Inhibare pofta mincare

  •  
    • 2386 mesaje
    18 Apr 2010, 15:17
    0 0
    Mie fast-food-ul nu-mi place, am mancat de cateva ori in viata mea.
    Dar de un biscuit, o ciocolata, ceva dulce, nu ma las. Asta, e chiar nicio placere pe lumea asta.
  •  
    • 1394 mesaje
    18 Apr 2010, 16:14
    0 0
    kti...ma-nclin! bravo ! esti exemplu de ambitie si perseverenta!
  •  
    • 10876 mesaje
    18 Apr 2010, 17:49
    0 0
    aAni de zile am trait numa cu kfc, pizza hut si mec..
    Sa stau o luna sa nu maninc neste aripioare sau un hamburger sau o salata , asi muri, pe cuvint.Incerc acum sa reduc cantitatea fast fudului si a sucurilor, da pe cuvint ca imi ie greu.
  •  
    • 1767 mesaje
    18 Apr 2010, 18:42
    0 0
    Kti, postul meu era adresat user-ului medion.

    Intr-adevar, sportul ajuta, tocmai de aceea m-am apucat si eu sa fac cam o ora pe bicicleta eliptica cam in fiecare zi, tocmai sa imi ajut arderile lente despre care unii cred ca sunt... povesti.
  •  
    • 115 mesaje
    20 Apr 2010, 20:37
    0 0
    offf....firar sa fie de fornetti
  •  
    • 293 mesaje
    26 Apr 2010, 20:24
    0 0
    Mikizda, spune-mi, te rog, la ce nutritionist ai fost. Vreau si eu sa merg, dar la unul bun, care sa-mi dea o dieta dupa preferintele mele, nu una "trasa la xerox". Mersi frumos!
  •  
    • 10876 mesaje
    26 Apr 2010, 21:12
    0 0
    Kas, am fost la Ligia Alexandrescu, de la natural siluette.
    M-am dus cu analizele mele.I-am spus ce maninc si ce nu.
    Dupa asta, iti face programare peste trei saptamini.Din pacate, eu nu m-am mai putut duce.
    Bafta maxima
  •  
    • 9 mesaje
    29 Apr 2010, 12:10
    0 1
    Am citit tot ce ai scris pana acum si toata comentariile. Avand in vedere ca ma identific multtttt cu tine in ceea ce priveste stilul alimentar, ai putea daca te rog sa scrii dieta care ti a dat o nutritionistul, sa o incerc si eu? Astept un raspuns si multumesc frumos anticipat.
  •  
    • 10876 mesaje
    29 Apr 2010, 14:59
    0 1
    So.
    Uite ce mi-a dat mie.mentionez ca eu nu maninc peste, asa ca puiul sau curcanul il poti inlocui si cu peste.Nu pun ulei de masline, nu-mi place.
    Micul dejun, 0ra 9 pentru mine
    -un ou tare, o rosie, castravete, doua felii
    de piine de secara, cafea, 50 g mozarela sau o brinza fara mare grasime
    Ora 11, niste fructe, acelasi fel, nu combinate:2 portocale, 2 mere, o
    banan doar, struguri, pomelo
    Ora 13-14 prinzul
    150-200 g pui sau curcan sau peste, nu neaparat piept, la gratar, la cuptor, prajit in tefal, salata cam 200 g cu lamiie si ulei de masline, o felia piine secara, un iaurt 2%-tnuva gasesti
    Ora 16 iarasi fructe, nu banana, nu combinate
    Ora 19 cel mai tirliu-250 g mozarela sau orice brinza mai slaba si o salata de cruditati.
    fara pic de alcoale, macar 2 saptamini, apa plata si minerala poti bea, ceaiuri, mie mi-a zis de soc.
    Daca mai imi amintesc ceva, reviu
  •  
    • 10876 mesaje
    29 Apr 2010, 14:59
    0 0
    So.
    Uite ce mi-a dat mie.mentionez ca eu nu maninc peste, asa ca puiul sau curcanul il poti inlocui si cu peste.Nu pun ulei de masline, nu-mi place.
    Micul dejun, 0ra 9 pentru mine
    -un ou tare, o rosie, castravete, doua felii
    de piine de secara, cafea, 50 g mozarela sau o brinza fara mare grasime
    Ora 11, niste fructe, acelasi fel, nu combinate:2 portocale, 2 mere, o
    banan doar, struguri, pomelo
    Ora 13-14 prinzul
    150-200 g pui sau curcan sau peste, nu neaparat piept, la gratar, la cuptor, prajit in tefal, salata cam 200 g cu lamiie si ulei de masline, o felia piine secara, un iaurt 2%-tnuva gasesti
    Ora 16 iarasi fructe, nu banana, nu combinate
    Ora 19 cel mai tirliu-250 g mozarela sau orice brinza mai slaba si o salata de cruditati.
    fara pic de alcoale, macar 2 saptamini, apa plata si minerala poti bea, ceaiuri, mie mi-a zis de soc.
    Daca mai imi amintesc ceva, reviu
  •  
    • 6798 mesaje
    29 Apr 2010, 17:13
    0 0
    miki, 300 grame branza pe zi ??
  •  
    • 10876 mesaje
    29 Apr 2010, 20:31
    0 0
    da printesa, 50 dimineata si 250 seara
    Ce e curios, ca mozarela nu e o brinza slaba, are destula grasime in ea.
  •  
    • 6798 mesaje
    29 Apr 2010, 21:08
    1 0
    ce chestie...
    mi se pare cam ciudat...
    300 gr branza pe zi e mult, inseamna vreo 750 kcal pe zi numai din branza.

    in fine.
    ai observat ceva la cantar de cand te-ai apucat de cura asta?

    mai am o nedumerire....
    dar la asta nu cred ca poate sa-mi raspunda cineva...
    cum se face ca ligia alexandrescu, fiind nutritionist recunoscut si respectat, cea care da retete de slabit miraculoase....... e atat de grasa?
    oare pt ea insasi nu poate face o dieta personalizata?
    si asta mi se pare cel putin ciudat...
  •  
    • 40 mesaje
    29 Apr 2010, 22:12
    1 0
    bertha_,te-am citit de multe ori pe aici ,e evident dispretul tau fata de persoanele grase.poate intr-o buna zi iti vei da si tu seama ca tot oameni suntem,indiferent de kg.aceasta doctorita nu mi se pare deloc "atat de grasa",ar trebui toate sa avem in jur de 50 de kile ca sa nu-ti mai fie greata sa iesi din casa..
    eu nu stiu cum de te suporti,persoana mai falsa ca tine nu cred ca mai e,macar de te-ai abtine,dar e prea mare frustrarea.
    sa ai o seara buna,perfecto!
    ps-te rog sa nu-mi spui tu acum cate sacrificii faci sa fii " modeala "si ca persoanele grase sunt "neaparat" nesimtite
  •  
    • 6798 mesaje
    29 Apr 2010, 22:40
    0 0
    ce-ai, draga, n-ai dormit bine azi-noapte sau te simti cu musca pe caciula?
    n-am spus nimic cu dispret.
    este o intrebare logica pe care orice om cu ceva minte in cap si-o pune: cum se poate ca un nutritionist care le da altora diete sa slabeasca, nu e in stare sa-si faca o dieta pentru sine?
    sau daca si-a facut o dieta si pentru ea, atunci de ce n-a dat rezultate?
    si adevarul este ca ligia alexandrescu este grasa!
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    30 Apr 2010, 08:49
    0 0
    da, bertha, la acelasi lucru m-am gandit si eu zilele trecute vazand reclama in care apare ea la tv. adevarul e ca e grasa.
    nu e nevoie de sacrificii enorme ca sa te mentii la o greutate normala. in timp ti se obisnuieste organismul cu un anumit stil de alimentatie. cel putin in cazul meu asa a fost. unele feluri de mancare nici nu le mai pot gusta. sucuri nu mai pot bea nici obligata.
    ce gresesc majoritatea femeilor cu probleme de greutate este ca nu au rabdare. e nevoie de timp ca organismul sa se deprinda cu noul stil de alimentatie. uneori chiar ani.
    aveti rabdare si in timp vor aparea rezultate. nu te poti astepta sa slabesti in cateva luni kilogramele pe care le-ai acumulat in cativa ani buni.
  •  
    • 10876 mesaje
    30 Apr 2010, 09:42
    0 0
    Hai sa va spui io.Mie personal, nu mi s-a parut grasa, mi s-a parut undeva la 75-80 kile, pentru o inlatime de 175 cred.
    Atita am eu, 174 si 80 de kile.
    Si eu rideam de grasi cind eram tinara si nu puneam un kil pe mine.Uite acuma s-a schimbat situatia si privesc cu alti ochi pe cei mai durdulii.
    E greu sa ai vointa, multi nu au.
    Pai Ber, 300 g de brinza nu stiu daca e mult, ca e brinza slaba, 0,2 % grasime.Regimul este de 1500 kalorii pe zi.
    Aia cu mozarela nu inteleg eu, ca e brinza grasa, asa scrie pe ea
  •  
    • 10876 mesaje
    30 Apr 2010, 09:42
    1 0
    Si ca sa-ti raspund, nu, tot 80 de kile am, ma mentin inca, nu mai pun, macar asta e bine.
    Oricum, fata de ce mincam inainte, sunt parfum acusica, nu mai bag platoul de prajituri pe git
  •  
    • 1767 mesaje
    30 Apr 2010, 09:53
    0 0
    Da' tu de ce radeai de grasi/durdulii, ce aveai cu ei?
  •  
    • 60 mesaje
    30 Apr 2010, 10:19
    1 0
    Neatza fetele!
    Citeam ce ati scris voi si progresele pe care le-ati facut si ma gandeam la ceva...de ce nu incercati dieta atkins?
    Eu m-am informat in legatura cu ea si vreau sa incep de sapt viitoare impreuna cu mama (are 1.65 si 90 kg, deci are mare nevoie, dar nu are vointa). Nu mi se pere prea greu de timut, nu mananci carbohidrati si glucide, in rest mananci proteine si legume cate vrei. Mai ales acum ca sunt legumele proaspete pe piata, e pacat.
    In felul asta se poate face si o detoxifiere a organismului si nu e obligatoriu sa se urmeze pasii intocmai ( dar scaderea in greutate e mai lenta), se poate face si dupa preferinte.