacalaureatul

    ma tot repet, am lucrat in invatamant... se plangeau toti, vai dra noi n-am avut profesor de engleza pana acum, ce frumos ca avem pe cineva care-si tine orele si chiar ne preda
    cand au vazut ca's mai serioasa decat prevede legea au zis ca's a dracului si le stric mediile
    mi se rupea mie de mediile lor, am predat in primul an in care s-a introdus o limba straina obligatoriu la oral si aveam toata motivatia sa fiu exigenta dar daca mai stateam un an le rupeam capul

    NU INVATA chiar daca au profesor care se straduieste sa le predea materia de care au nevoie sa treaca cu usurinta peste un examen de bacalaureat

    in pana mea am pregatit un tip care dadea fix subiectele lor de bacalaureat la un examen sa se faca aviator si aviator s-a facut
    nu's retardata, stiu sa explic, stiu si ceva engleza dar daca nu-i cu cine nu-i cu cine

    deci, Alle pot sa-ti fiu mama... in 2001 am plecat din invatamant
  •  
    • 18346 mesaje
    19 Iul 2011, 15:29
    0 0
    si n-am inteles?!?

    amenintarea e in faptul ca vor pleca din tara?
  •  
    • 4009 mesaje
    19 Iul 2011, 15:29
    0 0
    deci, Mara, poti sa iti spun "mami"???
  •  
    • 8901 mesaje
    19 Iul 2011, 15:30
    0 0

    Alle, si liceul e gratuit. Nu numai 10 clase.

    Eu cred ca parintii au interes mai mare, vis-a-vis de copiii lor, decat au dascalii, la scoala. Fiecare isi doreste sa-i ajunga bine copilul. Dar nu toti se implica, multi au impresia ca, daca le asigura masa-casa-imbracaminte copilului, gata!
    Eh, uite ca nu-i chiar asa...

     

     P.S. Si mai sunt cei care au certitudinea ca banul face si desface. Si inoculeaza aceeasi idee in mintea copilului. Inca de mic. Pe astfel de copii, nu-i poti schimba in veci. Ei stiu una si buna: are tata bani, are el grija...


    Acest mesaj a fost editat de către andrada86: 19 Iul 2011, 15:33
  •  
    • 18346 mesaje
    19 Iul 2011, 15:30
    0 0
    Mara77 said:
    problema e ca nu fost lasati repetenti sa nu ajunga sa dea bacalaureatul

     

    asta cam asa e.

  •  
    • 5575 mesaje
    19 Iul 2011, 15:30
    0 0
    pe ce te-ai reprofilat, Mara? daca poti sa spui, bineinteles.
  •  
    • 4503 mesaje
    19 Iul 2011, 15:31
    0 0
    da si treci la colt ca nu ti-ai citit lectura obligatorie, stii tu
  •  
    • 4009 mesaje
    19 Iul 2011, 15:31
    0 0
    me_eva said:
    si n-am inteles?!?

    amenintarea e in faptul ca vor pleca din tara?

     

     

    probabil ca nu au citit presa de azi, cu Spania care vrea sa impuna restrictii romanilor... ca tre' sa rezolve rata lor de somaj de 20% si romanii care nu-s acum angajati legal, s-ar putea sa ramana pe afara! Spania nu ne vrea! Nici Anglia, nici Elvetia! In Italia e plin de romani. Mai sunt tarile nordice, dar acolo tre' sa muncesti serios ca sa te ajute statul

  •  
    • 5575 mesaje
    19 Iul 2011, 15:31
    0 0
    me_eva said:
    Mara77 said:
    problema e ca nu fost lasati repetenti sa nu ajunga sa dea bacalaureatul

     

    asta cam asa e.

     

    corect!

    dar nu mai ieseau bine scolile la evaluari, nu?

  •  
    • 1148 mesaje
    19 Iul 2011, 15:32
    0 0
    toti sunt de vina! Parintii mai ales ca au tacut si au lasat sistemul de invatamant sa ajunga la pamant, sa ajunga niste agramati sa le predea, sa nu stie sa le insufle placerea pt o materie.
    Parintii, profesorii, copii, dar de la o varsta, sistemul de invatamant, implicit politca si coruptia si aici nu bat campii!
  •  
    • 4009 mesaje
    19 Iul 2011, 15:32
    0 0
    Mara77 said:
    da si treci la colt ca nu ti-ai citit lectura obligatorie, stii tu

     

     

    pffff! o sa ma sacrific!

  •  
    • 18346 mesaje
    19 Iul 2011, 15:34
    0 0
    am impresia ca se vorbeste generalizand prea mult. sunt putori multe, sunt lichele si pitzipoance. dar sunt si elevi buni, care invata si singuri, care vor sa acumuleze ceva in plus.
    sunt profesori prosti, mai prosti decat elevii, si sunt si profesori care-si fac treaba asa cum trebuie.

    oricum, mai tare e ca se discuta aceeasi tema de 3 ori, cu titluri diferite.
  •  
    • 5575 mesaje
    19 Iul 2011, 15:34
    0 0
    Mai, parintii pot sa-si supravegheze copiii cat sunt mici, cred ca din clasa a 9a deja nu mai au autoritate asupra lor. Nu ii mai pot verifica la teme. Unii parinti muncesc pe unde pot sa faca bani sa aiba familia cele necesare, sa nu duca fiul/fiica lipsa de nimic. Nu poti sa-i verifici si sa-i bati cu linia la palma ca nu invata. Ar trebui sa constientizeze si ei ca daca vor sa faca ceva in viata, trebuie sa puna osul la treaba.
  •  
    • 8901 mesaje
    19 Iul 2011, 15:36
    0 0
    me_eva said:
    si n-am inteles?!?

    amenintarea e in faptul ca vor pleca din tara?

     

            Dar daca vor pleca dintre cei care au luat BAC-ul?

           Eu nu cred ca este o fericire faptul ca ne pleaca oamenii de valoare...

  •  
    • 4503 mesaje
    19 Iul 2011, 15:38
    0 0
    ultimul_mohican said:
    pe ce te-ai reprofilat, Mara? daca poti sa spui, bineinteles.

     

    pot sa-ti spun in privat exact institutia unde am plecat din invatamant, acolo am stat 7 ani si avea legatura cu ce facusem eu pe la scoala si tot ce am lucrat in astia 7 ani nu avea legatura cu engleza ci cu legile d'aia mai stiu de magistratura

     

    apoi am lucrat la o firma vreo 3 ani unde am folosit si limba engleza (am tradus un portal, aveam materiale in engleza pe care le traduceam in romana pentru echipa de vanzari si pentru clienti, faceam manuale de utilizare d'astea si gestionam contracte) iar acum sunt corporatista trepadush  

  •  
    • 5575 mesaje
    19 Iul 2011, 15:41
    0 0
    aha! ma gandeam ca te-ai reprofilat pe justitie
  •  
    • 9899 mesaje
    19 Iul 2011, 15:42
    0 0
    ultimul_mohican said:
    Mai, parintii pot sa-si supravegheze copiii cat sunt mici, cred ca din clasa a 9a deja nu mai au autoritate asupra lor. Nu ii mai pot verifica la teme. Unii parinti muncesc pe unde pot sa faca bani sa aiba familia cele necesare, sa nu duca fiul/fiica lipsa de nimic. Nu poti sa-i verifici si sa-i bati cu linia la palma ca nu invata. Ar trebui sa constientizeze si ei ca daca vor sa faca ceva in viata, trebuie sa puna osul la treaba.

     

    ce sa supravegheze parintii nene? cum sa-i verifice daca au invatat sau nu?

    Ai mei ma tineau din scurt cand eram la scoala su eu tot ii pacaleam.

    Bagam romanul in cartea de fizica  si citeam bine merci.

    Intra tata in camera si vedea ce baiat studios are 

    O singura data am gresit. Am pus romanul in cartea de matematica. Intra tata sa vada ce fac si zice "bre, eu invatam matematica cu creionul in mana, nu citind-o ca pe un roman" 

  •  
    • 1148 mesaje
    19 Iul 2011, 15:44
    0 0
    dikens said:

     

    ce sa supravegheze parintii nene? cum sa-i verifice daca au invatat sau nu?

    Ai mei ma tineau din scurt cand eram la scoala su eu tot ii pacaleam.

    Bagam romanul in cartea de fizica  si citeam bine merci.

    Intra tata in camera si vedea ce baiat studios are 

    O singura data am gresit. Am pus romanul in cartea de matematica. Intra tata sa vada ce fac si zice "bre, eu invatam matematica cu creionul in mana, nu citind-o ca pe un roman" 

     De aia si zic ca f mult conteaza si profesorul cum reuseste sa-ti insufle placerea pt o materie. Eu am avut-o la matematica pe Ilinca, o profesoara ca i-a ridicat si pe corijenti si pe repetenti, adica si pe putori sau pe cei cica mai slabi.  Dar daca aveau IQ-ul mic, cum i-a facut sa gandeasca? si sa rezolve singuri, sa le placa matematica? Plangeau cu toti cand s-a fost anuntat ca nu mai profeseaza la noi la scoala.


    Acest mesaj a fost editat de către evaa2010: 19 Iul 2011, 15:46