ce faci cand nimic nu te mai motiveaza??

  •  
    • 127 mesaje
    6 Apr 2005, 09:34
    0 0
    Mai am si eu momente de descurajare, dar imi revin repede doar daca ma gandesc la fata mea.Mi-a dat d-zeu un copil f bun si merita sa fiu mandria ei asa cum ea e mandria mea.Se bucura si rade mereu cand ne spun persoanele care nu ne cunosc ca suntem surori.Iti dai seama ca si pe fata ta o doare cand te vede trista si suparata si fara chef de viata. Incearca sa-ti schimbi viata macar pentru fata ta.
  •  
    • 666 mesaje
    6 Apr 2005, 09:39
    0 0
    Superb ,Five!Ma bucur sa aud ca mai sunt si femei care chiar lupta pentru viata lor.Faptul ca ti-ai gasit marea iubire ma bucura si mai mult si imi da si mie speranta. Poate nu a fost sotul meu jumatatea mea .
    Sincer toti cei care ma vad imi spun ca arat cu mult mai putin ,cand le spun ce varsta am.Nu stiu de ce, ca suferinta a fost cu carul ,dar probabil ca am ramas cu ea doar in suflet si nu pe chip.Desi mie mi se pare ca m-a imbatranit cu o suta de ani divortul asta.Se pare ca totul e in mintea mea.Chiar ma surprind uneori complimentele pe care le primesc si o sa razi ma enerveaza,pt. ca imi contrazic mie conceptiile despre mine (adanc inradacinate ,in urma divortului).E vorba de ,,sindromul" femeilor parasite ,nu a celor care au parasit.Stii la ce ma refer.....
  •  
    • 3526 mesaje
    6 Apr 2005, 09:40
    0 0
    mey fetelor sunteti de admirat.
    eu sunt o cretina.

    toate cele bune voua.
  •  
    • 127 mesaje
    6 Apr 2005, 09:45
    0 0
    Nu trebuie sa te mai gandesti la divort sau la anii din urma.uita-te in oglinda si vei vedea ca esti frumoasa, el nu te-a parasit din vina ta ci pentru ca el a fost un tip fara caracter, nesincer si nu merita sa suferi pentru el, ii dai satisfactie si asta nu e bine.Nici eu nu am bani cu carul dar din nimic poti face multe daca ai vointa.
  •  
    • 666 mesaje
    6 Apr 2005, 09:48
    0 0
    Carrie,de ce mamica ,zici asa urat despre tine.Mie mi-ar place la nebunie sa am temperamentul tau .Esti plina de umor si foarte deschisa .Sant convinsa ca ai o viata frumoasa si esti foarte iubita.
    Sa ma contrazica cineva .......
  •  
    • 127 mesaje
    6 Apr 2005, 09:49
    0 0
    Si mie imi place sa mananc dar ma gandesc in momentl cand ma indrept spre frigider ca daca mananc ceva bun o sa fiu mai urata si atunci iau de acolo un fruct sau un morcov! Nu pot spune ca nu mi-ar surade un dulce dar...Am avut o perioada de 8 luni in singurele dulciuri au fost iaurturile cu fructe, desi sunt moarta dupa ciocolata!
  •  
    • 666 mesaje
    6 Apr 2005, 09:57
    0 0
    Five ,aici mentalitatile se impart .Totul depinde de capacitatea de supravietuire a fiecaruia si de nivelul la care a ridicat relatia cu sotul/sotia.
    Iar cu independenta, e o treaba relativa pentru mine ,cat timp inca ne sustine financiar.Degeaba ma bat eu cu pumnul in piept ca vreau sa fiu independenta cat timp nu pot avea o slujba .Si-atunci ma invart intr-un cerc vicios din care numai Dumnezeu stie cum o sa ies.
  •  
    • 666 mesaje
    6 Apr 2005, 10:00
    0 0
    Five......vrei sa-ti spun eu ce cred despre ciocolata ..??
    Mi-as injecta-o in vene ,daca s-ar putea.......
  •  
    • 127 mesaje
    6 Apr 2005, 10:06
    0 0
    Stii cat primeste fata mea pensie? 500000 lei.Nu i-am cerut pensie alim, am lasat la latitudinea lui de parinte!!! Facem pregatiri pentru bac si facultate care ma costa in fur 3800000 lunar.Dupa divort am cumparat un apartament la care platesc rate si alte utilitare pentru in casa.Imi e f greu dar e mai importanta sanatatea decat altceva.Trebuie sa iti gasesti ceva de lucru.
  •  
    • 1530 mesaje
    6 Apr 2005, 10:11
    0 0
    Five, te admir! Ai luat-o de la capat cu adevarat... si io ma vait atat, desi nu am trecut prin necazurile tale sau ale lui Marty. Gata, tre sa imi schimb felul de a gandi!

    Marty, eu mai dezleg integrame in week-end, ma monteaza si vreau sa termin una complet pana sa o las din mana. Asa ca aiu din cele mai mari si un pic mai complicate, de la Maxim (desi nu mai facusem de mult si imi pierdusem "touch-ul"). Si sa vezi cum imi trece timpul! Sau citesc... probl e ca imi palce sa citesc la masa... si la serviciu la fel fac, la pranz pap cu o carte langa mine.
    Cum te mai simti azi? Sport ai putut sa mai faci?

    Carrie, mama, ai lua-o pe urmele mele? Vezi ca nu-i spatiu destul in butoiu' cu melancolie si ma ineci! Asta vrei? Hmmm....
  •  
    • 666 mesaje
    6 Apr 2005, 10:11
    0 0
    Asta si fac ,dar imi este foarte greu .
    In afara de ,,tocanita si fasole" pe cre le-am prestat toti anii astia de sotie ideala ,nu stiu ce as mai putea scrie in cv-ul ,cerut de angajator.
    Dar ma rog asta e o alta poveste.....
  •  
    • 127 mesaje
    6 Apr 2005, 10:19
    0 0
    Mai am si eu o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv fara sa pierd ce am.Tipul cu care sunt vrea un copil si eu nu vreau.Stia de la inceput ca eu nu mai vreau copii din mai multe motive, unul ar fi ca mie teama de cum as fi dupa sarcina.Pentru mine conteaza f mult cum arat.O sa vad eu cum ies si din acest impas
  •  
    • 666 mesaje
    6 Apr 2005, 10:24
    0 0
    Ceau Borgia !Dupa cum ai vazut m-am simtit foarte rau in ultimele zile .Abia aseara am prins ceva putere si am lucrat 20 minute pt. brate.Nu ma mai doare in dreptul ficatului.Slava Domnului ca a trecut.

    Integramele Maxim erau preferatele mele candva dar nu stiu de ce nu ma mai atrag !!!Totusi, daca ma gandesc bine ,cred ca le-am lasat pt. ca incepusem sa mananc in timp ce le faceam .Daca nu-mi luam ceva alaturi nu ma putem concentra.
    Dependenta prin asociere de activitati care va sa zica .Eu cand iti spun ca le-am experimentat pe toate....

    In schimb am o sete nebuna sa citesc o carte .O carte care sa nu poata fi lasata din mana.Nu-mi plac cartile cu subiecte de dagoste .Imi plac cartile din care ai ceva de invatat .Cu substrat moralizator,daca ma intelegi ce vreau sa spun .Daca ai vreo recomandare ar fi super....
  •  
    • 666 mesaje
    6 Apr 2005, 10:32
    0 0
    Five ,nu cred ca aspectul fizic conteaza atat de mult daca vrei un copil cu adevarat.Altceva cred ca te sperie .Frica de o noua departire desi ea nu se prefigureaza la momentul actual.Ai experienta vietii si nu te mai lasi dusa asa de usor de nas de Cupidon.Cred Eu!
    Daca asta e singura problema ,n-ar trebui sa o iei in considerare .E un tribut prea mic pe care trebuie sa-l platesti pentru a aduce pe lume un copil.
    Alte probleme trebuie puse aici ,legate de viitor .Dar cum spuneam ,e alegerea ta .
  •  
    • 3526 mesaje
    6 Apr 2005, 10:43
    0 0
    nu sunt in nici un butoi, eventual in cel de bere m-as baga.
    va iubesc pe voi si atat, am zis ca is haioasa asa, ca asa sunt eu.
    mergeti inainte fetelor, sanatate sa fie ca in rest se rezolva, unele greu de tot, dar tot se rezolva.

    borgia draga, iti trebuie niste injectii de buna dispozitie. lasa naibii melancolia aia ca imbatraneste.
    eu intru mai rar pe aici, ca nush cum draq da ma ia o foame cand va citesc...
    acu fug sa imi iau ceva, ca nu mai pot.
  •  
    • 666 mesaje
    6 Apr 2005, 10:56
    0 0
    Aoleeeu .....ce-am facut.....????
    Ia ,gata ....nu mai vorbim de ciocolata si alte faze d'astea dragute ,ca ne facem pacate cu biata Carrie.........
  •  
    • 127 mesaje
    6 Apr 2005, 11:18
    0 0
    Nu e vorba doar de cum voi arata dupa.Mie imi plac f mult copii si in adancul sufletului meu imi doresc asta dar imi e teama de viitor,Daca se va plictisi de viata de familie, acum ma iubeste mult dar in viitor? El este la incput de viata...
  •  
    • 127 mesaje
    6 Apr 2005, 11:41
    0 0
    Nu este genul de tip "fluturas" dar e putin cam comod. Ii place sa fie rasfatat.De fapt cui nu ii place!
  •  
    • 1530 mesaje
    6 Apr 2005, 12:41
    0 0
    Marty, "Arta Conversatiei" de Ileana Vulpescu ai citit-o? A fost preferata mea ani intregi... merita citita, e intr-adevar extraordinara... ceea ce nu se poate spune despre celelalte carti scrise de I. Vulpescu, din pacate...
    Si desi ma scoate din sarite ca e atat de "la moda", merge si ceva Coelho (nu stiu daca i-am scris ok numele, mereu inversez niste litere...). Ce merita citit din el, parerea mea: Diavolul si dra Prym si Veronika se hotaraste sa moara. Fara prea multa lirica, de genul "alchimistului", prea poetica pt mine.

    Sa inteleg ca "Harry Potter" nu e genul tau... io am facut o pasiune pt cartile astea, de-abia astept sa apara urmatorul volum, in iunie sau iulie, parca...
    Mie imi plac cartile de dragoste, dar nu toate. Sandra Brown a fost in adolescenta, cand eram curioasa in legatura cu "ce" si "cum". Si la cat de "cu capul in nori" is eu, citesc si recitesc ca o maniaca tot de Jane Austen, Bronte, etc. Inca visez sa dau peste Mr. Darcy... si asta spune multe, nu?
    Mai imi plac cartile gen "Bridget Jones", "Diavolul se imbraca de la Prada", "Confessions of a Shopaholic" de Kinsella (chiar am gasit al3lea vol in engleza, ca in rom n-a aparut, si am dat o suma scandalos de mare pe catrea asta...), etc. Acum citesc "a Probable Future", de Alice Hoffman, e despre relatiile dintre mame si fiice si femei si barbati, despre greseli si a2a sansa. Cred ca de aia mi-a placut si "Petrecerea Francescai", este povestea unei femei care, la 40 de ani descopera ca sotul are o aventura si ca de fapt toata viata ei de pana atunci fusese o minciuna; se trezeste cu 2 copii mari, plecati la studii, casnica de cand se casatorise, singura-singura. E usurica, nothing fancy, dar mi-a placut f mult.

    Hai ca am ajuns sa vorbesc tot despre mine si gusturile mele.... scuze...

    Uite, la Divertisment este un subiect "feminyana", unde o sa gasesti un link catre cateva grupuri de pe yahoo, de unde poti downloada gratuit carti. Carti bune si noi. De la Liiceanu la Paler, de la Austen la Dan Brown, de la George Orwell la Grisham, Umberto Eco sau J.K. Rowling. Stiu, nu e la fel cu a te tolani in pat cu o carte, dar avand in vedere cat de scumpe is cartile azi.... daca vrei, pot sa iti trimit cateva si pe mail.
  •  
    • 1530 mesaje
    6 Apr 2005, 12:43
    0 0
    Carrie, daca asistentu' e dlagut... de ce nu? fac si injectii m-a lovit "febra" primaverii... ma duc la o pipa, sa ma tolanesc la soare un pic