Astrograma

  •  
    • 250 mesaje
    27 Apr 2006, 01:59
    0 0
    aquamarina, merci inca odata pentru tot, esti o draguta. Te pup
  •  
    • 35 mesaje
    27 Apr 2006, 07:53
    0 0
    aqua,oare nu poti sa ne faci niste reguli privind astrograma..de exemplu sa ne zici..casa3ori 7 sunt cele mai importante....mijlocul cerului inseamna sanatate..ori...luna e cariera...ceva de genul asta...puncte cheie dupa care sa ne uitam?
  •  
    • 12 mesaje
    27 Apr 2006, 08:11
    0 0
    multumesc pentru raspuns, iti doresc numai bine
  •  
    • 2538 mesaje
    27 Apr 2006, 09:39
    0 0
    aqua,te pup dulce...cine stie ce s-a intimplat cu mesajul.Nu ma uita,te rog mult.Cind ai tu timp...
  •  
    • 93 mesaje
    27 Apr 2006, 12:25
    0 0
    Aqua....ascendentul in varsator s-a suprapus peste intuitia din scorpion si a rezultat ceva de care aici ne bucuram toate.Precum vezi, toate iti multumim ca existi.
  •  
    • 486 mesaje
    27 Apr 2006, 12:44
    0 0
    draga aquamarina te rog sa ma ajuti si pe mine.
    eu sunt pe 6 martie 1978 dar ora nu o stiu. Stiu ca undeva intre 9 si 14 ziua in Galati.

    Pleease
    Mailul e ema81@eva.ro.
  •  
    • 3548 mesaje
    27 Apr 2006, 12:44
    0 0
    aquamarina, multumesc frumos pentru detaliere si rabdare! chiar esti o scumpa .

    vroiam sa spun si eu, ca si cora, ca scorpion + varsator -combinatia ta- e foarte faina. si fiind ambele zodii fixe, banuiesc ca esti si tare loiala.

    numai bine, scumpa! te pup dulce!
  •  
    • 14 mesaje
    27 Apr 2006, 12:44
    0 0
    mie imi spune ca nu se gaseste
  •  
    • 2060 mesaje
    27 Apr 2006, 15:04
    0 0
    Cassia tu esti rac cu ascendent in varsator (care ridica in genere racul din mlastina in care ii place sa traiasca si il face sa se mai uite din cand si spre ceruri)iar el este peste cu ascendent in leu...aici e clar...2 semne de apa, deci comunicare f buna dpdv emotional si ascendete in semne opuse ceea ce presupune atractie...nue karmic nimic in afara de nodul nord care el insusi vb de karma care e plasta la voi in casa a 8 a...deci trebuia sa va intalniti, vad acolo 2 planete in fecioara pe casa a 5 a saturn si uranus,saturnul pecasa a 5 a intr un semn "steril" cum e fecioara reduce sanasa mai multor copii,ori probele serioase la nastere, posibila tendinta de ipohondrie...o posibila obstructionare a iubirii in tinerete, asta e pe harta comuna...in rest cred ca e ok...nu vad acolo semnificatii profunde!
  •  
    • 2060 mesaje
    27 Apr 2006, 15:05
    0 0
    Ema fara ora de nastere nu pot face nimic...iar tu dai un interval de 5 ore in care e posibil de un ascendent berbec de exemplu sa se ajunga la rac sau leu....deci imi trebuie ora!
  •  
    • 2060 mesaje
    27 Apr 2006, 15:06
    0 0
    Irina povestim pe mess! pupi
  •  
    • 2060 mesaje
    27 Apr 2006, 15:16
    0 0
    Alda pot sa dau ceva reguli..insa sunt sumare pentru ca interaspectele sunt enorm de multe si e f greu de interpretat....aceasta pasiune eu o am de vreo 4-5 ani si totusi sunt pe nicaieri fata de altii!
    Pe scurt:

    Casele Astrologice, reprezinta (matematic), sectoare de cerc, in care sunt asezate cele 12 Constelatii si Planetele. Ele mai sunt numite Casele Pamantului.

    Aceste Case sunt in numar de 12 si sunt aflate pe aceiasi axa. Ele sunt numerotate de la I la XII. Fiecare dintre ele reprezinta un domeniu important din activitatea vietii noastre.

    In Casa I se afla intotdeauna Ascendentul . Aceasta este casa personalitatii. Aceasta se afla in corespondenta cu Casa a VII-a, care reprezinta Casa partenerului, asociatului,etc.

    Casa a II-a indica banii proveniti din munca.

    Casa a VIII-a este opusul Casei a II-a. Reprezinta banii proveniti din castiguri, jocuri de noroc, etc.

    Casa a III-a este Casa comunicarii, a micilor studii, iar Casa a IX-a este Casa marilor descoperiri, a marilor studii.

    Casa a IV-a indica caminul, familia, opusul este Casa a X-a, Casa afirmarii in plan social.

    Casa a V-a reprezinta Casa prietenilor intimi, iar a XI-a reprezinta opusul deci prietenii si protectorii.

    Casa a VI-a indica micile boli, iar Casa a XII-a marile boli.

    SOARELE - are drept culoare portocaliul, metalul sau este aurulul, piatra pretioasa este diamantul. Soarele guverneaza Zodia Leului , Casa a V-a, si ziua de duminica. Este o Planeta Masculina, pozitiva. Calitatile pe care le genereaza sunt spiritul de sinteza si organizare, generozitate si entuziasmul. Defectele pe care le provoaca Soarele sunt orgoliu, furia, tirania, egoismul.

    LUNA - are drept culoare verdele, metalul sau este argintul, smaraldul, sau perla. Guverneezaza Zodia Cancerului si Casa a IV-a, precum si ziua de luni. Este o Planeta Feminina, negativa, simbolizand astfel principiul feminin, familia, sufletul, misterul, sanatatea, jocurile, banii, caminul, parintii, adaptarea, intuitia, istoria, si romantismul.

    MERCUR - are drept culoare violetul, metalul mercur, piatra pretioasa opalul. Guverneaza Zodia Gemenilor si Zodia Fecioarei, Casa a III-a si a VI-a, precum si ziua de miercuri. Este o Planeta neutra, simbolizand astfel, tineretea, comunicarea, fratii, surorile, vecinii, literatura, studiul, constientul, rationalul, invatamantul. Calitatile pe care le genereaza sunt inteligenta, spiritul stiintific, elocventa, diplomatia. Defectele: agitatia, siretenia, minciuna, criticul.

    VENUS - are drept culoare galbenul, metalul este cuprul iar piatra este agata sau smaraldul. Guverneaza Zodiile Taur si Balanta, Casele II si VII, precum si ziua de vineri. Planeta Feminina ce simbolizeaza dragoste, frumusete, arta, cultura, lux, tandrete. Ca si calitati: amabilitate, blandete, talent artistic, bun gust, atractia fizica. Defecte: gelozie, indoielnic, nepasare.

    MARTE - are drept culoare rosul, metalul sau este fierul, iar piatra este ametistul. Guverneaza Zodia Berbecului, Casele I si VIII si ziua de marti. Planeta Masculina ce simbolizeaza actiunea, curajul, forta, vitalitatea, instinctul. Ca si calitati: curaj, dinamism, practic, strategic, capacitate de instruire a oamenilor. Defecte: brutalitate, gelozie, razbunare, nervozitate.

    JUPITER - are drept culoare albastrul, ca si metal cositorul, iar piatra turcoazul, granatul. Guverneaza Zodia Sagetatorului, Casele IX si XII, precum si ziua de joi. Planeta Masculina, simbolizeaza justitia, religia, filosofia, belsugul, generozitatea, bogatia. Calitatile pe care le genereaza sunt: intelepciunea, bunul simt, respectul, umanismul si sacrificiul. Defectele sunt: lacomie, idealism.

    SATURN - are drept culoare indigoul, ca metal plumbul, ca piatra pretioasa, onixul alb. Guverneaza Zodia Capricorn, Casele X si XI precum si ziua de sambata. Planeta Masculina, simbolizeaza, batranete, savant, pesismism, stabilitate, melancolie, timp, seriozitate. Calitatile: spiritul practic, siguranta, rabdare, seriozitate, diplomatie, bune maniere. Defecte: incapatanare, pesimism, razbunare,.

    U
  •  
    • 2060 mesaje
    27 Apr 2006, 15:24
    0 0
    URANUS - are drept culoare movul, metalul este uraniul, iar piatra pretioasa opalul, ametistul. Guverneaza Zodia Varsatorului, Casa a XI-a. Simbolizeaza prietenia, libertatea, neprevazutul, suspiciunea. Calitatile pe care le confera sunt: imaginatia, inventivitatea, talente deosebite pt. ocultism, metafizica, etc. Defectele: idealism, revolta, egoism.

    NEPTUN - culoarea albastru, metalul paladiu, piatra este safirul. Guverneaza Zodia Pestilor, Casa a XII-a. Este o Planeta Feminina, simbolizand necunoscutul, iubirea cosmica, viciul, suferinta, melancolia. Calitatile: receptivitatea, intuitia, premonitia, imaginatie, sacrificiul. Defectele: naivitatea, obsesia, autodistrugerea, haosul.

    PLUTON - are drept culoare rosu spre roz, ca si metal plutoniul, piatra pretioasa, granatul. Guverneaza Zodia Scorpionului si Casa a VIII-a. Simbolizeaza energiile subtile, dorinta de putere, relatiile intime, moartea si renasterea. Calitati: inspiratie creatoare, inteligenta practica, lider, putere, magnetism. Defecte: intoleranta, extremism, cruzime, inselatorie, minciuna.

    Mijlocul Cerului - una din axele importante pe harta dv., numita si casa astrologica X...da indicii cu privire la predilectiile noastre socio-profesionale

    Asta e infim ca informatie!...si apoi se creaza pozitionari, aspecte, interaspecte si intre ele...e o groaza...va dati seama ca o astrograma natala deci doar pozitionarea planetelor in case si zodii si aspectele acestora se intinde pe 20 de pagini A4!
  •  
    • 481 mesaje
    27 Apr 2006, 16:16
    0 0
    poti sa-mi spui si mie cate ceva?ma intereseaza cel mai mult aspectul casatoriei.sunta nascuta pe data de 5.05.1985 la ora 07:15 bucuresti.multumesc si sper sa-mi raspunzi.
  •  
    • 128 mesaje
    27 Apr 2006, 16:24
    0 0
    Multumesc mult aquamarina pentru interpretare,esti o draguta. In legatura cu pasiunea mea pentru astrologie, am o adevarata colectie de carti insa nici una nu este completa,in sensul ca nu contine detalii cu privire la realizarea astrogramei si interpretarea ei. Ai putea sa-mi recomanzi o carte care sa contina si partea asta care de fapt este cea mai importanta? Iti multumesc.
  •  
    • 33 mesaje
    27 Apr 2006, 16:24
    0 0
    Draga Aquamarina...stiu ca esti extrem de solicitata dar...indraznesc si eu sa-ti cer ajutorul pt. ca vreau sa inteleg...de ce mi se intampla anumite lucruri si...ce-ar trebui sa fac pentru a iesi din "cercul de invartire in jurul cozii"...de care se pare ca nu prea reusesc sa scap. Mentionez ca ma intereseaza in principal dragostea si sanatatea.
    Sunt nascuta in 02.02.1973, ora 04.05 AM in orasul Beius, jud. Bihor.
    Iti multumesc mult de tot si...sper sa mai ai rabare si timp...si pt. noi...Evele...
  •  
    • 2060 mesaje
    27 Apr 2006, 19:09
    0 0
    Anna eu iti pot recomanda o carte unde mai exista ceva informatii despre alcatuirea unei harti astrologice...Astrologia natala a lui Amexandru Nicolici editata de Teora, e o carte buna...parerea mea insa e sa o citesti iar mai apoi sa iti descarci de pe google un soft de astrologie spre exemplu astro123 sau astro5.40 sau astrowin care iti va calcula singur insa trebuie sa stii sa introduci datele si sa stii interpreta...iti interpreteaza si acolo insa nu e foarte vast si plus de asta mai e si in engleza!
  •  
    • 2060 mesaje
    27 Apr 2006, 19:19
    0 0
    coolsba e amuzant cum o tauroaica ca si tine ma intreaba de casatorie , taurul si racul in general sunt foarte preocupati de acest aspect...ei bine...asa trecand cu vederea peste data ta de nastere observ ca te urmareste numarul 5 ceea ce inseamna schimbare! culmea ca dpdv astrologic ai ascndent in gemeni (semn dual deci schimbator) ai marte in gemeni care e de asemenea o enrgie superficiala pentru energicul si focosul marte si vad aici ca ai uranus in sagetator pe casa a a7 a casatoriei ceea ce nu este neaparat foarte favorabil tie si anume: uranus in casa a 7 a casatoriei semnifica urmatoarele: indica o casatorie brusca si irationala; uneori o legatura libera. Adesea perechea este o persoana cu care nu s-ar fi gândit ca se va casatori niciodata daca raza lui Uranus nu ar fi constrâns la casatorie sub impulsul momentului.iar cred ca tu esti impulsiva avand venus in berbec noroc ca afce aspect benefic la uranus...mai departe...
    persoanele având Uranus în Casa a 7 a sunt de obicei nefericite în casatorie, pentru ca partenerul, de natura uraniana spasmodica, inconstanta, independenta, revoltându-se împotriva oricarei constrângeri, nu poate ramâne fidel nici unei persoane si se lasa sedus sau antrenat în relatii clandestine ce duc la divort.Nu este o pozitie foarte buna si din pacate doar aici ai o casa a 7 a pozitioanta de asemenea si descendentul tau este in sagetataor deci locuieste casa a 7 a ceea ce poate favoriza mai multe casatorii...ar trebui sa iti faci o astrograma mai vasta in asa fel incat sa vezi daca interaspecteel planetelor reusesc sa mai domoleasca acest uranus in casa a 7 a!succes!
    Stiu ca nu ai cerut dar mi-a sarit in ochi...atentie la organele genitale, ai atata luna cat si pluto in scorpion pe casa a 6 a a sanatatii...scorpionul guverneaza organele genitale!
  •  
    • 2060 mesaje
    27 Apr 2006, 19:32
    0 0
    Pentru ceea ce ai cerut tu trebuie o harta completa...deci iti sugerez sa iti faci o harta facuta de profesionist...cateva aspecte: esti varsator cu ascendent in sagetator...din nou schimbarea data de semnul dula de pe ascendent...pe casa a 6 a a sanatatii nu ai nici o planeta locuita dar pe cuspide casa a 6 a la tine e locuita de taur...intotdeauna cand sunt semne fixe pe casa sanatatii bolile sunt lungi, greu recuperabile, si cronicizante in timp...e posibil s aai probleme ori cu gatul (tiroida) cu sanii etc , oricum ceva in partea superioara a corpului! dar nu cred daca alte aspecte nu o adeveresc ca casa a 6 a e f importanta pentru tine aatta vreme cat ora de ascndent pe care mi-ai dat-o e cea corecta...pentru ca lipseste casa a 6 a de pe harta! acum partea sentimentala, ai o singura casa a 7 a a casatoriei locuita de planeta saturn pe gemeni...denota un partener dotat cu virtuti saturniene: castitate, discretie, tact, prudenta, economie, care vor fi de un mare ajutor nativului pentru a-i asigura succesul, atât din punct de vedere social, cât si în materie de finante: este deci o pozitie favorabila bogatiei dar mai poate indica un partener cu o dispozitie sumbra, cu un caracter taciturn, gata întotdeauna la a contraria sau la a contrazice si ale carui “Nu fa asta” revin pe buze în fiecare clipa. Este si o prevestire de neplaceri si pierderi ca urmare a litigiilor. Persoanele cu acest aspect în tema lor astrologica nu ar trebui sa recurga niciodata la lege, nici sa intre în asociatie, caci vor fi întotdeauna expuse la a fi înselate, depinde ce aspecte face per ansamblu in astrograma ta!
  •  
    • 481 mesaje
    27 Apr 2006, 20:30
    0 0
    multumesc aquamarina(sper ca am scris bine)