Eva noua, cafenea noua!

  •  
    • 13597 mesaje
    22 Sep 2015, 11:41
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7743 mesaje
    22 Sep 2015, 11:51
    0 0
    ma rog, mereu trebuie sa existe si exemple extreme....ca sa avem la ce sa ne referim.
  •  
    • 13597 mesaje
    22 Sep 2015, 11:58
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    22 Sep 2015, 11:59
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 16187 mesaje
    22 Sep 2015, 12:08
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 13597 mesaje
    22 Sep 2015, 12:14
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9724 mesaje
    22 Sep 2015, 12:14
    3 0
    Aseara, cu Actualul. Ii ofer un ceai verde, cu lamaie și aroma de macaron. Se uita lung la mine "macaron? You mean pasta flavour? Wtf is that?" Ii arat, printre sughituri de ras, o poza cu macarons, ii arunca o privire scurtă si zice "aaaaa, small hamburgers.." Ma uit la el siderata și îl aud "ooohhh please, don't give me the" he is such a moron, look! "
  •  
    • 9728 mesaje
    22 Sep 2015, 12:22
    8 0

    Știu că este greu  să înțelegi depresia, și eventual sinuciderea sau tentativele de suicid, de regulă  acestea pot fi înțelese mai degrabă de către cei foarte apropiați, de multe ori nici depresivul nu se înțelege el insuși prea bine

     

    Aș putea spune mai multe, dar nah, suntem pe eva, și, chiar dacă îmi asum cele spuse, cu vârf și îndesat, să fii mai apoi lovit sau să ți se trântească la un mom. dat, nu e niciodată prea plăcut.

    În esență, un depresiv serios nu are depresie așa, degeaba, de obicei depresia are la baze niște motive serioase pentru acel om.

    Pe scurt, un depresiv  serios : nu are niciun chef de viață, nu mai găsește motivație, și nici energie, se simte letargic, fără niciun rost,  uneori moartea i se pare chiar eliberatoare.

    Și nu uitați – pentru că cred că ați mai citit, până acum, depresia are și o serioasă componentă fizică – nivelurile anumitor substanțe din organism scad,  nu se află într-un volum optim (cum ar fi serotonina, magneziul, potasiul, și mai sunt).  Oricum, mai sunt chestiuni de cercetat. 
  •  
    • 4208 mesaje
    22 Sep 2015, 12:29
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7947 mesaje
    22 Sep 2015, 12:36
    8 0
    Ca in mai toate problemele si cand vine vorba de cum acceptam depresia si persoanele depresive e nevoie de un pic de moderatie. Nu orice putoare care nu vrea sa munceasca e neaparat depresiva dar nici orice depresiv nu e putoare ce fuge de munca.

    Sa decizi ca un om chiar e depresiv sau o putoare dintr o pagina de facebook sau din doua vorbe auzite de la unul sau altul este o ridicoluzitate.
    Iar judecatile astea in doi peri si condamnarile scoase din palarie pot face extrem de mult rau daca omul ala chiar e depresiv. E ca si cum il vezi la pamant si mai dai si tu cu piciorul in el pe motiv ca e putoare ca e la pamant.

    Personal am un om extrem de drag care sufera de depresie. Si nu o zic eu. Sau ea. sau vecina de la patru. Ci medicul psiholog si medicul psihiatru care se ocupa de ea de patru ani.
    A avut o perioada in care efectiv nu a putut munci. Si dupa ce a inceput medicatia i a fost imposibil sa munceasca ( de curiozitate v as sfatui sa cititi un pic sa vedeti cum se face schema de tratament si cat se cauta pana de gaseste ceva ce functineaza si care sunt efectele adverse). Daca cineva ar fi zis ca nu munceste ca e putoare i as fi mancat beregatile. Acelasi om a muncit cand a fost diagnosticata cu cancer, cand i au scos tumorile, cand i au scos ganglionii limfatici etc etc etc. dar nu a putut munci cand deoresia a pus stapanire pe ea.

    O sa spuneti ca nu e acelasi lucru. Dar cati ar sti privind din afara detaliile astea? Mai nimeni. Insa mai toti ar vedea ca nu munceste. Deci in ce categorie ar pica mai usor fara sa o cunosti? Putoare evident.
    Acest mesaj a fost editat de către schonland: 22 Sep 2015, 12:37
  •  
    • 7743 mesaje
    22 Sep 2015, 13:03
    1 1
    astea ca boli in faza terminala cu dureri ingrozitoare sau moartea copilului le consider exemple extreme. si pot sa zic ca le acord circumstante atenuante .
    insa una ca Madalina Manole n-o inteleg.femeie in floarea varstei, matura, cum sa te sinucizi ca nu mai esti star?
    lasi muzica si o iei de la zero. cu altceva. cum sa-ti iei viata?
    la copilul tau te-ai gandit vreo clipa? cum sa nu vrei sa-l vezi crescand ? sa nu te gandesti cum va creste si cat va suferi? numai la suferinta ta te gandesti, la tine? intrebari de genul asta isi va pune copilul respectiv intr-o zi. in fine, D-zeu s-o ierte si s-o odihneasca in pace!
  •  
    • 14418 mesaje
    22 Sep 2015, 13:13
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 4455 mesaje
    22 Sep 2015, 13:36
    9 0
    Am avut o colega, ne vedem cam la o luna. Depresii naspa, tratament de ani de zile. Am mai zis, ce unuia fara depresie i se pare banal, unuia depresiv i se pare un capat de lume. Asta tot o trage ca se sinucide, e ferm convinsa ca tuturor le va fi mai bine fara ea. De-i zici, bai mioaro, ai 2 copii,cui ii lasi? Replica e: le va di mai bine fara mine, ma-sii ii va fi mai bine fara ea. Orice intrebi, se crede atat de naspa si inutila, ca toate lumea va fi mai bine daca ea nu exista.
    Depresia e o.boala, e tratata ca o boala cu medicamente, doat pt ca nu poti zice ca te doare capul sau piciorul, nu inseamna ca nu doare. Durerea fizica e crezuta, aia de n-o vezi e moft.
  •  
    • 1069 mesaje
    22 Sep 2015, 13:38
    9 0
    Un depresiv este un om bolnav, ştiu că s-a tot repetat asta, dar poate că încă nu s-a perceput în totalitate sensul. Pentru a înţelege mai bine, gândiţi-vă cum v-ar fi dacă toată viaţa vi s-ar strămuta pe fundul unui lac şi n-aţi avea nici tub de oxigen, nici branhii, ar trebui să vă adaptaţi la vieţuirea subacvatică deodată. La început ai simţi că mori, că nu mai poţi respira, ai da din mâini, din picioare, dar aminteşte-ţi, nu te poţi ridica la suprafaţă, toată viaţa ta de acum încolo trebuie să se deruleze pe fundul acelui lac. Auzul ţi se îngreunează, văzul ţi se înceţoşează, totul devine mut şi surd în jurul tău. Respiraţia înveţi s-o stăpâneşti, simţi că te sufoci, n-ai aer şi nimeni în jur care să te ajute, doar apa care te strânge ca un perete.


    Exemplu stupid? Nu, deloc, exact aşa se simte depresivul când pune stăpânire pe el trăirea i-ra-ţi-o-na-lă, că voi cereţi RAŢIUNE cuiva care nu mai poate face apel la aceasta.

    Astea nu-s cucuri, sunt SIMPTOME, de la frica iraţională, la culpabilizarea iraţională, la autodenigrarea iraţională, la izolarea socială iraţională, la pesimismul iraţional, la scăderea iraţională a interesului pentru activităţile curente, la ideile re-cu-ren-te despre suicid şi moarte-n general.

    Activităţile curente sunt alea care te saltă pe tine, om voinic şi sănătos din pat, şi te fac dimineaţa să sari în duş, să-ţi speli vârtos dinţii, să te cremuieşti, să te bibileşti, să te bagi cu fundu-n maşină şi titiiiiiit spre muncă, birjar!

    Ei, la un depresiv toate astea nu-s posibile, fraţilor! N-are vlagă, n-are viaţă, nu simte că mai are de ce să facă toate astea, i se par fără sens.

    Deci, iraţiunea e un SIMPTOM, nu-i cereţi Mădălinei Manole raţiune, că nu putea s-o aibă, nu fără un ajutor calificat.

    În plus, ştiţi că există acele depresii aşa-numite mascate, care nu-s percepute-n mod conştient? Pacientulacuză boli fizice şi se duce să se "caute" la cardiolog, la endocrinolog, la pneumolog, poate-poate depistează ce-i cu el. Fişa arată că-i perfect sănătos, dar el abia poate merge pe picioare.

    ŞI etc, că-s enşpe categorii de depresii, Daria avea dreptate ieri când spunea că un bolnav de ulcer îl puteţi pricepe, dar un depresiv mai greu.
  •  
    • 508 mesaje
    22 Sep 2015, 13:55
    0 0
    Pe voi va inteleg ca stati aici , dar regina ? pai era plictisita de acest forum ... Regina !! sa terminat pauza , treci la munca ...
  •  
    • 1069 mesaje
    22 Sep 2015, 14:05
    7 0
    Iar pe fata asta cine a citit-o, a văzut că-i ţâşneşte tristeţea prin fiecare literă, are un pix uşor nevrotic. Scrisul îi face bine, este terapia ei, dar o terapie trebuie să se deruleze cu feedback, omul care caută ajutor şi psihoterapeutul dezvoltă o relaţie. Ei bine, are nevoie să lege o relaţie cu cititorii ei pentru a se simţi valorificată, apreciată, altfel totul este în zadar.

    Şi este de înţeles, cred că noi toţi aşteptăm retribuţii şi gratificaţii pentru munca noastră, nu? De ce n-ar avea şi ea dreptul? Că rânjea... regina cred, să nu greşesc ... c-ar fi scris fata că din cauza poeziei suferă... mă rog, nu mai dau în spate să văd clar, era la postarea cu "bombonelele cip".

    Îmi place cum scrie, dar mie îmi plac oamenii interesanţi în general, atipici, nu serbezi şi monotoni.


    Acest mesaj a fost editat de către mirelescu: 22 Sep 2015, 14:06
  •  
    • 7743 mesaje
    22 Sep 2015, 14:09
    0 1
    cred ca pastilele le fac mai mult rau decat bine, ii fac leguma, le creeaza dependenta. singurul lucru care chiar ajuta este schimbarea mentalitatii.
    psihologul / cineva apropiat o persoana care poate "vorbi" cu acea parte din sinucigas care nu vrea sa moara,in care exista o mica speranta, care vrea sa lupte .. cere rabdare, munca, tutun cu una ca mine ori se trezeste din letargie , ori pica gramada!

  •  
    • 7743 mesaje
    22 Sep 2015, 14:15
    0 1
    n-are legatura cu poezia , mie una imi place poezia , fire de artist si nu m-am sinucis daca ma gandesc bine aveam si motive
  •  
    • 7947 mesaje
    22 Sep 2015, 14:19
    10 0
    Eva sincer eu nu apreciez sfaturile medicale de la oameni care nu au habar despre ce vorbesc. Iar forumul eva e plin de ei. Sa spui ca medicatia e o porcarie asa la modul general fara sa stii despre ce e vorba e ridicol.
    Depresia nu e bre ca te ai trezit dimineata si asa ai decis. Nu e vb de schimbarea mentalitatii.
    Din cauza unor idei de genul asta ajung oamenii depresivi sa se sinucida. Ca in loc sa ia atitudine sa isi traateze boala accepta ideea geniala ca tre doar sa isi schimbe ei mentalitatea.
    Acest mesaj a fost editat de către schonland: 22 Sep 2015, 14:21
  •  
    • 5035 mesaje
    22 Sep 2015, 14:21
    5 0
    Mesaj şters de administrator