Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 54 mesaje
    30 Ian 2007, 14:07
    1 0
    Am vazut filmuletzul ala ... am inceput sa plang probabil e adevarat ce zice fata aia ... dar eu nu vreau sa fiu scheletica, vreau sa fiu normala apoi sa ma opesc ... Si totusi fata aia arata bine acum nu se ingrasase la loc, poate ca merita sa-tzi pierzi dintzii pt asta ca potzi face operatzii sa-tzi pui altzii cum a facut ea. Vad ca sufera acum dar poate daca ramanea grasa suferea mai mult
  •  
    • 2312 mesaje
    30 Ian 2007, 14:09
    0 0
    Am vazut filmuletul si am ramas ca la dentist, se citea durerea in vocea fetei aleia.Alizee, iti spun sincer, eu am slabit cu sport si o alimentatie adecvata 15 kg din august pana acum, mai e o fata pe topic, Rodi_ca, ce a slabit 17 kg in acelas mod.Sunt o gramada de fete care slabesc respectand insa anumite chestii si practicand sport.Nu trebuie sa recurgi la asa ceva, n-ai nevoie1In plus anorexicele nu atrag prin nimic, crede-ma!Trebuie sa ai niste forme cat de cat..Pe drumul asta la un moment dat n-o sa te poti opri.Nu ai nevoie de asta!
  •  
    • 2312 mesaje
    30 Ian 2007, 14:11
    0 0
    Fata aia nu e ok!N-ai ascultat ce a zis?
  •  
    • 841 mesaje
    30 Ian 2007, 14:11
    0 0
    mai dar exista atatea metode de a slabi fara sa te infometezi si sa ai un corp frumos... orienteaza-te catre situri de fitness si vei vedea oameni care arata foarte bine si obtin greutatea si forma dorita a corpuli fara sa fie anorexici sau bulimici
  •  
    • 89 mesaje
    30 Ian 2007, 14:11
    0 0
    am vazut si eu fimuletzul si m-a bufnit plansul .... saraca
  •  
    • 156 mesaje
    30 Ian 2007, 14:15
    0 0
    Alizee ! Efectele sunt permanente ! Nici eu nu m-am ingrasat ...si crezi ca mi-e bine ? Am 17 ani si nu pot sa beau un pepsi, nu pot sa mananc o ciorba facuta de mama fara sa sufar ! Nu pot manca decat mancare preparata de mine, fara nici un gust si probabil asa o sa fie mereu. Iar tu crezi ca vei fi "bine" la 35 de ani cand o sa te lovesti si o sa tzi se rupa osul ? O sa-tzi fie bine sa mergi cu baston sau chiar mai rau, sa n-ai niciodata copii ??? Mai gandeste-te
  •  
    • 156 mesaje
    30 Ian 2007, 14:17
    0 0
    Si sa stii ca nu o sa slabesti imediat, o sa slabesti mult la inceput apoi din ce in ce mai greu si daca spui ca vrei sa ajungi la o "anumita" greutate e bullshit, mereu o sa vrei sa fii mai slaba pt ca nu e un regim asta, in timp devine o boala mentala nu te mai amagi
  •  
    • 131 mesaje
    30 Ian 2007, 14:26
    0 0
    Am o prietena care e anorexica si acum citesc si ma apuca disp[erarea ... filmuletzul acela si pe mine m-a facut sa plang. Alizee tu inca nu ai inceput, nu stii cat de groaznic e. Prietena mea cand mergem la alimentara sta cate 10 minute sa citeasca ingredientele la fiecare produs numai la asta se gandeste e ca si obsedata. Crezi ca asta e viatza, sa te gandesti mereu la ce mananci ? Acum un an prietena mea facea exerciztii fizice ca apucata, acum nu le mai poate face daca merge 20 de minute e cu limba scoasa de oboseala. Ii e mereu frig, mereu tremura, are cearcanele pana in barba ...si totzi stim ca e anorexica pt ca e teribil de slaba dar nu putem s facem nimic pt ca NU VREA. A fost internata, a avut cadere de calciu ..e vai de ea dar nu se opreste. Nu incepe asa ceva acum pt ca nu o sa mai potzi iesi din asta
  •  
    • 303 mesaje
    30 Ian 2007, 14:31
    0 0
    eu nu am boxe la servici si am sa vad filmul acasa. ce a spus elenush m-a bagat in sperieti de ajuns.

    oricum elenush, bine ca te ai oprit si esti azi aici cu noi si poti sa ne povestesti.

    alizee incearca sa cauti ajutor. nimeni de aici nu ti vrea raul, dimpotriva. cum a spus si oana sunt multe cazuri de fete care au slabit sanatos pe acest forum. daca noi am reusit, nu vad de ce nu ai putea tu care esti mult mai tanara decat noi.
  •  
    • 156 mesaje
    30 Ian 2007, 14:31
    0 0
    Vad ca nu mai scrii ... macar citeste si gandeste-te. Mie imi e atat de greu acum ..prietenul meu nu stie ce probleme am, nici macar mama nu stie. Eu i-am spus ca tzin o dieta speciala si imi fac eu de mancare, am certuri zilnic cu ea pt ca nu vreau sa mananc mancarea facuta de ea .... si uneori plange si ma doare dar nu ii pot spune. Crede ca am ceva cu ea, nu intzelege si nu stie ca eu nu mananc mancarea ei nu pt ca nu vreau, ca as vrea si imi e pofta ... dar pt ca NU POT fiinca ma doare
  •  
    • 85 mesaje
    30 Ian 2007, 14:40
    0 0
    Buna Alizee

    Ti-am scris pe topicul anti din greseala..si apoi am vazut ca nu mai vrei sa intriii acolo, te rog mult intra si citeste mesajul meu!!!!

    Sper sa fii OK!

    Te pup
  •  
    • 229 mesaje
    30 Ian 2007, 15:08
    0 0
    m-am ingrozit citind ,doamne si nu are decat 15 ani .e o moda acum intre tineri care vomita mai des ?
    eu nu ma vomitat decat in primele luni de sarcina si stiu ce simnti cum te ustura gatu,cum te doare stomacu ,cum nici o cana de apa nu bei si sa vrei sa faci asa ceva de buna voie ca sa slabesti?nu pot intelege .acidul gastric care iti ataca dintii ,eu nu ma avut curajul sa vad filmuletul de care spuneti dar am vazut multe alte filme inspirate din caz real si am fazut consecintele.
  •  
    • 1711 mesaje
    30 Ian 2007, 15:13
    0 1
    alizee, daca ai vazut ca nu-ti merge pe alte forumuri (gen idieta.r te-ai gandit sa incerci aici?
    ca si acolo ai fost sfatuita sa te lasi de "sporturi extreme", dar tu... nu si nu! te astept, fata, si pe alte forumuri, caci nu le-ai epuizat pe toate


    edit: si din pacate NU AI INVATAT NIMIC!
  •  
    • 856 mesaje
    30 Ian 2007, 15:31
    0 0
    DIN PACATE DELIA DRAGA SE PARE CA SUNT MULTE PERSOANE CARE AU NEVOIE DE AJUTOR,DAR SUNT FOARTE PUTINE CARE STIU SA-L OFERE.


    FETELOR,SA NE UNIM,POATE VOM REUSI SA FACEM CEVA PT ACESTE PERSOANE,CE NE STA NOUA IN PUTERE.E DUREROS CA UNELE PERSOANE AJUNG ASA DEPARTE.

    alizee,eu sunt o mamica care a slabit in 10 luni,18 kg.a fost greu si pt mine,dar nu imposibil.am 25 de ani,deci varsta pt tine constituie un avantaj.am facut si fac in continuare aerobic,nu mai mananc seara,deci nu fac foamea.asta vreau sa subliniez.te rog gandestete si vb cu noi.poate vom reusi sa te ajutam.
  •  
    • 841 mesaje
    30 Ian 2007, 15:38
    0 0
    ... poate delia are dreptate...incerci sa o ajuti dar cred ca important e sa vrea sa se ajute singura... degeaba ii dam noi sfaturi de bine daca ii intra pe o ureche si ii ies pe alta; si mai trebuie sa si vrea ajutorul nostru.
  •  
    • 856 mesaje
    30 Ian 2007, 15:43
    0 0
    redea,din moment ce a ajuns pana aici,nu cred ca se mai poate ajuta singura.
    iar pe noi nu ne costa nimic sa incercam.
    asa toata lumea se baga la barfa,si la dat cu presupusul,dar cand intradevar o persoana are nevoie de ajutor,ba e luata la cearta,ba nu i se raspunde.
    daca ea a a juns in situatia asta inseamna ca intradevar se simte rau,ii vine greu si tot asa.nu cred ca se mai poate ajuta singura.



    alizee,de ce nu mai postezi?
  •  
    • 1711 mesaje
    30 Ian 2007, 15:57
    0 1
    rodi-ca, spre stiinta ta, fata chiar a fost sfatuita de bine (inclusiv mersul la un nutritionist, sa incerce ajutor in familie, sa vb cu mama ei, cu oricine cu care se simte ea confortabil). Crede-ma ca a primit o groaza de sfaturi/idei/sugestii, dar daca nu ai cu cine vorbi... si numai pot pune pe baza varstei si a modului infantil de a gandi aceasta incapatanare de a persista intr-un mod de viata DAUNATOR.
  •  
    • 856 mesaje
    30 Ian 2007, 16:02
    0 0
    eu imi dau seama.dar nici modul asat de a aborda o persoana,nu e tocmai unul bun.

    uite iti pun si eu o intrebare...
    gandeste-te ca ai 15 ani,ca ai 30 de kg in plus fata de greutatea normala,ca nici un baiat nu se uita la tine,cand e varsta potrivita pt mici prietenii,cand iesi la cumparaturi si trebuie sa te imbraci din cele mai hidoase magazine,pt ca nimic din ceea ce e la moda nu iti vine.tu cum te-ai simti?
    sincer as vrea sa-mi raspunzi....
  •  
    • 1562 mesaje
    30 Ian 2007, 16:02
    0 0
    ALIZEE, tu nu esti nici pro ana, nici pro mia.... tu vrei sa slabesti, atata tot!!!
    iar ceea ce vrei tu se poate realiza si altfel.....nu, neaparat prin infometare...si in plus nici nu iti afecteaza sanatatea!
    tu inca nu ai simtit pe pielea ta, efectele adverse...sa dea domnu' nici sa nu ajungi in situatia aia. te rog sa te mai gandesti! poti slabi frumos si sanatos si mancand!
  •  
    • 123 mesaje
    30 Ian 2007, 16:16
    0 0
    citind tot ce s-a scris pana acum, mai ales ce a scris delia cred ca fata nu vrea sa fie ajutata. stiti ce e o vorba " daca 2 iti spun ce esti beat te duci si te culci". daca fatuca asta NU VREA sa fie ajutata degeaba ne agitam noi sa o convingem. pur si simplu nu vrea sa inteleaga. si gata. e o adolescenta care e traumatizata de faptul ca e supraponderala, care in ciuda celor scrise sunt convinsa ca deja practica vomatul si alte chestii. ea nu vrea decat sa slabeasca repede, cum vrem toate de fapt. si disperarea a adus-o la metodele astea extreme.

    daca pana acum s-au luptat cel putin doua forumuri sa o faca sa inteleaga, daca vede acel filmulet cu marturia tipei anorexice si are o marturie a unei fete care se lupta cu bulimia si tot gaseste argumente sa mearga pe aceasta cale inseamna ca are probleme serioase la cap!

    sa dea Domnul ca de data aceasta sa-i vina mintea ca cap!