Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 2312 mesaje
    30 Ian 2007, 18:12
    0 0
    De la prima zi de infometari incepi sa dai jos si din muschi, nu dupa ani de zile.mai citeste ..
  •  
    • 18 mesaje
    30 Ian 2007, 18:14
    0 0
    Nu o sa fac vergeturi ! daca nu am facut pana acum, slabind 17 kg in 4 luni, sigur nu fac nici de acum incolo cand o sa slabesc mai putzin pe luna. Ma dau in fiecare seara cu unt de cacao, stiam ca e posibil sa imi apara vergeturi si am prevenit. Dupa ce renuntz la ana nu o sa iau in greutate mult, o sa incep cu 800 de kal pe zi si o sa ma cantaresc zilnic sa vad daca pun pe mine, iar daca nu ma ingras deloc ridic pana la 1000. O sa vad eu, o sa controlez situatzia. Important e ca nu mai sunt obeza ! Nu stitzi cat inseamna asta, nu va imaginatzi nu dcred ca avetzi cum sa va imaginatzi. Pt prima data in viatza mea am un prieten si arat oarecum "normal" desi inca sunt destul de grasuna
  •  
    • 2312 mesaje
    30 Ian 2007, 18:15
    0 0
    Nu exista tratament pt osteoporoza, e cancer..dupa ce intri la menopauza se instaleaza si vei trai toata viata cu ea.Daca vrei sa stii cum e cauta pe net.
  •  
    • 1562 mesaje
    30 Ian 2007, 18:18
    0 0
    eu ma abtin sa mai dau sfaturi...se pare ca ele la 15-16 ani stiu tot!
  •  
    • 2312 mesaje
    30 Ian 2007, 18:26
    0 0
    Cunosc persoane care sufera de asa ceva si nu pt ca au suferit de anorexie, pur si simplu nu aveau pofta de mancare si mancau mai rar.Hai sa va spun cum e.Oasele se subtiaza si se rup, pur si simplu apoi mori.Dupa ce te si chinui o perioada deoarece ai fracturi la maini, la picioare.Oasele nu se mai leaga..Nu mai te bucuri de copii, nepoti, trebuie sa stai mai mult in casa, nu cumva sa cazi..
    mai conteaza..ajungi snur, asta e tot ce conteaza...
    Nu o sa afli cum e sa imbatranesti frumos langa persoana pe care o iubesti, sa-ti vezi copii realizandu-se, avand copii la randul lor.Cand vei muri vei lasa in urma pe cei dragi plangand, din ceruri vei simti durerea lor si lacrimile lor ce nu se vor mai usca vreodata.Dar, mai conteaza ei, cei ce te iubesc si plang dupa tine?
  •  
    • 4411 mesaje
    30 Ian 2007, 18:29
    0 0
    "mai rar" insemnand cat de rar oana?
  •  
    • 2312 mesaje
    30 Ian 2007, 18:30
    0 0
    O data pe zi cateodata..sau deloc..cateodata si de 2 ori pe zi.
  •  
    • 2312 mesaje
    30 Ian 2007, 18:38
    0 0
    Nu era vorba ca manca putin..era vb de ceea ce manca.Ce sfat poti sa-ti dau e sa mananci putin pt a slabi , in schimb incearca sa mananci in fieare zi carne macar 100 gr, iaurt sau branza de vaci, chiar dietetica pentru a avea putine calorii, legume la greu deoarece nu ingrasa, fructe si cereale de dimineata(nu se depune ceea ce mananci de dimineata deoarece metabolismul e aceelerat).In plus daca tu zici ca n-ai slabit infometandu-te tu vrei ca noi sa credem ca vei slabi vomand????Pe undeva e ceva care nu concorda..intelegi?normal ca e mai usor sa slabesti asa dar nu crezi ca esti prea inteligenta pt a face asta?Poti slabi si altfel, e o cale mai lunga dar e singura acceptabila!
  •  
    • 18 mesaje
    30 Ian 2007, 18:40
    0 0
    Nu ai citit at6enta, aici nu vrea nimeni sa vomite, nici eu nici alizee. Si eu in primele 2 luni am slabit foarte putzin, de abea din luna a 3-a a inceput sa se vada ...zilnic!
  •  
    • 2312 mesaje
    30 Ian 2007, 18:49
    0 0
    Si cum ai sa faci cand o sa ai crize bulimice??Nu te minti singura!Sunt ceva obisnuit printre anorexice.
  •  
    • 2312 mesaje
    30 Ian 2007, 18:51
    0 0
    De abia din a treia luna?Pai mai bine tine o cura de slabire, slabesti mai repede!
  •  
    • 2312 mesaje
    30 Ian 2007, 18:53
    0 0
    Ralucea nu cred ca e cea mai buna cale.
    Intradevar nu ziceai nimic despre vomat, oricum asta e calea sigura spre moarte, cred ca esti de acord..Totusi n-ar trebui sa excluda carnea, oul, fructele, lactatele din meniu.Lipsa calciului va duce in mod cert la osteoporoza.
  •  
    • 120 mesaje
    30 Ian 2007, 19:53
    0 0
    Mie imi vine sa plang cand vad ce posteaza tinere la 15, 16 ani.. imi vine sa plang ca traim intr-o lume care face oamenii sa se simta atat de complexati incat ajung sa faca orice sa fie "acceptati", chiar si sa-si riste viata... voi sunteti tinere, voi sunteti cele care trebuie sa luptati sa schimbati lumea asta bolnava, cu utopii in care toate fetele sunt snur... Dumnezeule mare, de ce va riscati intregul viitor pt cum sunteti privite.. chiar nu stiti ca nimanui nu-i pasa, ca fiecare e prea absorbit de propria-i persoana ca sa se concentreze la cat de mult cantareste x sau y?
    Eu inteleg cum e sa ai complexe, pt ca si eu m-am infometat luni de zile ca sa slabesc, si desi am reusit asta, am trait permanent cu depresii pt ca pana si psihicul meu era slabit, am avut probleme de sanatate, dermatologice in special, pt ca imunitatea mea nu era capabila sa infrunte nimic, mi-am indepartat iubitul pt ca ii era greu sa mai poata rationa cu mine cand eu eram vesnic deprimata. Si pt ce? pt cateva kg in minus... minti pe cei din jur si cauzezi numai durere.. si pt ce? pt cateva kg in minus. Dar poti sa-i uiti pe cei apropiati, ca pana la urma tu esti cea care piere.. si pt ce? pt cateva kg in minus.
    Invatati sa va iubiti, invatati pe cei din jur sa va iubeasca asa cum sunteti, mai slabe, mai grase, mai inalte, mai scunde... toata lumea are defecte, de ce nu puteti sa va acceptati? Nu spun sa nu incercati sa slabiti, dimpotriva, luptati sa aratati cum vreti, dar nu cu pretul vietii.. sunt prea multe alte metode care pot sa dea rezultate.. de ce trebuie sa alegeti aceasta cale?
    Chiar nu o sa conteze ca o sa fiti slabe pana la urma.. a fi slaba nu garanteaza o viata mai usoara, nu o sa va protejeze de rautatea oamenilor, nu o sa va fereasca sa nu fiti parasite de iubiti, nu o sa va fereasca de boala.
    oricum stiu ca scriu degeaba, pana la urma veti face ceea ce vreti sa faceti si veti invata singure... pacat ca nimeni nu are capacitatea de a invata din greselile altora
  •  
    • 982 mesaje
    30 Ian 2007, 20:37
    0 0
    ralucea draga mea, stai linistita, nu esti anorexica. Esti pur si simplu o adolescenta rebela care a citit prea mult pe internet.
    din ceea ce scrii pare ca esti impacata cu imaginea ta. Arati bine, esti ok. Vrei sa mai slabesti dar nu mi se pare ca esti disperata sa slabesti.
    daca ai manca sanatos si ai face un pic de sport sa stii ca rezultatele ar fi miraculoase. mai ales la varsta ta.

    am citit atat de mult despre anorexie, pro-ana, buli-mia... si tot ce tine de ED incat daca vrei pot sa te lamuresc foarte bine.

    anorexia este un drog, o boala incurabila.
  •  
    • 4411 mesaje
    30 Ian 2007, 21:06
    0 0
    Te ai trezit si tu vorbind..stati linistite fetelor,nici nu sunteti vai de voi..E totul in regula..
  •  
    • 982 mesaje
    30 Ian 2007, 21:38
    0 0
    andreea - prefer sa te ignor, nu inteleg la ce te referi dar sincer nici nu ma intereseaza.
  •  
    • 18 mesaje
    31 Ian 2007, 12:41
    0 0
    Nu e vb ca vreau sa va conving, dar voi nu intzelegetzi ca pt noi pur si simplu a te trezi dimineatza e un cosmar. E o alta zi de chin, o alta zi in care esti grasa. Si glumele celor de pe strada, ale necunoscutzilor dor dar si mai mult doare cand prietenele tale fac misto de tine pe sub mustantza. Fiecare zi e umilioare si simtzi ca traiesti degeaba. Nu o sa intzelegetzi niciodata daca nu atzi trecut prin asta. Sunt la laborator si nu mai pot sa scriu, dar daca mai intrii Alizee sa stii ca citesc diseara
  •  
    • 123 mesaje
    31 Ian 2007, 12:53
    0 0
    ralucea, alizee sau oricine ai fi, crezi tu ca nu stim cum e sa ai multe kg in plus? pai de ce crezi ca suntem pe forumul de dieta? deosebirea este ca noi am invatat sa nu mai ne consumam pentru nimicuri din astea.poate ca am avut norocul sa crestem si intr-o perioada cand nu era imperativ sa fii slab ca sa fi acceptat. dar cu siguranta si atunci cand eram de varsta ta se faceau mistouri. asta nu inseamna ca trebuie sa pui la inima tot. nu trebuie sa le arati ca ti pasa. cand vor afla ca esti ana, vor face misto de tine ca esti ana. si tot asa. asta nu inseamna decat ca NU iti sunt prietene.
  •  
    • 57 mesaje
    31 Ian 2007, 13:39
    0 1
    Poate ca voi fi aspru judecata pt ce am sa spun. Sunt pro ana de 18 ani de zile, inainte sa stiu macar ca exista termenul asta. Am devenit ana in urma unei depresii severe in liceu, cand m-am hotarat ca trebuie sa slabesc. Tzin minte ca uneori treceau cate 12 zile, le pierdeam numarul ... fara sa mananc nimic. Eram slabita, epuizata, aveam rezultate tot mai proaste la scoala dar imi spuneam "merita, nu conteaza consecintzele, merita!". Eu am 1.65 inaltzime si de la peste 75 de kg cat avusesem am ajuns la 37. Da, atzi citit bine, nu 47 ci 37 de kg! Eram foarte, foarte slaba, emaciata dar imi era groaznic de frica sa nu ma ingras eram efectiv paranoica si de cate ori ma suiam pe cantar plangeam de fericire ca nu m-am mai ingrasat. Toata lumea era disperata, profesorii mei, parintzii, prietenele ... am fost internata in total de 15 ori, mi s-a facut calciu in vena de nu tzin minte cate ori, am fost fortzata sa mananc si pazita sa nu vomit. Aveam dureri, ma durea totul, fiecare miscare era o agonie daca faceam 2 pasi trebuia sa ma asez jos ca sa nu cad si totusi stateam in pat si imi spuneam "decat grasa mai bine moarta, decat grasa mai bine moarta, decat grasa mai bine moarta" imi repetam refrenul asta de zeci de ori. Intr-un final am facut terapie si dupa 4 ani in sfarsit am intzeles ca ce fac eu este boala.

    Apoi a urmat stilul de viatza ana, diferit total de boala ana. Stil de viatza pe care il duc si acum, la aproape 35 de ani, fara consecintze asupra sanatatzii. Ma mentzin pe la 46-47 de kg, ceea ce e cu 15 % mai putzin decat ar trebui sa am la varsta si inaltzimea mea, deci dpdv medical, da, sunt anorexica. Revin imediat
  •  
    • 57 mesaje
    31 Ian 2007, 13:58
    0 0
    Trebuie sa iau suplimente alimentare pt ca am deficientza de calciu, zinc, complex B, fier si nu pot asimila corect aceste vitamine. Trebuie sa iau zilnic un supliment alimentar care se numeste Herbolax pt ca sufar de constipatzie cronica si fara el nu pot sa ies afara, ajung la medic. Dau aproximativ 4 milioane lunar numai pe suplimente nutritive. Si totusi consider ca se merita. Nu ma judecatzi, va rog ...dar vreau sa va spun cum m-a ajutat si ma ajuta ana pe mine.

    In primul rand m-a ajutat enorm in timpul sarcinii cand m-am ingrasat 8 kg si in doar 2 saptamani am reusit sa slabesc de nu putea nimeni ghici ca am fost gravida. Am un control asupra corpului meu pe care nu l-as putea avea cu nici o dieta. Asta pt ca stiu efectiv pe de rost cate calorii contzine orice produs si stiu ca pt a nu ma ingrasa eu trebuie sa consum intre 1300-1400 de calorii zilnic (in conditziile in care fac si sport zilnic, o ora pe zi). Pur si simplu, in timp ce mananc, stiu exact cate calorii consum cu fiecare dumicat de mancare. De exemplu de dimineatza am mancat o farfurie mare cu rosii si castravetzi de sera, ulei de masline si branza de vaca rasa deasupra si stiu ca am consumat 350 calorii, acum jumatate de ora am mancat o portzie de mazare cu 100g carne de pui - 300 de calorii , plus alte fructe consumate intre mese stiu ca la cina voi putea comsuma aprox 250 de calorii ca sa pot manca si compotul de ananas din fiecare seara. Iar daca intr-o zi depasesc, sa zicem, cu 200 de calorii stiu exact ce exercitzii sa fac pt a arde acele calorii in plus. Este un stil de viatza foarte ordonat si stiu ca pt unle poate parea un chin sa mananci si sa te gandesti in timpul ala la ce mananci si sa socotesti, dar dupa atatzia ani de zile a devenit o a doua natura.

    Si nu sunt prea slaba, toate prietenele imi spun mereu ca am o silueta de invidiat. Nu voi face osteoporoza, cel putzin nu in viitor, sarcina am dus-o cu bine la termen iar recuperarea dupa boala a durat cam 3 ani ... pana mi-au crescut unghiile la loc (imi cazusera aproape toate), sedintzele la denstist, regenerarea parului si toate devastarile pe care le-a suferit corpul meu cat am fost bolnava