Nimic nou, doar ma inseala

  •  
    • 98 mesaje
    11 Apr 2012, 16:47
    0 0
    svi said:
    creatza23 said:o dai in SF.......

     

    O alta chestie pe care o speculeaza parazitii - convingerea ca aceste chestii sunt baliverne. Dar, cand te trezesti secatuit de viata tot pompand in fundul cuiva care nu se mai pune odata pe picioarele lui, simti pe pielea ta ca nu sunt chiar baliverne.

     

    Parazitii sunt o specie reala in natura. Rolul lor este doar acela de a suge viata din gazda pe care se instaleaza. Pe acelasi principiu functioneaza si parazitii umani, numiti si vampiri energetici. Poate mai studiezi, creata.

     
    Exact de asta veam nevoie, cand sunt la pamant! Multumesc! Taie, te rog, conducta prin care-ti fur energia, si iesi din discutie! E atat de simplu. 

  •  
    • 6798 mesaje
    11 Apr 2012, 16:47
    0 0
    panselutas, fa-l in tava de chec  si  unge-l cu putin ou si ulei pe deasupra.
    cand e gata, il scoti din tava exact ca pe chec si il tai felii. 
  •  
    • 6798 mesaje
    11 Apr 2012, 16:49
    2 0
    ciobanita, sfatul meu este sa treci peste tot ce-a scris svi, e pierdere de timp.
    nu pune la suflet ca ai tu deja destule pe cap.
    mult noroc iti doresc si intelepciune sa iei decizia cea mai buna pentru tine si copilul tau! 
  •  
    • 6557 mesaje
    11 Apr 2012, 16:57
    0 0
    bertha_ said:panselutas, fa-l in tava de chec  si  unge-l cu putin ou si ulei pe deasupra.
    cand e gata, il scoti din tava exact ca pe chec si il tai felii. 

     merci bertha, am sa incerc asa

  •  
    • 8578 mesaje
    11 Apr 2012, 17:00
    0 0
    Samoa, lasa ma cu puroaiele tale. Ma "inclin" in fata maldarului tau de inteligenta. iti doresc o viata frumoasa. Hai Pa! Pa!
  •  
    • 14418 mesaje
    11 Apr 2012, 17:00
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1787 mesaje
    11 Apr 2012, 17:01
    1 1
    ciobanita said:
    E complicat sa locuiesti cu omul tau si sa stii ca nu mai e al tau. Iar eu nu stiu cum sa ma comport. Nu vreau sa se termine, il iubesc! Dar...

    Eu nu stiu care e solutia ideala, dar iti spun ce as face eu in locul tau.
    As avea rabdare.
    Stii de ce? Pentru ca sunt sigura ca este doar o "flama" de moment. Nu am retinut de cat timp are viata dubla, dar daca este tot de varsta ta, cred ca se simte flatat de atentia pe care i-o acorda o tinerica, primeste confirmarea ca mai este inca atragator si viril.

    De asta face gesturi frumoase pentru tine, caci iti spune in modul asta sa ai rabdare cu el, ca nu vrea sa te paraseasca, dar e numai o scapare de moment si sa asteapti sa se stinga flama, sa se hotarasca cum sta treaba.

    Si expresia cu "o casnicie de rahat" este doar consecinta faptului ca atunci cand cineva are o aventura tot ce e acasa, vechi si conjugal "ii pute". Ideea asta o exprima mai bine decat mine Ileana Vulpescu:
    "Când într-o căsnicie unul din soţi îşi găseşte pe cineva, cel/cea de acasă dintr-o dată se umple de toate defectele, ca de bube dulci. Totul este să ai răbdare şi lucrurile se reechilibrează: vezi că şi "zeul" mai are defecte, vezi că şi "vechitura" de acasă are calităţi şi, una peste alta, ajungi de multe ori la concluzia că "vechitura" e mai bună decât "prospătura".

  •  
    • 9724 mesaje
    11 Apr 2012, 17:05
    0 0
    coralain said:Samoa, lasa ma cu puroaiele tale. Ma "inclin" in fata maldarului tau de inteligenta. iti doresc o viata frumoasa. Hai Pa! Pa!

     
    Am o viata frumoasa si fara sa mi-o doresti tu. Am eu singura grija de asta!
    Eu nu-ti doresc nimic, ma lasa rece ce se intampla cu tine. 

  •  
    • 98 mesaje
    11 Apr 2012, 17:21
    1 0
    Regina_Neagra said:
    ciobanita said:
    svi said:
    creatza23 said:o dai in SF.......

     

    O alta chestie pe care o speculeaza parazitii - convingerea ca aceste chestii sunt baliverne. Dar, cand te trezesti secatuit de viata tot pompand in fundul cuiva care nu se mai pune odata pe picioarele lui, simti pe pielea ta ca nu sunt chiar baliverne.

     

    Parazitii sunt o specie reala in natura. Rolul lor este doar acela de a suge viata din gazda pe care se instaleaza. Pe acelasi principiu functioneaza si parazitii umani, numiti si vampiri energetici. Poate mai studiezi, creata.

     
    Exact de asta veam nevoie, cand sunt la pamant! Multumesc! Taie, te rog, conducta prin care-ti fur energia, si iesi din discutie! E atat de simplu. 

     

    facand abstractie de ce a devenit topicul tau, uite....eu chiar as vrea sa stiu povestea intreaga.
    adica ok....a venit si ti-a zis ca are pe alta, iar de a doua zi a inceput sa redevina sotul ideal???? sa iti aduca cafea, suc, apa, sa te pupe, sa te rasfete?

    si apoi cu cealalta care e treaba.....care a fost motivul pt care ti-a spus? sa-ti notezi si tu in carnetel sa stii ca ai fost inselata? ca vrea sa divorteze si sa plece la ea?

    tu ai postat si initial fiecare mai bland sau mai dur ti-am spus parerea(eu ma refer inainte sa apara circul de pe ultimele 10 pagini), dar e oricum ca si cum am vorbi in punga. adica tu daca aveai nevoie de o parere eu de ex ti-am zis-o mai dur pt ca fix asa suna, ca tu stai ca planta, totusi....revenind la subiectul tau si facand abstractie de povesti cu vampiri....nu ne spui de fapt care e adevarul si cum arata situatia?

     
    Pai, in afara de ceea ce am spus, deja, cred ca ati inteles gresit, sau m-am exprimat eu gresit.Sotul meu intotdeauna mi-a adus cafeaua laa pat, a fost armonie in familia noastra, mi-a ajutat parintii si fratii de cate ori a fost cazul (suntem familie mare, au fost destule situatii critice). Acum e tulburat, e altul, dar respectul (ma rog, cat putme vorbi de respect la un om care inseala) exista si a existat intotdeauna intre noi. Nu urlam, nu ne certam, suntem oameni civilati, ce naiba! Familiile sut pur si simplu diferite. Noi acest gen suntem: nu ne certam, nu ne jignim. Noi discutam, indiferent de situatie.Am avut multe necazuri (cu copilul , in special) si asta ne-a sudat. 
    Cum sa intorc spatele la tot ceea ce am trait? Cum sa-i spun copilului ca nu mai are tatal alaturi pentru ca orgoliul meu nemasurat l-a trimis de acasa, cand nici nu stim ca dureza sau nu aceasta ratacire a lui pe care, pana acum, o gestioneaza destul de bine? (nu-mi iese din cap propunerea de-a merge cu copilul la un camin!!!).
    Asta e, asa m-am gandit, si sper ca aceasta e hotararea corecta: voi sta in aceasta situatie pana  cat voi fi sigura ca lucrurile nu  mai pot fi indreptate. Ce alternatica as avea? Sa-mi iau copilul si sa plec unde? De doua ori pe luna imi lasa salariul pe masa. Deci?  Sotul meu recunoaste ca sunt o sotie minunata, mi-e greu sa cred ca va gasi la altcineva intelegerea, iubirea, linistea si rabdarea pe care i le-am oferit eu. Corect?
     

  •  
    svi
    • 553 mesaje
    11 Apr 2012, 17:26
    0 0


    Acest mesaj a fost editat de către svi: 2 Oct 2012, 00:07
  •  
    • 10876 mesaje
    11 Apr 2012, 17:34
    2 0
    Ciobi, nu stiu daca mai esti pe aici, ca fetele sunt care mai de care cu biciul. Oricum, nu citii tot ca sa inteleg de la ce se luara de par. La varsta ta sunt convinsa ca ti-e greu sa o iei de la capat, unde sa pleci de nebuna cu copilu in lume? Probabil el ti-a spus de ailalta tocmai pentru ca aveati o relatie deschisa. E si normal sa se simta inflamat cand vede o pustoaica ca ii face ochi dulce. Rabdare si iarasi rabdare si pana la urma ai sa poti trece peste. Multa lume spune: cum, nenorocitul m-a inselat, divortaez , plec. Unde sa pleci frate dupa o viata traita cu un om, dupa o viata calina, buna, cu un om ok alaturi? E nu te condamn neam ca faci totul pentru copil, mi se pare foarte normal. Nu am sfaturi, nu sunt in situatia ta, dar o vorba buna pot sa iti spun si sa fiu macar cu sufletul alaturi de tine.
  •  
    • 2106 mesaje
    11 Apr 2012, 17:34
    0 0
    svi, nu sunt in totalitate deacord cu tine, insa esenta a ceea ce vrei tu sa spui stiu si simt ca exista. O singura chestie am simtit citindu-te: Vreau sa te ajut!  Nu stiu inca cum, dar asta simt. Pari o persoana inteligenta(si nu te perii), dar ai cateva lipsuri afective poate(ce pleaca din copilarie, cel mai probabil) si o inversunare ce nu este normala.De obicei persoanele acestea atat de" rele" au nevoie de iubire.
     Am mai citit posturile tale, intr-un topic cel cu "adevarul". Chiar mi-a fost mila de tine(stiu ca nu-ti trebuie mila nimanui). Chiar mi-e teama uneori ca prin ale mele postari as putea rani pe cineva. Recunosc ca sunt si eu rea uneori dar sunt influentata de starile mele de moment. Tu neacceptand oamenii cu felul lor de a fi sau demascandu-i precum tu spui arata faptul ca acolo la tine in interior ceva nu functioneaza cum trebuie. Esti prea ranita poate.
     Uite ma poti considera vampir, sau, orice altceva dar eu, acord importanta oricarei persoane pe care, voit sau nu, o intalnesc in parcursul meu. Te-am intalnit aici, si tot ceea ce i-a contact cu mine, voit sau nu, nu-mi este indiferent.  Poate nu am nick atat de semnificativ ca al tau,nu reglez conturi vechi pe eva, nici nu castig energie dar nici nu o pierd. Am un nick real, un singur nick. Fac doar ceea ce imi place. Tu mi-ai captat atentia iar daca postarea mea ti se pare naspa" poti alege sa faci orice fel de comentariu sau, sa te retragi. Voi intelege si voi respecta orice decizie a ta.
     Poate sunt genul de vampir sensibil. Viata este darul nostru, al tuturor, intr-o viata multe invatam dar nu stim niciodata suficient. Poate rolul acestor schimb de replici dintre tine si restul evelor in 10 pagini a trebuit sa vina, e normal ca oamenii sa reactioneze ironic, defensiv sa foloseasca orice metoda sa inlature ceea ce poate fi daunator. Am impresia ca vrei cu tot dinadinsul sa-ti impui ideile. Ar trebui sa stii ca fiecarei persoane ii e greu sa admita ca nu are dreptate. Ar trebui sa accepti oamenii asa cum sunt, altfel e trist, trist ptr tine.
      Fara nici o umbra de ironie. Nu sunt pe forum sa ma dau desteapta sau sa intru in conflict cu evele, daca pot sa ajut, ajut. Simt ca as putea sa te ajut si pe tine macar cu aceasta postare. Avand in vedere ca am trecut printr-o situatie urata cu o persoana de acest tip" vampir" care intr-adevar m-a secatuit de energie, m-am gandit ca poate regasesti ceva din ceea ce spui in atitudinea unui psihopat. Ce zici? Sa stii ca iau in considerare parerea ta, si sunt cat se poate de sincera.
  •  
    • 7051 mesaje
    11 Apr 2012, 17:36
    0 0
    svi said:
    salmarose said:

    Brtha, esti gravida, sa nu uiti sa o scuipi pe asta...

     

    bertha, si tu esti gravida si ai intrat in arena cu mine? Ori te crezi mare smardoaica ori ai mizat exact pe povestea aia cu tablourile. Ai mizat pe faptul ca ma poti invinge pentru ca tu erai in gratiile mele, undeva sub pielicica mea. Gresit! Oricat de pe sub pielea mea ai fi, nu am nicio problema in a te trasni de nu te vezi. Deja ai constatat.

     

     fata draga, tu ai nevoie de ajutor de specialitate, zau de nu...s-a schimbat subiectul, am revenit la problema ciobanitei si tu inca mai rumegi...? mai trage aer, iesi la o plimbare...mai exista si altceva in viata, chiar asa sa te otravesti...n-am vazut...

  •  
    • 2106 mesaje
    11 Apr 2012, 17:39
    0 0
    Ciobanita, imi cer scuze de of topic. Cred ca esti o persoana foarte echilibrata si sigur vei decide ceea ce este mai bine ptr tine si copilul tau. Sanatate si numai bine!
  •  
    • 6557 mesaje
    11 Apr 2012, 17:40
    0 0
     
    Pai, in afara de ceea ce am spus, deja, cred ca ati inteles gresit, sau m-am exprimat eu gresit.Sotul meu intotdeauna mi-a adus cafeaua laa pat, a fost armonie in familia noastra, mi-a ajutat parintii si fratii de cate ori a fost cazul (suntem familie mare, au fost destule situatii critice). Acum e tulburat, e altul, dar respectul (ma rog, cat putme vorbi de respect la un om care inseala) exista si a existat intotdeauna intre noi. Nu urlam, nu ne certam, suntem oameni civilati, ce naiba! Familiile sut pur si simplu diferite. Noi acest gen suntem: nu ne certam, nu ne jignim. Noi discutam, indiferent de situatie.Am avut multe necazuri (cu copilul , in special) si asta ne-a sudat. 
    Cum sa intorc spatele la tot ceea ce am trait? Cum sa-i spun copilului ca nu mai are tatal alaturi pentru ca orgoliul meu nemasurat l-a trimis de acasa, cand nici nu stim ca dureza sau nu aceasta ratacire a lui pe care, pana acum, o gestioneaza destul de bine? (nu-mi iese din cap propunerea de-a merge cu copilul la un camin!!!).
    Asta e, asa m-am gandit, si sper ca aceasta e hotararea corecta: voi sta in aceasta situatie pana  cat voi fi sigura ca lucrurile nu  mai pot fi indreptate. Ce alternatica as avea? Sa-mi iau copilul si sa plec unde? De doua ori pe luna imi lasa salariul pe masa. Deci?  Sotul meu recunoaste ca sunt o sotie minunata, mi-e greu sa cred ca va gasi la altcineva intelegerea, iubirea, linistea si rabdarea pe care i le-am oferit eu. Corect?
     

     nu pot sa pun un link spre un topic deschis in 2003
    da' acolo scrie altfel cum statea treaba cu cafeaua si nu numai

  •  
    • 7051 mesaje
    11 Apr 2012, 17:41
    0 0
    sfatul dat nu mai este valabil, s-au schimbat datele problemei




    Acest mesaj a fost editat de către sorell: 11 Apr 2012, 20:09
  •  
    • 9728 mesaje
    11 Apr 2012, 17:42
    0 0
    panselutas said:

     nu pot sa pun un link spre un topic deschis in 2003
    da' acolo scrie altfel cum statea treaba cu cafeaua si nu numai

     
    De ce nu poti sa il pui? Poate ne lamurim mai bine.  

  •  
    • 6798 mesaje
    11 Apr 2012, 17:44
    0 0
    svi said:
    salmarose said:

    Brtha, esti gravida, sa nu uiti sa o scuipi pe asta...

     

    bertha, si tu esti gravida si ai intrat in arena cu mine? Ori te crezi mare smardoaica ori ai mizat exact pe povestea aia cu tablourile. Ai mizat pe faptul ca ma poti invinge pentru ca tu erai in gratiile mele, undeva sub pielicica mea. Gresit! Oricat de pe sub pielea mea ai fi, nu am nicio problema in a te trasni de nu te vezi. Deja ai constatat.

     

    fata, nu esti normala la cap.
    nu ma cred nici smardoaica, n-am intrat in nicio arena, nu ai trasnit pe nimeni (doar visezi tu) nu vreau sa fiu in gratiile nimanui pe aici, cu atat mai putin ale tale.
    scuteste-ma cu fantasmele tale, traiesti intr-o lume ireala, visezi batai si arene?  pt mine a fost o simpla conversatie in care ma minunam cat te duce capul.
    hai mai scuteste-ma, esti pierdere de timp. 

  •  
    • 6557 mesaje
    11 Apr 2012, 17:46
    0 0
    cafe_au_lait said:
    panselutas said:

     nu pot sa pun un link spre un topic deschis in 2003
    da' acolo scrie altfel cum statea treaba cu cafeaua si nu numai

     
    De ce nu poti sa il pui? Poate ne lamurim mai bine.  

     pentru ca nu ma lasa eva sau setarile calculatorului meu
    se cheama topicul "poate nu e locul meu"
    domnul nu e la prima abatere din cate scrie pe acolo si nici lucrurile nu au fost atat de roz
    dar poate ma insel...

  •  
    • 10876 mesaje
    11 Apr 2012, 17:47
    0 0
    Ce inteleg eu de aici ca Ber face trafic cu tablouri .