Lipsa de fier sau trombocitemie esential

  •  
    • 11 mesaje
    22 Dec 2009, 00:17
    1 0
    Salutare!
    Am ramas a va spune ce rezultat a dat cura de napraznic; nimic diferit la analize; adica mai crescusera putin, in stilul lor caracterisitc; In instructiunile ceaiului se recomanda reluarea curei dupa 10 zile pauza, daca nu sunt rezultate la prima; si pe asta n-am mai facut-o, ca am inceput tratament cu thromboreductin; pana acum, multumesc lui Dumnezeu, reactionez destul de bine la el (apropo de efecte adverse); vom vedea ce va mai fi... speram la bine.
    In rest, toate cele bune si va urez sa va bucurati de Sarbatoare, si neaparat, nu uitati Sarbatoritul!
    Sanatate multa!
  •  
    • 2 mesaje
    23 Dec 2009, 00:24
    5 1
    buna seara
    va rog respectuos vreau sa aflu si eu nr de tel al MAICII VIOLETA DIN SUCEAVA ca 07421181164 cel care a fost scris pe forum este gresit are o cifra in plus.
    va multumesc mult pt ajutor
  •  
    • 2 mesaje
    23 Dec 2009, 02:20
    1 0
    imi puteti da nr de tel al MAICII VIOLETA.
    NR CARE E SCRIS PE FORUM ARE O CIFRA IN PLUS.VA MULTUMESC
  •  
    • 12 mesaje
    25 Dec 2009, 19:36
    0 0
    Atentie mare la thromboreductin sau anagrelide sau xagrid sau cum s-o mai fi chemand pt. ca mie mi-a dat ca reactie secundara pancreatita acuta cu valori f. mari ale lipazei si amilazei. Am stat 2 luni in medical si analizele (adica lipaza si amilaza) sau normalizat f.f.f. greu. 2saptamani am stat aproape numai pe perfuzii, fara mancare (sau numai iaurt) ca sa pun in repaus pancreasul sa isi revina. Nu va bazati deci doar pe hematologi, mai controlati-va si singure sanatatea prin analize periodice. Mie imi tot facea hemograma si biochimia nu. Daca s-ar fi gandit si la biochimie probabil ca nu ajungeam atat de rau. Multumesc lui Dumnezeu ca acum sunt bine dar sa stiti ca acest medicament are f.f.f multe reactii adverse si nu este suficient de testat.
  •  
    • 27 mesaje
    28 Dec 2009, 17:13
    0 0
    Nr de telefon al maicii Mocanu Violeta este :
    0742118164
  •  
    • 11 mesaje
    31 Dec 2009, 15:29
    0 0
    interesant... si dupa ce perioada de tratament au aparut efectele adverse asupra pancreasului? Acum iei alt tratament, sau tot anagrelyd?
    si inca o intrebare: ce luati pt dureri menstruale? medicamentele ce le stiu eu, cam fac probleme in combinatie cu anticoagulantele; inainte mai ma ajuta aspirina, dar acum mi-a zis dr sa nu mai iau; si am dureri foarte mari si starea generala foarte rea
    daca stiti vreo solutie... multumesc
    va doresc o seara frumoasa la fiecare, fara evenimente neplacute.
    pa-pa
  •  
    • 12 mesaje
    3 Ian 2010, 21:42
    0 1
    Pancreatita am facut-o dupa 4 luni de la inceperea tratamentului dar am inceput cu 2 pastile pe zi si mi-a crescut progresiv doza deoarece nu scadea nr. de trombocite. Ultimele 2 saptamani inainte sa fac pancreatita am luat 6 pe zi. Cei de la firma care il livrau spitalului medicamentul au spus ca pot sa iau si 8. Ce sa zic... cu cat mai mult cu atat mai bine pt. ei (financiar). Pt. durerile menstruale incearca banalul paracetamol daca nu cedeaza cel mult algocalmin (ambele scad nr. de trombocite), in nici un caz sa nu iei nurofen sau mai stiu eu ce noutati. Incearca si chestii naturiste sau o perna electrica pusa pe abdomen si repaus. Sanatate multa tuturor.
  •  
    • 12 mesaje
    3 Ian 2010, 21:45
    1 0
    P.S.
    Acum iau hydreea si e OK deocamdata.
  •  
    • 11 mesaje
    4 Ian 2010, 00:38
    1 0
    Multumesc, angimonic
    am inceput si eu cu 2 anagrelyd si dupa o saptamana am trecut la 4 pe zi; urmeaza sa-mi fac analizele, cand voi avea cam o luna de tratament; de obicei cer trimitere pt hemoleucograma de la medicul de fam, acum mi-ai dat de gandit si ma gandeam daca ar trebui sa-mi fac biochimia; cat erau trombocitele de a trebuit sa iei 6 pastile pe zi? din ce am gasit pe indicatii 3-4 e deja destul... poate mai intelegem si noi cate ceva.
    Apropo de paracetamol, voi incerca data viitoare, sper sa nu mai fie totusi asa rau. Multumesc

    Multa sanatate va doresc! Si un an minunat alaturi de cei dragi!

    ps: am mai rasfoit putin istoricul subiectului, si ma intrebam ce o mai fi cu unele persoane... alia_sky, dochia, ... larami n-a mai postat de ceva vreme...; daca mai treceti pe aici, sau mai stiti ceva despre ele, lasati un semn, sa stim si noi cum sunteti (bine, sper). Va pup!
    Doamne ajuta-ne!
  •  
    • 12 mesaje
    4 Ian 2010, 14:34
    1 0
    Buna vero.nina,
    Trombocitele mele stateau undeva la 600 si ceva de mii. Nu scadeau dar nici nu cresteau. Oricum eu am reactionat haios la anagrelid. Am avut si tahicardie si nu stiu daca nu cumva nu am facut si hipertensiune. In orice caz nu mi-a fost bine cu el.
    Sanatate maxima.
  •  
    • 12 mesaje
    4 Ian 2010, 14:35
    0 0
    Scuze am vrut sa scriu nasol nu haios.
  •  
    • 68 mesaje
    5 Ian 2010, 11:36
    0 0
    La multi ani !!!
    N-am mai scris cam de mult. Din 2007 am incheiat tratamentul cu Interferon.... si de atunci sunt in remisie, cu nr. de trombocite in jur de 380.000, cu tratament Aspenter....citeva luni de Esentiale... si mai nou Arcoxia (la nevoie) ptr. o nevralgie Arnold. Ma simt destul de bine....si incerc sa nu ma mai gindesc la boala. Am citit mereu mesajele voastre... dar nu am avut nimic nou de zis. Medicul mi-a zis ca in momentul cresterii trombocitelor o sa incep cu Tromboreductin.... dar din ce ziceti voi aici...ma ia cu fiori. Astept vesti noi despre "medicamentul minune" zis Tromboreductin, si in acelasi timp si vesti despre voi. Numai bine!!!
  •  
    • 10 mesaje
    23 Feb 2010, 15:22
    2 0
    Buna ,aileen1, alexuna sunt si doream sa intru in dialog cu tine, daca si tu doresti asta. E vorba desigur de trombocitemia noastra, ce tratament urmezi acum? si daca mergi la aceleasi doctorite de la Fundeni? Ai urmat tratament cu interferon cat timp? si ce efecte secundare ai avut? Scrie te rog cat mai multe detaalii. Eu sunt pe aspenter inca, nivelul de trombocite la mine este de 5-600.000, din anul 2006, cand le-am descoperit. Voi reveni cu detalii. Ii rog si pe ceilalti prieteni de suferinta sa scrie fiecare despre el si tratamentul pe care il face.Multumesc si sanatate.
  •  
    • 27 mesaje
    24 Feb 2010, 19:47
    2 0
    Pentru cei interesati de tratamente naturiste, si care nu doresc sa faca tratamente cu citostatice le pot spune ca se poate si fara citostatice.
    Astazi cand mi-am facut analizele nu mi-a venit sa cred ca am ajuns in limitele normale adica :trombocitele sint 361000 . Cand am fost diagnosticata in Decembrie 2007 trombocitele erau in jur de 1.300.000 Este prima data din decembrie 2007 cand am ajuns la acest rezultat ,adica sa le aduc la limita normala doar cu tratamente naturiste si cu ajutorul lui Dumnezeu.
    Am fost ajutata de duhovnicul meu Ioan ,maica Mocanu Violeta care mi-au fost aproape si m-au inteles si m-au sprijinit la nevoie.
    Dar cel mai mult ii datorez bunului Dumnezeu pentru care nu am cuvinte sa-i multumesc.
  •  
    A.L
    • 5 mesaje
    1 Mar 2010, 02:21
    0 0
    FELICITARII !!!!! Bulinusa, esti o fata binecuvintata . sunt bucuroasa ptr.tine .....descrie experenta ta cu deamaruntul,caci eu cred ca ai capatat mult HAR de la bunul Dumnezeu ...am plins cu cei ce pling si vrem sa ne bucuram cu cei ce se bucura spune ne cum te simti acuma si ce simtome ai la acest nr. de tromb.inca o data felicitari si asteptam raspunsul tau .
  •  
    • 9 mesaje
    1 Mar 2010, 15:16
    0 0
    buna,fetelor!la multi ani si o primavara frumoasa va doresc.eu am trombocitemie esentiala si fac tratament cu interferon 3 milioane unitati/3 ori pe saptamana de 7 luni.starea mea e buna,adica am avut putine efecte adverse la inceput ,dar s-au estompat pe parcurs.sfatul meu e sa nu va mai speriati atat de efectele adverse ale acestui tratament ,pt ca ele nu apar la toata lumea si e posibil sa=-l puteti suporta destul de usor.eu aveam inainte de a incepe tratamentul 1.300.000 trombocite,iar in prezent 515.000.multa sanatate va doresc.
  •  
    • 17 mesaje
    1 Mar 2010, 17:00
    0 0
    Oau! Ce veste buna, Bulinusa! Te rugam sa ne dai mai multe detalii despre tratamentul pe care l-ai urmat! Eu am trombocitele in jur de 600000 si ma incapatanez sa nu incep tratamentul cu citostatice. Sunt sigura ca toti cei care sunt activi pe acest forum asteapta mai multe vesti de la tine!
    Sa avem cu totii o primavara frumoasa!
  •  
    • 10 mesaje
    2 Mar 2010, 16:25
    0 0
    O cheamă Oyama Agaricus şi este o ciupercă comestibilă, originară din Brazilia. Åži-a găsit însă mediu propice şi în Japonia, unde e cultivată în ferme speciale şi transformată într-un supliment minune. Utilizată în terapia cancerului, diabetului, tumorilor, colesterolului şi al osteoporozei, ciuperca a ajutat mulţi pacienţi să învingă boli grave şi să cîştige în sănătate. Din acest motiv, a fost supranumită Ciuperca Zeilor.
    Mai multe detalii gasiti pe situl:www.terapianaturii.ro
  •  
    • 27 mesaje
    2 Mar 2010, 20:07
    0 0
    Ca sa ajung la acest rezultat au contribuit mai multe elemente din care amintesc alimentatia ,tinctura de plante a maicii Mocanu ,parintele Ioan si rugaciunile catre Dumnezeu.
    Alimentatia;
    Din decembrie 2007 am mancat numai de post ,sau daca vreti am trecut la regim vegetarian.
    Adica am scos proteinele animale din alimentatie ,zaharul si alte alimente nocive pentru oprii inmultirea celuleor canceroase.
    Stim ca celule canceroase se hranesc si se inmultesc cu proteine animale ,zahar si toate alimentele acide.
    Deci trebuia sa le anihilez si sa dau nastere la celule vii si sanatoase prin alimentatie naturala,alcalina si bogata in enzime'(adica hrana cat mai putin procesata).
    Tinctura de plante de la maica Mocanu .
    Pelerinajele pe care le-am facut anul trecut la cimitirul eroilor din Ailud de unde preotul de acolo mi-a dat ulei din candela sfintita si m-am uns 40 de zile .(acolo se gasesc oasele martirilor eroilor facatoare de minuni,gasiti pe net detalii) ,
  •  
    • 27 mesaje
    2 Mar 2010, 20:25
    0 0
    Manastirea Rimet din jud .Alba unde se afla o copie a icoanei facatoare de minuni donata de manastirea Vatoped-Sf.Munte Atos.
    Pelerinaj la mormantul parintelui Arsenie Boca,unde au fost peste 40.de mii de pelerini .
    Participarea la Sf.slujbe de Duminica sau sarbatori,la Sfintul Maslu,spovedania si impartasirea cat mai deasa.
    Citirea acatistelor Sf.Nectarie Taumaturgul ,acatistul si paraclisul Maicii Domului Pantanassa,marturisitorului Gafencu,Ioan Rusul si altii.
    Se citesc pe rand prin rotatie cate 40 de zile .
    Rugaciunea inimii
    Care se rosteste in gand cat mai des(gasiti pe net detalii despre felul cum trebuie rostita.
    Cred ca toate acestea au contribuit la acest rezultat.
    Va doresc multa sanatate si sa ne ajute bunul Dumnezeu sa trecem peste toate incercarile pe care le avem de trecut!