Eva noua, cafenea noua!

  •  
    • 4051 mesaje
    23 Sep 2015, 21:16
    0 0
    Abia reusii sa trimit copilu la dus ca el se joaca nu stiu ce joc/test de inteligenta pe telefon . Si vine cu urmatoarea anagrama EMNREBLOU.
    Cum io inteligenta nu sunt , habar n-am wtf o fi?

    congo , jale la scoala aia a voastra cu pretentiile de costuri pe barba parintilor. Prea prea .
  •  
    • 4051 mesaje
    23 Sep 2015, 21:18
    0 0
    daria_alex said:Schon, sa le porti cu placere!!

    Congo, mama dar cata specula poate fi la scoala copiilor!!
    Acum intreb si eu asa ca prostul….si dc un parinte nu are bani sa contribuie la tv-ul, laptop-ul, bancile si dulapurile pentru clasa, ce se intampla?

     

    Daria , eu cred ca acel parinte va fi scuipat si dispretuit de sarac lipit ce e .   Ca or avea si ei acolo de astia asigurati pe cateva generatii

  •  
    • 2297 mesaje
    23 Sep 2015, 21:29
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4051 mesaje
    23 Sep 2015, 21:40
    0 0
    Aia e censki , sarumana . Uite , l-am si anuntat ca ne-ai descurcat tu.

    Altfel , cum mai esti tu?
  •  
    • 11561 mesaje
    23 Sep 2015, 21:50
    0 0
    censky_2 said:Clara, mie-mi iese instant Melbourne la anagrama pustiului.

       Clever  girl

  •  
    • 2297 mesaje
    23 Sep 2015, 22:00
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2297 mesaje
    23 Sep 2015, 22:00
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 23 Sep 2015, 22:01
  •  
    • 14418 mesaje
    23 Sep 2015, 23:08
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1069 mesaje
    24 Sep 2015, 01:48
    14 0
    Regina_Neagra said:iete mah....madam milady ma bucur ca nu mai esti searbada si ca ti s-a aprobat inscrierea in uniunea scriitorilor . tre sa admit totusi, ca la tine chiar a fost soft, adica spre deosebire de ce am citit despre schon. soft pana la faza cu "catzeleala"! wtf.....interesant limbaj pt niste scuze, dar cu toate astea destul de potrivit in context si destul de specific scuzelor mirelesciene .

    mirelescu, nu ca te-ar interesa ce am io de zis, dar fiind forum public o sa imi iau dreptul de a vorbi neintrebata, mai ales ca nu tind spre uniunea scriitorilor sa am nevoie de recomandarea ta .

    am asa senzatia stranie ca intr-adevar ca pe niste potai maidaneze tratezi forumistii. adica intai le bagi batzul prin gard, ii tragi in mod intentionat in scandaluri, apoi le dai flegme si suturi in bot, ii lasi sa latre la tine dupa care le arunci un "os de amabilitate" si le explici frumos, mangaind pe fiecare, ca daca se "scrofesc cu tine" si "grohaie pe limba lor" (asta a fost tentativa ta de impacare cu mine ), daca se "javresc cu tine" sau "catzelesc cu tine" vor avea parte din nou de suturi in bot, dar daca dau frumos din codita ii pupi si ii imbratisezi de nu se vad.

    deci NO THANKS din partea mea! da ... stiu, de data asta nu ma mangaiai pe mine cap si nu imi venise randul la dat din codita, deci nu am de ce sa ma bag in seaman multumirile

     

     

    Reginescovici, o să zic pe puncte, că, drept să spun, numai de tine n-am poftă acu' după ore lungi de umblătură. Mi-e lene şi mă cam doare-n cot de lista de văicăreli pe care mi-o bagi sub nas.

     

    1. Ştiu că ţi-ai dori să întreţii cât mai mult conflictele dintre mine şi oricare altă evă că doar din asta te hrăneşti, îţi exprimi aproape zilnic nemulţumirea că bruftuluielile s-au rărit, tărăboiul e din ce în ce mai mic şi scandalurile nu mai sunt ce erau odinioară. Canistra cu benzină pe care o torni acum peste foi nu mă miră, în schimb, mi se pare lipsă de precauţie să-ţi verşi bidonul pe papuci şi să scapi chibritul în chiloţi.

     

    N-a existat schimb mai dur de cuvinte între mine şi cineva unde să n-apari şi tu cu lichidul inflamabil, şi, chit că erai pe jumătate arzând -că na, vezi şi tu că-ţi dai singură foc ca bleaga -, pompierii forumului îţi băgau tulumbă după tulumbă să-ţi revii, tu, cu ultimele puteri, tot rânjetul tâmp îl afişai şi stăteai lipcă-n spatele meu să vezi cui îi mai dau la gioale şi cine-mi mai dă.

     

    Aşadar, nu mă miră acum că ai poziţia asta, la urma urmei, ai găsit singurică-singurea o denumire pentru ceea ce ţi se întâmplă "lipsă acută de scandal" , căci, precum drogatului îi lipseşte drogul, scandalagiului îi lipseşte scandalul şi dacă nu-l are, intră-n criză. Te hrăneşte discordia? Să te hrănească, da' nu din palma mea.

     

    2. Una ca tine, c-un trecut forumistic la fel de dubios ca al meu, cu certuri, înjurături, maliţii, jăvrisme - baaa s-ar putea mai rău, că n-am de ce să te menajez -, să vină să pârască mai ceva ca în clasa întâi "Mirelescu a făcut şi-a dres, tovarăşa!" mi se pare o ipocrizie atât de evidentă încât mă întreb, pentru a suta-mia-milioana-catralioana oară, cât mă pot înşela în mediul virtual asupra persoanelor, la unele-n bine, la altele-n rău.

     

    Chiar aveam impresia că tu, în ciuda gurii spurcate ca a mea, eşti o muiere care te poţi autovedea, autodepista, autoevalua şi oricare alt "auto" care vine odată cu instrospecţia. Dar nu, tu eşti acea găinuşă autosuficientă care cotcodăceşte mulţumită-n ogradă, fără frământări, doaaaar, cel muuuuuuult, unele de natură externă, "ce mai bag azi în cioc-ce rochie mai pun pe pene", cam atât.

     

     

    3. Nu fi copil care n-are trotinetă şi-o fură pe-a prietenului din parc, să se dea şi el o tură, că mă faci să plâng. Deci n-ai şi tu împăcarea ta, dar ţi-ai confecţionat una. Tare, ce să spun?!

     

    Asta înseamnă să fii mafiot pe eva, să-i spui uneia "bă, dacă mai grohăi cu mine, grohăi cu tine", ca o avertizare, nicidecum reconciliere, dar na, neavând şi tu împăcarea ta, ai tras concluzia că gata, Mirelescu a chemat-o la pace pe Regina. Ceea ce n-ar fi fost deloc rău, în fond, de ce nu?, însă, cum firea te trage spre grohăială, ai grohăit în continuare, aşa că bye-bye pace. Aia e, ce îţi place, aia ai.

     

    4. Editat - am micşorat mesajul, mă jucam de-aiurea şi deja e ditamai cearşaful de citit. Nu-i nimic schimbat în textul de mai sus, să nu creadă careva că modific, că acolo unde-s multe muieri la un loc şi suspiciunea-i babană. Şi da, muiere sunt şi eu, intru-n colectivitate. Că altfel, poate cuiva îi sună a jignire şi vrerea nu-i asta.


    Acest mesaj a fost editat de către mirelescu: 24 Sep 2015, 02:55
  •  
    • 1069 mesaje
    24 Sep 2015, 02:08
    10 1
    A, şi ce era mai important, am lăsat la urmă. Când cineva îşi exprimă în mod deschis părerile de rău, se simte, chiar dacă părerile-astea-de-rău sunt formulate mai nereuşit. N-am orgolii când trebuie să repar o inechitate care l-ar putea leza pe interlocutor, de aceea în continuare cred că cine a avut de simţit, a simţit, în ciuda exprimării. Iar asta e, după cum ziceam, cel mai important. Pentru mine, chibiţeala Reginei e pistol cu apă, chiar dacă ar dori ea să fie pistol cu benzină.
  •  
    • 1069 mesaje
    24 Sep 2015, 02:23
    0 0


    Acest mesaj a fost editat de către mirelescu: 24 Sep 2015, 02:24
  •  
    • 5188 mesaje
    24 Sep 2015, 08:18
    0 0

     

    Daria , eu cred ca acel parinte va fi scuipat si dispretuit de sarac lipit ce e .   Ca or avea si ei acolo de astia asigurati pe cateva generatii

     

     

    Nu e chiar asa Scoala unde merg copii mei este in topul scolilor din Bucuresti. Topul este facut dupa media examenului de admitere la liceu, examen care este acelasi pentru toata lumea,deci e relevant.

     

     

    Datorita renumelui scolii, sunt mult parinti care se zbat sa ajunga la scoala asta, inclusiv eu. conducerea scolii se foloseste de faptul ca sunt parinti cu posibilitati financiare, ca nu oricine ajunge aici si nu se zbate pentru atragerea de fonduri, lasa tot pe spinarea parintilor.

     

    la baiat in clasa cred ca eu is cea mai prapadita. si de aia apar si aceste situatii, ca oamenii is cu stare si buni in domeniul lor dar nu in toate. de exemplu de achizitia bancilor s-a ocupat un parinte care este avocat renumit in Bucuresti. e avocat renumit dar nu inseamna ca se pricepe la toate, a cumparat banci care erau bune pentru copiii nostri, dar nu si pentru clasa de dupa-amiaza, adica cei dintr-a cincea. pentru ei erau prea mici. si uita asa am ajuns sa le donam si apoi sa luam altele.

     

    totul legat de cumparat diverse se face cu elenganta. mereu am zis si eu la sedintele cu parintii sa incercam sa gasim si solutii pentru persoane care au probleme sau nu pot plati atunci, etc. nu se fac liste negre cu restantieri sau care n-a platit si n-au fost niciodata discutii legate de bani.

     

    cum am zis, cu elenganta e totul, inclusiv bagatul mainii in buzunar ca mai trebuie aia sau cealalta

  •  
    • 5188 mesaje
    24 Sep 2015, 08:24
    0 0

    si dau cafea cat cuprindeeeeeee.

     

    azi merg si eu la dentist dupa-amiaza, va dau voie sa-mi plangeti de mila.

  •  
    • 10065 mesaje
    24 Sep 2015, 09:00
    0 0
    congo said:

    si dau cafea cat cuprindeeeeeee.

     

    azi merg si eu la dentist dupa-amiaza, va dau voie sa-mi plangeti de mila.

     

    Multumim frumos pentru cafeaua .

     

    Io mi-s ceva mai sensibil si ... imi dadura deja o lacrima ...

     

    O zi frumoasa .

     

  •  
    • 11561 mesaje
    24 Sep 2015, 09:37
    0 0
    ViktorC said:
    congo said:

    si dau cafea cat cuprindeeeeeee.

     

    azi merg si eu la dentist dupa-amiaza, va dau voie sa-mi plangeti de mila.

     

    Multumim frumos pentru cafeaua .

     

    Io mi-s ceva mai sensibil si ... imi dadura deja o lacrima ...

     

    O zi frumoasa .

     

     
      Iar  "sugi"  la  doua  tate????

  •  
    • 14418 mesaje
    24 Sep 2015, 09:46
    0 2
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7947 mesaje
    24 Sep 2015, 12:20
    0 0
    Mie imi e dor de Dodonesa si Arpagic. Ambele aflate in top 5 -ul meu cu cele mai dragi/interesante persoane pe care le citeam pe eva.
    Arpagic probabil e ocupata cu bebele dar dodonesa sper sa revina la ganduri mai bune legate de eva si sa se intoarca printre noi.
  •  
    • 9728 mesaje
    24 Sep 2015, 14:12
    0 0
    Și mie îmi e dor de Adriadi, Arpagic și Dodonesa.
  •  
    • 8578 mesaje
    24 Sep 2015, 14:24
    0 0
    Am luat un termos si acu imi pare rau de bani...cred ca l duc înapoi
  •  
    • 3816 mesaje
    24 Sep 2015, 16:58
    2 0
    Nu vreau sa viu io sa torn gaz pe foc, dar ma simt rau, asa ca azi zic ce am de zis.
    Atat Mire cat si Reg au puncte de vedere pertinente, dpmdv.
    O mare parte din participantele la discutiile de pe forum ii tin isonul Reginei, chit ca are sau nu dreptate.
    Interesant e ca la discursul de mai sus al Mirelescei, zece persoane si pe urma noua i-au dat palmuta verde, la apostrafarile adresate Reginei.
    Ma roade doar curiozitatea, care sunt alea de o pupa-n fata in cur si n-au tupeu sa zica decat prin palmute nemultumirile?
    Hai fetelor tupeu, Regina nu se supara pe voi, nu-i asa Reg?