infectiile urinare again

  •  
    • 56 mesaje
    10 Iun 2006, 23:32
    5 16
    Si eu am trecut prin chinul asta... de aproape 4 ani de zile am infectii la fiecare contact, dar de vreo 6 luni s`a reglat problema... am luat urovaxom timp de 3 luni, apoi am avut o ultima rabufnire a infectiei pe care am tratat`o cu ciprinol, dar de atunci sunt clear... mai am cateva simptome razletze dar sunt sigura ca sunt de la faptul ca nu ma hidratez indeajuns... asa ca recomand cu caldura urovaxomul... ceaiuri diuretice si inka ceva... imediat dupa contact 2 pastile de biseptol si inka 2 la 12 ore (cand aveti cate o noapte mai "nebuna") si cu asta basta. sa speram numai ca o sa ma tzina "binele asta"

    multa igiena... mare grija la caldura... neaparat p.isu dupa contact.. analize periodice la ginecolog... si multa multa rabdare

    Multa sanatate
  •  
    • 8 mesaje
    21 Iun 2006, 16:16
    4 4
    esti o fericita ca dupa tratamentul cu ciprinol si urovaxon nu ti-a recidivat infectia.
    este tratamentul pe care tocmai l-am incheiat (de fapt urovaxom-ul inca il iau in fiecare dimineata) si pot spune ca la o sapt dupa ce am terminat ciprinolul a recidivat,pot spune ca acum sunt in plina criza.
    in trei luni de cand am fost diagnosticata am facut 3 uroculturi, am ajuns si la urgenta, am urmat tratament cu ZANOCIN, AUGMENTIN si CIPROFLOXACIN si pot spune ca nimic din toate astea nu a stopat nr de E coli. la fiecare antibiograma nr antibioticelor la care microbul este sensibil este tot mai mic.
    in urma cu o luna am facut 20 de polidine 10 pe zi si mi s-a dat urovaxom pt intarirea sist imunitar. a recidivat de 2 ori de atunci.

    de doua luni beau doar apa plata si ceai recomadat de un medic homeopat. mai iau si niste macerate glicerice diluate in apa dimineata.
    am vazut pe forum ca multe persoane se confrunta cu problema asta. dr ginecolog mi-a spus ca" nu se moare din, dar se traieste toata viata cu infectie urinara"

    eu am o alta neclaritate. as dori as stiu daca se poate afla exact cauza care provoaca recidiva infectiei. pentru ca am avut grija sa evit frigul,aerul conditionat, dusurile reci, chiar si alimentatia necorespunzatoare. lichide beau cel putin 2 litri pe zi. ma intreb daca nu cumva contactul sexual are vreu rol in recidiva? pt ca la fiecare reaparitie in prealabil am avut contacte sexuale cu prietenul meu. poate fi el "invinovatit" de ceva? ma refer la faptul ca as putea fi alergica la lichidul seminal? iar daca da cum as putea afla.

    daca puteti sa imi dati cateva pareri, sfaturi as fi recunoscatoare
  •  
    • 510 mesaje
    21 Iun 2006, 16:28
    3 4
    nu cred ca contactul sexual dece la recidive.
    cand ai luat antibiotice ti s-a facut urocultura cu antibiograma?
    sau ti s-a dat un antibiotic f puternic si atat?
    pt ca eu asa am patit si dupa ce mi-am intoxicat ficatul timp de 10 zile cu ciprofloxacina am aflat ca nu si-a facut efectul;ca nu sunt sensibila la acest antibiotic.asa ca infectia era tot acolo si a trebuit sa o tratez cu un alt antib mult mai puternic si mai toxic pt organism.
    asa ca iti trebuie neaparat o antibiograma sa stii sigur ce antibiotic ai nevoie. bafta
  •  
    • 18 mesaje
    21 Iun 2006, 18:42
    7 2
    Fetelor, am avut aceeasi problema ca si voi, timp de aproape 3 ani si am reusit sa scap. Culmea nu cu antibioticele prescrise in urma repetatelor analize prescrise in urma fiecarei crize ci cu un tratament cu penicilina injectabila administrat in urma unei raceli puternice. Ce mi s-a spus si mie si apoi am urmat cu sfintenie. Cura cu urovaxom, care se face timp de 3 luni, 10 zile pe luna, pauza 6 luni, repetati tratamentul alte 3 luni. Iar pauza 6 luni si tot asa timp de 3 ani. Ceaiuri multe si apa plata, nu sucuri dulci carbogazoase, lichidele trebuie sa depaseasca 2l pe zi. Igiena multa inainte si dupa fiecare contact. Este posibil sa iei infectia urinara si de la partener, chiar daca nu are o criza poate sa faca o analiza de secretie, este posibil sa aiba E Coli. Nu neglijati sistemul imunitar, vitamina C in cantitate mare, chiar cure de vit C in fiecare zi din an care contine in numele ei litera r. Nu uitati de complexul de B/uri si de echinaceea, mai ales toamna si primavara. Alimentatia sa fie sanatoasa, atentie la cele care tineti regim sa nu uitati ca trebuie sa va hraniti sanatos si variat pentru a avea un bun sistem imunitar (a nu se intelege aici ca as recomanda cumva sa bagati in voi ca intr-un spital).
  •  
    • 1022 mesaje
    21 Iun 2006, 21:12
    8 4
    si eu am avut inf. cu E. Coli, 5 ani m-am chinuit,am luat si urovaxom si ciprinol, augumentin si tot ce se mai putea.contactul sexual intradevar determina , e o cauza favorizanta in inf. urinara, dar se poate ca sa existe nisip si sa cauzeze inf. eu am avut pana la urma o piatra pe ureter si imi favoriza.Am scapt de inf. dupa multe tratamente, ajunsesem sa iau in fiecare luna antibiotic.
    Antibioticul sa-l luati minim 10 zile, eu luam 14 zile .
  •  
    • 8 mesaje
    22 Iun 2006, 11:05
    4 3
    da, fiecare antibitic l-am luat dupa urocultura si antibiograma, timp de 10 zile la 12 ore. la nici o saptamana de la incetarea tratmentului cu antibiotice, apare recidiva. e drept ca in prima luna de tratament cand am luat ZANOCIN nu am baut asa multe lichide dar de aproape 2 luni beau minim 2 litri pe zi, ceai si apa plata. am ajuns chiar si la "performanta de a bea 4 litri de lichide. acum urmez o cura de ceaiuri, 2 litri pe zi, iau urovaxom in fiecare dimineata si mai iau doar urinex, antibiotice nu mai vreau sa aud de ele pt ca mi-au zapacit stomacul si ficatul. as mai vrea sa precizez ca medicul mi-a prescris urovaxom in fiecare zi, timp de 3 luni. e normal asa de mult? si as mai vrea sa precizez ca de fiecare data am facut si analiza sedimentului de urina si nu mi-a iesit nici urma de nisip.

    va mutumesc pentru sfaturi. sunt oricand binevenite
  •  
    • 1022 mesaje
    22 Iun 2006, 13:22
    6 3
    se iayu 10 zile /luna urovaxom timp de 3 luni.si eu am luat
    fa si variatii de ph, 5 zile bei apa cu lamaie, o cana sau cat poti pe zi si urmatoarele 5 apa cu o lingurita de bicarbonat de sodiu din farmacie.scapi greu de colii, dar tote antibioticele le-ai luat dupa antibiograma?
    fa si in timp ce iei antibiotic o urocultura sa vezi daca se sterilizeaza
  •  
    • 1022 mesaje
    22 Iun 2006, 13:25
    4 0
    eu am mers bine dupa ciprinol.dar cred ca luat o tona.
  •  
    • 1022 mesaje
    22 Iun 2006, 13:26
    1 1
    4 litrii e cam mult, suprasoliciti rinichii, 2 l sunt suficienti.
  •  
    • 8 mesaje
    22 Iun 2006, 15:11
    3 2
    si mie mi-a fost ok dupa ciprinol exact o sapt. dupa aia mi-a revenit. toate antibioticele le-am luat dupa antibiograma, la indicatiile medicului. am respectat tratamentul dar se pare ca am o sensibilitate mare. ieri de la 10 pana la 16 mergeam la toaleta din sfert in sfert de ora si am avut si usturimi. si ce e ciudat ca si urinez nu doar cat am senzatia.
    peste 2 sapt repet urocultura dar inclin sa fac si analize la sange, poate e vorba si de o alta infectie in organism.
    si il voi trimite si pe prietenul meu la niste analize, ma gandesc sa nu fie si el purtator de E coli iar asta sa imi dauneze mie.
  •  
    • 1 mesaje
    25 Aug 2006, 03:18
    1 1
    operatia de largire a uretrei a functionat?
  •  
    • 2 mesaje
    10 Dec 2006, 00:28
    3 2
    Incearca sa-ti faci igiena intima folosind tantum rosa(1 pliculet la 1L apa calduta),sau cate o pastila de no-spa forte,te linisteste.Sanatate!
  •  
    • 2 mesaje
    10 Dec 2006, 00:28
    2 1
    Incearca sa-ti faci igiena intima folosind tantum rosa(1 pliculet la 1L apa calduta),sau cate o pastila de no-spa forte,te linisteste.Sanatate!
  •  
    • 1 mesaje
    26 Nov 2007, 16:55
    4 1
    Am nevoie si eu de ajutor, am aceasta cistita de 6 ani, dar anul asta acum in toamna a fost si este cumplit, nu stiu ce am , nici doctorii nu stiu cu ce sa ma trateze, am luat si antibiotice de mai multe feluri, am luat si ceaiuri si chestii din astea naturale, nimic nu vrea sa mearga , a plus urovaxon, se pare ca organismul meu nu vrea sa lupte de nici o culoare...efectiv m-am saturat!!!!!!!!!!!!!!
  •  
    • 8403 mesaje
    26 Nov 2007, 17:01
    0 3
    ati incercat apa calda cu scotisoara?
    ingerata, evident
  •  
    • 128 mesaje
    26 Nov 2007, 17:23
    3 0
    Buna ...si eu am aceasta problema destul de des...de curand am descoperit siropul din muguri de pin de la magazinul naturist.E bun la gust , e bun pt mai multe probleme si la mine chiar a dat o stare de bine...sa zicem...nu stiu exact daca el a facut mai rapida vindecarea dar a contribuit si el...sper... o sa mai consum...Sanatate
  •  
    • 4 mesaje
    23 Feb 2015, 19:46
    1 2
    miaunici said:Fetelor, am avut aceeasi problema ca si voi, timp de aproape 3 ani si am reusit sa scap. Culmea nu cu antibioticele prescrise in urma repetatelor analize prescrise in urma fiecarei crize ci cu un tratament cu penicilina injectabila administrat in urma unei raceli puternice. Ce mi s-a spus si mie si apoi am urmat cu sfintenie. Cura cu urovaxom, care se face timp de 3 luni, 10 zile pe luna, pauza 6 luni, repetati tratamentul alte 3 luni. Iar pauza 6 luni si tot asa timp de 3 ani. Ceaiuri multe si apa plata, nu sucuri dulci carbogazoase, lichidele trebuie sa depaseasca 2l pe zi. Igiena multa inainte si dupa fiecare contact. Este posibil sa iei infectia urinara si de la partener, chiar daca nu are o criza poate sa faca o analiza de secretie, este posibil sa aiba E Coli. Nu neglijati sistemul imunitar, vitamina C in cantitate mare, chiar cure de vit C in fiecare zi din an care contine in numele ei litera r. Nu uitati de complexul de B/uri si de echinaceea, mai ales toamna si primavara. Alimentatia sa fie sanatoasa, atentie la cele care tineti regim sa nu uitati ca trebuie sa va hraniti sanatos si variat pentru a avea un bun sistem imunitar (a nu se intelege aici ca as recomanda cumva sa bagati in voi ca intr-un spital).

     

  •  
    • 34 mesaje
    27 Iul 2015, 23:56
    8 0
    Buna fetelor. Daca vreti sa rezolvati problema intr-un mod sanatos si fara efectele negative ale medicamentelor, va pot indruma. Sunati-ma la 0746259276 si va ajut. O zi grozava !
  •  
    • 2 mesaje
    18 Ian 2017, 12:03
    5 0
    MirelucaR said:Buna fetelor. Daca vreti sa rezolvati problema intr-un mod sanatos si fara efectele negative ale medicamentelor, va pot indruma. Sunati-ma la 0746259276 si va ajut. O zi grozava !

     

  •  
    • 2 mesaje
    18 Ian 2017, 12:11
    3 1
    Vin si eu aici fetelor...ma inebunit rau cinstita aia blestemata se tine de mn de 2 ani nu ma mai scap de ea,aproape in fiecare luna merg si ginecolog si nimeni nu imi gaseste nimic,toate rezultatele imi ies bine cu toate astea in fiecare luna dupa ciclu recidiveaza blestemata asta ...sp ce sa fac va rog ca nu mai am nici o idee de medicamente sunt satula sa nu mai aud de ele...