Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 2312 mesaje
    30 Ian 2007, 17:42
    0 0
    Alizee, nu-ti trebuie sustinatori imaginari!Infrunta problema, fii tu insati!Noi te intelegem, mai trebuie doar ca sa te intelegi tu.Ceea ce faci tu nu se cheama ca te intelegi.Sper ca ai priceput unde bat.
  •  
    • 841 mesaje
    30 Ian 2007, 17:42
    0 0
    mai ralucea tu ai fost la doctor? ce ti-a spus?
  •  
    • 123 mesaje
    30 Ian 2007, 17:42
    0 0
    si care este problema ca ai 81 de kg la 16 ani? te da cineva afara din tara? cunoasteti toate efectele anorexiei si totusi e mai bine sa muriti in incercarea de a slabi. pe bune, la ce naiba au mai luptat femeile din trecut pentru drepturile noastre daca noi tot ca niste obiecte ne comportam? nu conteaza ca ai 81 kg! nu are nimeni dreptul sa te faca sa te simti nasol din cauza asta! daca vrei sa slabesti slabeste sanatos pentru sanatatea ta nu pentru ca iti zice cineva ca esti grasa. in mod sigur din cauza anturajului te simti asa. you know what? fuck them? cine are nevoie de prieteni, amici, cunostinte care nu te apreciaza pentru ce esti?
    eu am avut niste kg in plus pentru care eram tachinata. de cate ori facea asta cineva aveam grija sa i dau peste nas asa cum trebuia. pentru ca asa merita. si am slabit, in momentul in care m-am simtit rau, dar am slabit fara sa mi pun in primejdie viata.
  •  
    • 18 mesaje
    30 Ian 2007, 17:46
    0 0
    melukaluk cum sa spui ca o fac din "rautate" ... pur si simplu o intzeleg ! Eu am ajuns la 60 kg si ma simt bine, in plus sunt de nerecunoscut in nici un caz nu imi pare rau si nu m-as intoarce la cum eram anul trecut! Eu incerc sa o ajut sa nu ajunga sa vomite pt ca atunci chiar isi face rau, i se strica dintzii si stomacul.

    Alizee fa-tzi o lista cu ce vei manca saptamana asta, incepand de azi, apoi posteste total sambata si duminica. Pune pe hartie ce o sa mananci in fiecare zi ca sa nu te incurci sau sa depasesti. De exemplu la micul dejun potzi sa mananci un iaurt (cam 60 kal) sau iaurt cu fructe (85 kal) , apoi pe la 12 niste spanac (22 cal) sau mazare verde (90 kal) - NU MAZARE USCATA ca are multe calorii!! ,pe la 12 niste albus de ou (fara galbenus ! - 47 kal) , pe la 4 niste peste (crap sau salau de ex) , fasolea verde are si ea putzine kal (35 la 100 g) daca vrei poti bea si o cana de lapte de CAPRA (cam 70 Kal) etc. Cautzi pe net un tabel de calorii apoi itzi faci un meniu zilnic si variat toata saptamana, iar sambata si suminica post. Nu te speria daca nu slabesti imediat, chestia e ca la inceput pierzi doar din grasimea superficiala care cantareste f putzin, abea apoi o sa se vada la cantar.
  •  
    • 4411 mesaje
    30 Ian 2007, 17:50
    0 0
    Eu am ramas socata..efectiv nu ma simt in stare sa ma ridic de pe scaun...eu nu mi imaginam ca se poate intampla asa ceva de la o varsta ATAT de frageda..si nu credeam ca influentele astea au ajuns si la noi in romania.Fetelor voi aveti niste probleme grave..sa nu mananci 7 zile????

    aveti 15 respectiv 16 ani.sunteti in crestere.aveti cel putin 4 ani de acum incolo in care vi sa va transforma corpul.si eu eram plinuta cand eram mica,pana pe la 14-15 ani,si nu eram f inalta.acum am 175cm,kg in plus nu mai sunt o problema.dicutati cu parintii vostri.sunt singurii care va pot ajuta.trebuie sa existe o solutie.voi va riscati viata nu intelegeti asta?la 15-16 ani ar trebui sa ganditi altfel,sa aveti alte prioritati.trebuie sa invatati,sa faceti miscare.cum veti face toate astea daca nu sunteti hranite?care va fi viitorul vostru?pe niste paturi de spital?nu va ganditi cat ar suferi familiile voastre daca vi s ar intampla ceva?ca oricum de voi vad ca nu va intereseaza...
  •  
    • 18 mesaje
    30 Ian 2007, 17:52
    0 0
    Nu isi pune nimeni viatza in primejdie ! Aici e vb de DECIZIA de a fi ana, sunt alte fete care sunt anorexice fara voia lor pt ca au o boala psihica si care sunt scheletice si tot vor sa slabeasca. Noi vrem sa ajungem la o greutate normala, atata tot. Si un an jumatate-2 de ana nu itzi pune viatza in pericol, daca exista cateva efecte secundare cum ar fi caderea parului sau unghii exfoliate din cauza lipsei de calciu astea se remediaza o data ce incepi sa mananci mai normal, nu ramai cu chestii permanente. fata aia din film era anorexica de 7 ani probabil ajunsese foarte foarte emaciata ! Eu dupa ce o sa incap in masura S o sa ma despart de ana si o sa ma multzumesc sa ma mentzin, pt ca atunci voi putea face si sport acum nu pot ca nu am destula fortza fizica.
  •  
    • 841 mesaje
    30 Ian 2007, 17:53
    0 0
    poate tu nu ai o problema hormonala dar ea are si poate sa isi faca mai mult rau decat bine infometandu-se.
  •  
    • 4411 mesaje
    30 Ian 2007, 17:53
    1 0
    Vei mai putea sa te departi de ana? Dumnezeule..
  •  
    • 18 mesaje
    30 Ian 2007, 17:55
    0 0
    Si eu am glanda si nu pot sa fac tratament decat peste 2 ani. Anul asta intentzionez sa ajung la marimea S iar anul viitor o sa ma dedic sa ma mentzin stiu ca e greu pt ca pun repede pe mine dar cu un bun program de mese si multa organizare se poate ! Apoi voi putea incepe si tratament hormonal
  •  
    • 4411 mesaje
    30 Ian 2007, 17:57
    0 0
    La 16 ani ti se pare normal sa nu ai forta fizica?Dar cu gandirea cum stai?Ce rezultate ai la scoala?Gandeste te bine ce faci cu viata ta,vei deveni o leguma,deja ai probleme psihice gravedupa modul in care gandesti si nu vei gasi prea mult sprijin pentru ca aici sistemul nu este f familiarizat cu bolile astea=> nu stiu cat vor putea sa va ajute.
  •  
    • 18 mesaje
    30 Ian 2007, 17:57
    0 0
    Apropo eu sunt mai mica decat ea de inaltzime, am 1,61 m deci inainte sa fiu ana cred ca aveam cam aceleasi proportzii ca ea.
  •  
    • 4411 mesaje
    30 Ian 2007, 17:59
    0 0
    Acum ce greutate ai?
  •  
    • 18 mesaje
    30 Ian 2007, 18:02
    0 0
    Cu "gandirea" in sine stau foarte bine dar din moment ce creierul meu nu primeste calorii e normal ca nu stau foarte bine la capitolul memorie. Dar liceul acum nu e foarte solicitant eu mi-am planificat sa fiu ana dupa ce intru la liceu, iar pana in clasa a 11-a semestrul 2 cand va incepe sa fie mai greu deja o sa fiu marimea S si o sa renuntz.
  •  
    • 4411 mesaje
    30 Ian 2007, 18:02
    0 0
    tu aveai habar ca fetele sunt in crestere pana la 21 de ani?si nu pana la 18 cum crezi tu?baietii cresc pana la 18.fetele pana la 21.deci ai destul timp sa iei in inaltime si sa pierzi fara efort kg.de a XL tu vrei sa ajungi la S?Daca spuneai un M-L aveai sanse de 1% sa ma convingi ca nu ai probleme psihice.dar de la XL la S..esti grav.pacat de voi..
  •  
    • 4411 mesaje
    30 Ian 2007, 18:04
    0 0
    cum ati aflat voi de ana si mia?
  •  
    • 1562 mesaje
    30 Ian 2007, 18:05
    0 0
    tu crezi ca poti renunta asta, asa, cand vrei tu?????? eu zic sa te mai gandesti...cu treaba asta o sa te lupti toata viata...iti va trebui mare vointa, nu o sa poti reveni la un mod de viata normal cat ai bate din palme!
  •  
    • 18 mesaje
    30 Ian 2007, 18:05
    0 0
    Andreea acum am 60 kg si 200 g. Dar stiu ca in urmatoarele luni o sa slabesc mai putzin decat am slabit in ultimele 4. Sa stii ca sunt FOARTE informata stiu exact ce o sa mi se intample si ca o sa depasesc partea cu urmarile. Nu apar probleme grave de sanatate decat dupa 4-5 ani in care esti ana. asta in cazul nostru, de obezitate. Cand esti mai slab normal ca te imbolnavesti mai repede pt ca daca nu ai grasime corpul incepe direct sa digere tzesutul musculos si atunci apar durerile si tot ce zicea elenush. Ea are dreptate, dar nu in cazul nostru unde e grasime din belsug de consumat
  •  
    • 2312 mesaje
    30 Ian 2007, 18:06
    0 0
    Ai luat in calcul vreo posibila osteoporoza, mai tarziu?De fapt la varsta asta nu cred ca te gandesti cum e sa traiesti o viata de cosmar dupa 40 de ani..
    Der, sa zicem ca ajungi la masura S..cred ca stii ca slabesti si din masa musculara..cum te-ai gandit sa te mentii dupa aceea?
  •  
    • 4411 mesaje
    30 Ian 2007, 18:10
    0 0
    Iti imaginezi macar cate vergeturi vei avea pe tot corpul,slabind atat de mult intr un timp atat de scurt.Pielea ta nu va mai avea nici un fel de elasticitate,vergeturile nu se trateaza niciodata.Vei arata ca o baba pana in 25 de ani.

    Si daca vei lua din nou in greutate dupa ce renunti la ana?sa spunem ca vei renunta.crezi ca vei rezista unui asemena soc?
  •  
    • 18 mesaje
    30 Ian 2007, 18:10
    0 0
    "de a XL tu vrei sa ajungi la S?Daca spuneai un M-L aveai sanse de 1% sa ma convingi ca nu ai probleme psihice.dar de la XL la S..esti grav"

    Pai eu deja am ajuns la M ! (inghesuit putzin ...dar M ) In urmatoarele luni nu o sa mai slabesc asa repede. In primele 3 luni am slabit doar 4 kg si eram disperata, dar in urmatoarele 4 luni am slabit 17 ! Nu va imaginatzi ce fericire e cand te sui pe cantar si vezi in fiecare zi diferentza ..fiecare zi e o victorie. Nu ma tem de osteoporoza pt ca sunt foarte tanara si voi putea face tratament (exista!). u intzelegi ca m-am documentat pana la cel mai mic amanunt ? Nu imi pun in nici un caz viatza in pericol iar cu sanatatea nu voi avea mari probleme, iar problemele pe care o sa le am le pot depasi, 2 ani de ana nu lasa nimic permanent daca ai devenit ana obez fiind.