Inhibare pofta mincare

  •  
    • 2791 mesaje
    11 Apr 2010, 20:35
    0 0
    Da, spunea cineva mai sus ca fitnessul nu slabeste ci tonifiaza, ei bine cu putina atentie fitnessul slabeste.
    Eu, dupa nastere, am ramas cu 13 kg in plus, am facut fitness si am slabit in decurs de 7 luni.
    Asta cu ani in urma acum nu ma e cazul, doar ma intretin.
    Si nu "rup frigiderul" cand ma intorc de la sala. Mananc normal, am grija ce introduc in cavitatea bucala si nu-mi bat joc de corpul meu introducand diferite alimente pline cu E-uri si doar frumos colorate
    Asa m-am format in timp.

    Daca mergi la sala te simti in forma, psihic si fizic, nu-ti mai vine sa manaci tot felul de prostii. Sau poate nu functioneaza la toata lumea la fel...
    Eu incerc sa merg zilnic la sala sau ma rog, 5-6 ori pe saptamana cate 2 ore.
    Daca faceti sport doar1-2 ori pe saptamana nu va functiona.

    Cred ca putina motivatie si respect fata de sine va va ajuta sa slabiti.
    Sportul ajuta la reglarea metabolismului lent!
    Chestii dintr-astea, scuze, ca vai tiroida, lipsa timpului, metabolism lenes...povesti! Nu cred
    Eu cred in vointa, stapanire, ambitie!
  •  
    • 3036 mesaje
    12 Apr 2010, 11:36
    0 0
    una este sa vorbim despre slabit la o femeie de 25 de ani.

    cu totul alta este situatia la femeile care au trecut de 30-35 de ani.

    eu am 40, am facut sport si yoga... pana pe la vreo 35 de ani, slabeam cu usurinta daca tineam orice mica dieta.

    cu totul alta este situatia acum.

    pe langa asta, mai e si moda asta care cere ca femeile sa fie slabe rau... dupa standardele de acum 20 de ani, as fi fost pretty OK pt varsta si inaltimea mea. dupa standardele de acum, sunt peste greutate.

    una peste alta, experienta mi-a demostrat ca, cu cat mai severa este o dieta, cu atat mai rau face fizic si psihic, iar kilogramele se repun mai repede si mai dihai decat inainte.

    parerea mea: singura dieta valabila este corectarea treptata a stilului alimentar si mentinerea lui pentru tot restul vietii.
  •  
    • 18346 mesaje
    14 Apr 2010, 11:48
    0 0
    donna, sunt unele fitze pe-aici, da ne facem loc printre ele.


    cum merge miki?
  •  
    • 2386 mesaje
    14 Apr 2010, 12:11
    0 0
    Mie nu-mi plac femeile peste 40 de ani f slabe. Le sta rau de tot, parca sunt niste vrajitori.
  •  
    • 10876 mesaje
    14 Apr 2010, 15:28
    0 0
    Ma, merge ceva, dar sincer, nu pot tine strict ce mi-a dat tanti aia.da, nu mai bag ca in spital in mine, tin regimul ei, da un fursec doua tot mai scap.Cu bautura am lasat-o moale de tot, nu mai beau deloc.
    Miscare fac doar ce ma plimb cu copii pe afara si luatul de la scoala.Nu am cind sa fac fitznes.Oricum eu tre sa slabesc inainte de a ma apuca de sali, ca sa scap din kile.
    Of, viata mea, grea e dieta asta.
  •  
    • 6798 mesaje
    14 Apr 2010, 18:46
    0 0
    bravo, miki
    da-i inainte cu rabdare.
  •  
    • 282 mesaje
    15 Apr 2010, 16:40
    0 0
    eu zic ca mare dreptate are dona.
    trebuie sa vorbim si de varsta. si eu pana la vre-o 30 de ani, slabeam cu usurinta.acum e din ce in ce mai greu. important e sa-ti schimbi stilul de viata si sa inveti sa mananci sanatos! rezultatele trebuie sa apara in timp. mai rau e ca toate vrem sa slabim intr-un timp scurt, fara efort si este imposibil
    la mine dau rezultate urmatoarele :

    beau 2-3 litri de apa zilnic(cu efort)
    miscare (doar ca am o fetita de 4 ani si mergem afara, in parc, gradinita..suntem in miscare toata ziua)
    incerc sa mananc cele 3 mese principale, iar intre mese sa am 5 ore pauza
    daca mi se face pofta sa mananc ceva, rontai un morcov..mai scap si eu din cand in cand ceva dulce
    este important sa se manance la o masa doar un fel de proteina si sa se inceapa intotdeauna masa cu proteina
    mananc aproape zilnic un mar (mie nu-mi plac merele)
    nu mananc mai tarziu de ora 18. daca mi se face totusi foame imi fac o salata verde..
    daca mananc la o masa ceva mai copios, imi fac o limonada din zeama de la o jumatate de lamaie .
    mai scap si eu din cand in cand cu ceva de la mcdonald sau o masa mai bogata caloric, dar nu mai m-am ingrasat..
  •  
    • 10876 mesaje
    15 Apr 2010, 18:14
    1 0
    ma, pina la 33 cind nascui al doilea copil, eram futomodela.
    Uite ca acu la 36 sunt numa futo, modela mai greu.
    Pai numa juma de kil de apa daca beau pe zi, ziua mea e ratata, tre sa plek in oras cu pempars pe mine sau cu multe weceuri in zona.
    Da, si eu mai scapam un mec, un kfc, alte timpenii, da sa mor de avusai probleme frodata.E uite ca de trei ani, am firar sa fie probleme.La fata, la picioare si la miini zici ca-s rahitica de slaba ce sunt.Am pus pe fund si burta.
    mai ma mingiie cite-un vecin pe burta cu sa-mi traiasca.
  •  
    • 7673 mesaje
    15 Apr 2010, 19:49
    0 0
    miki
    la fel am patit si io ,tot la 33 am nascut dar al 3-lea copil si-am acumulat kg de care nu prea mai pot sa scap de ele
    la primii doi....nu stiam ce-i aia dieta si mancam orice.............
  •  
    • 2386 mesaje
    16 Apr 2010, 15:31
    0 1
    Zilele astea am auzit de dieta cu proteine care slabeste f mult si in timp scurt.
    Se mananca numai carne, peste, oua, legume in orice cantitate. Fara grasimi, zahar, feculente.
    Dar, ca exista si un dar, dupa ce slabesti exista riscul sa le pui repde la loc dupa ceintoduci din nou in alimentatie zaharurile, grasimile.
  •  
    • 7673 mesaje
    16 Apr 2010, 18:47
    0 0
    io am o mare problema cu mancatul porcariilor
    dimineata mananc fructe si beau o cafea,la pranz o salata cu gratar sau un ou ,o felie de cas,rosie.....sau altceva ,dar oricum sanatos,fara paine ,dulciuri.....dar cand vine ora cinei.......ma apuca sa mananc :ba placinte,paine cu pastrama si cascaval,pizza....tot felul de porcarii
    imi trebuie un sut in kur ca sa ma ambitionez
  •  
    • 1342 mesaje
    16 Apr 2010, 19:00
    0 0
    Fix asa sunt si eu .
    Pana la cina sunt cuminte si mananc cat de se poate de sanatos si cu trebuie DAR de pe la 18-19 imi vin tot felul de pofte si daca deschid frigiderul imi vine sa fac tot felul de combinatii calorice !!!
  •  
    • 2386 mesaje
    17 Apr 2010, 16:04
    0 0
    Eu m-am saturat sa ma pedepsesc. N-am mai vazut o ciocolata de doua luni, nici alte dulciuri nu prea am mai mancat si tot 60,5 kg am. Rezultat: azi am mancat doua spune de ciocolata, asta e. Sper sa revin intr-o zi la greutatea mea obisnuita 56,5-57 kg.
  •  
    • 1342 mesaje
    17 Apr 2010, 20:03
    0 1
    Eu nu ma pedepsesc ..deloc
    Dulciuri am mancat doar la Pasti (cozonac-cateva felii) ,in rest nu simt nevoia.Si nici nu ma tenteaza

    am noroc ca nu am kilograme in plus(pot foarte relax sa raman la greutatea actuala) ca sa nu ma simt chiar vinovata daca scap o masa la Mc sau Kfc.Stie masinuta (si poate unele dintre voi ) care e existentiala mea

    In rest marea problema e cand vine seara !!!!
    Deci cum pot sa-mi inhib pofta de mancare cand vine seara?!!
  •  
    • 115 mesaje
    17 Apr 2010, 21:27
    0 0
    seara:ceai/,salata/activitati placute(citit,dans,iesiri cu prietenii...)daca nu ai ce face cand vine seara mai bine te duci la culcare..
  •  
    • 10876 mesaje
    17 Apr 2010, 22:26
    0 0
    Azi s-a dus naibii cura mea, am fost la zoo si am halit acolo ceva, iar la intoarcere la Burger King.S-a rupt filmul la greu azi
  •  
    • 1342 mesaje
    17 Apr 2010, 22:38
    0 0
    Lasa ,draga ..si la mine cripsy a stat la putere.
  •  
    • 7673 mesaje
    18 Apr 2010, 09:54
    0 0
    io am fost cuminte toata saptamana,in schimb azi....nu garantez ,mai ales ca plec afara din oras
  •  
    • 1767 mesaje
    18 Apr 2010, 13:58
    0 0
    E foarte trist ca o persoana care se presupune ca e matura si are si copil considera ca toate constitutiile si metabolismele sunt la fel si slabesc la fel.
    Poate ar trebui sa intrebi un doctor ca sa te informezi un pic.

    Se slabeste altfel la 25 si altfel chiar si la aproape 30.

    Eu am arderi foarte lente indiferent de ce zici si ce crezi tu!!!
    Eu mananc putina paine, nu carne de porc/vita/oaie/curcan, nu prajit, nu grasimi, nu prea dulciuri desi imi plac foarte mult, nu gras, nu sucuri, nu fast food, nu pizza, nu la multe, multe alte chestii... in schimb am o prietena care mananca tot ce am spus eu portie dubla la fiecare masa, nu face sport si mananca si la 11-12 noaptea si are si aceeasi varsta ca a mea...si nu se ingrasa. Iar daca ar manca atat cat mananc eu probabil ar fi scandura.

    Asa ca sa nu imi zici tu mie ca nu exista arderi lente!!!
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    18 Apr 2010, 14:50
    0 0
    la fel ma plangeam si eu la 25 de ani de arderi lente. de atunci fac sport zilnic. exercitii cu greutati combinat cu aerobic. acum am metabolism mai bun ca la 19 ani.
    oricate tratate de nutritie ai parcurge si la oricati nutritionisti te-ai duce, tot la concluzia ca sportul imbunatateste arderile ajungi.
    la 31 de ani am 49 de kg si nu pot spune ca sufar de foame. intr-adevar nu mananc dulciuri doar ocazional, nu beau sucuri, nu fast food. nu am mancat un hamburger de 6 ani. nici nu mi-e pofta de el. imi fac un sandvis acasa.
    asa ca orice metabolism lent se poate schimba, numai vointă sa fie.