Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 3729 mesaje
    31 Ian 2007, 17:04
    1 0
    sunt bolnave psihice! adevarul e ca asemenea persoane merita ceea ce li se intampla!
    t.ampitelor, va indopati numai cu junk food si apoi va vomitati maruntaiele!!!
    si eu sunt in dieta de mai mult de doua luni..initial am luat-o cu salate legume, fructe carne slaba si MULT sport, acum pot sa mananc normal, putin, si la ore accesibile!
    eu nu stiu cum sa ii ofer organismului meu mai mult calciu, lapte slab, iaurt slab, branza slaba, fructe din plin, pentru ca de aici imi asimilez vitaminele si totodata cu miscare slabes!
    fufelor (sorry fetelor dar mi-am pierdut dramul de respect pt ele) aveti 15 ani, la 20 o sa fiti niste scheletice ocolite de lume, care n-o sa puteti vreodata sa duceti o sarcina la termen, si daca o sa adoptati un copil n-o sa-l puteti duce in brate! asta ca sa nu mai vorbesc ca nici un barbat n-o sa se uite vreodata la voi!
    am 165 cm , am avut 57 de kg, si acum am 50, o sa ajung la 47, ptr ca atunci arat cel mai bine...si asta SLABIND SANATOS!
    nu-mi vine sa cred ce generatie patetica s-a nascut... vai si amar de voi!
  •  
    • 199 mesaje
    31 Ian 2007, 17:08
    0 0
    Sabra ... esti foarte, foarte dura

    Melly ... poate tu ai vrut sa faci ceva bun, insa mesajele tale suna mai mult ca o incurajare

    ooooooooooooooof bagami-as picioarele in lumea asta de rahat
  •  
    • 1711 mesaje
    31 Ian 2007, 17:15
    0 0
    las' ca se gasesc suficienti barbati care se uita la "schelete". cuplul momentului ar fi un exemplu
  •  
    • 199 mesaje
    31 Ian 2007, 17:16
    0 0
    "Eu 2 ani din viatza mea aproape nu mi-i amintesc, parca am trait un vis ... te duci pe plaja si stai 2 ore, te intorci acasa si nu stii daca ai vazut pe cineva pe plaja, daca erau pasari, daca era frig sau cald afara. Esti pur si simplu in stare vegetativa ... nu traiesti, doar ..existi."

    mesajul asta mi se pare atat de coplesitor

    tzin minte mesajul unei prietene de internet din Arizona cu care vorbeam pe chat si imi spusese ca este anorexica. Tzin minte si acum cum spunea "If you live around here you have to be pretty. You have to be thin. Otherwise you`re just toilet paper" Mi-au ramas in cap cuvintele astea pt ca izbugnea atata disperare din ele ...totusi pana astazi nu mi-am imaginat cat de grav poate fi
  •  
    • 4411 mesaje
    31 Ian 2007, 17:20
    0 0
    eu cred ca de fapt melly isi cauta scuze pentru stilul de viata pe care il are.

    sabbra ,chiar daca sunt bolnave psihiC nu cred ca solutia este sa le vb in halul ala..
  •  
    • 3729 mesaje
    31 Ian 2007, 17:21
    1 0
    sunt dura??? dure sunt ele care or sa-si condamne parintii la tristete nestiind de ce li se sting copii de pe picioare! mancare muncita si aruncata sau vomitata! ASTA E DUR!
    faptul ca de la 15 ani gandesti bolnav ASTA E DUR!
    eu la 15 ani inca asteptam primavara sa culeg flori de pe camp, inca admiram ploile de vara, inca mancam sarmale din oala bunicii, si furam bulion din camara!
    astea la 15 ani VOMITA si iau LAXATIVE!
    ASTA E DUR!!!
  •  
    • 841 mesaje
    31 Ian 2007, 17:22
    0 0
    eu o inteleg pe sabbra ... nu vedeti ca de vorba buna si de sfaturi bune nu asculta? daca le stiu ele pe toate vor vedea mai tarziu ce patesc.
  •  
    • 156 mesaje
    31 Ian 2007, 17:27
    0 1
    Sabbra ... nu stiu de ce trebuie sa spui lucrrile astea. Crezi ca mie imi placea sa fiu cum eram ? Pe mine de mica ai mei m-au invatzat cu mancare buna si dulciuri, mereu am fost pofticioasa pur si simplu nu pteam sa rezist. Poate ca tu acum femeie in toata firea te potzi abtzine de la bunatatzi dar mie la 13-14 ani cat aveam cand am devenit bulimica stii cat de greu imi era ? Iar bulimia mea s-a declansat din cauza ca am tzinut regim, asta mi-a spus psihologul. Pt ca ma abtzineam un timp de la dulciuri, ciocolata, mancare de la macdonald`s, apoi nu mai rezistam. Si asa au inceput episoadele de bulimie : intram ca in transa si INFULECAM pur si simplu, cantitatzi enorme de mancare intr-un timp foarte scurt, combinam totul de exemplu mancam cipsuri cu nutella, apoi copan de pui, apoi branza ...tot ce gaseam in frigider. Nu uteam controla pur si simplu infulecam pana nu mai puteam apoi ma simtzeam groaznic, si fizic pt ca mancam ENORM de mult si foarte repede si psihic pt ca mi se facea csraba de mine si ma detestam. Din cauza asta vomam. Poate pt tine itzi par o fufa si o yampita dar nu puteam controla, ma jur ... nu doresc nimanui asta
  •  
    • 123 mesaje
    31 Ian 2007, 17:27
    0 0
    sabbra, desi sunt de acord cu tine, nu cred ca e ok sa vb asa. noi am incercat sa le ajutam. daca cu frumosul nu am reusit, cu uratul nici vorba.
  •  
    • 3729 mesaje
    31 Ian 2007, 17:28
    0 0
    eu nici macar nu incerc sa le fac sa ma asculte! mi-e foarte mila de ele! dar mi-e mai mila de viitorul care le asteapta...
  •  
    • 156 mesaje
    31 Ian 2007, 17:28
    0 0
    imi cer scuze pentru greseli .... sabbra macar citeste si ce scriu eu
  •  
    • 123 mesaje
    31 Ian 2007, 17:36
    0 0
    mai, am inteles ca e o problema psihica. si deja cred ca am discutat prea mult pe subiectul asta. elenush e bine ca te-ai trezit la realitate, chiar daca fara voie, ca te-ai imbolnavit. am vazut pe alt topic o tipa care folosea laxative in exces, da care si-a revenit, tot nevoita. voi ati fost cazuri fericite. dupa mine ceea ce vor fetele astea cu ana sa faca e mult mai parsiv, ca pot sa traiasca mai multi ani daca doar postesc si nu vomita. macar la elenush si tipa cu laxative treaba a fost mai rapida si mai violenta si au putut sa se lase in 1 an, 2.
  •  
    • 465 mesaje
    31 Ian 2007, 17:41
    0 0
    Fetelor, in revista ELLE din luna decembrie este un articol despre anorexicele din lumea modei, cum au fost alungate de pe podiumuri si printre altele scrie acolo de una care a murit (la 20 de ani!!!!!!!!!!!!!) pentru ca inainte cu doua saptamani de prezentare nu mancase absolut nimic. Si acum e moarta.
    CE ROST A AVUT????????????????
    Pt fetele pro-ana / mia, nu e cool sa fii asa (intr-o vreme credeam si eu, ca e, apoi mi-a venit mintea la cap, thanks god). Credeti ca voua nu vi se poate intampla? Tampenii! Se poate intampla oricum. Si, again, nu e cool. E patetic sa arati ca un schelet umblator. Oamenilor le e mila de voi.
    Dar, apropo, unde sunt parintii fetelor astora? Ei nu vad ce si cat (nu)mananca fetele lor?
    Ma gandesc ca eu cand avem 15-16 ani, mama s-ar fi prins imediat daca nu mananc si m-ar fi dus la doctor daca ar fi durat prea mult.
  •  
    • 303 mesaje
    31 Ian 2007, 17:51
    0 0
    asta ma gandeam si eu. cred ca parintii ar trebui sa fie ma preocupati de odraslele lor. daca un copil e supraponderal trebuie ajutat sa slabeasca. 2 dintre fete ziceau ca au si probleme de glanda. nu e de ajuns sa mearga la doctorul endocrinolog. trebuie ajutat copilul sa slabeasca. sa-l ajute sa se accepte. am auzit cazuri in care mamele isi terorizeaza fetele ca sunt grasute? e posibil? trebuie sa se gandeasca ca un copil trece prin niste drame din cauza kg in plus si trebuie sa-l ajute sa treaca peste astea, nu sa apuce pe cai gresite.

    pai daca maica-mea m-ar fi vazut ca nu mananca sau ca nu am energie, chiar supraponderala fiind nu lua masuri? am 24 de ani si m-am ingrasat foarte mult in ultimul an. ma lupt sa slabesc si mama e aproape de mine. ma ajuta cu regimul, cu sfaturi, cu suplimetele de vitaminepe care le iau, cu tot ce poate. si nu mai sunt o copila!
  •  
    • 3729 mesaje
    31 Ian 2007, 17:54
    0 0
    mai FEMEILOR...FETELOR...COPILELOR!!! organismul se schimba pana la 21 de ani incontinuu...eu am avut la 18 ani 39 de kg, si mancam de rupeam la toate orele din zi si din noapte! am fost slaba! dupa 20 de ani m-am rotunjit nitel la burtica, la fund, si acum la 23 sunt o femeie cu forme. la 14...15..16 ani nu e CAZUL DE DIETA!!!!
    de la 18 ani in sus incepi sa iti DIRIJEZI organismul spre un metabolism calculat si echilibrat!!! contactati un doctor psiholog!
    fetelor n-am nimic cu voi, si sincer nu incerc sa va ajut ptr ca putin imi pasa! DAR cand ma gandesc ca viitorii mei copii ar putea traii intr-o asemenea generatie mi se face pielea de gaina!!!
    la 15 ani abia incepi sa te dezvolti...
    nepoata-mea a fost de mica indopata, are 11 ani si 50 de kg, e foarte grasa! si cu toate astea nimeni nu se gandeste sa ii IA MANCAREA DE SUB NAS, pentru ca la un moment dat AI CAPACITATE psihica si fizica sa-ti dirijezi metabolismul.
    daca o pustoaica de 15 ani isi nenoroceste organismul cat e in CRESTERE, e crima curata!!!
  •  
    • 804 mesaje
    31 Ian 2007, 18:08
    0 0
    fetelor .. voi va SINUCIDETI si in timpul asta va UCIDETI parintii si pe cei dragi voua ...

    continuati asa si nu veti ajunge la varsta de 23 de ani, nu veti cunoaste DRAGOSTEA ADEVARATA (care NU TINE cont de GREUTATE), nu veti avea copii si nici nu veti trai sa va vedeti nepotii .. este trist ..daca asta va doriti, continuati
  •  
    • 2312 mesaje
    31 Ian 2007, 18:22
    0 0
    Va e clar ca n-o sa mai vina vreuna sa posteze acum!De ce au ajuns in halul asta?Va spun eu: datorita societatii care impune niste "norme" de greutate, datorita farmacistilor care vand medicamente gen regenon si reductil fara prescriptie, dat. medicilor care recomanda asemenea prostii, datorita lor deoarece sunt la varsta la care trebuie indrumate, datorita familiilor lor care ar trebui sa se preocupe mai mult de aceste copile si nu in ultimul rand datorita noua ca nu stim sa fim alaturi de ele dar cand e cazul sa le jignim si sa le acuzam suntem primele.Da, sunt bolnave psihic si fizic!Noi ce facem? le dam in cap?
    Atunci continuati!!Nu vor intelege oricum nimic deoarece nu sunt sanatoase psihic, dar voi va veti simti mult mai bine!
  •  
    • 1620 mesaje
    31 Ian 2007, 18:42
    0 0
    Daca nici asta nu va convinge...http://www.somethingfishy.org/memorial/memorial.php

    Va rog frumos sa va uitati!
  •  
    • 83 mesaje
    31 Ian 2007, 18:54
    0 0
    cunosc si eu problema.
    eu, in general, nu am pofta de mancare.
    Asa am fost toata viatza, s-au chinuit ai mei cu mine sa ma faca sa mananc.Eram asa slaba, toata lumea facea glume pe seama mea. Au aparut desigur si complicatii.Anemie severa. M-am tratat de vreo trei ori.
    Si stii ce ? Sunt lipsita de energie, gimnaziul si liceul au trecut intr-un foc, nu mi-am facut multi prieteni si nici nu m-am distrat cum ar fi trebuit.
    Acum la 21 de ani am o greutate normala. 49 kg
  •  
    • 793 mesaje
    31 Ian 2007, 18:54
    0 0
    E infiorator de trist ce scriu fetele! E cumplit sa fii in acelasi timp adolescent!Stiti cum mai este numita varsta adolescentei? "perioada cea mai neagra a vietii", sa stiti ca pt multi adolescenti aceasta perioada este crunta! Este perioada rautatilor, a complexelor...si uitati unde ducero ana, pro mia, pro fumat, pro droguri , pro alcool etc. Dar vina nu este a lor, ci a parintilor care mai nou sunt tot mai absenti din viata lor!Am o gramada de elevi care sunt crescuti prin telefon, care sufera, dar ei ce pot sa faca!Parintii lupta pt ei! E pana la urma un cerc vicios din care din pacate ies multi invinsi!