infectiile urinare again

  •  
    • 30 mesaje
    6 Oct 2004, 08:20
    0 1
    Draga LynxY
    scuze ca nu ti-am raspuns ma devreme. Eu sunt din Timisoara si merg la o doctorita de aici. Daca vrei, pot sa iti dau adresa ei (cabinetul e pe Bd. Cetatii), dar nu stiu din ce oras esti si daca vrei sa vii pana aici.
    Multe salutari!
  •  
    • 11438 mesaje
    6 Oct 2004, 10:10
    0 0
    hop si io...ufffffffff mama ei de infectie urinara...io m-am procopsit cu baiul asta la o luna de la inceperea vietii sexuale..acum vreo 10 ani..si de atunci imi apare frecvent.
    intr-adevar o astfel de reactie a organismului se numeste "cistita lunii de miere" dar e valabila doar 2-3 luni. dupa care da in infectie de-a dreptul...la mine nu s-a tratat sub nici o forma si prin anul II de faculta eram internata c-o pielonefrita de toata frumusetea...nimeni n-a stiut niciodata de ce-mi apar...care-i cauza si de ce nu cedeaza...
    daca iau antibiotice, peste cateva sapt. nenorocitii astia de colie isi schimba ramificatie si dau pe alta tura de antibiotice...asa ca...mi-am bagat picioarele in toti doctorii si-am trecut pe tratamente naturiste...
    a trecut dar se pare ca doar temporar ca dupa cativa ani iarasi sa apara.....si tot asa de m-am si obisnuit cu durerile astea nesuferite...
    anul trecut am facut un tratamant pe-un an intreg cu urovaxon si nitrofurantoina...mda..am fost super fericita cand am vazut ca nu mai am nimic....hehehe...a trecut anul si sapt. trecuta...zbang...iarasi...la naiba ca m-am saturat...
    daca n-am fost pe la zeci de medici si din cluj, si din bucuresti...si din timisoara, io mi-s d-aci....si nimeni habar n-are care-i cauza....
    gata...de multi ani io nu mai iau antibiotice ca m-au nenorocit, dar bag ceaiuri la greu sa elimin bacilii macar mecanic si sa nu mai urce la rinichi...si de sapt. viitoare ma duc la homeopat...poate..poate...
    am auzit ca tipu-i super bun...cine-i din Tm sa mearga c-am auzit ca rezolva si astfel de situatii...Str. Traian Vuia 21A...pe undeva pe langa Rebreanu...si-l cheama Gheorghe Jurj si cica-i medic. Tel: 0256486670...io ma duc sapt. viitoare.
    Atentie: sunati ca-i super ocupat si merge numai cu programare.
    asta este...o incercam si pe asta ca in rest de toate am incercat...inclusiv bioenergie si acupunctura si degeaba...


    a...era sa uit...in atatia ani am observat ca merg mana-n mana cu tulburari hormonale...io mai am si chiste pe sani...
    Dupa inceperea vietii sexuale mi-a aparut mai intai nodulul...apoi infectia si toate s-au cam agravat in timp. Am intrebat o gramada de medici daca existe o legatura...poate de la haioasa functionare a hipofizei am porcariile astea dar mi-au zis ca n-are nici o legatura...io zic ca are ca asa-mi simt io organismul...

    se poate sa-mi spuna cineva dintre cele cu inf. urinara daca au si noduli pe sani sau pe ovare??? poate descoperim naiba si fara medicii astia care-i cauza...
  •  
    • 87 mesaje
    6 Oct 2004, 12:40
    0 0
    Si eu le-am avut pe toate, dar nu m-am gandit sa fac vre-o legatura.Momentan se pare ca nu le mai am dar nu stiu pt.cat timp.Le-am tratat pe fiecare separat, dar anul trecut este adevarat ca le-am avut pe toate cam in acelasi timp.Cistita(care ajunsese intr-un stadiu f.avansat-pielonefrita)am tratat-o pe la 25 de ani dupa vre-o 5 ani de suferinta cu gentamicina sau kanamicina si nu am mai avut probleme 15 ani.Celelalte probleme le-am avut anul trecut cand mi-a aparut si cistita.
  •  
    • 1928 mesaje
    6 Oct 2004, 17:41
    1 0
    carmelia,
    nu stiu de legaturile hormonale cu cistita...eu am facut-o pe fondul unei imunitati foarte scazute din cauza tiroidei...cred. in fine aveam anemie 9. am luat ferogradumet la greu, multivitamine si minerale, sutherlandia, si am baut sirop de afine fara zahar. gasesti la farmacie. afinele contin o substanta naturala care elimina bacili de e.coli. daca ai scapat d ei o data, e bine sa-l consumi in continuare, pentru consolodare. in fine, eu acum ma simt foarte bine, doar ocazional mai imi apar simptome. incearca sa consumi si multe fructe si verdeturi, si sa elimini lactatele si zaharul din alimentatie. e.coli sintetizeaza lactoza din lactate si zaharul, de aceea bolnovii e diabet sunt si mai predispusi la astfel de infectii. cauta si tu pe net, ca eu asa m-am documentat, ca doctoritele la care am fost n-au fost capabile sa-mi raspunda. multa sanatate.
  •  
    • 1928 mesaje
    6 Oct 2004, 18:13
    0 0
    carmelia,
    si lactobacilul acidophillus e un dusman natural al lui e. coli. eu am luat si d-asta, dar cred ca mi-am cam dat peste cap stomacul din cauza lui, ca am luat doze uriase. oricum, incearca sa gasesti un urolog bun care sa fie la curent cu toate noutatile.
  •  
    • 1928 mesaje
    6 Oct 2004, 18:15
    0 0
    carmelia,
    si lactobacilul acidophillus e un dusman natural al lui e. coli. eu am luat si d-asta, dar cred ca mi-am cam dat peste cap stomacul din cauza lui, ca am luat doze uriase. oricum, incearca sa gasesti un urolog bun care sa fie la curent cu toate noutatile. urovaxon-ul nu mi-a priit, mai mult rau a facut. poti sa mai incerci autovaccinul de la institutul cantacuzino. e mai ioftin, si mai eficient, mai ales ca nu te infesteaza cu bacili vii ca urovaxon-ul.
  •  
    • 30 mesaje
    6 Oct 2004, 18:17
    1 0
    Si eu care credeam ca numai eu am probleme din astea...
    M-am gandit si eu la un moment dat sa merg la homeopat, dar am ajuns mai intai la imunolog. Si acuma fac injectii o data pe saptamana si se pare ca au efect, ca, minunea minunilor, nu mai imi apare infectia -si am avut contact sexual
    Si macar am scapat pt o vreme de nesuferitele alea de antibiotice.
  •  
    • 1222 mesaje
    6 Oct 2004, 19:45
    0 0
    urinatul des se numeste cistita ?
    cum se trateaza stie cineva ?
  •  
    • 1026 mesaje
    6 Oct 2004, 20:45
    0 1
    Victoria, urinatul des este unul din semnele de cistita, dar nu inseamna ca ai neaparat cistita... Usturimi ai cand faci pipi? Sau doar faci des si atat?

    Carmelia, sper sa scapi de belele astea. Nu exista nu se poate. Sunt doctorii aia tampiti, ce naiba...Sa stii ca si mie mi-au dat o multime de antibiotice, la doua saptamani luam altceva si asa am tinut-o doi ani de zile. Pana la urma am ajuns la operatie (am mai spus pe forum asta) de largire a uretrei pentru ca asta e fost problema mea principala. Din toti urologii la care ai fost, ti-a controlat vreunul din ei uretra? Ca daca o ai stramta cum am avut-o eu, atunci s-ar justifica problemele tale. Prin contact sexual si nu numai, noi luam bacterii pe care le eliminam, o parte din ele, prin urinare. De-aia trebuie sa bem lichide multe pentru a ajuta la lucrul asta. Daca uretra e stramta atunci eliminatul e mai greoi si uite asa apar acele neplaceri. Ideea cu tratament homeopat s-ar putea sa fie foarte buna, vreau sa o aplic si eu cand vin in vacanta in Romania.
    Vitamina C este f buna in lupta cu bacilii. Eu beau in fiecare zi o lamaie stoarsa cu apa. Cine are issues la stomac poate lua o tableta de Vit C zilnic.
    Ceaiuri multe in fiecare zi, suc de coacaze, apa din belsug, nu cafea, nu bauturi acidulate. Asta trebuie sa fie parte din ritualul tau zilnic. Eu fac lucrul asta si in sfarsit se vad schimbari. Iti trebuie multa rabdare si..nu tutun Te admir cum poti duce suferinta pe picioare, cum te-ai obsnuit cu ea si cum nu ti-a afectat viata/apetitul sexual Sincer!
    Pe mine cand ma apuca usturimi din alea cad in depresie rau de tot. Mai bine imi scoti un dinte fara sa imi faci anestezie decat sa trec prin usturimile alea!!
  •  
    • 11438 mesaje
    7 Oct 2004, 10:26
    1 1
    neata mandrelor,
    offffffffff...ce dracu sa fac ca hormoneii mei is mai turbati decat toate durerile din lume ....
    deci....um consultat un catralion de urologi si mi-au zis si ei de-o operatie dar n-o fac nici sa stiu ca voi trage o viata cu infectiile...la naiba...
    de tigari si cafa nu ma las nici sa crap...de sex nici atat...de ciocolata ce sa mai zic...isuse..asta ar insemna sa mor incet pe zi ce trece....no way..ciocolata-i viata mea...bag in mine cate 3 pe zi de se-ntreaba toti ce naiba am de nu mi-s cat casa poporului...
    ah...asa-i organismul meu...mi-s prea energica si topesc la greu caloriile...hehehe. de cand ma stiu am mancat dulce...daca as putea numai dulce...verdeturile nu-mi plac....fructele nici atat...de lamaie am auzit si io ca-i buna (de maine trec pe ea)..mda...ceaiuri beau de tampesc zilnic de 8 ani (cu asta ma intretin..hehehe)...
    ei..de sapt. viitoare ma duc la homeopat sa vedem ce-o iesi....om trai si om vedea!!!!
    hai sanatate!!!!
  •  
    • 1222 mesaje
    8 Oct 2004, 23:52
    0 0
    oana76, doar urinez des . usturimi nu am ...ce o fi ?
    de baut lichide nu beau mai deloc asa ca nu cred ca asta ar fi cauza
  •  
    • 1026 mesaje
    9 Oct 2004, 00:48
    0 1
    E posibil sa fie ceva cu vezica ta in cazul asta. Mai ales ca nu bei lichide si totusi urinezi des.
    Sunt pastile pentru asa ceva, am luat si eu cateva luni bune, dar numai dupa un control medical si control periodic. Nu e bine sa te joci cu astfel de pastile.
    Asa ca din pacate trebuie sa iti spun ca poate a-i face bine sa vezi un urolog care te poate lamuri ce ai. Poate asa e natura vezicii tale, sa fie putin hiper-activa. Ma bucur sa aud ca nu ai usturimi cand urinezi...
    Ai fost pana acum la un urolog?
  •  
    • 88 mesaje
    10 Oct 2004, 01:42
    0 0
    Fetelor nu vreau sa fac pe gica contra. Am un sfat. Atentie la homeopatia asta. In general sunt niste sarlatani. Conceptul de bun, practica ii cam omoara. Va spun pentru ca am trait o vreme in mediul asta. Si cei pe pe care eu i-am cunoscut tratau bolnavi de cancer cu ulei de masline plus votca ambalate in sticlute de 50ml, a 100 euro bucata. Si nu era homeopatul din Lehliu Gara. Atentie la buzunar.
    Multa sanatate.
  •  
    • 575 mesaje
    12 Oct 2004, 10:20
    1 0
    Am revenit, dragi eve!

    Am fost bolnavioara.. Hai sa va zic si voua, poate va ajuta candva. Stiti ca v-am povestit ca totul a inceput cu o cistita , eu eram la ciclu, am luat antibiotice - Ofloxacyn, m-am trezit cu o diaree care a durat 4 zile.. M-am dus la dr de familie. Aceasta s-a speriat ca-s palida, galbena, obosita, gata, suspect de hepatita. Mi-am facut analize, bibilurina nu a iesit prea bine... mi-a facut trimitere la infectioase. Eu deja inepeam sa ma simt mai bine, dar si dr de acolo.. s-au agitat.. au vrut sa ma interneze, dar n-am vrut eu (stiti spitalele noastre). Mi-a facut analize peste analize(ficat, ginecolog, urocultura).. bibilurina a revenit la normal, am iesit putin anemica (nu-i de mirare dupa 2 sapt de regim) si mi s-a aratat fierea putin lenesa. Si atat. Acuma sunt bine de tot, am tinut sa va povestesc astea ca sa vedeti si voi unde te arunca niste antibiotice si o infectie urinara...

    Partea haioasa e ca data viitoare tot nu stiu ce sa fac intr-o situatie similara . Asta pe langa faptul ca nu stiu cum sa fac acuma - dupa o raceala din asta mi-a zis la eco ca toate sunt putin inflamate: vezica, uter, ovare, alea-alea. Nu mai sunt infectate, dar putin inflamate. Pt asa ceva se iau cateva supozitoare dar eu nu pot sa iau dupa diareea ce-am avut...
    Ma puteti voi ajuta cu un sfat?

    V-am pupat si multa sanatate.
  •  
    • 524 mesaje
    12 Oct 2004, 12:37
    0 0
    Iti repet zidulet, lasa-le naiba de medicamente. Fa bai de sezut, fierbinti, multe, cu ceai de galbenele. Bea ceai de matase de porumb pt. cistita si de cimbru pt.problemele genitale. Pt. asta sunt bune si baile de sezut cu ceai de pelin.
    Baga o cura de vitamine, neaparat, eurovita 30 de zile, de ex.
  •  
    • 575 mesaje
    12 Oct 2004, 13:59
    0 0
    Da Riana, multumesc inca o data. De fapt am uitat sa precizez in mesajul anterior ca IN AFARA de ce m-ati sfatuit voi evele n-am ramas cu nimic din experienta asta cu doctorii...
    N-avem ce face decat sa ne ingrijim.
  •  
    • 87 mesaje
    13 Oct 2004, 12:46
    0 0
    pt.zidulet-supozitoarele CARPICON sunt f.bune pentru mai multe afectiuni, nu irita ca cele obisnuite, sunt din produse naturale.
  •  
    • 1131 mesaje
    13 Oct 2004, 13:20
    0 0
    unde se gaseste Carpicon-ul? in farmacii?
  •  
    • 1 mesaje
    4 Nov 2004, 14:17
    0 1
    Un medic evreu a recomandat in caz de cistita o cura de 2 saptamani cu o sticla de bere.Ciudat nu?
    Ei bine,functioneaza.
    O alta forma e albastru de metil ,citeva picaturi puse pe un cubulet de zahar timp de 10 zile.
    Insanatosire grabnica!
  •  
    • 87 mesaje
    4 Nov 2004, 14:54
    1 1
    Supozitoarele se gasesc la farmacii si la plafare cu prod.naturiste.Daca esti din Buc sigur gasesti pe langa Unirea-este un plafar sau intra pe naturaplant.ro si poti sa le comanzi.Multa sanatate tuturor.