Nimic nou, doar ma inseala

  •  
    • 8901 mesaje
    10 Apr 2012, 11:24
    1 0
    Bre, salma...........formularea e ca la 1900, toamna........m-am spart de ras, parol!

    Treaba cu doveditul ca n-a fost bun la pat, le intrece pe toate.
    Cine il testeaza, sa se convinga?
  •  
    • 14418 mesaje
    10 Apr 2012, 11:26
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7967 mesaje
    10 Apr 2012, 11:27
    0 0
    andrada86 said:Bre, salma...........formularea e ca la 1900, toamna........m-am spart de ras, parol!

    Treaba cu doveditul ca n-a fost bun la pat, le intrece pe toate.
    Cine il testeaza, sa se convinga?

    Bre, era doar un citat, parol.
    Da' ce test vrei draga? Nu se jura pe biblie?  

  •  
    • 14418 mesaje
    10 Apr 2012, 11:28
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 10 Apr 2012, 11:30
  •  
    • 7967 mesaje
    10 Apr 2012, 11:30
    0 0
    Regina_Neagra said:
    salmarose said:
    andrada86 said:Habar n-am de lege, dar mi s-ar parea o mare prostie sa pierzi la partaj, pt ca l-ai inselat pe partener. Vorbesc acum la modul general, nu pt initiatoarea topicului.

    Oricat de strambe ar fi legile la noi, asa ceva este de neimaginat.

    Astfel ca daca partenerul a calcat stramb, a dat dovada de acte de violenta morala sau fizica, a parasit nejustificat domiciliu sau a consumat in exces bauturi alcoolice... e bun de plata. Nu scapa din vedere nici faptul ca nu e bun la pat, daca asta decide Tribunalul ca a fost motivul divortului. Cel vinovat de toate cele insirate mai sus va plati daune partenerului. Ma rog, fostului... Insa e si aici un schepsis. Legea se aplica doar dupa 20 de ani de casnicie. Acum, depinde si de cat de multe poti inghiti de la celalalt si cat de mare e pretul. Daca o merita sa astepti 20 de ani ori ba."   
    http://www.farabarbati.ro/articole/1679/daca-te-a-inselat-e-bun-de-plata

     

    mah tu daca ai fi cu adevarat interesata de subiectul asta te-ai informa de pe un site care se cheama www.farabarbati.ro? iar la tribunal te-ai duce cu Cosmopolitan, numerele de pe ultimii 2 ani sau cum?

     

    zau asa salma..........

    Regino, eu doar am auzit, am gasit chestia asta, dar am sfatuit-o sa-si intrebe avocatul! Nu trage dom Semaca sunt eu Lascarica!

  •  
    • 2642 mesaje
    10 Apr 2012, 11:33
    5 0
    Eu chiar o inteleg pe femeia asta. Vine o varsta cand iti dai seama ca o atitudine ca a ei face mai mult decat o farfurie in frunte.
    Din afara toata lumea se bate cu pumnul in piept ca i-ar sparge capul impricinatului si ca l-ar da pe usa afara in secunda doi.
    In realitate, cand esti tu cea in cauza, te mai gandesti.
    Asta in 99% din cazuri.
  •  
    • 14418 mesaje
    10 Apr 2012, 11:34
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13910 mesaje
    10 Apr 2012, 11:34
    1 0
    farabarbati.ro?????




    salma, stai jos!
  •  
    • 14418 mesaje
    10 Apr 2012, 11:35
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 10 Apr 2012, 11:37
  •  
    • 2642 mesaje
    10 Apr 2012, 11:37
    2 0
    Regina, sunt atatia factori care pot influenta o decizie. Fiecare reactioneaza in felul lui sau influentat de factorii de care ziceam.
  •  
    • 7967 mesaje
    10 Apr 2012, 12:08
    0 0
    ellado said:farabarbati.ro?????




    salma, stai jos!

    Uite mah ca am gasit: 
     

    Ai gresit fata de fostul sot, platesti despagubiri

    Divortul din culpa este prevazut de NCC ca fiind pronuntat atunci cand, din cauza unor motive temeinice, raporturile dintre soti sunt grav vatamate si continuarea casatoriei nu mai este posibila. Instanta poate pronunta divortul din culpa exclusiva sau, cand probele din dosar conduc in aceasta directie, din culpa comuna.

    “Cu titlu de noutate absoluta, in situatia in care culpa exclusiva apartine in totalitate reclamantului, sunt aplicabile prevederile art. 388 din Codul Civil, respectiv dreptul la despagubiri. Pentru astfel de situatii, in NCC a fost introdus dreptul la despagubiri”, explica avocatul de la Ionescu | Sava.

    Conform avocatului, prin noile reglementari, stabilirea culpei nu mai este lipsita de eficienta. Astfel, daca pana acum exista un avantaj emotional, de acum se introduce dreptul la despagubiri.

    Astfel, potrivit noilor prevederi, sotul nevinovat, care sufera un prejudiciu prin desfacerea casatoriei, poate cere sotului vinovat sa il despagubeasca. Aceasta solicitare va fi solutionata de instanta de tutela prin hotararea de divort.

    O alta prevedere din NCC da posibilitatea sotului reclamant de a solicita plata unei prestatii “care sa compenseze, atat cat este posibil, un dezechilibru semnificativ pe care divortul l-ar determina in conditiile de viata ale celui care o solicita”.

    Insa, prestatia compensatorie se poate acorda numai in cazul in care casatoria a durat cel putin 20 de ani. In plus, sotul care solicita prestatia compensatorie nu poate cere si pensia de intretinere. Prestatia compensatorie poate fi stabilita in bani, sub forma unei sume globale sau a unei rente viagere, ori in natura, sub forma uzufructului asupra unor bunuri mobile sau imobile care apartin debitorului.

    “Prestatia compensatorie nu se va putea solicita decat odata cu desfacerea casatoriei. La stabilirea prestatiei compensatorii se va tine seama atat de resursele sotului care o solicita, cat si de mijloacele celuilalt sot din momentul divortului, de efectele pe care le are sau le va avea lichidarea regimului matrimonial, precum si de orice alte imprejurari previzibile de natura sa le modifice, cum ar fi varsta si starea de sanatate a sotilor, contributia la cresterea copiilor minori pe care a avut-o si urmeaza sa o aiba fiecare sot, pregatirea profesionala sau posibilitatea de a desfasura o activitate producatoare de venituri”, precizeaza Otilia Sava.

    Cuantumul prestatiei poate fi modificat de instanta, proportional cu mijloacele debitorului si resursele creditorului.

    NCC prevede ca prestatia va inceta prin decesul unuia dintre soti, prin recasatorirea sotului platitor sau cand sotul beneficiar obtine resurse de natura sa ii asigure conditii de viata asemanatoare celor din timpul casatoriei.

    “Prin folosirea de catre legiuitor a mecanismelor mai sus mentionate, expectanta logica este sa sesizam temperarea unor comportamente nepotrivite in cadrul familiei, care ar putea conduce la stabilirea unei culpe exclusive in desfacerea casatoriei”, apreciaza Otilia Sava.



    Citeste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_26273/Divortul-in-Noul-Cod-Civil-Ce-trebuie-sa-stii.html#ixzz1rcvOVwci
  •  
    • 1798 mesaje
    10 Apr 2012, 12:14
    1 0
    Eu credeam ca voi fetili maritte va pricepeti la nimicit amante
  •  
    • 14418 mesaje
    10 Apr 2012, 12:19
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13910 mesaje
    10 Apr 2012, 12:24
    0 0
    salma, n-am inteles cui ii zici sa citeasca mai mult? mie sau initiatoarei?
    nu de alta, dar zau de ma intereseaza chestiile legate de divort!
  •  
    • 2642 mesaje
    10 Apr 2012, 12:29
    1 0
    Regina_Neagra said:citrice nu zic nu. intr-adevar, o decizie e influentata de multi factori, dar o reactie e influentata doar de materialul din care esti facuta si nu stiu....mie mi se pare lipsa de viata ce a descris ea aici...atitudine de planta.


    pai daca tu tot ce poti sa-i zici e ca aia e prea mica cand el iti zice ca aveti o casnicie de kko, atunci frate ce fel de om esti? cum te aperi tu in general in alte situatii? te asezi in drum si cugeti?? ce naiba!!!


     Poate ca ai dreptate, cine stie? Nu stiu, nici eu nu cred ca i-as da cu o oala in cap, dar poate ca nici n-as incerca sa-i explic ca aia nu-i mai buna decat mine.
    Nu m-ar interesa decat motivul pentru care a luat-o razna si daca are sentimente pentru ea. Sentimentele mi se par mult mai importante decat un ciocan la drum de seara.
    Aia cu ciocanul poate as putea sa o iert, sentimentele nu.

  •  
    • 7967 mesaje
    10 Apr 2012, 12:30
    0 0
    ellado said:salma, n-am inteles cui ii zici sa citeasca mai mult? mie sau initiatoarei?
    nu de alta, dar zau de ma intereseaza chestiile legate de divort!

    Normal ca sunt de interes pt initiatoarea topicului, desi nu cred ca re de gand sa intenteze vreun divort. Te-am citat pe tine pt ca linkul de mai inainte nu parea unul credibil... 
    Nu eu recomad sa se citeasca mai mult...Asa apare in momentul in care dai copy-paste

  •  
    • 2642 mesaje
    10 Apr 2012, 12:53
    3 2
    Eu n-am inteles ce varsta are initiatoarea, insa eu, la varsta mea, sa mor daca as lasa o pizdipoanca sa vina sa se lafaie in tot ce-am cladit in atatia ani. Si am cladit ceva, fara modestie.
    Adica de ce sa plec eu si sa vina aia sa faca pe cucoana in casoiul meu si sa sa se craceasca in patul meu?
    Si adica de ce sa plec eu si sa o las pe aia sa vina si sa-i pape banutii lui musiu? Adica de ce sa nu-i pap eu?
    Ce naiba, dupa 45 de ani mai la vale, te mai strofoci ca musiu i-o pune uneia? Sa i-o puna ca multa nu mai are de pus saracu'.
  •  
    • 12625 mesaje
    10 Apr 2012, 13:09
    0 0
    voi vb serios sau la mistocareala?
    bre...ce conteaza cu cine s-o pune?In primul rand sa se multumeasca ca scapa de spalat izmene.
    In alta ordine de ideei de ce sa se injoseasca ea sa adune dovezi?Din moment ce ea stie cati ani are amanta tacit a acceptat ideea .In loc sa ii fi dat o tigaie in oua ii tinea prelegeri.
    Sa ceara despagubiri? Da a fost un caz de asa ceva in Iasi chiar saptamana trecuta ..despagubirea a fost in suma de 2.000 ron...mare paguba.
    Eu zic sa fie putin perversa si sa ii impuna divortul in anumite conditii , fiind ala indragostit va accepta orice numai sa scape de ea..depinde doar ce conditii ii pune
  •  
    • 8901 mesaje
    10 Apr 2012, 13:25
    0 1
    Eu nu pledez nici pt divort, nici pt tigaia in cap.
    In primul caz, intelg faptul ca e greu. In al doilea, nu-mi sta in fire.

    Singurul lucru pe care nu l-as putea accepta ar fi politica strutului. Sa bag capul in nisip, sa ma (pre)fac ca nu stiu, ca accept, ca nu vreau sa renunt, toate la un loc mi se par doar elemente care nu pot decat sa ma descalifice, pe mine, ca femeie. Sa ma milogesc, sa impun, sa cer??
    O, Doamne........asta in nici un caz, NU!
    Sa ma muste invidia ca cealalta vine si se lafaie in patul meu, in asternutul meu, in casa mea?! Adica, daca tot se intampla astea, e mai bine in alta parte? Imi da vreo satisfactie faptul ca ei amandoi se tavalesc prin alte paturi? Numai gandul ca ma dezumanizez, si imi creeaza un imbold, spre a lua decizia ca sa nu ma compromita, in primul rand, in ochii mei.
    Mandria mea de femeie valoreaza cu mult mai mult decat orice bunuri materiale, realizate in ani si ani de munca.
  •  
    • 2642 mesaje
    10 Apr 2012, 13:48
    0 0
    andrada86 said:Eu nu pledez nici pt divort, nici pt tigaia in cap.
    In primul caz, intelg faptul ca e greu. In al doilea, nu-mi sta in fire.

    Singurul lucru pe care nu l-as putea accepta ar fi politica strutului. Sa bag capul in nisip, sa ma (pre)fac ca nu stiu, ca accept, ca nu vreau sa renunt, toate la un loc mi se par doar elemente care nu pot decat sa ma descalifice, pe mine, ca femeie. Sa ma milogesc, sa impun, sa cer??
    O, Doamne........asta in nici un caz, NU!
    Sa ma muste invidia ca cealalta vine si se lafaie in patul meu, in asternutul meu, in casa mea?! Adica, daca tot se intampla astea, e mai bine in alta parte? Imi da vreo satisfactie faptul ca ei amandoi se tavalesc prin alte paturi? Numai gandul ca ma dezumanizez, si imi creeaza un imbold, spre a lua decizia ca sa nu ma compromita, in primul rand, in ochii mei.
    Mandria mea de femeie valoreaza cu mult mai mult decat orice bunuri materiale, realizate in ani si ani de munca.

     Bun, sa zicem ca bunurile materiale si anii de munca nu valoreaza prea mult, ceea ce mi se pare cam cliseu, dar daca esti in situatia in care daca pleci esti cam in kuru gol, daca nu ai cu ce-ti creste copilul, cum zicea initiatoarea, nu stai putin sa te gandesti?
    Nici n-am spus ca trebuie sa bagi capul in nisip sau ca trebuie sa te incalzeasca faptul ca ei se tavalesc in alte paturi. Si-apoi, dupa 100 de ani de viata alaturi de un om, cam stii cum sa pui problema si ce conditii sa impui.
    Repet, doar in cazul in care e vorba doar de un ciocan la drum de seara, sau de zi, depinde. Cand ciocanul implica si sentimente, e cu totul alta mancare de peste.