ce faci cand nimic nu te mai motiveaza??

  •  
    • 666 mesaje
    16 Apr 2005, 12:17
    0 0
    Vaai Simina ,mi-ai ,,zugravit" o perspectiva super-optimista.

    Nu stiu daca chiar asta simte el dar stiu ca se lupta cu boala si cheltuie multi bani si energie pentru a se vindeca..
    Perspectiva mortii cred ca si-a luat-o si el in calcul ca doar nu e inconstient dar exista si cazuri de vindecari care probabil ii dau si lui speranta si noua.Pt. ca dincolo de toate a fost singurul barbat din viata mea si as fi pierduta definitiv fara el.Fetita mea ar fi cu siguranta.
    O sa razi dar daca ar fi sa aleg ,as alege sa fie sanatos chiar daca nu e langa noi decat sa fie bolnav.
    Poti sa ma consideri demodata dar asta e realitatea .
    Situatia in care ma aflu ,crede-ma ca nu este de invidiat ,comparativ cu alte femei casatorite .Banii nu sant totul.Si prietenele mele imi spun deseori ca ma invidiaza pt. faptul ca nu ma streseaza nici un barbat acasa.Asta nu e un motiv sa fiu fericita .Nu doresc ,,libertatea" asta cu gust amar nimanui.
  •  
    • 666 mesaje
    16 Apr 2005, 17:36
    0 0
    Ai perfecta dreptate Simina .Vezi tu..... nici nu te-a lasat si deja iti dai seama ca ti-ar fi greu fara el...
    Da-ti seama cum ma simt eu cand stiu cat de fortat s-a petrecut totul.
    Dar nu inteleg ceva ...
    De ce unii barbati ,cum era si cazul pe care mi l-ai relatat, iau decizii parca impotriva vointei lor si se trezesc pusi in situatia de a nu stii ce sa aleaga???
    Totul e absurd....
    Pai daca-ti pare rau dupa familia ta, ce te retine domne sa te intorci...???

    Sa stii ca nu m-am suparat pe tine .
    Stiu ca si tu suferi in felul tau, dar exemplul pe care mi l-ai dat a trezit in mine cea mai cumplita temere a mea si pe care mi-o reprimam .
    Poate si pentru ca am devenit mai optimista auzind ca multi s-au vindecat printr-un tratament sustinut.Desi sant constienta ca totul depinde si de virus si de imunitate .

    Ma bucur in schimb pt. faptul ca nu te bazezi pe el in totalitate. Financiar vorbind.Toti barbatii ,,e la fel".
    Aici am gresit eu si regretele sant de ne-descris.
    Te pup.
  •  
    • 666 mesaje
    16 Apr 2005, 18:59
    0 0
    Si eu cred in destin ,si nu imi place sa intervin ca nu fac decat mai rau .
    Am patit-o .Daca Dumnezeu va hotari ca locul lui e langa ea atunci langa ea sa ramana ,iar daca va fi altfel, iarasi probabil ca asa trebuie sa fie.
    Discutie legata de ura pe care am simtit-o din partea lui am avut-o cu el acum cateva luni cand a fost acasa.Cu lacrimi in ochi mi-a zis ca nu ma uraste ,dar asta mi-a adancit si mai mult suferinta.Imi venea sa-i sar de gat si sa-l implor sa ramana acasa....
    Pe principiul asta ma bazez si eu ,si anume ,ca daca e sa-mi fie scris ne impacam daca nu nu si gata.Intre timp incerc sa iau lucrurile asa cum sant ,cu bune si cu rele .Sustinerea voastra este si ea importanta si ma ajuta mult.
    Bye,bye ....
  •  
    • 3526 mesaje
    16 Apr 2005, 19:22
    0 0
    mah, treaba e ca io iar halesc niste bere cu o prietena. am zis ca trece dar nu trece. stiti ce? am facut toate trucurile: skimbat freza, culoare, manikiura, bautura, curatenie, etc etc. concluzie: nu merge. si inca ceva: nici timpul nu sterge. asta e pedeapsa, blestem, tuturor ni se intampla, si nu stiu de ce este atat de greu. cel putin pentru noi. si de ce nu putem uita. si de ce trebuie sa suferim. si de ce, de ce, de ce. unde e solutia mah, unde? ca eu nu mai pot, am nervi de lesin.
  •  
    • 666 mesaje
    17 Apr 2005, 00:16
    0 0
    Welcome to the club,Carrie sau bine'ai venit in carutza, vorba romanului Goethe.
    Nimic nu merge ,fetitza ....cand e dat e dat si gata.Poti sa te pui si'n cap.
    Cand se satura de bine ,barbatul cauta raul.
    D'aia intotdeauna fufa e mai urata ca nevasta si mai a draq.
    Traim intr-o lume haioasa care nu mai respecta principii de moralitate si bun simt, de nici un fel .
    N-a fost niciodata lumea perfecta dar acum parca totul e pe dos.
    Pot sa ma dau eu de trei ori peste cap si sa ma transform in ,,ileana Cosanzeana" ca tot nu rezolv nimic.

    Daca e sa ma iau dupa terminatia nik-ului tau, cred ca ai 30 ani si crede-ma tot e mai bine decat 36 .
    Mai ales ca nu ai copii.Esti propria ta stapana si poti lua decizii mai usor decat daca existau complicatii.
    Nu zic ca e mai usor.Doamne fereste, dar trebuie sa vezi si partea plina a paharului.
    Te pupacesc ...
  •  
    • 1530 mesaje
    18 Apr 2005, 10:26
    0 0
    Iui, fetelor, da' apoi ce sa mai spun eu? Ca zici ca-s ... nu stiu, blestemata! Nici o relatie mai lunga de cateva luni, nici ceva asemanator unei "iubiri", de genul celor descrise de voi. La 25 de ani stau icna cu ai mei. Si de cam ... hat, aproape juma de an, is singurica-cuc. Si cand esti singur, incapi si te gandesti si la niste lucruri pe care inainte le ignorai si credeai ca dispar. Si uite-asa m-am gandit eu ca pot sa sper ca vine Fat Frumos si o sa fie uumatatea mea (auoleu, am dat in mintea adolescentilor iar!), ba ca am prietene care ma sustin (pe dracu', sincera sa fiu, am renuntat de mult sa mai astept ceva de la ele, pen'ca mereu m-au dezamagit).
    Of, la naiba, chiar asa de urata nu-s! Am vazut unele vai, vai si iar vai si tot se plimbau de mana cu un tip pe strada. E ca dracu'. Da' asta e, daca stau sa ma gandesc prea mult ma apuca pandaliile si bocitul. Si acu' e asa de frumos afara ca, mai mult decat sa ma ajute, ma scoate din tatani. Tot spunea Marty ca viata-i o c...a.

    Carrie, daga, io am bagat niste ouzzo adus de un prieten. Uite-asa, de draci. M-am pilit zdravan. Si-am mai bagat si 3 fish-mci si 2 plaji cu cioco. Si apoi am plans juma de noapte, ca o vita-ncalatata ce is. Si tot ce am scos din asta a fost o durere de cap, de-a trebuit sa dorm juma de duminica. Si-apoi am fost la un film, care... hai sa spunem ca n-a ajutat prea mult... Interesant filmul, "O logodna prea lunga", cu Audrey Tatou, tipa din "Amelie". Optimist el, asa, in general, da la ce ma gandeam io in timpul filmului? "kkt, tipa din film e schioapa si tot are logodnic".

    No, gata, de-acum inainte gandesc numa' pozititv si imi feng-shuiesc viata! O sa fiu o persoana f f f pozitiva si optimista.
  •  
    • 666 mesaje
    18 Apr 2005, 11:13
    0 0
    Borgia, hai sa deviem putin subiectul sa-ti spun ca ieri am fost la plimbare cu copii ,cu inca o prietena si vreau sa-ti zic ca am vazut cel putin patru cupluri care erau complet nepotrivite.
    El arata super in timp ce ea era mai in varsta si dublu cat el.
    credeam ca nu vad bine.
    De asta ce zici ?
    Mai si-aveau si niste bube pe fata si erau groaznice ca femei....
    Incercam doar sa-mi inchipui cum o vede respectivul si tot nu reuseam.
  •  
    • 13 mesaje
    18 Apr 2005, 13:34
    0 0
    Buna celor inscrise in club.Mi-a luat timp sa ma gindesc daca sa ma inscriu si eu si sa va scriu.Sunt ca si voi o femeie divortata cu un copil de 7 ani si cred ca incep sa depasesc momentul,iar la sfaturi nu ma pricep,eu merg pe ideea ca cel mai bun sfat este timpul.
  •  
    • 1530 mesaje
    18 Apr 2005, 14:36
    0 0
    Marty, ce sa zic? Daca si alea au pe cineva, atunci io de ce naiba n-am? Adica ce naiba am? Un picior in plus, un neuron in minus? Ce aiureala! Ma duc la o pipa sa imi mai scot naduful!
  •  
    • 666 mesaje
    18 Apr 2005, 14:57
    0 0
    Borgia ,nu stiu ce sa-ti zic ....
    Poate esti prea buna ...
    Stii ca barbatii aleg femei ceva mai inferioare lor ,tocmai pt. a se simti cu o treapta mai sus.....cred ca e vorba de Karma si nu stiu daca te poti pune de-a curmezisul cand vine vorba de asa ceva .
    Eu merg pe principiul ca daca e ,il intalnesti si la ghena de gunoi .
    Stiu ca sant putin prea consevatoare dar ce sa-i faci fetitza ,sa -l iei cu japca ....asa ca ti s-a pus tie piticu' pe vreunul.
    Eu zic sa lasam timpul sa le rezolve pe toate.
    .Ca si eu sant in aceeasi oala cu tine asa ca stiu ce simti.

    Ancuta ,bine ai venit fetitza .
    Sa stii ca si eu m-am gandit mult inainte sa intru in club dar pot sa spun acum ca nu regret.Exista atatea femei in situatia mea .
    Ai dreptate timpul este cel mai important factor in situatii de genul asta.Ai o atitudine destul de realista ...
    Asta inseamna ca divortul nu ti-a lasat urme prea adanci...
    M-as bucura sa fie asa .....s-ar mai rupe putin tiparele ....
  •  
    • 578 mesaje
    18 Apr 2005, 15:29
    0 0
    borgia draga mea, in aceeasi situatie ca tine sunt si eu! diferenta e ca io am cu 4 ani mai mult...nici eu n-am dezlegat inca misterul: eu de ce?!
    nu stiu, chiar nu stiu ce se intampla!
    mult bafta tuturor, poate intr-o zi o sa avem raspunsurile pe care le cautam...
  •  
    • 13 mesaje
    18 Apr 2005, 15:35
    0 0
    Marty multumesc de bun venit poate o sa fiu si eu mai activa in discutii dar deocamdata imi place doar sa citesc.Viata si rostul ei nu cred ca este acela de a suferi in urma divorturilor chiar daca sunt copii la mijloc ,chiar daca ei ca barbati au fost mirsavi cu noi,nu trebuie sa ne gindim cum altii au fost rai cu noi,eu vreau sa ramin in continuare persoana care am fost si pina acum :comunicativa ,cu prieteni ,credula ,etc
    Fruntea sus pentru femeile care depasesc perioade de criza
  •  
    • 1530 mesaje
    18 Apr 2005, 16:33
    0 0
    Anca, bine ai venit! respect mult femeile care iau totul de la capat. Da, poate divortul n-a fost alegerea lor. Dar cere curaj. Sper ca o sa iti mearga din ce in ce mai bine.

    Apoi Marty, si io tot spun ca timpu' rezolva, da' pana acum n-a fost prea harnicut ar putea, totusi, sa se grabeasca un pic! Ca de pus capsa... hait... de cate ori nu mi s-a pus. Si calcaiele mi s-au aprins, da' numa' atat. Si de obicei persoana vizata nu ma viza pe mine Is chiar floricica Nu stiu de ce ma hilizesc, da' asa mi-a venit M-am tampit! Am mai dat jos un neuron, fir-ar... un kg n-as da jos!
    Stelia, pai de cand am facut 25 m-a lovit: ce naiba, viata mea trebuia sa fie altfel! Si nu-i! Nu-s marea aventuriera care are cariera ascendenta, bani cacalau, casa ei intr-un bloc cu marmura pe jos si portar la intrare (no, mah, nu-i vorba de cavou!!!), basca gagic(i) misto, viril,bogat si mort dupa mine, mai ceva ca Indiana Jones. Si cu fiece zi trebuia sa fiu si mai frumoasa si mai ... nu stiu cum, evoluata. Acu o sa spuneti ca-s imatura - orice, numa' sa nu folositi termeni gen "puerila" sau "infantila", ok? Am citit prea multe romane cand eram copil, chiar ca ma lovise in facultate o revelatie: o tanti zicea intr-o carte ca visatul cu ochii deschisi e o activ. f utila pt un copil (ok, eu is un copil mai mare), atata timp cat nu inlocuieste viata reala. Adica is si nebuna acum???? Sau ce???
  •  
    • 13 mesaje
    19 Apr 2005, 09:17
    0 0
    Borgia esti o draguta,din luna februarie sunt ,,domnisoara'' asa imi spune fata mea,in 5 zile am slabit de am ajunj la 43kg.Nici eu nu sunt cu bani,casa ,etc exact cum spuni tu,dar am invatat in aceasta perioada ca noi ca femei nu avem incredere in noi,cel mai important lucru pe care noi il scapam din vedere,iar banii trebuiesc respectati(trebuiesc cheltuiti ,pt ca asa mai iesim si noi din normal)
    In fiecare zi imi impun sa nu ma mai gindesc la trecut si simt ca usor ,usor reusesc.
    Asa e viata
  •  
    • 666 mesaje
    19 Apr 2005, 09:49
    0 0
    Borgia, nu o sa te consider nici puerila si nici infantila.
    ,,Problema" ta e ca ai suflet de copil si asta nu prea mai e la moda intre femeile mai cautate din cate vad si eu.
    Cred ca romanele alea au avut si ele un cuvant de spus .........
    Sincer si eu am impresia uneori ca mi se trage tot de la romane .Am impresia ca mi-au creat o parere deformata despre viata si cuplu in general.
    Stii tu.... vorbesc de ideologia aia legata de un print frumos calare pe un cal alb ,bla bla bla ......care nu vine niciodata ...
    De'asta iti spun ca si eu sant demodata din punctul asta de vedere....si nu stiu daca ma mai ,,fac bine"...
    Peace...

    Anca ,esti buna de luat exemplu....bravo..
  •  
    • 3526 mesaje
    19 Apr 2005, 10:17
    0 0
    neatza fetelor, neatzaaaaaaa, ce fac fetele azi???
    borgia, tu ai suflet de copil, e foarte bine, dar ce te faci cu mine ca am si minte de copil
  •  
    • 578 mesaje
    19 Apr 2005, 10:58
    0 0
    neatza! carrie, nu exagera! esti una din putinele persoane obiective pe care le cunosc!
  •  
    • 552 mesaje
    19 Apr 2005, 12:59
    0 0
    Buna fetele, nu am mai postat pe aici ca nu-mi place sa ma bag ca musca-n lapte.
    Borgia, vreau sa-ti spun ca am fost surprinsa ca ai 25 ani. Esti o tipa super inteligenta, ceea ce spui are foarte mult sens si consistenta. Chiar mi-ar place sa te cunosc intr-o zi! Comparativ cu alte fete de varsta ta sau chiar cu femei in toata regula,gandesti de 5 ori mai matur si mai bine. Bravo tie! De-aia vin si-ti spun asa: masculii sunt masculi. Instinctele nu mor niciodata. Ei nu-si dau seama ca de fapt femeia conduce pe aici pe pamant, dar ii lasa sa creada ca ei sunt mari si tari. Sunt doar niste copii mari. Si pentru ca nu am intalnit inca barbat care sa aiba in gandire complexitatea unei femei, iti spun sigur ca pentru toti barbatii femeia este o reduta de cucerit. Nici prea usor, dar nici peste 100 de ani. Pai tu esti prea desteapta! Putini sunt cei care apreciaza asta la o femeie. Majoritatea vor o femeie care sa poata fi dominata. Nu trebuie sa disperi, draga mea, vei inatlni pe cineva curajos care sa nu fuga din fata inteligentei tale. Eu ma gandesc asa: Dzeu iti da, dar nu-ti baga si-n traista. Cred ca ai un tip de barbat cu care ti-ar place sa fii. Ia gandeste-te: ce fel de locuri ar frecventa barbatul care ti-ar place tie? Vad ca nu esti o tipa superficiala, deci nu poate acest barbat sa mearga in cluburi la fuste mini si sani pe-afara! Poate trebuie sa iti schimbi modul de petrecere a timpului liber, locurile de relaxare, sa tinzi care locuri care ar putea fi frecventate de tipi care sa intruneasca macar 70% din ce-ti doresti tu. Restul...rezolvi tu! Esti o adevarata Eva! Hai, fruntea sus si ai incredere in tine! Te pup.
  •  
    • 666 mesaje
    19 Apr 2005, 13:18
    0 0
    Hello,Cornelia....chiar ma intrebam de ce nu ai mai scris nimic pe aici.
    In orice caz, ma bucur sa vad ca mai esti printre noi....
    Ia mai zi ce-ai mai facut cu dietele,ca eu nici nu m-am mai cantarit de 'usine ....
  •  
    • 552 mesaje
    19 Apr 2005, 13:48
    0 0
    Buna Marty, am fost la nutritionist. M-a intrebat toate cele si mi-a dat o dieta super ptr primele 3 sapt. Acum sunt in a 2 asapt si deja m-am obisnuit. plus ca nu mori de foame, din contra, mananci pe saturate. e tot un disociat, dar fff uman. Ma duc iar la nutritionista pe 30. Dupa aia am sa postez un subiect separat ca sa va zic cam care-i treaba. Nu mi-a dat voie sa ma cantaresc pana pe 30, asa ca pot sa va zic doar din cm. Am dat 2 in talie si 4 pe sold. E ceva! In mai putin de 2 saptamani, e super. M-a cantarit cu tot cu ghete (fara palton) si aveam 89. Sa vad pe 30 cat o sa am. Va promit ca dupa Paste postez aici treaba asta. Acum nu, ca vreau sa vad in ce consta si restul. Mi-a zis ca daca ma tin de alimentatia asta noua, am sanse la pana de revelion sa fiu undeva aproape de 60!!!!! Va dati seama? Am de gand sa ma tin. Mi-a trecut si pofta de dulciuri si incepe sa-mi treaca si oboseala aia tampita. Inca o mai am, dar simt ca va fi bine. cam atat. De sport tot nu m-am apucat, sunt puturoasa... Ma lupt cu mine sa ma apuc azi-maine de gelul anticelulitic pe care-l am in casa si pe care l-am tinut pentru perioade de diete hotarate. Cred ca a venit momentul.