infectiile urinare again

  •  
    • 195 mesaje
    9 Ian 2005, 13:43
    1 6
    Am o prietena care de curand a descoperit ca are o infectie urinara cu E. coli si nisip + calculi renali ( 4 mm si 8 mm ) ! Face tratament cu Nolicin apoi Urinex ! Calculul renal de 8 mm poate fi eliminat din organism in urma consumului de lichide, ceai ( matase porumb ) si administrare Urinex ? Este dureroasa eliminarea lui ? Daca nu ce trebuie sa faca ?
    Referitor la recidiva acestui monstru numit E coli o Doamna doctor de la Medsana a spus ca este posibila daca persoana in cauza sufera de constipatie cronica ! Eu nu am mai auzit asta. Evelor ce credeti ? Multumesc
  •  
    • 11438 mesaje
    10 Ian 2005, 10:07
    0 1
    ceau fetele,
    da, sigur ca are legatura si cu constipatia dar nu este neaparat necesar ca daca ai infectie esti sigur si constipata.
    ideea e ca io cam de cand ma stiu am fost constipata pt. ca aveam fierea mai lenesa si de aci si colonul..alea..alea...
    doi la mana..coli bacilii astia traiesc in colon la toata lumea si daca esti contipat se inmultesc. d-aci dau pe din-afara si prin caile urinare.
    dar...acum 3 ani m-am operat de hemoroizi interni si de atunci n-am mai fost niciodata constipata (cu toate ca inainte aveam momente cand ma duceam o data la saptamana si cu clisme....groaznica senzatie)..si adevarul e ca n-am mai facut infectii atat de grave ca in trecut, dar tot le-am facut.
    de exemplu...in toamna iar am dat de naiba...am inceput un tratament homeopatic...mi-a fost ok cat-de-cat...dar din noaptea de revelion iar am pus-o...habar n-am de la ce.
    apar aleator de la te miri ce si cu siguranta apar si dupa actele sexuale... dar nu intotdeauna.
    eu am observat (ca tot vorbeam de tulburarile hormonale)....cand imi apar chiste pe ovare am si o scurgere anume, plus candida la greu...ei bine...in acele momente, mediul este acid, iar dupa actul sexual...ca-i cu sau fara prezervativ probabil te iriti...
    o alta chestiune...tot de la chistele astea nenorocite...nu ma lubrifiez cum trebuie si e aproape imposibil sa nu-mi apara simptomenle.
    dar eu bag ceaiuri la greu, plus...dupa actul sexual nu ma dau jos de pe 'scaunul regesc' pana nu fac pipi...si 2 stropi daca scot din mine si tot e bine ...apoi fac spalaturi interne...nu neaparat cu irigatorul...ci pur si simplu cu apa calda, digital
    am mai observat ca imi apare sigur daca n-am viata sexuala destul de mult timp si atunci nu exista sa nu-mi apara infectia dupa prima calareala
    plus...am vazut ca mi-s mai sensibila primavara si toamna...dar acu vad ca m-a apucat si iarna. vara nu mi-a aparut decat atunci cand aveam pielonefrita...dar in rest e super ok ca de la soare mi se regleaza hormoneii si mai imi dispar chistele, dar cum vine toamna..cum o iau razna..
    nu stiu ce sa mai cred ca vad ca nici homeopatia nu ma prea ajuta...sau poate trebuie sa treaca mai bine de 1 an ca sa simt schimbari (asa mi-a zis medicul) dar pe pielea meu am simtit clar ca toate is mana in mana...tulburarile hormonale care au dus la aparitia chistelor...de aici scurgeri..nelubrifiere...micoze...infectii urinare...varzuire de rinichi...
    dar cu toate astea nimic..absolut nimic nu ma va opri sa-mi pastrez viata sexuala destul de activa pt. ca doar atunci cand mi-oi regla hormonii am sentimentul ca toate se vor rezolva...
    sau dupa un bebe

    apropo...am mai observat ca daca viata sexuala este constanta (si cand zic constanta...zic...ori in fiecare zi...ori...de cate ori vreti voi pe saptamana dar sa fie cam in aceleasi zile) infectiile apar mai rar pt. ca organismul incepe sa se obisnuiasca si va incepe sa functioneze ca si ceasul...
    cred ca asta ar cam fi solutia...sa-ti formezi organismul sa functioneze dupa calendar din toate punctele de vedere...si mai ales sexual
  •  
    • 1026 mesaje
    10 Ian 2005, 22:20
    0 1
    1. Un produs f bun de care am aflat pentru aceste probleme este Renostim. Il gasiti la Plafar-urile din Romania.
    2. Cand va mai apuca crizele specifice cistitei puneti in ceaiul pe care il beti 15 picaturi de tinctura de ienupar de trei ori pe zi. In caz de crize se pot face cate 6 doze pe zi.
    Tratamentul cu aceasta tinctura nu poate fi tinut mai mult de 4 saptamani si e total contraindicat femeilor gravide.
    3. Ceaiul din frunze de merisor iarasi este f bun.

    Astea sunt ultimele descoperiri pe care le-am facut tot umbland pe la plafar-uri si intreband pe unul si pe altul de aceste probleme. Intr-adevar e super frustrant sa faci cistita sau sa ai neplaceri de fiecare data cand ai act sexual. Iti vine sa te calugaresti
    Dar cu rabdare si grija se rezolva! Numai sa aveti incredere si sa luptati cu aceasta boala.

    Carmelia, exact ca tine fac si eu, dupa actul sexual ma scapa nu ma scapa fac p.ipi chit ca nu pot mai mult de 2 picaturi. E f. important sa elimi acele bacterii.

    Procedura aia (o eva a amintit mai sus)prin care iti baga un furtun pe uretra si se uita in vezica se numeste citoscopie, eu am facut-o de 2 ori si e de preferat sa te anestezieze...
    Urasc aceasta procedura pentru ca, dupa ce e totul gata si vrei sa te duci la baie doare asa de rau incat iti vine sa te dai cu capul de pereti...
  •  
    • 37 mesaje
    11 Ian 2005, 02:46
    0 0
    Buna fetelor,
    Am mai fost pe aici insa am lipsit o perioada, asa ca iata-ma.
    Acum cateva luni am reusit sa ma adun la un loc cu sotul meu dupa 3 ani si ceva si vreau sa zic de a doua zi am inceput sa am senzatie de cinstita, care a culminat cu un blocaj (sange in urina si apoi nu am mai putut sa urinez). Va imaginati ce soc a fost pt noi, asa ca fuga la doctor. Mi-au dat tratament si bai de sezut cu ceai de coada calului. Intrucat nu eram in tara si nici nu cred ca mai eram in stare de ceva fiind f. speriata, nu imi amintesc medicamentul, insa am sunat acasa la medic si mi-a zis ce sa fac pana ajung la spital. Am reusit sa scap si am luat-o cu alte boli, astfel incat o luna si ceva sau chiar 2 am fost bolnava de toate bolile.
    Acum citind cele scrise de voi imi dau seama ca mi s-a tras de la sex. Acum nu mai am probleme insa am tras-o rau de tot.
    Stiu de la o prietena ca daca elimini nisip mai tot timpul, in timpul actului sexual te iriti si se irita si partenerul.
    Cam atat stiu eu despre asta.
    Sanatate.
  •  
    • 575 mesaje
    11 Ian 2005, 09:17
    0 0
    AM fost la doctor ieri. Mi-a zis asa: cauze pt cistite repetate sunt: pietre, nisip la rinichi, infectii ginecologice, consitpatie cronica. La mine nu e cazul pt nici o varianta. Asa ca dr. presupune o imunitate locala slaba. Si mi-a zis de un nu stiu de care vaccin, asta numai dupa ce 'prindem' virusul intr-o urocultura. Mie mi-e groaza de asa ceva.. n-am incredere in virusi morti injectati in organism de nici o culoare.
    Si iaca asa nu m-am prea lamurit, ma mai speriu si cand citesc cate eve au pb si ce pb!.. o sa iau la puricat topicul asta cu creion si hartie... O sa incep sa invat eu...
    Cam asta e.
    V-am pupat. Multa sanatate.
  •  
    • 30 mesaje
    11 Ian 2005, 15:49
    0 0
    Buna fetelor!
    Incep si eu cu sfaturile: dupa cum am mai spus pe acest forum, merg la imunolog si urmez un tratament cu autovaccin (probabil "zidulet" tot la autovaccin se referea). Deocamdata se pare ca isi face efectul, dar mi se pare ca reactioneaza cam ciudat; dupa contact, imi apar cateva simptome (minore) care ma fac sa cred ca infectia apare. Dupa vreo cateva zile, nu mai am nimic. Nu stiu ce sa cred, dar important e ca isi face efectul.
    Sa nu uit: cand simt ca imi apar simptomele, beau ceai de matase de porumb, in care pun cateva picaturi de tinctura de ienupar (de care spunea si Oana mai sus). Mai iau si pastile cu Echinaceea, pt intarirea imunitatii.

    Incep insa sa trag si eu concluzia Carmeliei: daca ai relatii sexuale frecvente, nu apare. In schimb, daca ai o data la cateva saptamani/luni - gata bucuria.
    Eu sper in continuare ca totul va fi bine in cele din urma; speranta moare ultima, nu-i asa?

    Va pup
  •  
    • 1026 mesaje
    11 Ian 2005, 18:55
    0 0
    Da, asa e, se poate trage si de la imunitatea scazuta a organismului.
    Eu acum iau Imunostim (sper ca nu i-am gresit numele) care e f bun. Zidulet, poti sa il incerci si tu, sigur te va ajuta. Daca ti-e asa frica sa faci vaccinul, incearca intai sa iti intaresti imunitatea si nu uita de ceaiurile pe care trebuie sa le bei zilnic!

    Acum vreo 8 ani de zile cand m-au apucat aceste probleme (cistite, infectii urinare), aveam impresia ca sunt singura pe lume si nimeni nu ma intelege. Acum, datorita internetului situatia s-a schimbat. Ar fi si pacat sa nu ne folosim de el

    Serbaneli, mama mia, ce ti s-a intamplat tie depaseste de imaginatia mea!! Prin ce ai putut sa treci!! Si eu am stat departe de sotul meu 3 ani de zile si ne vedeam de 3 ori pe an si de fiecare data faceam cistita! Imi venea sa mor de ciuda, nu alta! Mi se parea ca sunt o handicapata si o super ghinionista!

    Daffodil, si la mine, imediat dupa contact, apar mici simptome (mai ales ca ma duc sa urinez) dar dispar dupa cateva ore.

    Va pup!
  •  
    • 30 mesaje
    12 Ian 2005, 08:40
    0 0
    Am vorbit ieri cu doctorita imunolog si i-am spus de faptul ca imi apar cateva simptome care dispar ulterior. A zis ca asta inseamna ca infectia apare (sau, cel putin, incearca), dar ca anticorpii actioneaza si o distrug.

    Vroiam sa mai spun ca si eu, cand imi aparea infectia, eram distrusa, plangeam de fiecare data. Nu intelegeam ce si de ce mi se intampla. Nici acuma nu ma bucur cand imi apare, dar stiu ce se intampla, stiu cum sa reactionez, incep imediat tratamentele naturiste .
    Ma bucur insa ca am descoperit acest forum si ca pot sa vorbesc cu persoane care stiu exact prin ce trec.
  •  
    • 486 mesaje
    4 Apr 2005, 10:19
    0 0
    bey

    Inafara de ceai la greu si uricol dizolvat in apa nu am luat altceva. De ieri dim cand ma lasa cand ma ia.

    Medicul mi-a spus sa iau biseptol daca nu mai rezist. La mine bacilul e usor de omorat. Nu prea am luat de capul meu pastile si mereu le-am luat dupa antibiograma.

    Dar acum chiar m-am saturat de atatea analize. Incerc sa o dreg natural.

    Ce sa mai iau natural? M-am tot uitat pe topic si intr-adevar am uitat regula de aur. Chanel dupa sex. De lene sa ma dau jos din pat. Si intr-adevar din cauza sexului ...putin mai mult.
    Asa ca o trag acum.

    Helppp me fast. Ce mai luati?
  •  
    • 1928 mesaje
    4 Apr 2005, 11:50
    2 0
    fara cafea, cola si alte diuretice, apa sau ceai din belsug, fara zahar, lactate (bacilul metabolizeaza zaharul si lactoza), sirop de afine fara zahar de la plafar(afinele contin niste oxalati care ucid bacilul), afine proaspete cand apar, vitamine, autovacinul e o idee buna daca sistemul imunitar e cat de cat in stare sa reactioneze, desi la mine nu a avut efect, antibiotice daca reactioneaza. oricum tratamentul de intretinere e foarte important, ca altfel recidiveaza repede.
  •  
    • 1928 mesaje
    4 Apr 2005, 11:52
    1 1
    si cel mai important, ai grija sa nu racesti!
  •  
    • 81 mesaje
    2 Mai 2005, 13:41
    0 0
    Exact in momentul asta stau singura in casa si ma chinui cu o infectie urinara. Am observat ca la mine apare dintr-o singura cauza: faptul ca dorm goala (poate si de asta asociati aparitia infectiei cu actu sexual). Ieri iarasi am dormit -insa nu goala - ci in lenjerie intima foarte sumara si sunt sigura ca de asta ma chinui acum! De fiecare data (imi amintesc ca in ultimii 2 ani am avut de 3 ori) am luat Euciprin, un antibiotic pe baza de ciprofloxacina, pe care l-am luat prima data la sfatul medicului pentru dureri menstruale. De atunci il iau de capul meu- de fapt prima data la recomandarea farmacistei. Dar pentru ca nu mai putea de durere, am facut si o baie de aburi cu ceai de galbenele si am baut si o cana de ceai. Multa sanatate!
    A! Vad acum in prospect ca Euciprinul asta ataca in primul rand, printre altele, si "Escherichia coli". Daca asta e E Coli de care vorbiti voi, puteti intreba medicul daca vi-l recomanda.
  •  
    • 39 mesaje
    2 Mai 2005, 14:10
    0 0
    buna.ai grija cu ciprofloxacinul, laura ca poti face candida; eu dupa ce m-am tratat (f greu) de infectie urinara cu ciprinol si euciprin, m-am ales cu o candidoza bucala de care nu mai scap (de mai mult de 1 an jumate)
  •  
    • 2 mesaje
    3 Mai 2005, 16:37
    0 0
    BUNA!SI EU AM PROBLEME CU RINICHI IN GENERAL.O INFECTIE URINARA NEDESCOPERITA LA TIMP POATE AVEA CONSECINTE GRAVE MAI TIRZIU.NU INTRU IN AMANUNTE ACUM INSA EU EVIT INFECTIILE URINARE CU VECHIUL CEAI DE MATASE DE PORUMB COMBINAT CU CODITE DE CIRESE(2L PE ZI).ALT TRATAMENT CARE ESTE INCERCAT PE PROPRIA PIELE ESTE ARGILA PE CARE TI-L RECOMAND CU CALDURA.EU LA INCEPUT AM AVUT INFECTIE URINARA,IAR DUPA ACEIA AM FOST DIAGNOSTICATA CU LITIAZA RENALA,ADICA TRADUS PE ROMINESTE "FABRICA DE PIETRE".DACA VREI MAI MULTE DETALII DA-MI UN MESAJ.
  •  
    • 47 mesaje
    7 Mai 2005, 02:27
    0 1
    Draga mea,
    iti dau un sfat si daca-l urmezi n-o sa-ti para rau.Du-te la Institutul Cantacuzino si fa un autovaccin.Este o metoda f sigura sa scapi.Antibioticele luate la nesfirsit iti fac mai mult rau.O sa te pomenisti cu o Candida si n-o sa stii de unde.Iar ceaiurile nu sunt ca sa te tratezi ci mai mult pentru preventie.E bine sa te speli regulat cu ceaiuri dezinfectante daca stii ca esti predispusa la asa ceva
    Dar in momentul in care incep iar usturimile nu mai lua antibiotic ci fugi repede la Institutul Cantacuzino, la Dna Dr Tatu si sa ai urocultura cu tine.Cam atit am avut de spus.Acum, cine are urechi de auzit sa auda,cine nu....
  •  
    • 1 mesaje
    5 Feb 2006, 05:29
    0 0
    Draga Victoria,
    te rog mult sa-mi spui si mie daca cumva ai gasit vreun remediu la problema mentionata de tine pentru ca si eu sufar de acelasi lucru: urinari foarte, foarte dese, fara alte simptome, care au inceput sa-mi faca viata un calvar negasind pana acum nici o solutie de vindecare.
    Te rog frumos sa-mi spui si mie daca cumva ai reusit sa scapi de aceasta innebunitoare nevoie de a merge incontinuu la toaleta.
    Multumesc si astept un raspuns de la tine!Dana
  •  
    • 1 mesaje
    15 Mar 2006, 14:17
    0 0
    Buna fetelor, si eu am aceeasi problema. N-am stiut ca exista posibilitatea aparitiei infectiei urinare din cauza contactelor sexuale rare. Dar m-am documentat si iata ce am gasit si eu:
    "Sexual intercourse is a common cause of urinary tract infections because the female anatomy can make women more prone to urinary tract infections. During sexual intercourse bacteria in the vaginal area is sometimes massaged into the urethra by the motion of the penis.
    Women who change sexual partners or begin having sexual intercourse more frequently may experience bladder or urinary tract infections more often than women in monogomus relationships. Although it is rare, some women get a urinary tract infection every time they have sex.
    Another cause of bladder infections or UTI is waiting too long to urinate. The bladder is a muscle that stretches to hold urine and contracts when the urine is released. Waiting very long past the time you first feel the need to urinate causes the bladder to stretch beyond its capacity which over time can weaken the bladder muscle. When the bladder is weakened it may not empty completely and some urine is left in the bladder which may increase the risk of urinary tract infection or bladder infection. "
    Ei? s-a mai lamurit ceva?
  •  
    • 1 mesaje
    5 Iun 2006, 13:40
    0 0
    Pentru Carmelia...Am citit si eu cu curiozitate si iute iute (ca era interesant)toate paginile la topic. Am patit si eu cu Ecoli asta mai multe si ultima recomandare de la medic era urovaxon-ul. Eram curioasa sa stiu daca ti-a folosit. Uricolul este folositor si bun, si Nospa ajuta si el. M-am lasat de fumat, de cafea, si acu sa inteleg ca si apa minerala si pepsi sunt in aceeasi categorie...
    Sunt si eu curioasa ce pot sa mai fac ca sa scap de chestia asta. Va inteleg pt ca sunt si eu cu aceeasi problema.
    Sanatate la cei ce au nevoie...Merci
  •  
    • 1 mesaje
    10 Iun 2006, 11:03
    0 0
    Salutare Evelor,
    Am citit toate mesajele voastre. Si eu am aceeasi problema!! Imi controleaza viata de 2 ani! Doctori, antibiorice....etc.

    Cum ati scapat evelor??? Se poate scapa fara antibiotice? Ceiauri, caldura, alimentatie...astea le respect si degeaba! Inteleg ca e nevoie de ceva in plus, dar ce?

    Astept cu interes raspunsurile voastre!
    Am incetat sa mai cred ca o sa scap de acest calvar!

    Va pup
  •  
    • 36 mesaje
    10 Iun 2006, 20:10
    0 0
    multe multe lichide, eventual 4 litri pe zi, preferabil sa nu fie acidulate. dupa ce trec simtomele este suficient sa bei 3 litri pe zi, preventiv

    spor la baut