fetelor,voi ce mai gatiti???

  •  
    • 6557 mesaje
    31 Aug 2009, 22:04
    0 1
    sper sa nu fie prea tarziu
    tai ceapa ..amesteci cu rosii bucatele si ardei gras tocat si niste usturoi
    condimentezi cu piper si ce iti mai place si sare si pui un pic de ulei in toata amestecatura asta si umpli burtile pestilor
    pui inauntru si o foaie de dafin
    folia de aluminiu o ungi cu ulei..si pe pesti la fel ...poti sa mai pui niste ardei feliat pe langa ei si niste felii de rosii....la fel condimente...
    infasori fiecare peste in parte in folie si asa il pui intr-o tava in cuptor...faci ca un fel de pachete
    iese foarte bun

    sa nu exagerezi totusi cand ungi pestii si folia...trebuie doar sa fie unsi ca sa nu se prinda de folie nici ei si nici legumele de pe langa ei
  •  
    • 1394 mesaje
    31 Aug 2009, 22:20
    0 0
    nu-i tirziu,maine-i fac...
    dupa reteta panselutei! sarut-mina!
    un singur lucru mai intreb: pun vreun pic de apa in tava,sau direct,asa?
  •  
    • 6557 mesaje
    31 Aug 2009, 23:26
    0 0
    nu..nu pui apa deloc
    sper sa-ti placa
  •  
    • 1394 mesaje
    1 Sep 2009, 17:43
    0 0
    gatit peste! l-am pregatit dupa reteta de mai sus a panselutei;
    a iesit bun,gustos -va recomand sa incercati reteta,alaturi de mamaliguta calda!
  •  
    • 6557 mesaje
    1 Sep 2009, 18:31
    0 0
    ma bucur ca ti-a placut
    poti sa faci si cartofi asa....taiati in bucati si amestecati cu ce mai vrei tu ca legume si condimente...cu putin unt sau ulei printre ei
    sunt mai sanatosi decat cei prajiti si mai buni decat cei fierti
  •  
    • 4811 mesaje
    2 Sep 2009, 11:06
    0 0
    Io am gasit un blog tare fain cu retete si poze din timpul prepararii si cu rezultatul final.O sa incerc tot ce-i pe-acolo.V-as da linkul dar nu vreau sa se creada ca e reclama.
  •  
    • 13910 mesaje
    2 Sep 2009, 11:10
    0 0
    angelie, posteaza-l la "mica publicitate", dar e ok aici, sigur nu-l sterge nimeni.
  •  
    • 4811 mesaje
    2 Sep 2009, 11:18
    0 0
    http://gospodini.blogspot.com/

    Asta-i.Mie-mi place tare mult.M-am saturat de eternele feluri de mancare pe care le tot fac si vreau sa incerc si altceva.
    O sa postez ce-am incercat si cum mi-a iesit.
  •  
    • 7673 mesaje
    3 Sep 2009, 09:42
    0 0
    azi mi-am propus sa fac supa cu galuste(n-am mai facut demult),snitel din piept de curcan ,salata de ardei copti si la desert un chec cu mere
  •  
    • 6557 mesaje
    3 Sep 2009, 11:01
    0 0
    pentru Angelie...si nu numai
    http://www.culinar.ro/forum/categorie/21/Retete-in-imagini/

    si fetele sunt deosebite
  •  
    • 7673 mesaje
    4 Sep 2009, 13:41
    0 0
    ciorba de cocos,o tocanita din piept de curcan cu ciuperci(o nebunie) ,desert........nectarine si ananas(deocamndata),mai tarziu ala mic vrea papanasi cu branza
  •  
    • 10 mesaje
    5 Sep 2009, 20:15
    0 0
    fasole cu carnati afumati si cu ardei copti....bun rau de tot.......
    vinete cu maioneza
    prajitura cu mere...foarte buna si rapida
  •  
    • 7673 mesaje
    7 Sep 2009, 11:32
    0 0
    ciorba de burta,sarmalute si ardei umpluti din carne de curcan,pulpe umplute cu ciuperci,rosii umpute cu branza ......mai vad io ,vreau sa-mi surprind invitatii maine (din nou) ,gratarul nu va lipsi sub nici o forma ,ca sa nu mai zic de salata de beof
  •  
    • 35 mesaje
    7 Sep 2009, 16:49
    0 0
    intra in
    http://beni-vrosa.myminicity.com/
  •  
    • 1394 mesaje
    9 Sep 2009, 21:13
    0 0
    coryna,io n-am mai trecut vreo doua zile pe-aici;
    cand sa intru sa postez si eu ce-am gatit astazi,ce-mi vad ochii? :o
    meniul tau anterior eclipseaza tot ce-as mai putea eu gati in urmatorul cincinal
    cum adica pulpe umplute?
    si ciorba de burta --o faci tu,acasa?cum se fac rulourile din piept de pui cu ciuperci?
    desi sunt maritata de atitia ani de zile,cand citesc ce gatesti,eu parca nu stiu nik.
    salata beof imi iese super,de gratar se ocupa mereu sotul;
    iar azi ,am gatit rata cu varza si tocanita de ardei kapia cu piept de pui;


    si la sfirsitul zilei sunt cu gandul la mincarurile tale(in special la ciorba de burta);
    dac-ar vedea ai mei ce gatesti tu....sigur m-ar pune sa iau lectii de bucatareala.
  •  
    • 7673 mesaje
    10 Sep 2009, 14:52
    0 0
    cris,crede-ma ca m-ai facut sa rad cu lacrimi
    ciorba de burta e asa de usor de facut,ca nici nu-ti inchipui
    pulpele umplute,sunt alea dezosate pe care le umplu cu diverse legume si orez iar pieptul cu ciuperci e si mai usor de facut

    crede-ma ca atunci cand m-am maritat nu stiam sa fac decar cartofi prajitti,dar......am furat de unde am putut retete si plus ca mie imi place sa ma si joc in bucatarie,si fac tot felul de inventii
    de multe ori familia mea ramane cu gura cascata
    te imbratisez!

    azi am facut ciorba de perisoare,varza calita cu smantana si mamaliguta iar la desert cred ca voi face gogosi cu branza
  •  
    • 1394 mesaje
    10 Sep 2009, 17:48
    0 0
    coryna,reusesti sa ma uimesti zi de zi,cu fiecare postare;
    uite,de ex.,nici nu-mi inchipuiam ''asocierea'' verzei cu smintina....
  •  
    • 260 mesaje
    10 Sep 2009, 18:09
    0 0
    Aoleo, varza cu smantana e lasa cu diaree. Sigur.Scrie, te rog, cum faci piept cu ciuperci si pulpe umplute.
  •  
    • 7673 mesaje
    10 Sep 2009, 18:45
    0 0
    cris,incearca si-ai sa vezi duferenta
  •  
    • 248 mesaje
    11 Sep 2009, 12:06
    0 0
    corina cam cat sport faci pe zi cu familia ca sa consumati toate bunatatile astea ?