Nimic nou, doar ma inseala

  •  
    • 98 mesaje
    9 Apr 2012, 19:28
    0 0
    De cate ori ati auzit :"ma inseala!"?  E aproape normal. Dar ce inseamna pentru un suflet dedicat familiei o veste data sambata dimineata, intr-o atmosfera cum nu se poate mai familiala: "Casnicia noastra-i de rahat,  am pe altcineva!" Simti cum ti se ridica parul pe ceafa si respiratia e tot mai sacadata, spre lesin. Nu poti sa digeri fraza, pentru ca nu-ti vine sa crezi ca ti se intampla tie, dar, daca stai sa te gandesti, semnale au fost, si inca multe. Dar tu ai fost prea ocupata cu a-i face pe plac, a-i indeplini dorintele inainte sa le rosteasca, a tine casa, copil, a te aranja ca, deh, ai o varsta. El, dragalasul, ce treaba are, in afara sa-si caute "alinare"? Am discutat, fara nervi, fara scandal (nu sunt genul ), i-am explicat ca diferenta de varsta dintre el si cealalta o sa aiba mare importanta mai tarziu si , de atunci, nu mai stiu cum sa ma comport cu el. Lucrurile merg perfect, privite din afara: nu intarzie acasa, nu pleaca in weekend, e atent la dorintele mele si incearca sa faca lucrurile sa mearga, daaaar doar pentru confortul lui, sa nu incep "sedintele", cum numeste el incercarile mele de a lamuri situatia. E complicat sa locuiesti cu omul tau si sa stii ca nu mai e al tau. Iar eu nu stiu cum sa ma comport. Nu vreau sa se termine, il iubesc! Dar...
  •  
    • 12625 mesaje
    9 Apr 2012, 19:34
    0 0
    ciobanita said:De cate ori ati auzit :"ma inseala!"?  E aproape normal. Dar ce inseamna pentru un suflet dedicat familiei o veste data sambata dimineata, intr-o atmosfera cum nu se poate mai familiala: "Casnicia noastra-i de rahat,  am pe altcineva!" Simti cum ti se ridica parul pe ceafa si respiratia e tot mai sacadata, spre lesin. Nu poti sa digeri fraza, pentru ca nu-ti vine sa crezi ca ti se intampla tie, dar, daca stai sa te gandesti, semnale au fost, si inca multe. Dar tu ai fost prea ocupata cu a-i face pe plac, a-i indeplini dorintele inainte sa le rosteasca, a tine casa, copil, a te aranja ca, deh, ai o varsta. El, dragalasul, ce treaba are, in afara sa-si caute "alinare"? Am discutat, fara nervi, fara scandal (nu sunt genul ), i-am explicat ca diferenta de varsta dintre el si cealalta o sa aiba mare importanta mai tarziu si , de atunci, nu mai stiu cum sa ma comport cu el. Lucrurile merg perfect, privite din afara: nu intarzie acasa, nu pleaca in weekend, e atent la dorintele mele si incearca sa faca lucrurile sa mearga, daaaar doar pentru confortul lui, sa nu incep "sedintele", cum numeste el incercarile mele de a lamuri situatia. E complicat sa locuiesti cu omul tau si sa stii ca nu mai e al tau. Iar eu nu stiu cum sa ma comport. Nu vreau sa se termine, il iubesc! Dar...

     

    pachetul si la mama...sau la atlcineva

    am fost pusa in aceasta situatie...si a fost picatura

    asa se intampla cand in ciuda tuturor semnalelor ne chinuim sa se simte tot ei bine

    cand e deja altcineva , slabe sanse de reusita.....

    nu am sfaturi....

  •  
    • 2106 mesaje
    9 Apr 2012, 19:56
    3 0
    Casnicia e de rahat , tocmai, ptr ca are pe altcineva, ori, casnicia e de rahat ptr ca asa era si inainte de a observa schimbarile care, din diferite motive ai vrut a le ignora? E trist ptr tine dar din pacate nu poti face nimic. Nu poti cere unui om sa te priveasca asa cum o priveste pe actuala oricate schimbari ai face si oricata grija ai avea de tine. Un fir odata rupt, innodat nu va mai arata la fel. De multe ori anumite lucruri in viata se intampla ptr ca sa ne aminteasca ca sacrificiul si suferinta prin care trecem sunt menite a ne intari, a ne face sa evoluam spiritual, sau, a ne face sa devenim mai receptivi si mai buni.
     Nimic nu este intamplator si totul se intampla cu un scop exact asa cum trebuie sa se intample. Nu stiu ce as putea sa-ti spun. Ma depaseste situatia. Niciodata nu as ramane intr-o relatie stiind in mod cert ca nu sunt dorita si iubita. De ce as face-o? De ce m-as tortura? De ce? Oricine are dreptul la dragoste. Il iubesti dar el? Chiar nu stiu ce sa-ti spun! Tare mult as vrea sa-ti pot spune: Lasa o sa treca! O sa te doara mai putin!
     Aceste suferinte depind de la om la om si fiecare om are timpul sau. Decide sa faci ceva ptr tine, indiferent de el. Femeile sunt mult mai puternice in astfel de cazuri, femeile stiu a lupta si tot ele stiu a masca suferinta si a pune un zambet. Sa ai grija de tine si sa alegi sa-ti fie bine.
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 9 Apr 2012, 19:59
  •  
    • 1841 mesaje
    9 Apr 2012, 19:58
    4 0
    Ciobanita, esti in stare de soc. Te inteleg. Been there. Din fericire n-aveam copil, dar au fost altele mai complicate.

    Cel mai probabil n-o sa ai putere sa il dai pe usa afara. Tot ce te pot sfatui, pe termen scurt, in urmatoarele saptamani, este sa aplici 180 - transformarea comportamentului fata de el la 180 de grade. Sper ca intelegi engleza, dau paste regulilor de comportament aici.

    Ce realizezi cu asta? O schimbare totala de pozitionare in relatia cu el. Probabil n-ai puterea sa faci tandari casnicia dintr-o lovitura, ai nevoie de timp sa digeri toate lucrurile astea si sa iti faci un plan - vrei sa divortati? Vrei sa ramaneti impreuna? In ce conditii? Pana una alta, crede-ma pe cuvant ca asta e metoda magica - dintre toti (multi) oamenii care au folosit-o, la 100% a functionat de milioane:

    Copy+paste dintr-un topic mai vechi unde am mai postat-o o data:


    Io nu cred deloc ca ar trebui sa ii sufle domnului in c*r la nesimtirea pe care o afiseaza, incercand sa il atraga fiind dulce si iubitoare. Ce pana mea e asta? Asta e ditai' mitocanu' si te trateaza ca un porc, iar tu sa zici si multumesc si sa incerci prin toate mijloacele sa ii arati ca nici macar nu te deranjeaza, ba dimpotriva, ia uite ce dulce si iubitoare esti dupa ce sterge cu tine pe jos. Mah ce l-as lua de ciuf de i-ar iesi toate talentele din cap. Asta e culmea nesimtirii TOT EL sa nu iti vorbeasca acum. Se numeste comportament pasiv agresiv. Cauta pe Google si o sa vezi simptomele.

     

    Ce iti recomand eu este un comportament foarte popular pe la americani: The 180. Si anume schimbarea la 180 de grade a comportamentului, intr-un mod foarte calm si detasat. Regulile sunt mai jos (sper ca intelegi engleza) si pot garanta ca in cazul meu si al altor 3 prietene a functionat 100% si si-au revenit instant din talente iubitii/sotii. Depinde numai de tine daca ai taria sa aplici tot ce scrie, totusi, fiindca iti trebuie mult control:

     

    1. Do not pursue, reason, chase, beg, plead or implore.
    2. No frequent phone calls.
    3. Do not point out good points in marriage.
    4. Do not follow her around the house.
    5. Do not encourage talk about the future.
    6. Do not ask for help from his/her family members.
    7. Do not ask for reassurances from him/her.
    8. Do not buy him/her any gifts, even if important celebrations are coming up.
    9. Do not schedule any dates together, neither trips or holidays. Leave anything already planned in the air.
    10. Do not spy on spouse.
    11. Do not say "I Love You".
    12. Act as if you are moving on with your life.
    13. Be cheerful, strong, outgoing and attractive, but not for him/her.
    14. Don't sit around waiting on your spouse - get busy, do things, go to church, go out with friends, etc.
    15. When home with your spouse, (if you usually start the conversation) be scarce or short on words.
    16. If you are in the habit of asking your spouse her whereabouts, ASK NOTHING.
    17. You need to make your partner think that you have had an AWAKENING and, as far as you are concerned, you are going to move on with your life, with or without your spouse.
    18. Do not be nasty, angry or even cold - just pull back and wait to see if spouse notices and, more important, realize what she will be missing.
    19. No matter what you are feeling TODAY, only show your spouse indiference.
    20. All questions about marriage should be put on hold, until your spouse wants to talk about it (which may be a while).
    21. Never lose your cool.
    22. Don't be overly enthusiastic.
    23. Do not argue about how she feels (it only makes their feelings stronger).
    24. Be patient.
    25. Listen carefully to what your spouse is really saying to you.
    26. Learn to back off, shut up and walk away when you want to speak out.
    27. Take care of yourself (exercise, sleep, laugh & focus on all the other parts of your life that are not in turmoil).
    28. Be strong and confident and learn to speak softly.
    29. Know that if you can do 180, your smallest CONSISTENT actions will be noticed much more than any words you can say or write.

    30. Do not be openly desperate or needy even when you are hurting more than ever and are desperate and needy.
    31. Do not focus on yourself when communicating with your spouse.
    32. Do not believe any of what you hear and less than 50% of what you see. Your spouse will speak in absolute negatives because she is hurting and scared.
    33. Do not give up no matter how dark it is or how bad you feel.
    34. Do not backslide from your hardearned changes.

     
  •  
    • 317 mesaje
    9 Apr 2012, 20:03
    0 0
    sunt genul ), i-am explicat ca diferenta de varsta dintre el si cealalta o sa aiba mare importanta mai tarziu si , de atunci, nu mai stiu cum sa ma comport cu el. Lucrurile merg perfect, numeste el incercarile mele de a lamuri situatia. E complicat sa locuiesti cu omul tau si sa stii ca nu mai e al tau. Iar eu nu stiu cum Eu cred ca nu esti destul de clara.poate nu te intelege.ca din faptele lui pare ca tine cont de tine,nu?daca nu te- ar vrea nu ar fi renuntat la niște obiceiuri pe care le avea,nu?ia incearca sa fii mai Clara,sa înțeleagă ce vrei.poate e mai prostut el ASA de fel.
  •  
    • 14418 mesaje
    9 Apr 2012, 20:44
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 582 mesaje
    9 Apr 2012, 21:15
    0 0
    ciobanita said:De cate ori ati auzit :"ma inseala!"?  E aproape normal. Dar ce inseamna pentru un suflet dedicat familiei o veste data sambata dimineata, intr-o atmosfera cum nu se poate mai familiala: "Casnicia noastra-i de rahat,  am pe altcineva!" Simti cum ti se ridica parul pe ceafa si respiratia e tot mai sacadata, spre lesin. Nu poti sa digeri fraza, pentru ca nu-ti vine sa crezi ca ti se intampla tie, dar, daca stai sa te gandesti, semnale au fost, si inca multe. Dar tu ai fost prea ocupata cu a-i face pe plac, a-i indeplini dorintele inainte sa le rosteasca, a tine casa, copil, a te aranja ca, deh, ai o varsta. El, dragalasul, ce treaba are, in afara sa-si caute "alinare"? Am discutat, fara nervi, fara scandal (nu sunt genul ), i-am explicat ca diferenta de varsta dintre el si cealalta o sa aiba mare importanta mai tarziu si , de atunci, nu mai stiu cum sa ma comport cu el. Lucrurile merg perfect, privite din afara: nu intarzie acasa, nu pleaca in weekend, e atent la dorintele mele si incearca sa faca lucrurile sa mearga, daaaar doar pentru confortul lui, sa nu incep "sedintele", cum numeste el incercarile mele de a lamuri situatia. E complicat sa locuiesti cu omul tau si sa stii ca nu mai e al tau. Iar eu nu stiu cum sa ma comport. Nu vreau sa se termine, il iubesc! Dar...

     

    Sunt tare curioasa ce varsta ai, fiind sigura ca esti inca f tanara....insa tu consideri ca "ai o varsta"?!!
    Sa inteleg ca ai si aflat cine e cealalta, din moment ce i-ai tinut teorii despre varsta amantei...

    Hmm....nu sunt genul care sa judece sau sa puna etichete, insa chiar nu crezi ca omul tau te subestimeaza asa pe fata?? Pai cum adica.....dupa ce ca-ti spune franc ca te inseala, iti mai si zice ca n-are chef de sedinte cu tine

  •  
    • 14418 mesaje
    9 Apr 2012, 21:22
    3 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 9 Apr 2012, 21:23
  •  
    • 2554 mesaje
    9 Apr 2012, 21:49
    2 0
    Regina_Neagra said:mah io nu cunosc "alternativa" asta descrisa de ea si refuz sa cred ca e adevarata.

    deci o femeie inselata face una din urmatoarele:
    1.face o criza de nervi si e in stare sa ii sparga individului capul
    2.intra in stare de soc si practic singura chestie care i-ar mai iesi cum trebuie ar fi plansul si reprosurile de rigoare iar de aici o ia in 2 directii: fie se umileste rugand boul sa se razgandeasca, fie trece la atitudinea de la punctul 1
    3.alea despre care cred io ca au cea mai misto atitudine (desi recunosc ca pe viu nu am cunoscut niciuna) isi iau bagajele si fac stanga imprejur ca si cum odata cu informatia primita despre inselat li s-a resetat sistemul

    ipoteza cum ca mi-a zis omu ca avem o casnicie de rahat si ca ma inseala, iar io m-am apucat sa ii explic ca stii......diferenta de varsta intre tine si ea o sa te coste, sa ma apuc sa iau carnetelul si pixul sa ii desenez care sunt plusurile si minusurile, avantajele si dezavantajele....asa ceva refuz sa cred ca exista.

    nu te supara, dar daca chiar exista singura chestie care mi-a trecut prin cap e ca tre sa fie plictisitor sa inseli o femeie cu atitudinea asta

     as zice sa ne cunoastem pe viu

    Ca asa am facut, mi-am luat copilu',  hainele si actele, in ordinea asta. Si am plecat, adevarat, dupa o saptamana de gandire si organizare. Gen unde ma mut: la vremea aia m-a ajutat mama, fara sa vrea...

    In fine, au trecut vreo 10 ani, nu regret, dar nici nu pot uita cum omul meu, la vremea aia, m-a subestimat.

  •  
    • 2554 mesaje
    9 Apr 2012, 21:54
    0 0
    ciobanita said:De cate ori ati auzit :"ma inseala!"?  E aproape normal.

    Si strict, la intrebarea ta: pe Eva, de multe ori. In realitate, doar atunci cand acel sau acea ia atitudine, masuri.
    Dar normal nu e. Cel putin in conditiile in care partenerul nu poate trece peste lucrul asta.
  •  
    • 8901 mesaje
    9 Apr 2012, 21:55
    6 0
    Ciobanita, eu incerc sa te inteleg. In parte, cred ca si reusesc.
    Pt ca nici eu nu-s o fire impulsiva, nu ma agit (la exterior), imi trebuie mult, pana sa rabufnesc.
    Deci, facand o recapitulare: te cred ca n-are rost sa plangi, sa te jelesti, sa-l rogi sa renunte la "ea". Pe de alta parte, tinand cont de existenta copilului si de niste ani care va leaga, iti doresti sa ramaneti impreuna. Poate ca ai fi dispusa chiar sa treci peste ratacirea lui, daca iti va dovedi ca n-a fost decat atat.

    In concluzie, cred ca ai vrut sa-i arati partile negative ale relatilei lui cu "ea"-si anume diferenta de varsta dintre ei. Cand, de fapt, ar fi trebuit sa marjezi pe elementele pozitive ale casniciei voastre.
    Oricat s-ar teme de discutii, oricat le-ar evita, provoaca-l! Daca esti calma, cu atat mai bine, nu-ti poate reprosa ca iti versi nervii pe el. "ea" poate fi oricum: si tanara, si mai batrana, si urata, si frumoasa, si buna, si rea...n-are importanta asta. Important e cum esti TU, ce insemni TU pentru el. Adu-i aminte calitatile tale, iar daca nici asta nu-l mai intereseaza...regret, dar nu mai ai nimic de facut.
  •  
    • 18346 mesaje
    9 Apr 2012, 21:56
    0 0
    da, si mie mi.e greu sa inteleg starea asta de soc in care ii explici boului ca nu.i va merge cu amanta.
  •  
    • 14418 mesaje
    9 Apr 2012, 22:04
    6 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3311 mesaje
    9 Apr 2012, 22:36
    1 0
    Regina_Neagra said:

    iar daca omul ti-a replicat ca "nu vrea sa-l bagi in sedinta" pfffffffff frate e grav, sper ca iti dai seama ca il plictisesti maxim? nu stiu....cred ca pana si el si-ar dori una care sa-i sparga vesela in cap sau sa se puna pe plans si reprosuri decat una care il aseaza la masa si ii explica de ce pamantul e rotund.

     
    pentru asta am vrut sa-ti dau o palma verde la curulet, da' cica-i invalida actiunea n-am mai dat refresh.

  •  
    • 4034 mesaje
    9 Apr 2012, 22:39
    1 0
    comporta te omeneste.reprosurile nu si au rostul, scenele si orice gen de circ la fel....ramai o doamna pana la capat. lasa l pe el sa faca pasul decisiv ( daca il va face).in acest caz inseamna ca chiar nu mai simte nimic pt tine si nu pune pret pe nimic din ce a trait si traieste cu tine.


    daca nu face el"mutarea" si te provoaca pe tine sa bagi divort,sa pleci sau sa l dai pe el afara  e clar ca e un barbat ratacit.
  •  
    • 1798 mesaje
    9 Apr 2012, 22:40
    0 0
    megutz said:
    Regina_Neagra said:

    iar daca omul ti-a replicat ca "nu vrea sa-l bagi in sedinta" pfffffffff frate e grav, sper ca iti dai seama ca il plictisesti maxim? nu stiu....cred ca pana si el si-ar dori una care sa-i sparga vesela in cap sau sa se puna pe plans si reprosuri decat una care il aseaza la masa si ii explica de ce pamantul e rotund.

     
    pentru asta am vrut sa-ti dau o palma verde la curulet, da' cica-i invalida actiunea n-am mai dat refresh.

     

    baga-ti limbutza in gurita.ca ti-o musssssssc
  •  
    • 1841 mesaje
    9 Apr 2012, 22:44
    2 0
    Din punctul meu de vedere cele mai proaste chestii pe care le poti face intr-o asemenea situatie sunt urmatoarele:

    - incercat sa il convingi / sa-i reamintesti de ce esti tu mai buna ca amanta
    - lasat totul la mana lui, sa decida el daca mai vrea sa fie cu tine sau nu

    Inselatul distruge increderea in sine a unui om. Femeie sau barbat. Ca sa iti poti recapata cat de cat self-esteem-ul vreodata, este esential sa preiei TU controlul vietii tale. Cele doua optiuni de mai sus sunt exact opusul = predat controlul pe tava sus-numitului.

    Preluat controlul inseamna decis TU daca il mai vrei sau nu si in ce conditii. Nu asteptat sa vezi ce zice el si oferit puterea de decizie in mana lui. Numai in felul asta POATE iti mai salvezi casnicia avand o minima sansa sa iti mai ofere un gram de respect vreodata.

     
  •  
    • 4034 mesaje
    9 Apr 2012, 22:45
    0 0
    Regina_Neagra said:

    iar daca omul ti-a replicat ca "nu vrea sa-l bagi in sedinta" pfffffffff frate e grav, sper ca iti dai seama ca il plictisesti maxim? nu stiu....cred ca pana si el si-ar dori una care sa-i sparga vesela in cap sau sa se puna pe plans si reprosuri decat una care il aseaza la masa si ii explica de ce pamantul e rotund.

     

    ce barbat isi doreste o disperata langa el? 

  •  
    • 4034 mesaje
    9 Apr 2012, 22:53
    4 0
    outofhere said:Din punctul meu de vedere cele mai proaste chestii pe care le poti face intr-o asemenea situatie sunt urmatoarele:

    - incercat sa il convingi / sa-i reamintesti de ce esti tu mai buna ca amanta
    - lasat totul la mana lui, sa decida el daca mai vrea sa fie cu tine sau nu

    Inselatul distruge increderea in sine a unui om. Femeie sau barbat. Ca sa iti poti recapata cat de cat self-esteem-ul vreodata, este esential sa preiei TU controlul vietii tale. Cele doua optiuni de mai sus sunt exact opusul = predat controlul pe tava sus-numitului.

    Preluat controlul inseamna decis TU daca il mai vrei sau nu si in ce conditii. Nu asteptat sa vezi ce zice el si oferit puterea de decizie in mana lui. Numai in felul asta POATE iti mai salvezi casnicia avand o minima sansa sa iti mai ofere un gram de respect vreodata.

     

        in momentul in care el spune ca deja are pe altcineva? ti se pare ca mai exista vreun gram de respect? 
      daca a ajuns aici e clar ca el detine controlul.si decizia sa i apartina.  nu l poate tine cu forta langa ea.   pt ca femeia a spus clar ca il iubeste pe om si il doreste alaturi chiar si in aceste conditii. 


    daca ciobanita a specificat ca semnale au fost,dar nu a dat importanta.ruptura s a produs. acum ce poate face? sa isi faca bagajul sa si ia copilul si sa plece in lume? ca sa ce/ sa arate cui ce? ca a fost in stare sa rupa raul de la radacina? cand sunt sentimente la mijloc,impartasite sau nu,cand sunt copii la mijloc... lucrurile nu mai sunt asa simple. 
    Acest mesaj a fost editat de către creatza23: 9 Apr 2012, 22:58
  •  
    • 98 mesaje
    9 Apr 2012, 23:00
    0 0
    Regina_Neagra said:mah io nu cunosc "alternativa" asta descrisa de ea si refuz sa cred ca e adevarata.

    deci o femeie inselata face una din urmatoarele:
    1.face o criza de nervi si e in stare sa ii sparga individului capul
    2.intra in stare de soc si practic singura chestie care i-ar mai iesi cum trebuie ar fi plansul si reprosurile de rigoare iar de aici o ia in 2 directii: fie se umileste rugand boul sa se razgandeasca, fie trece la atitudinea de la punctul 1
    3.alea despre care cred io ca au cea mai misto atitudine (desi recunosc ca pe viu nu am cunoscut niciuna) isi iau bagajele si fac stanga imprejur ca si cum odata cu informatia primita despre inselat li s-a resetat sistemul

    ipoteza cum ca mi-a zis omu ca avem o casnicie de rahat si ca ma inseala, iar io m-am apucat sa ii explic ca stii......diferenta de varsta intre tine si ea o sa te coste, sa ma apuc sa iau carnetelul si pixul sa ii desenez care sunt plusurile si minusurile, avantajele si dezavantajele....asa ceva refuz sa cred ca exista.

    nu te supara, dar daca chiar exista singura chestie care mi-a trecut prin cap e ca tre sa fie plictisitor sa inseli o femeie cu atitudinea asta