ce faci cand nimic nu te mai motiveaza??

  •  
    • 666 mesaje
    2 Apr 2005, 10:30
    0 0
    a
  •  
    • 252 mesaje
    2 Apr 2005, 15:36
    0 0
    hello again marty.am fost la plimbare, acum ne-am intors, si pana sa se faca mancarea, mai dam o raita pe forum(zic noi, pt ca ala mic e in brate la mine si incearca sa bata si el la tastatura).
    ex-ul tau e tanar, in mod normal organismul lui ar avea mai multa putere sa lupte impotriva virusului, ajutat bineinteles de tratament.oricum, asta numai un doctor i-o poate spune, dar oricum, nu cred ca lucrurile sunt asa de tragice. Intrebarea e daca tu ti-ai facut analizele, nu cumva sa te fi infectat si pe tine. Daca nu le-ai facut, da fuguta, ca e mai bine sa stii cum stau lucrurile. E posibil ca el sa fi avut virusul cu mult timp inainte sa va fi despartit, oricum nu se manifesta imediat dupa contaminare.
    azi mancam supita de peste, si seara la fel. A, am uitat sa -ti zic ca de obicei, seara mancam la fel ca la pranz, dar in cantitati mai mici.
    Cat despre vointa, da, sigur iti trebuie, dar nu iti inchipui ca nu calcam niciodata stramb. Important e sa zici ca ce conteaza o data, de 2 ori, etc., si asa ajungi sa calci stramb de fiecare data.
    te pup
  •  
    • 666 mesaje
    3 Apr 2005, 11:16
    0 0
    Simina si eu te-am urmarit fara sa vreau in celelalte subiecte si am fost alaturi de tine si sora ta.
    Ce sa-ti zic ,ai dreptate cu mancatul asta .Eu cel putin sant epuizata psihic din cauza asta.Oricat de ambitoasa as fi ,tot la metehnele mele revin dupa un timp.
    Am ajuns la concluzia ca e important sa fim sanatoase pentru copii nostrii si sa nu mai acordam atata importanta acestui subiect care oricum nu se termina niciodata .La urma urmei de ce atata agitatie si stres pe care singure ni-l inducem si nici macar nu santem persoane publice sau ceva in genul asta ca sa zici ca trebuie sa ne intretinem imaginea ,pt. ca asa se cere.
    Eu stiu ca trebuie sa arat bine ,sa fiu ingrijita si cel mai important sa fiu sanatoasa .Iar daca am cateva kg. in plus ,nu-i nimic, se vor duce singure atunci cand nu o sa ma mai gandesc la ele si nu o sa ma mai cantaresc zilnic.De-aici vine de fapt stres-ul.
    Nu te mai gandi la ce-ti spune sotul.Si eu am trecut prin asta .Sant motive.Daca te iubeste ,te iubeste indiferent cum arati.Si sotul meu se ingrasase la un moment dat ,de avea 135kg (1.85) dar nu m-a deranjat.
    Am o prietena care m-a invatat un lucru si de care incep sa tin cont.Mi-a zis asa :,,Invata sa te iubesti".Incerc sa o fac dupa ce ,ani de zile ,prioritatea a avut-o sotul si copilul.Invata si tu, sa vezi ce schimbari vor aparea .Te pup.
  •  
    • 666 mesaje
    4 Apr 2005, 17:18
    0 0
    Diotima ,te rog din suflet spune-mi si mie ce fel de manifestari avea boala la mama ta ,pentru ca de cand mi-ai zis ca s-ar putea sa am si eu numai la asta ma gandesc si de doua zile ma doare f. rau
    O fi efectul placebo ,nu stiu dar nici nu stiu mare lucru despre boala.
  •  
    • 552 mesaje
    4 Apr 2005, 17:59
    0 0
    Off, Simina, ce bine imi pare ca nu sunt singura care se simte asa! Ajunsesem sa ma intreb daca nu cumva trebuie sa consult un psihiatru! Serios! Si viata mea e tot la fel de cand am copii, si ai mei sunt mari: 13 si 8 ani. La fel cum zici si tu: totul pe fuga! Nu stii, se da vreun premiu pentru cine ajunge prima in cursa asta? Ma indoiesc, dar tot alerg in 7 parti odata!
  •  
    • 666 mesaje
    4 Apr 2005, 21:59
    0 0
  •  
    • 252 mesaje
    5 Apr 2005, 09:00
    0 0
    'neata, marty. ieri n-am intrat, de abia acum am vazut intrebarea ta. La mama mea s-a manifestat printr-o senzatie de oboseala pe care o aea in continuu. Dar zicea ca e pur si simplu obosita din cauza treburilor prea multe.Intamplator si-a facut analize generale (le faceau la ei la servici gratis), si asa a descoperit ca are virusul. In perioadele in care facea tratamentul (nu il faci in continuu, e cu pauze), nu putea face nimic, nici un fel de treaba, atat de obosita se simtea. in perioadele de pauza era mai bine. dar am auzit de alte cazuri care nu aveau nici un fel de simptome cand si-au descoperit virusul. eu zic ca singura solutie e sa te duci sa-ti faci analizele, fa-le si fetitei tale, ca sa fiti sigure ca sunteti ok amandoua. Tin minte ca atunci cand a aflat ca are hep C, am facut si eu si taica-miu imediat analiza, dar din fericire nu aveam nimic.
  •  
    • 666 mesaje
    5 Apr 2005, 09:17
    0 0
    Buna ,Diotima.Multumesc pt. sfat.Problema e ca am inteles ca ma costa cam mult si nici de asigurare nu mai beneficiez fiind divortata .El platea si pt. mine.
    In orice caz m-am simtit foarte rau ieri.In zona ficatului ma durea mai mult la suprafata. Nu stiu cum sa-ti explic dar aveam senzatie de usturime si de vanataie in acelasi timp,asociate cu stari de rau.Astazi m-a mai lasat un pic.In schimb s-a trsnsferat durerea la cap.

    Vad eu cum o sa ma descurc.Multumesc inca o data si te pup.

    Ce-ai facut cu dieta, ca eu sant in cadere libera mai ales psihic de cand cu durerea...
  •  
    • 1530 mesaje
    5 Apr 2005, 09:52
    0 0
    Neata!

    numa' ce am terminoiu de citit ce s-a scris cat am lipsit si m-am speriat... Marty, tre sa faci cumva sa reusesti sa faceti analizele si tu si fetita, nu e de gluma cu hepatita C. Si in plus, cat stai cu gandul "am sau n-am?", autosugestia isi face de cap. Nu cunosti nici o asistenta medicala? Poate ca ar fi mai usor, ai da mai putini bani si ai rezolva si cu analizele... urata treaba asta cu asigurarea medicala, fir-ar.... nu-i drept! O sa ajungem ca in USA, unde unori is la limita absurdului cu chestiile astea? Desi Oana probabil ca stie mai bine...

    Deocamdata si eu am probleme cu ficatul, adica m-am procopsit cu o intoxicatie de la paracetamolul luat in week-end pt raceala, sambata aratam ca si cum as fi data cu vopsea galbena. Nu stiam ca poate sa fie atat de toxic. Da' o sa treaca, acum beau ceai de anghinare (bleeeaaah!)si de sunatoare. Si efectul se vede. Si trebuie sa renunt la anumite alimente pt moment, desi mi-am facut de cap in week-end.

    Cred ca stii astea deja: incearca sa nu mai papi chestii grase (la mine si smantana sau sana declanseaza crize urate uneori), prajeli, sosuri, nimic artificial - daca ai reusi sa pap icat mai natural cateva zile ar fi f bine. Si incearca ceiurile de care ti-am spus, mai ales anghinarea este f buna pt dezintoxicarea ficatului si a splinei (mama a luat cand i-au iesit analizele de la "diabetici" f urat si in 3 saptamani era dr super-mirat).

    Ai grija de tine, te tzuc
  •  
    • 492 mesaje
    5 Apr 2005, 10:08
    0 0
    Borgia, du-te URGENT sa-ti faci analizele!!!!!! Coloratia intens galbuie de care ai vorbit este unul din semnele clasice de icter. Nu te trata singura, acasa. DU-TE LA DOCTOR!
  •  
    • 666 mesaje
    5 Apr 2005, 10:09
    0 0
    Thanks ,Borgia.O sa trec pe ceaiuri si ceva regim .Mie nu-mi plac grasimile sub nici o forma .Am aversiune chiar, numai cand pronunt cuvantul dar grasimile,, ascunse" imi plac.Cum ar fi cele din smantana ,pateuri, iaurturi samd..
    Te pup si eu si mai vorbim....
  •  
    • 1530 mesaje
    5 Apr 2005, 12:56
    0 0
    Mica, pai am fost in Bv si la farmacii si la un dr, care se cam grabea ... Eu oricum is fata-palida de felul meu, asta de la talasemie, nu fac "bujori in obrajori" niciodata. Si mie imi era teama de icter, io is un pic mai ipohondra cand am simptome neobisnuite. Cica "stai linistita ca trece". Am luat niste capsule cu ghimbir pt senzatia de voma si mag-anghinar pt detoxifiere, ceai de sunatoare si de anghinare si bag o groaza de fructe cu vit C in mine, ca e antioxidanta. Acum is ok, daca mai persistau simptomele mergeam la dr. Oricum vreau sa ma duc la Institutul de Hematologie sa mai fac ceva analize, ca am "chiulit" la cele de anul trecut... Da' m-am invatat minte cu medicamentele astea!
  •  
    • 492 mesaje
    5 Apr 2005, 15:44
    0 0
    Mai, rau imi pare ca nu poti asculta acum emisiunea de sanatate de pe Realitatea TV. Culmea coincidentei, este invitat Directorul Clinicii de Boli Contagioase de la Colentina, Cercel, care vorbeste despre hepatite. Bref, spune ceva care ma ia de cap: sunt tipuri nenumarate de hepatite, nu numai cele care ne sunt cunoscute in mod curent. Oricum, nu voiam sa te bag in sperieti, dar daca imi spui ca ai talasemie, datele problemei se schimba putin. Totusi ... totusi, sau cu atit mai mult, pentru binele si linistea ta, du-te totusi si fa-ti un set de analize.
  •  
    • 1530 mesaje
    5 Apr 2005, 16:01
    0 0
    Multam pt sfaturi, Mica, chiar vreau sa fac analizele, sa stiu cum stau. Programarea am facut-o acum 1 ora: cica cel mai devreme se poate peste 3 saptamani.... hait! Astept, dar daca apare ceva intre timp, dau fuga la primul Centru de Diagnostic care imi ies in cale, desi costa ca naiba...
  •  
    • 52 mesaje
    5 Apr 2005, 18:16
    0 0
    Buna Marty!
    imip are rau sa "aud" asa ceva!
    dar , te rog, nu gasi in mancare o placere!!!!
    gandeste-te la tine ....
    uite, stii ce ma delecteaza pe mine cel mai mult cand sunt trista, deprimata, etc??? GOBLENUL!!!! e fantastic.....
  •  
    • 666 mesaje
    5 Apr 2005, 22:20
    0 0
    Buna HotGreen,am avut ceva treaba si am intarzaiat.Imi place hobby-ul tau si am incercat si eu prin toamna asa ceva dar vreau sa-ti zic ca habar n-am cum se mascheaza atele care raman pe dosul goblenului asa ca am renuntat.Daca ma poti ajuta cu un sfat ar fi minunat .Chiar mi-a placut sa cos ,goblenas.Am facut unul mic ,o vaza cu flori.Dar cand am vazut cum ieseu firele din spate m-am lasat...
  •  
    • 573 mesaje
    5 Apr 2005, 22:43
    0 0
    Nu exista"nimic nu te mai motiveaza"Parerea mea...)
  •  
    • 666 mesaje
    5 Apr 2005, 22:47
    0 0
    Ai dreptate..........
  •  
    • 666 mesaje
    6 Apr 2005, 09:21
    0 0
    Asa facusem si eu cu micuta mea ,,opera de arta" dar am inteles ca un goblen perfect trebuie sa fie identic pe spate ca pe fata.Ori la mine se cam largeau in zona unde firul era ascuns pe spate.Am fost foarte dezamagita si nici n-am mai facut altul,sperand ca mai intai sa ma invete cineva exact cum sa fac.
  •  
    • 127 mesaje
    6 Apr 2005, 09:25
    0 0
    Hai sa iti spun si despre mine putin, poate te va ajuta.Am 38 ani , am divortat de 2 ani si am ramas cu o fata de 16 ani atunci.Acum are 18 ani.Si eu eram mai plinuta, cam ca tine, dar incepand cu data cand am luat hotararea sa divortez am facut multe schimbari in viata mea.Eram la a doua facult, anul 1, am continuat facultatea, mi-am impus sa mananc mai sanatos( lactate, fructe, legume, un grataras, fara sucuri acidulate), mi-am lasat parul sa creasca lung si pot spune ca arat la 38 de ani cam ca la 28 ani.Am cunoscut de un an un tip mai mic decat mine cu 8 ani care ma iubeste f tare si pe care il iubesc cum nu am iubit pe nimeni in viata mea.Pot spun ca poate pentru alti tipi diferenta de varsta i-ar fi complexat fata de prietenii lui dar pentru el sunt mandria lui. Relatia dintre mine si fata mea e ca cea dintre 2 prietene, vorbim despre baieti, despre ce se poarta sau cum sa ne imbracam , ne sfatuim reciproc. Si am aj la concluzia ca viata e frumoasa chiar si dupa un divort.Despre foastul sot nu am nici macar un sentiment de ura, pur si simplu imi e indiferent.Si ma gandesc de multe ori cum am putut sa stau cu el 16 ani!!!!