fetelor,voi ce mai gatiti???

  •  
    ati
    • 142 mesaje
    19 Nov 2009, 10:05
    0 0
    o supa de varza , cartofi aurii cu snitel de curcan (binainteles cu muraturi) si ca desert un salam de biscuiti.
  •  
    • 95 mesaje
    19 Nov 2009, 10:07
    0 0
    hello...si eu am ceva pb cu gatitul...la mine vine el cu ideile ..asta imi place tare mult..noi am facut chiar aseara cativa cartofi gratinati...imi era tare pofta..si aveam niste carnaciori de la market, iar ca salata am ales rucola cu parmesan si lamaie
  •  
    • 4811 mesaje
    19 Nov 2009, 12:43
    0 0
    Crema de branza cu oua si marar si salata de vinete cu rosii.
  •  
    • 55 mesaje
    20 Nov 2009, 20:18
    0 0
    ar fi bine ca topicul asta sa fie mai animat!
    sa va scriu ce-am gatit eu azi: filete de peste la cuptor,spaghetti cu ciupercute,ardei rosu,morcov si kaiser(cu sos de tomate) si budinca de paste oua,branza....
    astept idei pt weekend,gospodinelor
  •  
    • 13910 mesaje
    20 Nov 2009, 20:54
    1 0
    fetelor, e adevarat ca e buna ideea topicului, dar nu in sensul ca ne-ar interesa ce maninca fiecare.......

    .asa cum spunea biancabia (scuze daca am gresit nickul), spuneti si reteta voastra.

    o ciorba de fasole e banal de facut, toata lumea stie cum, dar poate una din noi are un shpil, sau salata orientala.........spuneti daca aveti un ingredient deosebit, daca ati incercat ceva rar la banala ciorba de fasole sau cartofi......

    sibel......eu inca te astept cu iepurele ala!
  •  
    • 7673 mesaje
    21 Nov 2009, 15:06
    0 0
    ellado,ai dreptate in mare parte,dar.....aici spunem ce gatim in ideea ca nu mai stii ce sa faci de mancare,daca intereseaza pe cineva o reteta trebuie doar sa zica
    eu am facut azi ciorba de peste cu crap,dar in loc de orez ,am pus :varza de bruxell,conopida,ardei,morcov,telina,patrunjel s,rosii ,a iesit delicioasa
    la felul doi am facut cartofi cu ciuperci la cuptor si file de pangasius la gratar iar ca desert placinta cu dovleac
  •  
    ati
    • 142 mesaje
    24 Nov 2009, 09:00
    0 0
    noi mancam la regim pentru ca este bolnava fetita asa ca am facut un pilaf de orez cu legume si piept de pui numai fiert. o supa de chimen cu crutoane, iar ca si desert doar grisine si stiksuri cu sare.
  •  
    • 2487 mesaje
    24 Nov 2009, 17:56
    0 0
    Eu nu tin post asa ca am facut :fasole verde cu usturoi si smintina si friptura de vitel la cuptor cu sos de bors, stiu suna ciudat dar asa devine frageda si nu mai are mirosul specific.
  •  
    • 415 mesaje
    24 Nov 2009, 21:04
    0 0
    Ati,cum faci supa de chimen?
  •  
    • 13910 mesaje
    24 Nov 2009, 22:04
    0 0
    supa de chimen!........esti ardeleanca?
    mi-a adus aminte de copilarie.....

    bim, eu la carnea de vitel am lipsit....habar n-am cum sa o fac mincabila! (nu-mi place mie vitel/vita....dar as mai face pt. gicutu meu)
    cum faci sosul ala?
  •  
    ati
    • 142 mesaje
    25 Nov 2009, 07:07
    0 0
    supa de chimen-fierb morcovi ,ceapa si telina sau patrunjel bineinteles taiate. chiminul il pun intr-o bucata de tifon curat (cam 50 de grame) il leg si il bag in supa la fiert.
    separat fac un sos din unt , faina si smantana , si il adaug la supa dupa ce este fiarta.
    pun condimentele necesare adica eu pun doar sare si delikat. la alegere se pune si frunze de patrunjel, eu nu pun pentru ca nu le place la copii.
    da sunt ardeleanca dar fac aceasta supa doar pentru ca mananca copii la gradinita si le place.
    va rog sa-mi dati niste sfaturi ce sa mai fac de mancare pentru regim de gastro enterocolita.
  •  
    ati
    • 142 mesaje
    25 Nov 2009, 07:17
    0 0
    dati-mi o idee cum sa mai pregatesc carnea de pui si vitel.
    fetita nu are voie sa manance nici prajit , nici cu sos.
    deja nu mai stiu ce sa fac de mancare , pentru ca are voie foarte putine alimente , si nu mai stiu cum sa le combin.
  •  
    ati
    • 142 mesaje
    25 Nov 2009, 07:28
    0 0
    am uitat sa spun ca tifonul cu chimin il scot afara din supa dupa ce este fiert si il arunc.
  •  
    • 2487 mesaje
    25 Nov 2009, 09:59
    0 0
    Ellado, nu e diferita de alte fripturi la tava, sare,piper, grasime de porc, ca vitelul nu are si bors sa le acopere, dai cam o ora la cuptor si mai intorci friptura din cind in cind.Ce imi place este ca aciditatea din bors marineaza carnea si nu mai are parca nici mirosul specific de vita si gustul la sos ramine asemanator cu ciorba de vita dar mai acrisor si concentrat.
    Azi am pus de o salata de beouf si poate daca mai am timp niste taitei cu brinza.
  •  
    • 2487 mesaje
    25 Nov 2009, 10:00
    0 0
    Ati, ce alimente?
  •  
    • 96 mesaje
    25 Nov 2009, 10:20
    0 0
    Kty,eu nu am luat iepurele din comert,am mers pe la socrii si mi-au dat ei un iepure taiat.Sa va spun cum l-am pregatit,a fosr delicios si fraged.L-am taiat i bucati,si l-am uns cu un amestec format din baioa de ardei dulce,sare,piper,o lingurita de unt,2 lingurite de ulei de masline,busuioc,oregano si menta,am amestecat toate astea si am uns iepurele.Am pus friptra in tava,am acoperit-o cu vin rosu sec,a scazut asta si am pus legumele,morcov,ceapa,ardei,apoi la sfarsit am adaugat o cutie de rosi in bulion si masline plus ghimbir,a aiesit nemaipomenita de buna,va recomand sa incercati.
  •  
    ati
    • 142 mesaje
    25 Nov 2009, 11:29
    0 0
    are voie doar branzeturi(neafumate), pilaf ,piure de legume si fructe , supe de zarzavat.
    fructe : banane si mere coapte.
    biscuiti simpli , sticksuri si grisine.
    doar atat are voie si nu mai stiu ce mancaruri sa fac din ele.
  •  
    ati
    • 142 mesaje
    25 Nov 2009, 11:31
    0 0
    carne slaba : pui, vitel si vita , doar fierte.
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    25 Nov 2009, 16:23
    0 0
    sibel, taaaci! mor de pofta! soacra mea sta la bloc. nu are iepuri.
  •  
    • 2487 mesaje
    25 Nov 2009, 17:02
    0 0
    Paste cu brinza rasa si iaurt, pilaf sirbesc cu legume fierte,sote de legume cu friptura la gratar sau carne fiarta,supa crema de legume sau cartof, ciorba de legume .