Scrisoare pe Facebook

  •  
    • 7967 mesaje
    21 Iul 2011, 10:34
    1 0

    Cand vrei sa raspunzi unui comentariu, unul dintre multe altele...va trebui sa "citezi"...Ca daca ma apuc sa vorbesc de imbecilitate fara sa citez persoana in cauza..poate te-ai fi simtit tu, Dikens...


    Acest mesaj a fost editat de către salmarose: 21 Iul 2011, 10:35
  •  
    • 305 mesaje
    21 Iul 2011, 10:50
    0 0
    Toti factorii implicati sunt vinovati. parintii , marea majoritate sunt preocupati de ziua de maine sau de orice altceva.Prea putini mai sunt interesati, sau daca o fac, percep in mod gresit felul in care trebuie sa isi ajute odraslele..
    Profesorii nu sunt motivati.Salariile sunt absolut mizerabile.Se vorbea aici de meditatii .Foarte putini dau, si doar la anumite discipline.Un profesor bun, chiar daca sta 4-5 ore la scoala, munceste destul si acasaȘmateriale, fise de lucru etc.Revin, in ultimii ani in sistem au venit in marea lor majoritate , cu mici exceptii, absolventi slab pregatiti, care nu au gasit alceva. Apostolat? Cu 600-700 ron? esti tanar, vrei o casa, un copil... Cu ce?
    De vreo 3 ani, pentru cei care fac naveta sa predea in mediul rural, nu se deconteaza banii dati pe mijloacele de transport. din mizeria de salariu mai scadeti 100, 200, 300 de ron uneori.
    Al doilea job? sa fim seriosE foarte obositor sa predai , sa supraveghezi o clasa de 25-30 de copii sau adolescenti, dupa caz.
    Spuneati ca nu stiti cum au ajuns la bacalaureat cei cu note de 1. E simplu. In momentul in care impui exigenta, lasi corigenti, repetenti, pierzi elevi.Vor pleca mereu spre institutii de invatamant care au stacheta mai jos.Ceea ce multi nu stiti este ca s-a introdus finantarea per elev, adica institutia primeste o suma fixa pentru fiecare elev.Mai indrazneste profesorul sa-l lase repetent, corigent, stiind ca elevul va pleca in alta parte, iar el nu isi va mai lua nici acel salariu nenorocit?
    Sunt profesori extrem de slab pregatiti, care nu stiu sa predea, nu stiu ce sa predea, dar care, repet, au ajuns in acest sistem in lipsa de altceva.
    Sunt profesori bine pregatiti, dar care pur si simplu nu au cu cine sa faca performanta. Oricat ai incerca, atunci cand elevul refuza sa se implice, sa fie atent , sa citeasca ceva, sa scrie, nu ai nicio sansa, tu, ca si cadru didctic. El e cu gandul la moni, la iri, la manele.
    Ci ce s-au perindat la conducerea ministerului nu au facut nimic.Manualele sunt majoritatea proaste, programele foarte incarcate, salariile de mizerie. Sunt mult lucruri care din afara par simple. Profesorul nu aree de multe ori decat tabla si creta la dispozitie Cum sa atragi un elev si asa dezinteresat?
    Ar fi multe de spus.Vinovatii? Suntem noi toti.
  •  
    • 9899 mesaje
    21 Iul 2011, 10:51
    0 1
    Bine draga, ai dreptate.
    chiar daca puteai sa spui simplu "veta esti o vaca" fara sa creada altcineva ca faci referire la ea/el, tot ai dreptate.
    Sa-ti fie de bine.
  •  
    • 305 mesaje
    21 Iul 2011, 10:53
    0 0
    Dn graba, mici greseli de tastare.
  •  
    • 7967 mesaje
    21 Iul 2011, 10:53
    0 0
    Dikens, ai dreptate in felul tau si stiu ca intentia nu a fost una rea...Uite ca eu nu mi-am dat seama de intentia ta si m-am grabit sa raspund citand comentariul idiot...Asta e!
  •  
    • 4009 mesaje
    21 Iul 2011, 11:15
    0 0

    cum poti sa evoluezi daca dai vina pe altii pentru esecurile tale personale?   Cum poti sa pretinzi sa fii ascultat daca faci greseli gramaticale si esti incoerent? Cum sa fii credibil daca pana acum nu ai avut niciun rezultat?

  •  
    • 8901 mesaje
    21 Iul 2011, 11:35
    0 0
    Ei, na! Cum adica..."cum"?! Asa bine!

    Nu cunosti destule exemple? Ce atata mirare...
    Si, slava Domnului, le merge foarte bine....
  •  
    • 8667 mesaje
    21 Iul 2011, 11:39
    0 0
    Veta_ said:
    milady a stiut soarta de ce nu te lasa sa faci copii pana si putorile au norocul lor
    nau mama denaturata.

    daca nu e prea scumpa o arma si ai idee de ce parte a ei tre sa stai...DU-TE SI IMPUSCA-TE!... daca nu... otrava de sobolani, nu e la fel de eficienta dar o sa obtii acelasi rezultat fericit

  •  
    • 9724 mesaje
    21 Iul 2011, 12:30
    0 0

    Mda, tocmai am citit un articol despre meditatii oferite gratuit celor picati la BAC. Guess what ? Nu merge mai nimeni , ca elevii sunt plecati in vacanta )
    Sistemul asta nenorocit si profesorii care dau meditatii moka sunt de vina . Cum au indraznit sa fixeze meditatiile in vacanta ?
    Doamne, cat tupeu pe ei ! Auzi, meditatii gratis in vacanta !


    Acest mesaj a fost editat de către samoa: 21 Iul 2011, 12:37
  •  
    • 305 mesaje
    21 Iul 2011, 13:40
    0 0
    Meditatii au facut profesorii si in cursul anului scolar, fara plata, la scoala.Mai mult de trei elevi nu veneau..Era timpul lor liber, si de... aveau alte treburi!
  •  
    • 9724 mesaje
    21 Iul 2011, 13:54
    0 0
    balecana said:
    Meditatii au facut profesorii si in cursul anului scolar, fara plata, la scoala.Mai mult de trei elevi nu veneau..Era timpul lor liber, si de... aveau alte treburi!

     

     

    Da, am citit si aia . Ei, asta ar fi culmea, cum sa faci scoala in timpul tau liber ?

    Bietii de ei ! 

  •  
    • 4009 mesaje
    21 Iul 2011, 14:32
    0 0

     

    da, si aici tot vina societatii este le-a pus prea multe tentatii sub nas si nu am mai avut timp si energie pentru pregatire moca

  •  
    • 8901 mesaje
    21 Iul 2011, 14:42
    0 0
    Pregatirea este buna, dar nu tine locul invatatului. Daca tu, elev, nu citesti (mai) nimic, daca nu rezolvi niste probleme, la matematica, singur, sa-ti bati capul cu ele, daca habar n-ai de teorie, daca la limba romana nu stii a scrie corect si nici n-ai citit amaratele alea de opere/poezii/dramaturgie, ce-or fi ele, daca nu pui mana pe o biologie sau geografie, ce sa-ti faca profesorul la meditatie?

    Cu lingura/lingurita/polonicul, nu se poate "baga" stiinta in cap!
    Deci...
  •  
    • 811 mesaje
    21 Iul 2011, 18:11
    0 1
    BitterDevil said:
    Veta_ said:
    milady a stiut soarta de ce nu te lasa sa faci copii pana si putorile au norocul lor
    nau mama denaturata.

    daca nu e prea scumpa o arma si ai idee de ce parte a ei tre sa stai...DU-TE SI IMPUSCA-TE!... daca nu... otrava de sobolani, nu e la fel de eficienta dar o sa obtii acelasi rezultat fericit

     

     

    care-i diferenta intre tine si veta?  

  •  
    • 8667 mesaje
    21 Iul 2011, 22:17
    1 0
    cassis said:
    BitterDevil said:
    Veta_ said:
    milady a stiut soarta de ce nu te lasa sa faci copii pana si putorile au norocul lor
    nau mama denaturata.

    daca nu e prea scumpa o arma si ai idee de ce parte a ei tre sa stai...DU-TE SI IMPUSCA-TE!... daca nu... otrava de sobolani, nu e la fel de eficienta dar o sa obtii acelasi rezultat fericit

     

     

    care-i diferenta intre tine si veta?  

    o diferenta mult mai mare decat e intre tine si o euglena

  •  
    • 5575 mesaje
    22 Iul 2011, 01:22
    0 0
    balecana said:
    Toti factorii implicati sunt vinovati. parintii , marea majoritate sunt preocupati de ziua de maine sau de orice altceva.Prea putini mai sunt interesati, sau daca o fac, percep in mod gresit felul in care trebuie sa isi ajute odraslele..
    Profesorii nu sunt motivati.Salariile sunt absolut mizerabile.Se vorbea aici de meditatii .Foarte putini dau, si doar la anumite discipline.Un profesor bun, chiar daca sta 4-5 ore la scoala, munceste destul si acasaȘmateriale, fise de lucru etc.Revin, in ultimii ani in sistem au venit in marea lor majoritate , cu mici exceptii, absolventi slab pregatiti, care nu au gasit alceva. Apostolat? Cu 600-700 ron? esti tanar, vrei o casa, un copil... Cu ce?
    De vreo 3 ani, pentru cei care fac naveta sa predea in mediul rural, nu se deconteaza banii dati pe mijloacele de transport. din mizeria de salariu mai scadeti 100, 200, 300 de ron uneori.
    Al doilea job? sa fim seriosE foarte obositor sa predai , sa supraveghezi o clasa de 25-30 de copii sau adolescenti, dupa caz.
    Spuneati ca nu stiti cum au ajuns la bacalaureat cei cu note de 1. E simplu. In momentul in care impui exigenta, lasi corigenti, repetenti, pierzi elevi.Vor pleca mereu spre institutii de invatamant care au stacheta mai jos.Ceea ce multi nu stiti este ca s-a introdus finantarea per elev, adica institutia primeste o suma fixa pentru fiecare elev.Mai indrazneste profesorul sa-l lase repetent, corigent, stiind ca elevul va pleca in alta parte, iar el nu isi va mai lua nici acel salariu nenorocit?
    Sunt profesori extrem de slab pregatiti, care nu stiu sa predea, nu stiu ce sa predea, dar care, repet, au ajuns in acest sistem in lipsa de altceva.
    Sunt profesori bine pregatiti, dar care pur si simplu nu au cu cine sa faca performanta. Oricat ai incerca, atunci cand elevul refuza sa se implice, sa fie atent , sa citeasca ceva, sa scrie, nu ai nicio sansa, tu, ca si cadru didctic. El e cu gandul la moni, la iri, la manele.
    Ci ce s-au perindat la conducerea ministerului nu au facut nimic.Manualele sunt majoritatea proaste, programele foarte incarcate, salariile de mizerie. Sunt mult lucruri care din afara par simple. Profesorul nu aree de multe ori decat tabla si creta la dispozitie Cum sa atragi un elev si asa dezinteresat?
    Ar fi multe de spus.Vinovatii? Suntem noi toti.

     

    adevarat in totalitate.

    ar mai fi de spus: daca totusi se apuca sa-i lase corijenti in masa, profesorii de la scolile respective, din cauza promovabilitatii reduse, vor fi pusi sau semnul intrebarii la inspectorate (mama lor de statistici!!!), se vor trezi cu controale, de parca ei sunt vinovati ca putorile sunt putori. Si uite-asa ajung sa treaca de examene esentiale niste tineri analfabeti.Chiar daca ar vrea sa-i determine pe elevi prin constrangere sa se apuce de invatat, nu sunt lasati de nevoia de a da bine in statistici, lucru care pleaca ierarhic in jos, de la directorul pana la ultimul profesor - toti evaluati dupa rezultatele obtinute de elevi.

    Dau urmatorul exemplu: eu am facut vreo 6 ani de generala la tara, undeva la cucuietii din deal. Cand m-am transferat in Bucuresti, am constatat ca ai mei colegi din noua clasa erau mult sub nivelul la care eram eu pregatita, iar profii de acolo erau oameni simpli dar pregatiti. Evident, nivelul pregatirii mele raportat la noile exigente au descrescut, ca nu mai cerea nimeni mult, nu mai aveam la gramatica kilometri de texte de analizat. Numai la mate s-a vazut diferenta in bine.

    Sa va mai zic ca in momentul in care am dat bac-ul, ne-au aranjat in sali: 2 elevi de la clasa de info (care se presupune ca era the best of the best) si restul - elevi de la ff si seral? si ca au tras aia de noi, cei doi amarati de la clasa de info, sa le dam sa copieze? nu puteam sa-mi fac subiectele pentru ca deja foile mele de examen erau luate si imprastiate prin clasa, iar la final, drept multumire, o corveta care habar n-avea nici sa scrie mi-a administrat si cateva injuraturi ca n-a inteles ce-am scris eu eram asa suparata atunci ca am zis ca o astept pe aia dupa examen s-o ciufulesc. Vreti sa stiti cat a luat cel de la ff care a stat in spatele meu la mate, la bac? cu un punct mai mult ca mine!!!! desi lucrarile erau aproape identice

  •  
    • 811 mesaje
    22 Iul 2011, 14:44
    0 1
    BitterDevil said:
    cassis said:
    BitterDevil said:
    Veta_ said:
    milady a stiut soarta de ce nu te lasa sa faci copii pana si putorile au norocul lor
    nau mama denaturata.

    daca nu e prea scumpa o arma si ai idee de ce parte a ei tre sa stai...DU-TE SI IMPUSCA-TE!... daca nu... otrava de sobolani, nu e la fel de eficienta dar o sa obtii acelasi rezultat fericit

     

     

    care-i diferenta intre tine si veta?  

     

     

     

    bai, degeaba te dai cocos printre gaini ca  te faci de kkt de cate ori scrii 

    esti pulbere, esti in ceata si cu religia si cu tot, minte seaca 


    Acest mesaj a fost editat de către cassis: 22 Iul 2011, 14:52