fetelor,voi ce mai gatiti???

  •  
    • 1899 mesaje
    25 Nov 2009, 21:49
    0 0
    Eu nu prea gătesc carne, dar È™tiu de la mama mea că friptura de iepure È™i de miel se pun într-un fel de baiÈ› (puÈ›in oÈ›et, apă, mirodenii, ceapă) în care stă câteva ore, apoi se spală È™i se dă la cuptor. AÈ™a iese mai fragedă È™i nici nu mai are izul acela specific.
  •  
    ati
    • 142 mesaje
    26 Nov 2009, 06:52
    0 0
    bim cum faci pilaful sarbesc?
    se aseamana cu cel facut la noi?
  •  
    • 4 mesaje
    26 Nov 2009, 15:46
    0 0
    Buna fetelor!

    Va dau un link, este blogul pe care mi l-am creat de curand, dar care creste in fiecare zi.
    Va asigur ca nu veti duce lipsa de idei; tocmai de aceea l-am si deschis: nu mai stiam ce sa gatesc, iar sugestia de a incepe sa gatesc ceea ce am facut acum o luna si tot asa chiar nu ma incanta.

    Spor la treaba!

    ***

    Trebuie sa mentionez ca veti gasi:
    - ostropel de pui
    - garnituri
    - hamsii cu sos de usturoi
    - paste cu ton
    - prajitura "ciococaramel"
    - pere umplute cu crema de kiwi

    Va astept!

    Miana
  •  
    • 49 mesaje
    26 Nov 2009, 18:57
    0 0
    Se pare ca n-a aparut link-ul tau. Ai putea, te rog, sa-mi trimiti adresa blogului tau pe PM? Multumesc. Si eu as fi interesata de reteta pilafului sarbesc, sunt mare amatoare de orez, ar fi trebuit sa ma nasc in Asia...
  •  
    ati
    • 142 mesaje
    27 Nov 2009, 08:53
    0 0
    un spanac (inca nu stiu cu ce), mai am supa de zarzavat de ieri , si desert doar mere coapte.
  •  
    • 49 mesaje
    27 Nov 2009, 09:40
    0 0
    Am gasit o reteta de pilaf sarbasc, pt amatoare:

    Pilaf sarbesc este un pilaf de orez picant si foarte colorat. De asemenea acest pilaf sarbesc este foarte hranitor si deosebit de gustos, datorita ingredientelor continute. Putem servi acest pilaf sarbesc ca garnitura pentru friptura sau ca mancare de post.

    Ingrediente

    100 g ciuperci
    1 cana orez
    1 ceapa
    1 morcov
    1 ardei gras rosu
    2-3 rosii
    delikat
    100 ml ulei
    1 legatura verdeata
    2-3 catei de usturoi
    sare si piper dupa gust

    Mod de preparare

    Se curata legumele si se taie marunt. Se calesc putin toate legumele, de preferat in ulei de masline;

    Cand legumele se inmoaie putin se adauga si orezul si se amesteca cu ele. Se acopera cu apa, se adauga vegeta pentru gust si se lasa sa fiarba la foc mic;

    Din cand in cand se amesteca si daca trebuie, se adauga apa pana fierb orezul si legumele, mancarea trebuie sa fie legata;

    Se adauga rosiile, mirodeniile, feliutele subtiri de usturoi.




    Se poate servi cu branza rasa deasupra.
  •  
    • 96 mesaje
    27 Nov 2009, 12:21
    0 0
    Azi fac cartofi prajiti cu pulpe la cuptor si ca desert melcisori cu lapte.Complicat,nu?
  •  
    • 48 mesaje
    27 Nov 2009, 13:58
    0 0
    Sibel,ai vorbit pe limba mea
  •  
    • 2487 mesaje
    27 Nov 2009, 14:11
    0 0
    Ati , eu il fac din morcov taiat rondele, ceapa,usturoi,ardei gras rosu si galben,taiate cubulete,un pic de suc de rosii si orez.De obicei calesc legumele si orezul si apoi completez cu sosul de rosii diluat cu supa sarata sau apa.
    Dar pt. pitica ta ,eu zic sa calesti doar orezul sa capete gust de ulei si separat sa faci din legume o supica ,le combini si dai la cuptor,asa va fi mai dietetic.
    Mai exista o a treia varianta in care faci orezul separat si legumele le legi intr-un sos pe care il poti face cit de picant vrei, se serveste mai special, pui orezul in farfurie cu un gol la mijloc in care pui sosul.
  •  
    ati
    • 142 mesaje
    28 Nov 2009, 07:31
    0 0
    mersi de reteta bim.
    astazi la copii o sa le fac un orez sarbesc , supa de conopida , iar pt mine si sotul sarmale cu pasat.
  •  
    • 439 mesaje
    30 Nov 2009, 17:57
    0 0
    azi am facut cartofi cu ou si cascaval la cuptor + pulpe pe gratar. iar acum ma duc sa fac un vin fiert...ca sa nu mai vorbesc de mirosul de vin fiert IL ADOR!!!

    GUST DE IARNA
    Ingrediente: - 1 l vin rosu dulce
    - 1 portocala; - 1 mar
    - scortisoara; - 20 cuisoare
    - 200 g zahar
    - 10 boabe piper
    Se decojeste portocala, iar marul se spala si se taie felii. Se pune la fiert vinul cu portocala decojita si feliata, cu marul feliat, scortisoara, zaharul, boabele de piper si cuisoarele. Se lasa sa dea un clocot, se acopera cu un capac, se ia de pe foc si se lasa cam 10 minute.

    sper sa incercati si sa va placa...are intr-adevar un "gust de iarna"
  •  
    ati
    • 142 mesaje
    4 Dec 2009, 10:42
    0 0
    o ciorbita de legume si mazare iar desert un tort diplomat (sper sa il termin pana ce trebuie sa merg la servici)
  •  
    • 7673 mesaje
    5 Dec 2009, 15:21
    0 0
    bors de peste,pastrav la gratar cu mamaliguta si mujdei cu rosii,snitel din pangasius cu legume si placinte cu vaniliecongelate) ,eu doar le-am copt
  •  
    • 6557 mesaje
    5 Dec 2009, 18:38
    0 0
    ciorba de porc
    tocana
    mancare chinezeasca....cu pui
    si negrese
  •  
    • 96 mesaje
    7 Dec 2009, 12:56
    0 0
    ciorbita de vacuta,absolut delicioasa,si orez cu legume si rulada din carne de pui la cuptor.
  •  
    • 2487 mesaje
    7 Dec 2009, 13:41
    0 0
    Zacusca cu legume congelate apoi fructe si muuuulte bomboane ca doar a trecut mos Nicolae pe la noi.
  •  
    • 476 mesaje
    10 Dec 2009, 09:56
    0 0
    O sa fac cand ajung acasa (dupa servici si scoala) o supa de brocoli. Cum la pranz suntem la serviciu, sarim peste felul intai, si atunci mancam de cele mai multe ori supa sau ciorba seara. La felul doi nu stiu ce sa fac...Poate niste ardei umpluti cu orez....Ca desert, daca o sa mai am chef o sa fac un pandispan.
  •  
    • 48 mesaje
    18 Dec 2009, 21:31
    0 0
    fetelor,haideti sa animam acest topic..
    de ex voi ce pregatiti pt seara de ajun,craciun,revelion?
    eu,pt seara de ajun voi pregati ciorba de burta,sarmalute in foi de vita,salata beuf si friptura de porc. dupa cum vedeti,f traditional.
    voi cu ce idei veniti?una dintre voi va prepara ceva diferit anul acesta..
  •  
    • 531 mesaje
    18 Dec 2009, 23:25
    0 0
    pt seara de ajun atita mincare?
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    19 Dec 2009, 09:36
    0 0
    eu presupun ca nu e doar pt seara de ajun, ci si pentru a doua zi. noi in seara de ajun mancam doar aperitive. sarmale si ciorba a doua zi.
    eu pregatesc ciuperci cu maioneza, rulada cu ciuperci, ardei umpluti cu branza, salata boeuf, rulouri de kaizer cu ficatei, gordon bleu, chiftelute. ma gandesc si la o piftie de curcan.