Inhibare pofta mincare

  •  
    • 10876 mesaje
    3 Apr 2010, 20:48
    0 0
    E 60 de lei sedinta la nutritionist, nu e mare lucru.
    da, si io sunt daia cu glanda.Si nu maninc piine neam nici munti de prajituri.Da, maninc mult, intr-adevar, dar maninc aiurea combinate.
    Da, o sa incerc sa am vointa.
    Sa vedem ce putem face
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    4 Apr 2010, 09:38
    0 0
    degeaba mancati putin daca nu faceti sport zilnic. e singura modalitate de a accelera metabolismul. combinati exercitiile cardio cu fitness si sigur vor aparea rezultate.
    la 20 de ani eram o sedentara si gurmanda.aveam 58 de kile. acum la 31 am cu 10 kg in minus si nu pot sa spun ca ma infometez. dar fac sport in fiecare zi.
  •  
    • 685 mesaje
    4 Apr 2010, 11:57
    0 0
    miki, dar nu ti-a impus nutritionista un regim personalizat, dar caloric?
    1500 de calorii pe zi maxim, si in termen de cateva luni tre sa apara rezultate!
    bafta multa si pofte mici
  •  
    • 685 mesaje
    4 Apr 2010, 12:06
    0 1
    kti, nu neaparat, nu in toate cazurile sportul da rezultate.
    la sala unde mai merg sa-mi intaresc musculatura ( ma lupt cu o hernie de disc si doar sala ma pune pe picioare), sunt fete care trag de fiarele alea de le gasesc pandaliile si tot ca acum un an arata. plinute bine.
    iar in cazul meu, de cate ori vin de la sala imi vine sa intru cu totul in frigider, ba chiar constat ca atunci cand o raresc cu sportul mai slabesc nitel ca-mi scade si pofta de mancare.
    regimul caloric pe termen lung da rezultate maxime. adica mancat putin si sanatos
    acu nu zic ca sportu nu-i bun, dar nu musai pentru slabit
  •  
    • 1352 mesaje
    4 Apr 2010, 12:39
    0 0
    Soprtul ajuta daca mananci putin,nu si daca rupi frigiderul pe genunchi.
    Poate fetele respective nu tin si o dieta corespunzatoare.
    Stiu destule persoane,care pline de incredere dupa sala,in drum spre casa se mai opresc pe la pizaa sau o saorma.
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    4 Apr 2010, 14:44
    0 0
    ai dreptate, miraje.
    normal ca nu slabesti daca mananci mai mult deact organismul poate arde. cu toate ca faci sport asa nu vei da jos nici un gram. eu n-am auzit inca pe nimeni spunand ca a facut sport si a tinut si regim si totusi nu a slabit.
    fiti active, mancati mai putin si organismul va arde din rezerve.
  •  
    • 2791 mesaje
    5 Apr 2010, 12:14
    0 0
    Daca nu ai ambitie, nu faci sport, nu ai un program sanatos de a te alimenta, normal ca nu slabesti in veci...
    Unele doresc sa slabeasca dar nu fac nimic, doar din gura "vreau"
  •  
    • 10876 mesaje
    5 Apr 2010, 12:25
    0 0
    Ba da, mi-a impus un regim cam la 1400 calorii pe zi.
    Sa vaz daca pot tine orele, aia ma termina.sa dea Dzeu sa scriu peste citeva luni ca mi-am rezolvat pb
  •  
    • 2791 mesaje
    5 Apr 2010, 14:05
    0 0
    f bine, e deja un pas ca te preocupa infatisarea, sanatatea ta.
    tine-o tot asa!
    (urasc oamenii fara ambitie si personalitate care doar vorbesc si nu fac nimic)

    eu fac sport aproape zilnic, e deja o parte din programul meu, de paste, de craciun nu ma scufund in untura murdara si alte mizerii ce-mi omoara incet si sigur organismul doar pentru a-mi satisaface papilele gustative.
    si acest lucru mi l-am format in timp, ca tot in romania am crescut unde mancarea grasa era la ordinea zilei.
    autoeducatie!
  •  
    • 171 mesaje
    6 Apr 2010, 10:31
    0 0
    Da, medion are dreptate, si eu cunosc persoane care vor sa slabeasca, insa vointa lasa de dorit... regimul alimentar combinat cu miscarea dau rezultate... insa putine persoane aplica metoda in mod constant pentru a avea rezultate...medicul nutritionist poate avea o contributie importanta, insa efectul se vede cu adevarat atunci cand vointa si perseverenta se mentin pe pozitie.
  •  
    • 2386 mesaje
    6 Apr 2010, 15:28
    0 0
    Din pacate, mai sunt si tratamente care dau pofta de mancare sau de dulciuri, nu neparat ca o persoana n-are vointa sau mananca ce nu trebuie.
  •  
    • 1767 mesaje
    7 Apr 2010, 09:35
    0 0
    Ai dreptate, cafe_au lait.
    Cele care au metabolismul lent, arderile lente slabesc foarte greu... metoda cea mai potrivita ar fi dieta (dieta dieta adevarata), sport ...ideal si masaj...

    Cat despre domnisooarele care fac sala si de un an arata la fel... pai eu stiu foarte bine care e problema:
    --ori nu tin suficienta dieta (stim cu toatele -cele care fac sala, ca dupa ce pleci de la sala te izbeste o foame de iti vine sa papi tot frigiderul; de fapt, ti-e foame mai mereu)

    -- dar principala cauza o reprezinta faptul ca sportul , fitnessul actioneaza asupra muchilor...imediata cauza este marirea volumulului acestora, grasimea transformandu-se in muschi.
    De aceea ele arata la fel, poate chiar mai pline (nu grase!).
    Insa, eu cred ca ele arate mai bine.

    Stiu acestea pt ca si eu am facut fitness si la fel, eu aratam la fel dupa una an de fitness... nu la fel, pt ca desi am avut probleme cu tonifierea(niciodata n-am avut pielea tare pe mine) si sunt cu forme, n-am avut celulita pana la 28 si jumatate.
    Ei bine...acum incepe sa se instaleze... si chiar repede pt un interval de 6 luni

    Tocmai de aceea trebuie diciplina.
    Si mai cred ca fitnessul nu e pt slabit, ci doar pt tonifiat.

    Trebuie slabit inainte (prin ceea ce manca, alergat/bicicleta eliptica/ aerobic - cine are norocul si cheful sa se duca) si abia apoi fitnesul...

    Teoria ca teoria....practica ne omoara insa.
  •  
    • 2386 mesaje
    7 Apr 2010, 12:32
    0 0
    Problema cea mai mare cred ca nu e slabitul, ci mentinerea greutatii dupa.
    Ca doar n-o sa stai toata viata cu diete, iar sportul, dupa ce te lasi te ingrasi.
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    7 Apr 2010, 14:02
    0 0
    adevarul e ca dupa ce slabesti trebuie sa ai grija la alimentatie toata viata daca vrei sa te mentii. sportul obligatoriu. ar fi bine sa tinem diete si sa facem sport doar cateva luni iar dupa aceea sa ne bucuram de noua siluetă fara nici un efort. dar din pacate nu e asa.
  •  
    • 3 mesaje
    8 Apr 2010, 16:18
    1 0
    cccccccccc
  •  
    • 18346 mesaje
    9 Apr 2010, 01:10
    1 0
    medion, cata sentimente puternice porti tu. urasti oamenii care nu fac nimic? pe mine nici macar nu ma deranjeaza.

    sunt o gurmanda si asa o sa raman. da acu sunt si eu la disciplina, dar nu as renunta sa-mi satisfac papilele doar pt silueta perfecta, iar eu sa devin acra. sunt unele femei super mandre de cum arata, dar cu care dieta si sportul ar fi singurele subiecte de discutie cu ele. so.... nu vreau sa ajung acolo.
  •  
    • 2386 mesaje
    9 Apr 2010, 16:00
    0 0
    Mie nu mi-a placut sportul niciodata si nici nu eram buna la sport cand eram in scoala.
    Asta, e.
  •  
    • 10876 mesaje
    9 Apr 2010, 19:37
    0 0
    mai, eu am facut copil fiind atletism de performanta, iepurele era mic copil, nici cangurul nu ma ajungea.
    Toata viata am fost genul de femeie uscata, banuita ca nici copii nu voi putea face, prea slaba.
    Si normal ca ma ingrijoreaza faptul ca de la fata de la pagina 5 am ajuns pighi in soul mupets.
    Regimul de mi l-a dat nu e cremenal de loc, incet incet incerc sa-l tin.
    bafta mie
  •  
    • 6798 mesaje
    10 Apr 2010, 23:26
    0 0
    bafta, miki.
  •  
    • 12 mesaje
    11 Apr 2010, 19:36
    1 0
    A incercat careva dintre voi Hoodia? E un anihilator de pofte natural.