Lipsa de fier sau trombocitemie esential

  •  
    • 10 mesaje
    21 Oct 2008, 11:24
    1 1
    Buna Bulinusa
    Multumim frumos pentru detaliile scrise de tine. Sigur ca ne sunt foarte utile,dar as vrea sa ne spui daca consulti vreun medic hematolog si care este parerea lui despre faza bolii tale, este minunat ca ai reusit prin alte metode sa reduci nr. de trombocite, cum vei proceda in continuare, ce simptome ai , daca ai , cum te simti in general si cand ai facut analize ultima oara?
    Mutumim si-ti dorim sanatate multa si speranta.
  •  
    • 2 mesaje
    25 Oct 2008, 16:30
    0 0
    Sper sa reusesc sa ma loghez.Ma bucur sa aud ca exista tratament naturist pt aceasta boala.Nici eu nu sunt de acord cu citostaticele.Cel putin nu la aceasta varsta.
  •  
    • 4132 mesaje
    26 Oct 2008, 13:23
    2 0
    Vreau si eu adresa,sau numarul de telefon,sau cum pot lua legatura cu aceasta calugarita din Suceava?...multumesc anticipat.
  •  
    • 27 mesaje
    28 Oct 2008, 12:18
    0 0
    ceau,
    Imi cer scuze ca nu am scris mai repede ,dar am fost plecata din localitate
  •  
    • 27 mesaje
    28 Oct 2008, 12:53
    0 1
    Dupa ce am primit diagnosticul mi s-a explicat in cateva cuvinte de catre medicul hematolog in ce consta aceasta boala si ce tratament trebuie sa urmez.Faptul ca este incurabila ,si ca toata viata v-a trebui sa depind de niste medicamente m-a determinat sa caut alt tratament decat cel alopat.
    Am cerut parerea sefei de la sectia de hemato din Timisoara in legatura cu aceasta boala ,si i-am cerut m-ai multe detalii despre efectele secundare in urma medicamentelor.
    (caderea parului,fibroza maduvei spinarii,leucemie etc)
    Nu vreau sa va sperii dar acestea au fost cuvintele medicului .(poate ca ati intrebat si voi despre efectele secundare ale acestor medicamente)
  •  
    • 27 mesaje
    28 Oct 2008, 12:57
    0 0
    Nu am avut nici un simptom,mi-am facut analizele in urma primirii cuponului pt .analize gratuite.
    Precizez ca nu am avut si nici nu am nici un simptom.
    Cand am fost diagnosticata ,trombocitele erau in jurul valorii de 1200.000.
  •  
    • 27 mesaje
    28 Oct 2008, 13:06
    0 0
    Mi-au crescut la 1350 .000 dupa ce am facut cura cu suc de legume (probabil in urma deversarii toxinelor in sange),dupa care au inceput sa scada cu cate 50.000-75.000 .Mi-am facut analizele luna de luna si eram sub subravegherea medicului hematolog care ma are in evindenta.
    Din luna aprilie anul acesta medicul meu nu a mai avut contract cu casa de asigurari si a trebuit sa-mi fac analizele pe cont proriu.
    M-am inteles cu medicul ca daca cumva o sa creasca trombocitele voi revenii la dinsul sa vedem ce-i de facut.Dar dupa cum v-am spus trombocitele scadeau luna de luna mai ales dupa ce am luat si tratamentul cu tincturi de la maicuta Mocanul Veronica.
    Consider ca daca nr.de trombocite scad ,inseamna ca tratamentul este potrivit si voi continua pana voi obtine rezultatele dorite.Nu stiu ce v-a fi pe parcurs dar deocamdata ma bucur sa am gasit -o pe maicuta si sper cu acest tratament sa ma vindec.
  •  
    • 27 mesaje
    28 Oct 2008, 13:52
    2 1
    Nr de telefon al maicii Mocanu este 07421181164(precizati daca sinteti sub tratament medicamentos).
    Multa sanatate.
  •  
    • 4132 mesaje
    28 Oct 2008, 16:51
    0 0
    Multumesc frumos
    Multa sanatate si tie iti doresc din tot sufletul.
  •  
    • 5 mesaje
    18 Nov 2008, 13:30
    3 1
    Buna,

    Acum o saptamana, in urma efectuarii unei biopsii am fost si eu diagnosticata cu TE. Doctorul nu mi-a zis prea multe, mi- a repetat biopsia ( astept rezultatul) si mi-a facut JAK2 ( de asemenea astept rezultatul si la testul asta. Pe langa trombocite mari ( 673 mii- 806 mii- oscileaza) eu mai am si simptome: dureri de cap, intepaturi in degete. Ce anume stiti despre boala asta? Deoarece se trateaza cu citostatice presupun ca e foarte grava. Se poate compara cu leucemia?
  •  
    • 1 mesaje
    19 Nov 2008, 09:23
    1 2
    Medicatie naturista pura 100% si aprobata de forurile medicale americane abilitate poate fi gasita online la www.ag-globalherbalstore.coltbox.ro .
    Multa sanatate!
    Io X.
  •  
    • 27 mesaje
    21 Nov 2008, 13:43
    0 0
    Buna Bimbi,
    Imi pare rau pt tine Bimbi ,stiu prin ce treci si cu ce nerabdare astepti rezultatele de la teste.
    Daca doresti sa stii mai multe despre boala ar fi bine sa vorbesti cu medicul tau hematolog ,el iti poate spune cel mai bine.
    Nici mie nu mi-au dat la inceput f.multe informatii ,dar curiozitatea m-a impins sa pun multe intrebari si sa aflu cat mai multe detalii despre boala.
    Chiar ar fi interesant sa ne spui ce spune medicul tau si sa ne spui si la noi parerea lui .
    Intreaba fara nici o retinere pt ca tu esti cea mai interesata sa aflii cu exactitate in ce consta aceasta boala ,cum se manifesta ,si care sint urmariile in urma tratamentului cu citostatice.(daca iti v -a da vreun tratament),probabil la valorile acestea n-ar trebui sa primesti decat aspirina.
    Multa sanatate!
  •  
    • 1 mesaje
    10 Dec 2008, 21:31
    0 0
    buna ayleen35,

    am vazut mesajul tau din 30.01.2007,

    din pacate si eu a problema asemanatoare cu cea pe care ai avut-o, mai exact am tromboza de ax spleno mezentero portal, si te rog mult daca poti si vrei sa ma ajuti cu cateva detalii.

    eu am si ascita, pe langa tromboza aceasta de ax splenohttp://www.eva.ro/forum/images/Eva_files/px-trans.gif
    http://www.eva.ro/forum/images/Eva_files/px-trans.gif mezentero portal si probleme cu ficatul;insa, desi am consultat zeci de medici si nu exgerez.....!!!!!! nu am gasit nici o solutie la problema mea. ...si am 25 de ani...cred ca ..... organismul tanar este destul de puternic fata de cei in varsta....

    Am facut o serie de analize, CT, RMN, analize de sange si .....nimic....nimeni nu stie....spun ca e problema rara si nu stiu....ce sa faca cu mine......

    Am fost internata la Floreasca, Fundeni (Chirurgie, gastroenterologie, hematologie) si ....tot nimic....Mereu merg la Fundeni ptr analize la Dr. Urcatescu si
    ecograf.....dar iarasi nimic....eu ma simt rau...am ascita....si....nu stiu ce sa fac...Poate tu esti speranta mea...Nu am consultat Dr Ursuleac din pacate, si auzind problema ta poate poti sa imi dai un nr de tel...sau ce analize ai facut...ce tratament ai urmat...Adresa mea de mail este simonaghizila@yahoo.com.
    Multumesc mult si sanatate multa tuturor!!!
  •  
    A.L
    • 5 mesaje
    30 Dec 2008, 00:06
    0 1
    Thrombocythemia tratments. www.mobcitin.com (berlin germa.) www.bromarex.com (roma itali) www.thrombotab.com (oslo norv.) DACA cineva foloseste unul dintre aceste3 medicamente rugam frumos sa si scrie experenta lui .inainte ca sa ia unul dintre aceste medicamente e bine sa si ia nr.de trombocite ca sa stim care lucreaza cel mai bine la scaderea lor. Care este diferenta dintre Aspirina81mg si Aspenter75mg care ar fi mai indicat ptr.trombocite.Dumnezeu sa va binecuvinteze.multumesc anticipat.
  •  
    • 5 mesaje
    6 Ian 2009, 16:11
    0 0
    Buna fetelor,

    Am primit rezultatele analizelor, dupa cum ma asteptam, diagnosticul e TE. Rezultatul la JAK2 a iesit pozitiv. In fine, doctorul a zis ca atat timp cat numarul trombocitelor este sub 1,500,000 iau doar aspenter. Trebuie sa fac analize la o luna si jumatate. In fine........ Faza mai nasoala e ca ma simt rau. Capul ma doare, am momente cand simt arsuri in degete( atat de la maini cat si de la picioare), am zile in care ma simt rau ( senzatia aceea pe care o ai atunci cand racesti ca te doare tot corpul). Momentan cum nu mi-a dat alt tratament nu l-am intrebat de efectele secundare ale citostaticelor, insa, ceea ce m-a mirat pe mine foarte mult este faptul ca l-0am intrebat daca in cazul in care as ramane insarcinata ar fi o problema si mi-a zis ca a avut 3 paciente pana acum care au ramas insarcinate , in timpul sarcinii au facut tratament cu interferon si totul a fost ok. Mi s-a parut foarte ciudata chestia asta. In fine, n-am cerut mai multe detalii, probabil o sa intreb peste cativa ani cand voi avea de gand sa fac un copil. L-am mai intrebat daca boala are legatura cu cancerul ( pentru ca pana acum am auzit tot felul de pareri) si mi-a zis ca da, este o forma maligna. Deci, pot spune ca " nu mai pot de bucurie". Asta-i viata.....Sanatate multa tuturor! Astept si alte informatii.
  •  
    • 1 mesaje
    27 Ian 2009, 11:52
    2 0
    Buna ziua tuturor,ma numesc Daniela Cimpoi ,am 29 ani,sunt din Brasov,am doi copi.Anul trecut pe 26 dec.am ajuns la spit.jud.Brasov la urgente cu o raceala puternica la aparatul urinar,o cistita.Mi-au facut pe loc analize si mi-au iesit trombocitele 922.000/mm3.Mi-au repetat analizele si tot asa au iesit ,dupa care au urmat alte anal.si o biopsie nereusite,mielograma si pt,ca nu a reusit biopsia am facut FAL(fosfataza alcalina leucocitara),indicele FAL a iesit 186 lim.normale 10-100.Am fost iar la doctor cu FAL sia spus ca e intr-adevar trombocitoza esentiala si sapt.trecuta miercuri mi-a mai facut o hemoleucofama ex. lama probabil sa vada daca au mai crescut tromb.si cat de la craciun incoace si a spus ca sunt tanara pt. o astfel de boala si ca o sa ma introduca intr-un program pt.nu stiu ce med. daca vreau sa-mi cresc copiii trebuie sa am grija de mine sa ma tratez,ca e de umlat pe la CAS...si m-a speriat ca am plecat plangand de la el .Acum astept rez.la hemoleucograma si sa imi inceapa tratamentul.Acum dupa ce am citit atatea despre aceasta boala m-am mai linistit,am vazut ca nu e chiar asa grav ca o leucemie de ex.,dar nu e nici de neglijat,caci pot aparea complicatii .Va doresc multa sanatate la toata lumea si sa nu va lasati,sa aveti incredere in voi si in d-zeu,doamne ajuta,ne mai auzim.
  •  
    • 2 mesaje
    4 Feb 2009, 15:21
    0 0
    Buna fetelor, ma alaturi si eu voua......dar cu un diagnostic putin mai grav decat al vostru Policitemie vera ....cica.Trombocitele mele sunt 700 000 ,insa urmeaza sa-mi creasca globulele rosii si hemoglobina , asa este in PV.Nu fac tratament deocamdata , sunt ingrozita de ideea ca va trebui sa iau citostatice pana la sfarsitul vietii.Am 34 de ani si nu am alte probleme de sanatate si nici un simptom.Rugamintea mea este sa-mi recomandati si mie un medic bun hemato ....cu al meu nu am o relatie prea buna , practic nu putem comunica plus ca as vrea sa ascult si eu o a doua parere.Eu iau Flavin 7 si Omega 3, care previn trombozele....etc.Mi-au scazut trombocitele cu 50 000 de mii din luna iulie.Sfatul meu dc nu aveti trombocitele prea mari nu va grabiti sa incepeti tratamentul pt ca o data inceput nu-l mai veti putea intrerupe si efectele adverse sunt devastatoare.Dumnezeu sa ne ajute!!!!!
  •  
    • 17 mesaje
    16 Feb 2009, 17:28
    0 2
    Salut,
    din pacate si eu ma confrunt cu aceeasi problema: numar relativ mare de trombocite (600.000) fara o cauza anume. Am facut punctia si astept rezultatul Ceea ce va pot spune este ca am rascolit net-ul si pentru ce nu am gasit raspuns aici am intrebat medicul hematolog. Mi s-a spus ca este o boala cronica usoara, din care nu se moare. Este transmisa ereditar (in cazul meu de la unul dintre parinti). Eu am Jak 2 pozitiv. Sansele sa fie transmis mai departe la urmasi este de 25%. Gena se afla in stare dormanta si la un moment dat ceva (infectie virala, sarcina, nastere, expunere la radiatii) o "trezeste". Deocamdata eu nu fac nici un tratament avand in vedere ca am numar relativ mic si nu am simptome. Medicul mi-a spus ca uneori, dupa tratamentul cu Interferon gena poate intra din nou in stare "dormanta". Despre efectele adverse ale tratamentului s-a mai scris, deocamdata eu sunt hotarata sa nu incep nici un tratament. Am incercat sa descopar ceva informatii despre medicamentele naturiste de care scria
  •  
    • 17 mesaje
    16 Feb 2009, 17:31
    0 1
    de care scria A.L. Nu am gasit decat cateva persoane care comandasera medicamentul fara sa-l primeasca. Eu o sa incep sa iau Omega 3 si Gingo Biloba, am inceredere ca poate ma vor ajuta. Oricum, nu e o boala atat de grava pe cat pare la prima vedere, asa ca, capul sus fetelor si incercati sa fiti optimiste!
  •  
    • 2 mesaje
    18 Feb 2009, 23:04
    2 1
    Sarut-mana la toata lumea !