Eva noua, cafenea noua!

  •  
    • 11561 mesaje
    23 Sep 2015, 11:21
    0 0
    vAIIIIIIIIIIIIII , DA CE FETE "NEVRICOASE" AZI , O FI LUNA PLINA???
  •  
    • 7743 mesaje
    23 Sep 2015, 11:22
    1 0
    mirelescule, ai un stil unic , dintr-o bucata!
  •  
    • 2313 mesaje
    23 Sep 2015, 11:30
    0 0
    Va propun un text interesant:
     De ce mi-am dat demisia din Uniunea Scriitorilor
    http://www.contributors.ro/cultura/de-ce-mi-am-dat-demisia-din-uniunea-scriitorilor/ 

    Redau copy-paste un fragment din textul de mai sus:

    "În Statutul Uniunii Scriitorilor, în capitolul 2, articolul 5, se spune că, printre obiectivele sale, U.S.R. îl are și pe acela al „stimulării financiare a tuturor formelor de creație literară”, precum și pe cel al „stimulării financiare a membrilor U.S.R. și a tinerilor scriitori”. Avid să văd care sunt rezultatele stimulării de către U.S.R. a „creației literare” și a „tinerilor scriitori”, am citit amplul articol din Adevărul. Simt nevoia să vă împărtășesc ce am găsit aici. Am trecut rapid peste relatarea privind cele două volume deja apărute din trilogia Viața cântărețului Fuego de doamna Dora R. (membră a U.S.R. filiala Constanța), în care ni se povestește „calvarul iisusic al lui Fuego”. Am zăbovit o clipă asupra unei fraze – „Acum eram plină de forţă. Ca un zbor de pasăre spre lumină, după o săptămână, am realizat exact situaţia care mi se întâmplă“ – din volumul doamnei Mihaela B., intitulat Te iubesc e prea puțin, care a luat premiul de debut al Uniunii în 2006, și m-am oprit asupra unei producții lirice a tânărului membru al U.S.R., domnul Mădălin R., intitulată frumos și intertextual I Had a Dream. Iată o mostră:

    Am avut şi eu un vis destul
    De ciudat, în care mă urmărea
    Un om, hămesit să-mi devoreze căcatul. [...]
    „Mănânci căcat!“ i-am strigat, cu dispreţ.
    „Aşa e“, a recunoscut, cu umilinţă,
    „Dar nu m-aş da în lături nici de la o gură de pişat,
    Proaspăt, eventual direct de la sursă.” [...]

     

    Mi-am încheiat incursiunea pe teritoriul „stimulării financiare a tuturor formelor de creație literară” a Uniunii prin lectura unui fragment din creația domnului Liviu A., supranumit când „Henry Miller de Caracal”, când „James Joyce de Caracal” (va trebui, oricum, să-mi revizuiesc imaginea pe care o am despre Joyce), „cel mai tânăr membru al Uniunii Scriitorilor”, cu speranța că voi putea exclama despre orașul din care se trag bunicii mei: „Nasc și la Caracal oameni!”. Am dat peste următorul fragment din ultimul său roman, intitulat Gayzer:

    „Destinul urla. Urla ca o băşină de fasole groasă. Sfinctereala şi prosteala prostatei trebuiau să se facă muci şi să dispară. Ovidiu avea să-şi schimbe pielea printr-o puşcărioară. Frecatul de Aurică nu-i mai grăbea năpârlirea iar Ginuţa cea luciferică îi cariase muşcătura care-i atrăgea atât de mult bărbatul. Jucase pizdeşte. Mişeleşte. Curveşte. Era dată dreacu. Cântase la penisul lui Aurică ca la un fluier cărnos“.

    Ei bine, terminând de citit fragmentele din creațiile amintite, mi-am spus că am un bun prilej pentru a face publică a doua zi, cu ocazia dezbaterii de la GDS, demisia mea din Uniunea Scriitorilor. Din cea prezentă, ca și din cea viitoare."

    Intrebare de ageamiu:
    "Doamna Dora R." evocata in textul cu rosu este aceeasi persoana cu scriitoarea Dora mentionata in postarile anterioare?
    Multumesc.
    Acest mesaj a fost editat de către margarethe: 23 Sep 2015, 11:57
  •  
    • 7469 mesaje
    23 Sep 2015, 12:28
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7947 mesaje
    23 Sep 2015, 12:47
    0 0
    Noi mai mult de un episod pe seara nu vedem. De obicei inainte sa ne retragem la culcare lenevim nitel in canapea la un episod. Nu ne uitam la tv mai deloc. Doar documentare sau serialeavem in program seara Film e prea lung pt seara. Nu avem asa mult timp. Pana ne strangem pe acasa, facem sport, ne jucam cu rex, mancam etc etc etc se face atat de tarziu incat omul abia mai ar cateva ore de somn pana la 4 cand e iar in picioare. Filmele sunt doar pt pe week end deci.

  •  
    • 7947 mesaje
    23 Sep 2015, 12:49
    0 0
    Tre sa imi iau niste pantofo de toamna fara toc. Nu pot purta tocuri in situatia de acum.
    M ar tenta astia:

    http://www.bocage.fr/roxanne.html

    Albastru ( am o geanta fix aceeasi culoare) sau maron.
  •  
    • 9728 mesaje
    23 Sep 2015, 13:13
    0 0
    Eu nu văd Schonland, nu cred că se vede, cred că linkul ar trebui să aibă ceva gen .jpg la sfârșit.
  •  
    • 4455 mesaje
    23 Sep 2015, 13:18
    1 0
    Cafe, da click pe o culoare diferita, se vad. Schon, cum ai genunchiul footut ar fi mai bine sa probezi in magazin sa vezi cum te simti in ei.
  •  
    • 9728 mesaje
    23 Sep 2015, 13:26
    0 0
    Da, mersi Opium, mie îmi plac. 
  •  
    • 13597 mesaje
    23 Sep 2015, 13:38
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7947 mesaje
    23 Sep 2015, 14:11
    0 0
    Dupa conferinta vreau sa dau fuga la magazin sa ii probez. Balerini mi am luat online dar altceva nu prea am curaj. Mai ales daca sunt mai ingusti.
    imi place mult Bocage. Fac lucruri de calitate. Deci am aruncat intai un ochi sa vad ce au mai scos inainte sa dau fuga in magazin.
    Vi i am aratat si voua ca ma gandeam ca poate par prea fara sare si piper. Eu am mereu tendinta sa merg spre lucruri care nu ies in evidenta.
    Si eu tot spre albastru tind cel mai mult.
  •  
    • 5035 mesaje
    23 Sep 2015, 14:26
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7947 mesaje
    23 Sep 2015, 14:38
    0 0
    A venit ploaia pe la noi. Din aia serioasa torentiala ce dureaza cateva saptamani. Si in plus e frig al naibi. E timpul sa ies din balerini. azi de la parcare pana in cladire am facut 200 m si eram deja uda la picioare.
    Acest mesaj a fost editat de către schonland: 23 Sep 2015, 14:38
  •  
    • 9724 mesaje
    23 Sep 2015, 15:42
    1 0
    Buna dimineata, ce frumoasa este viata, cand dormi ca porcul si te doare-n spit de ceasul desteptator
    Ieri am fost la doctor, o operatiune mica, niste copci si dureri oribile de cap peste noapte, iar cand reuseam s-adorm, aveam cosmaruri. Mai am 2 operatiuni de-alea si gata. Of! 
    Dupa aia ne-am dus la sala, dupa aia jocuri, toata dupa-masa. Vreau asa o joaba sa ma joc mereu. Nu, nu vreau sa fiu game tester, ca aia nu e misto, sa cauti hibe, intr-un joc neterminat! 
    Unde sa-mi depun CV-ul? 

     
  •  
    • 4455 mesaje
    23 Sep 2015, 16:03
    0 0
    Samo, despre ce fel de jocuri vorbim? ca tot te lauzi bre.
  •  
    • 9724 mesaje
    23 Sep 2015, 16:11
    0 0
    Acum ma joc Elder Scrolls Online. Pe PC.
    In pauze, ma joc The Witcher 3 si Far Cry 4 pe Xbox. Cand imi aduc aminte, mai joc Dragon Age: Inquisition. Tot pe Xbox.
  •  
    • 4455 mesaje
    23 Sep 2015, 16:20
    0 0
    Io am ramas la Virtual Villagers
    Cand eram la mama fata am bagat vreo 3 zile si nopti, cu pauza de mancat si pipi, Serious Sam (cred ca asta e numele). Am avut ce-a mai naspa migrena din viata mea, a durat o saptamana.
  •  
    • 7947 mesaje
    23 Sep 2015, 18:18
    2 0
    Mi am luat condurii albastrii. Sunt f confortabili si se potrivesc cu traista:

    http://imgur.com/YJ6gliq

    Acest mesaj a fost editat de către schonland: 23 Sep 2015, 18:27
  •  
    • 5188 mesaje
    23 Sep 2015, 18:53
    0 0
    Mvaii. Începe nebuneala si la fata la scoală cu cumpăratul de dulapuri, bănci, laptop, tv, etc. V-am povestit la băiat cum a fost? De rasul curcilor. Am plătit avansul la dulapuri iar după 2 luni au realizat ca a fugit ala cu banii. am cumpărat bănci, le-am ținut 2 săptămâni, după care le-am donat ca nu erau bune. Si am luat altele, bineînțeles. Acum la fata cică trebuie să luăm laptop si tv. Si a trimis unul din părinți o ofertă si vai de mine sa luam pe firma lui. Pe lângă că am găsit o ofertă mai bună, daca luam pe firma perioada de garanție e de 1 an în loc de 2, cât e pe persoană fizică. Am scris asta în mail-ul comun și acu tot nenea asta e ofuscat presimt un scandal demn de Eva.ro
  •  
    • 4582 mesaje
    23 Sep 2015, 19:19
    0 0
    Mesaj şters de administrator