Broaste testoase

  •  
    • 865 mesaje
    16 Apr 2004, 14:50
    0 0
    Mersi pentru incurajari. Am sa imi iau o alta broscuta, dar nu acum cred. Mai astept putin sa imi mai treaca oful. Va pup.
  •  
    • 9835 mesaje
    16 Apr 2004, 16:20
    0 0
    Mai, mare tristete cu animalutele astea la care nu ne pricepem... Stiu ca nu e locul de vorbit despre catei, dar... Acum vreo 4 ani mi-am luat o catelusa. Dupa cam un an, deja ma gandeam ca ar fi mai bine sa o dau, ca nu reuseam deloc sa ma inteleg cu ea. Dulcica foc, frumoasa de pica, cocker american, deh! dar... facea niste chestii imposibile!
    Noroc ca am sunat-o pe stapana bunicii catelusei, ca sa o intreb dca stie vreun iubitor de caini, ca sa i-o dau pe moshtrofoantza mea... Tipa mi-a spus ca mai bine iau o ranga si omor catelusa cu mainile mele, ca oricum va muri de dorul nostru...
    Asa ca am prins instantaneu chef sa uit tot ce ma sfatuisera "priceputii" in materie de dresaj si housebreaking. Am luat netul la puricat si am invatat tot ce se poate invata despre caini.
    Acum e o minune de catel: cuminte, afectuos, bine dresat etc., etc...
    Asa am ajuns eu la concluzia ca, pana nu stim exact ce avem de facut cand adoptam un animalut, mai bine mai rabdam pana ne informam complet si corect. Nu de alta, dar viata lui depinde in totalitate de actiunile noastre!
  •  
    • 297 mesaje
    16 Apr 2004, 17:36
    0 0
    Hai "donna_imobile" sa fim serioase...cand o sa ne informam noi inainte de a avea o fiinta langa noi...
    Si cu bebelusii e la fel?Sa ne documentam ce simt..la 1-2-3-4 luni...etc.. si-abia apoi sa facem?
    Inseamna ca n-am mai face nimik pe lumea asta. Totul se invata in timp, totusi...Sa nu-mi spui ca inainte de a avea catelusa..iubeai animalele la fel de mult...ca nu te cred.
    De exemplu..mama mea nu concepea caine in casa..nu vroia sa auda...Ei bine..i-am dus eu un peckinez..si-acum ii da de mancare mai bine decat mananca ea.I-a facut un program si un regim de masa...de daca am manca noi ca la carte..precum mananca cainele mamei...am trai 200 de ani.
  •  
    • 9835 mesaje
    17 Apr 2004, 12:15
    0 0
    "elly76", incerc sa intrezaresc cumva ideea pe care te straduiesti sa mi-o comunici, dar esti mult prea confuza...

    1. ce inseamna mai exact: “cand o sa ne informam noi inainte de a avea o fiinta langa noi...” Pe cine reprezinta pronumele “noi” si ce intelegi prin “o fiinta”? Voiai sa pui un semn de intrebare la sfarsit sau nu? – daca nu, atunci la ce moment se refera acel “cand”?
    2. incerci cumva sa comunci umanitatii ca pe tine logica te determina sa afirmi ca:
    animal=fiinta=copil ???
    3. “si abia apoi sa facem” CE? Copilul? Documentarea?
    4. sa faci “ceva” mai “apoi” e totuna cu a nu mai face “nimik pe lumea asta”?
    4. ce legatura are “Totul se face in timp, totusi…” cu faptul ca eu iubeam (sau nu) animalele inainte de a avea un caine?
    6. daca eu nu iti spun un lucru, cum ai putea sa nu-l crezi????
    7. de mama ta nu mai iau, ca nici tu nu te-ai luat de a mea. In plus, mama ta da dovada de intelepciune si afectiune, deoarece s-a interesat ce si cand trebuie sa manance un caine, in timp ce tu ai face lucrul asta probabil dupa ce animalul s-ar imbolnavi sau ar muri de foame – “ca totul se invata in timp, totusi…”

    Las-o asa. E bine. Nu te enerva. Nu te gandi azi la asta. Fa ca Scarlett. De fapt, chiar esti Scarlett. In anul 1900, toamna.
  •  
    • 377 mesaje
    19 Apr 2004, 08:27
    0 0
    Buna dimineata, fetelor!

    Vineri am dus broscuta la doctor. Mi-a zis ca nu e conjunctivita, e doar o raceala. I-a facut injectie Vit. A + d2, intravenos. Trebuie s-o mai duc si azi, si joi, sa-i mai faca injectie. O sa duc si baiatul, preventiv. Biata de ea, s-a speriat asa tare acolo, s-a bagat toata in carapace, de-abia a reusit doctorul sa-i scoata piciorusul sa-i faca injectie.
    Mai are ochisorii umflati dimineata, i se dezumfla pe parcursul zilei.
    Mi-a zis doctorul ca este f bine sa li se faca tratamentul acesta preventiv, in special dupa ce ies din hibernare (daca este cazul, ale mele nu au hibernat) sau la trecerea dintre anotimpuri, pt ca organismul lor e mai slabit atunci.
  •  
    • 297 mesaje
    19 Apr 2004, 11:47
    0 0
    donna_imobile... vad ca ai avut o zi cam haioasa si chiar n-am chef sa-ti raspund la provocari. Daca erai putin atenta ai fi inteles ca Sheiva si-a observat broscuta in urma "sfaturilor" pe care i le-am dat Violetei ..dar ..ma rog..tu esti pusa pe "intepat omu'".Cauta si "inteapa" in alta parte...mai bine.

    Buna Sheiva! Ma bucur ca este doar raceala si sper sa fie totul in regula si sa ma ti la curent. Si ma gandesc ca mai bine le separi pana se face bine micuta...pt ca Doamne Fereste sa nu se agraveze situatia si sa pateasca si cealalta ceva.
    Te pupic!
  •  
    • 297 mesaje
    19 Apr 2004, 11:49
    0 0
    donna_imobile... vad ca ai avut o zi cam haioasa si chiar n-am chef sa-ti raspund la provocari. Daca erai putin atenta ai fi inteles ca Sheiva si-a observat broscuta in urma "sfaturilor" pe care i le-am dat Violetei ..dar ..ma rog..tu esti pusa pe "intepat omu'".Cauta si "inteapa" in alta parte...mai bine.

    Buna Sheiva! Ma bucur ca este doar raceala si sper sa fie totul in regula si sa ma ti la curent. Si ma gandesc ca mai bine le separi pana se face bine micuta...pt ca Doamne Fereste sa nu se agraveze situatia si sa pateasca si cealalta ceva.
    Te pupic!
  •  
    • 377 mesaje
    19 Apr 2004, 12:18
    0 0
    Da, ar fi bine sa le despart.
    Oricum, azi ma duc cu amandoua, ii fac si lui injectie, preventiv.
    Vreau sa-ti spun elly ca vineri, dupa ce i-a facut injectia, i-am dat sa manance si a mancat in disperare, mult mai bine ca de obicei. I-o fi facut foame
  •  
    • 297 mesaje
    19 Apr 2004, 13:23
    0 0
    Da Sheiva, i-a provocat foamea probabil faptul ca l-ai injectat cu vitamine?!?
    Oricum e bine! Asta este cel mai important sa se hraneasca! Iar daca o face..cu disperare ...asta e un lucru bun!
    Bafta in continuare! Tinem legatura
    Pupicei
  •  
    • 377 mesaje
    19 Apr 2004, 13:28
    0 0
    elly, ar fi bine sa-i faci si tu 2-3 injectii din astea cu vitamine. e perioada in care e devitaminizat. iar hrana pe care le-o dam noi nu are prea multe vitamine.
  •  
    • 9835 mesaje
    19 Apr 2004, 13:47
    0 0
    Scumpa elly76, intepaturile le-ai lansat TU – eu nici nu m-am adresat tie pana n-ai inceput sa faci comentarii incoerente. Cand iti mai vine cheful sa provoci lumea cu atacuri personale si fara legatura cu topicul, gandeste-te dinainte ca ti s-ar putea raspunde cu aceeasi moneda – asa incat pregateste-ti niste argumente prin care sa-ti sustii punctul de vedere ; nu te eschiva in spatele unor texte pline ipocrizie.
  •  
    • 297 mesaje
    19 Apr 2004, 13:48
    0 0
    Asa ti-a spus doctorul? Sa le facem injectii d-astea periodic?
    Pt ca al meu are o pofta de mancare teribila!
    La pet-shop promoveaza pufuletii aia ca fiind fie cu vitamine, fie cu calciu...etc...Sa fie oare doar o vrajeala?
  •  
    • 377 mesaje
    19 Apr 2004, 18:08
    0 0
    Da elly, mai ales la trecerea de la anotimpul rece la cel cald si invers.
    Si, fiind injectii, sunt mult mai bune decat pastilele, se asimileaza repede si sigur. Ar fi bine sa-i faci, preventiv. Nu stiu cate vitamine are hrana aia de la petshop...si oricum e bine sa-l duci, se mai uita putin si la el, la carapace, etc. Si e f ieftin, mie mi-a luat 20.000 pe o injectie, nu mi-a venit sa cred.
  •  
    • 297 mesaje
    19 Apr 2004, 18:53
    0 0
    Doar 20.000 o injectie? Glumesti!
    Mie acum 4 ani mi-a luat 50.000 pe o injectie...
    Dar unde e cabinetul?
    Si...apropo de carapace....tu nu ai observat la broscutele tale ca le cad solzii..cand mai creste?
    Eu il ajut pe-al meu sa schimbe solzii...mai incerc sa-i desprind pe cei care stau in deriva pe carapace...
    Eu l-am dus la cabinetul veterinar "Ilioara" daca cunosti cumva.
    Hai pe curand!
  •  
    • 377 mesaje
    20 Apr 2004, 11:09
    0 0
    Daca-ti spun, elly: 20.000/injectie. Cabinetul asta e pe la Iancului, langa mine.
    Cu solzii, asa e. Mi-a spus doctorul ca asta e perioada in care "naparlesc", la fel le cad solzii broscutelor mele.
  •  
    • 377 mesaje
    20 Apr 2004, 11:11
    0 0
    Acum nu stiu ce injectie i-o fi facut atunci...Vit. A + D2 e ieftina, dar oricum mi-a luat f putin.
  •  
    • 377 mesaje
    22 Apr 2004, 12:07
    0 0
    Elly, ochisorii broscutei mele erau tot umflati si am dus-o iar la doctor. I-a facut si un antibiotic destul de puternic, spunea el. Si de dimineata, broscuta avea ochii normali. A functionat tare bine antibioticul.
    Oricum, ti-am urmat sfatul si am comandat la doctor (care are si petshop) un incalzitor. Sambata o sa mi-l aduca.
  •  
    • 1 mesaje
    31 Mai 2004, 11:59
    0 0
    am si eu o intrebare .. daca stie cumva cineva .. mi sa spus ca "gamaris" este o mancare foarte buna pentru broscute .. poate sa imi spuna cineva daca stie mai multe despre acest aliment sau ce o fi .. daca se numeste gamaris sau am gresit eu .. si ce este acest gamaris mai bine spus ?!?
  •  
    • 21 mesaje
    31 Mai 2004, 13:25
    0 0
    Sunt tare bucuroasa ca am gasit in fine un loc in care sper sa ma ajutati si pe mine. Recent am primit o broscuta testoasa de uscat. Am incercat cu tot felul de chestii sa ii dau de mancare. Am incercat cu salata, cu varza, cu banane (asa mi-a spus o cunostinta), cu carne de pui sau de vita, cu mancare de la pet shop. Nu mananca aproape nimic. Am pus- intr-o cutie, si i-am pus o veioza pe care o aprind din cand in cand, ca sa ii fie cald. Nu pot spune ca a dat rezultate. Cine dintre voi are o broasca de usact si vrea sa imi dea si mie niste sfaturi?
  •  
    • 217 mesaje
    11 Iun 2004, 02:38
    1 0