fetelor,voi ce mai gatiti???

  •  
    • 7673 mesaje
    22 Sep 2009, 08:50
    0 0
    burta o iau din Metro,Selgros,Real
    e o punga galbuie cu un desen cu burta taiata foarte ochios
    checul cu mere se face ca cel clasic numai ca atunci cand pui in tava procedezi asa:
    pui jumate din compozitie,apoi asezi merele taiate semiluna si date usor cu faina in prealabil,apoi pui cealanta jumatate de compozitie
    succes!
  •  
    • 7673 mesaje
    22 Sep 2009, 13:21
    0 0
    azi am gatit ciorba de cocos(productie proprie),tocanita de cartofi cu salata de muraturi si acum am pus la cuptor budinca de macaroane
    voi,ce mai gatiti?
  •  
    • 310 mesaje
    22 Sep 2009, 15:55
    0 0
    Cred ca in seara asta voi face si eu checul cu mere. Merci
  •  
    • 411 mesaje
    23 Sep 2009, 21:44
    0 0
    Eu sunt absolut indragostita de cartofii la cuptor, copti in coaja.
    Imediat dupa ce i-ai scos, ii tai in doua sau in 4, razi pe ei branzica, pui smantana, unt, verdeata si ce-ti mai place. SUnt deliciosi si foarte usori!
    Sau, ii speli bine, bine, ii ungi cu ulei de masline, ii pui intr-o folie de aluminiu si dupa vreo ora, ii scoti. Ii tai in doua, razi branza si ii bagi din nou in cuptor pentru 5 minute.
    Pofta mare!
  •  
    • 7673 mesaje
    26 Sep 2009, 12:24
    0 0
    ciorba de perisoare
    ghiceci de legume cu curcan la grill
    clatite cu branza la cuptor
  •  
    • 4811 mesaje
    26 Sep 2009, 17:32
    0 0
    Papricas de pui cu mamaliga.Acu m-a apucat durerea sa fac o prajitura.N-am mai facut de cand eram mica.
    E prea mare deranjul totusi...Ma duc sa cumpar.
  •  
    • 7673 mesaje
    26 Sep 2009, 18:16
    0 0
    Angelie
    e mare efortul,dar satisfactia....e si mai mare cand ai cu ce te lauda
  •  
    • 1394 mesaje
    27 Sep 2009, 08:15
    0 0
    ieri am gatit varza cu costita...cu smintina!!!
    merci coryna!
  •  
    • 1427 mesaje
    27 Sep 2009, 12:30
    0 0
    Eu am facut paste cu sos alb vineri si sambata un soi de mancare chinezeasca...carnita de pui cu orez, legume si un sos bun sa te lingi pe degete...
  •  
    • 7673 mesaje
    27 Sep 2009, 14:22
    0 0
    cris,am dreptate,ca-i delicioasa?ce zic cei din familie?
  •  
    • 21507 mesaje
    27 Sep 2009, 20:02
    0 0
    costitza cu smintina daca rezistati,nu-i rau eu azi n-am facut nimik,numa' cartofi fiertzi in coaja cu smintina si niste catzelushi de usturoi pe-alaturi,gogosari ,rosii si ce-a mai fost verde prin frigider,desert,pepene rosu,ca acush e gata pi.es. corina,dimineatza fu deskisa de cafea cu padurea neagra-prajitura - piine prajita tot cu smintina pe ea,adevarat deliciu culinar,as repeta si-acu,da-i cam tirziu...so,ziua smintinei
  •  
    • 19 mesaje
    27 Sep 2009, 20:26
    0 0
    http://suntrestantier.wordpress.com
  •  
    • 1394 mesaje
    27 Sep 2009, 21:36
    0 0
    da,cory,le-a placut,mai putin celei mici ,care oricum nu maninca mai nimic in afara de iaurt... asa copil mofturos la mincare n-am pomenit... e slaba bat...
    azi am gatit friptura la cuptor cu cartofi natur....
  •  
    • 7673 mesaje
    28 Sep 2009, 09:22
    0 0
    cris asa era si-al meu
    incearca sa nu mai cumperi iaurturi,la mine a vut succes ideea
    te pup!
  •  
    • 1394 mesaje
    28 Sep 2009, 13:52
    0 0
    pai daca renunt la iaurturi nu mai maninca nik... asa ma bucur ca-l accepta si pe-asta si nu moare de inanitie....
    maninca banane ,iaurt....rareori cate un ou...
  •  
    • 7673 mesaje
    28 Sep 2009, 13:58
    0 0
    asa ziceam si io,incearca sa o pacalesti
    cat are?
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    28 Sep 2009, 14:47
    0 0
    cris, asa e si al meu copil. acum are 4 ani jumate si ma termina psihic. ceva carne de pui mananca, legume deloc, supe nici vorba. macar fructe am noroc ca mai accepta.
    am incercat toate metodele sa manance mai variat, dar degeaba. l-am si infometat. nu tin prostioare in casa si nu primeste snacksuri.
    acum de cand a inceput gradinita, mai mananca cate un sandvis cu ceva sunca, branza.
    depinde cati ani are fetita ta, s-ar putea sa se mai schimbe. ofera-i de fiecare data ce mancati voi, dar n-o pedepsi si n-o forta. fa-i nectaruri de fructe. al meu le adora. galbenusul de ou daca-l pui in iaurt de fructe nu-l mananca?
  •  
    • 1394 mesaje
    28 Sep 2009, 22:35
    0 0
    copila are 6 ani jumate... e inaltuta,dar slabuta rau...
    eu cumpar si prostioare,gen snacks-uri,ciocolata...s-alte de-astea... numai de-ar minca ceva....
    dar nu...daca alti copii ar devora o ciocolata,fetita mea maninca o patratica...si atit!!!
    am mers la medic...acesta spune ca asa e ea,felul ei... dar prea e slaba,piele si os...are niste minute micute,subtirele,de zici ca sunt ale unui copil de 3 -4 ani....
    am incercat si vitamine....fara rezultat...
    e adevarat,uneori o mai pedepsesc daca nu maninca,dar... mi-e mila,e doar un copil! trebuie sa cedez,nu rezist rugamintilor ei....asa ca,pedepsele sunt anulate dupa primele 5 minute...
  •  
    • 7673 mesaje
    29 Sep 2009, 09:12
    0 0
    cris,renunta la vitamine(pastile),eu am patit-o cu fii-mea,care devenise obeza
    da-i vitamine doar din alimente
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    29 Sep 2009, 10:47
    0 0
    cris,
    daca fiica ta nu reuseste sa-si ia vitaminele si meineralele din mancare atunci va trebui sa-i dai suplimente de vitamine. nu se va ingrasa peste noapte de la ele, nu-ti face probleme. da-i ceva supliment natural de vitamine,. cum ar fi siropul sau capsulele de catina sau spirulina.