Iubire fara atasament

  •  
    • 156 mesaje
    4 Apr 2007, 10:38
    0 0
    Dupa ce ajunge in romania cu maica-sa ma suna ca o ajut a doua zi cu pregatirile pentru inmormantare;eu aveam programata o vizita la ginecolog a doua zi la ora 8,ca sotului meu ii trebuie copii si a zis ca divorteaza daca nu ii fac;eu vreau copii si nu ii vreau,adica as vrea dar mai incolo pana sa-mi pun putina ordine in viata,ma refer la ani si la increderea in mine;tot nu prea m-am protejat si nu am ramas de 4 ani;
    prietena mea nu stia sigur cand vine cu maica-sa din ungaria,adica cand rezolva cu actele sa o poata aduce in tara si eu m-am programat atunci la doctor;
    ii zic :tu te ajut dar dupa ce ma duc la doctor,de cand mi-a facut faza cu banii nu mai puneam interesele ei pe primul plan,adica inaintea intereselor mele;
    si s-a simtit pe vocea mea ca nu prea aveam chef sa ma duc in sensul ca vroiam intai sa ma duc la doctor si in al doilea rand nu stiam cu ce pot sa o ajut;faza rea din partea mea e ca m-am gandit ca trebuie sa rezolve singura pregatirile de inmormantare,ca eu asa as fi facut,nu as fi cerut ajutor la nimeni,as fi preferat sa raman singura cu durerea mea si a rezolv totul singura;ea simtind ezitarea din vocea mea,m-a intrebat :"vad ca nu prea ai chef sa ma ajuti"
    Ba vreau zic eu dar vreau sa-mi rezolv si eu problemele,cred ca pe la 8,30 ies de-acolo si vin cu tine;zice :ba nu ai chef;eu ca sa o dreg ii zic ca 75% am chef,25% nu ,ca e o chestie neplacuta"
    A doua zi ma suna si imi zice sa nu ma mai duc deloc,ca rezolva ea singura si s-a suparat.
  •  
    • 156 mesaje
    4 Apr 2007, 10:39
    0 0
    la bani am vrut sa zic referitor la ordinea in viata
  •  
    • 156 mesaje
    4 Apr 2007, 10:46
    0 0
    De atunci suntem suparate de tot,am mai vorbit dar mi-a zis ca nu am ajutat-o in asa moment greu,ca din toti prietenii ei doar mama fostului prieten s-a oferit ea singura sa o ajute fara a fi rugata de prietena mea si ca eu si sotul meu ne-am tras pe c.u.r;scuzati expresia;ca ea ne-a considerat ca pe familia ei pe mine si pe sotul meu si ca se astepta sa ne oferim fara sa ne roage ea si ca a avut pretentii prea mari de la noi;i-am zis ca nu cred ca daca ne-ar fi zis verde in fata:tu fata vreau sa vii cu mine pana in ungaria sau vreau sa vina sotul tau"am fi ajutat-o;si uite asa de azi pe maine ti se poate schimba viata,printr-un gest,prin niste vorbe aiurea:"75% am chef sa vin ,25% nu" din asa prietene bune am ajuns sa nici nu ne mai salutam;eu am gresit ca am bagat-o in aceeasi oala cu mine adica daca eu nu as fi cerut ajutor,m-am gandit ca se descurca si ea singura;dar nu m-am gandit ca din moment ce mi l-a cerut ea simtea nevoia sa fie ajutata;acum nu m-ai am cum sa dau timpul inapoi si sa fac altfel;ce parerea aveti de tot;mersi daca aveti rabdare sa cititi tot;
  •  
    • 156 mesaje
    4 Apr 2007, 10:47
    0 0
    De atunci suntem suparate de tot,am mai vorbit dar mi-a zis ca nu am ajutat-o in asa moment greu,ca din toti prietenii ei doar mama fostului prieten s-a oferit ea singura sa o ajute fara a fi rugata de prietena mea si ca eu si sotul meu ne-am tras pe c.u.r;scuzati expresia;ca ea ne-a considerat ca pe familia ei pe mine si pe sotul meu si ca se astepta sa ne oferim fara sa ne roage ea si ca a avut pretentii prea mari de la noi;i-am zis ca nu cred ca daca ne-ar fi zis verde in fata:tu fata vreau sa vii cu mine pana in ungaria sau vreau sa vina sotul tau"am fi ajutat-o;si uite asa de azi pe maine ti se poate schimba viata,printr-un gest,prin niste vorbe aiurea:"75% am chef sa vin ,25% nu" din asa prietene bune am ajuns sa nici nu ne mai salutam;eu am gresit ca am bagat-o in aceeasi oala cu mine adica daca eu nu as fi cerut ajutor,m-am gandit ca se descurca si ea singura;dar nu m-am gandit ca din moment ce mi l-a cerut ea simtea nevoia sa fie ajutata;acum nu m-ai am cum sa dau timpul inapoi si sa fac altfel;ce parerea aveti de tot;mersi daca aveti rabdare sa cititi tot;
  •  
    • 815 mesaje
    4 Apr 2007, 11:37
    0 0
    Bianca..ce ai facut tu nu a fost tocmai frumos..eu in locul tau as fi ajutat-o..ca nu in fiecare zi iti moare mama,pe cand tu puteai sa iti programezi consultatia pentru mai tarziu sau intr-o alta zi..a fost ca un fel de razbnunare din partea ta,dar poate nici ea nu trebuia sa se supere atat de tare.
    Poate problema se va rezolva cu timpul..mai sun-o din cand in cand si intreab-o cum se mai simte dupa moartea mamei..ce mai face..daca ii merge totul bine..si zic eu la un moment dat cand va avea o problema va ceda si probabil iti va povesti si vei avea ocazia sa te revansezi..asta daca vrei.
  •  
    • 517 mesaje
    4 Apr 2007, 11:57
    0 0
    mai zana .....rea! asa ma chiunui sa te inteleg . din cauza unei profesoare de gramatica , ma impiedic in lipsele semnelor de punctuatie.

    in alta ordine de idei : te-ai comportat ca un copil rasfatat. stii ca cel mai bine e sa-i raspunzi cu bine raului? adica daca v-ati suparat in prima faza cu banii,nu trebuia sa vina si asta! da e dovada de copilarie faptul ca i-ai intors tu spatele , atunci cand a avut nevoie de tine! daca esti interesata sa salvezi ceva(din prietenia voastra ) ,lasa timpul sa vindece .un telefon sau un mail nu ar strica !
    daca nu vrei sa repari nimic si doar vrei sa te descarci in speranta ca o sa-ti tinem partea , gresesti (cel putin asta e opinia mea !)

    si da-mi numarul de telefon al sotului tau ,sa-i spun ca nu asa se fac copiii , in amenintari, ca nush ce familie vreti sa-i oferiti ,si apoi ca mai are de asteptat pana te maturizezi tu ,sa poti sa cresti unul !
  •  
    • 156 mesaje
    4 Apr 2007, 12:34
    0 0
    Da asa e,jessica,nu am facut un lucru prea frumos ca nu in fiecare zi iti moare mama;i-am scris mail ,i-am zis ca-mi pare rau,dar a zis ca nu stie daca putem continua;astepta cuma sa vad ce hotaraste;oricum nu mai vreau sa fiu asa apropiata de ea si nici ea de mine ca uite unde am ajuns.
    Mersi de raspuns.
  •  
    • 156 mesaje
    4 Apr 2007, 13:10
    0 0
    Scuzati nu stiu cand sa pun virgulele,ar fi prea frumos nurofen sa fiu asa detasata si sa raspund raului cu binele;adevarul e ca prietena asta a mea m-a ajutat sa ma pun pe mine pe primul loc,inaintea tuturor,adica poate pe parintii mei ii pun inaintea mea,dar pe altcineva nu;
    adica eu puneam interesele tuturor inaintea intereselor mele;pe mine ma lasam chiar ultima,si acuma ma pun prima de cand mi-a facut prietena mea faza cu banii ;de-aia am pus interesul meu inainte si am zis ca ma duc inainte la doctor;dar vorba jessicai mama nu-ti moare decat odata,asa ca...,dar deja e prea tarziu,fapta e comisa.
  •  
    • 125 mesaje
    4 Apr 2007, 13:53
    0 0
    I don't believe in fairies..
  •  
    • 156 mesaje
    4 Apr 2007, 14:15
    0 0
    Da' canibal cine-ti cere tie parerea?
  •  
    • 4359 mesaje
    4 Apr 2007, 14:22
    0 0
    frate, topicul asta ar trebui redenumit "viata bate filmul"

    jessica_eva, parca am mai zis odata carui gen apartin
  •  
    • 156 mesaje
    4 Apr 2007, 15:10
    0 0
    La ce te referi invisible?
  •  
    • 156 mesaje
    4 Apr 2007, 15:37
    0 0
    Fetelor nu ma bagati in seama,ce parere aveti despre gafa mea?
  •  
    • 156 mesaje
    4 Apr 2007, 15:44
    0 0
    Fetelor dupa sfaturile ce mi le-ati dat,cred ca as putea tine o contabilitate primara;asta am incredere ca as putea-o face;dar cum sa-mi gasesc firme;m-am uitat in ziar si nu era nimic.
  •  
    • 815 mesaje
    4 Apr 2007, 20:51
    0 0
    Eh invi..nu am fost atenta..cert e ca sunt indragostita..si tu nu ma bagi deloc in seama poop
  •  
    • 815 mesaje
    4 Apr 2007, 20:52
    0 0
    zinabianca..macar ai invatzat ceva din toata patzania asta..stii tu..ce nu te omoara,te intareste
  •  
    • 815 mesaje
    4 Apr 2007, 21:02
    0 0
    invi..am facut o recapitulare..si am gasit ce gen esti ..deja incepeam sa imi fac probleme ca trebuie sa ma dau pe invers,dar am scapat ..cu toate ca pentru tine ma dadeam si ep invers
  •  
    • 156 mesaje
    5 Apr 2007, 07:57
    0 0
    Da,asa e am invatat grozav de mult.
    Pupici.
    Mersi tuturor de raspunsuri.
  •  
    • 9367 mesaje
    5 Apr 2007, 08:55
    0 0
    zinabianca, despre "gafa" ta nu stiu ce sa zic, nu-mi suna chiar a gafa dar e clar ca relatia cu prietena ta nu e cum atzi dori voi doua. ceea ce inseamna ca se va destrama usur-usor in timp.

    despre "pot tine o contabilitate primara" nu merge, firmele au nevoie de o persoana cu program full-time pentru asa ceva. daca balanta/bilant se pot face o data pe luna, partea de facturare/chitante/registru casa/etc nu merge cu part-time.

    de obicei se angajeaza persoana pe post de secretara si i se da si contabilitatea primara. evindent, cu salariul de secretara.

    parerea mea e sa te interesezi la firme de contabilitate specializate, acolo ar fi cel mai probabil sa aiba nevoie de personal ocazional sau cateva ore pe zi.

    sau, cum spuneam, sa cauti un job mai bine platit.
    dar asta numai daca ajungi la concluzia ca dezechilibrul in buget provine de la venituri mici si de la cheltuieli mari.


    chiar as fi curioasa ce salarii aveti, tu si sotzul. si ce lucreaza sotul (am inteles ca in constructii, dar pe ce post?)
  •  
    • 156 mesaje
    5 Apr 2007, 10:09
    0 0
    Mersi mult carmensylva de raspuns,eu aveam 6.800.000 in mana plus bonuri,iar sotul meu are 9.000.000 in mana,avem si 2 caini,iar gazul e de 3.000.000 pe luna iarna,acum mi s-a marit salarul nu stiu exact sa-ti zic cat am ca acum voi lua marit.
    Iti zic cand stiu.
    Buna idee mi-ai dat sa caut la firmele de conta.