Broaste testoase

  •  
    • 865 mesaje
    29 Mar 2004, 17:18
    1 1
    Am scos-o la plimbare dar inca nu s-a obisnuit cu noul regim. E cam sfioasa. Am incercat sa ii dau si carne de vita dar deschidea gura si apoi... nimic. Oricum, cred ca e mai fericita. Este si mai vioaie.
  •  
    • 377 mesaje
    5 Apr 2004, 10:22
    1 0
    Violeta, le-am luat si eu vitamina A uleioasa si le-am dat pe carapace.
    Spuneai ca le face bine si la piele. Tu o dai si pe labute sau numai pe carapace?
    Si ce mai face? S-a mai obisnuit?
  •  
    • 865 mesaje
    6 Apr 2004, 10:21
    0 1
    E la fel de sfioasa si inca refuza mancarea..... Adevarul ca e cam frig si nu are o temperatura prea constanta.
  •  
    • 865 mesaje
    13 Apr 2004, 11:27
    0 0
    Sunt f.f.f.f.f.f........nefericita!Mi-a murit broscuta! Am vrut sa o scot sambata din acvariu dar nu mai misca deloc. Am crezut ca doarme. Am plans toata ziua pana mi s-au umflat ochii. Asta e, inapoi nu o mai pot aduce. Duminica am dus-o la Priza Dunarii si i-am dat drumul pe apa... De pasti am fost la Priza cu prietenii si am zis ca e mai bine asa decat sa o inmormantam.
  •  
    • 297 mesaje
    13 Apr 2004, 16:34
    2 0
    Imi pare rau vio!Din cauza asta era sfioasa si nu manca!Pt ca a avut frig/curent..a facut probabil conjunctivita...si nu a mai vazut sa se alimenteze...si a murit!
    Tu nu ai avut incalzitor la ea?
    Prima data ...cand l-am cumparat pe Donatello am mai luat si alta broscuta care mi-a murit pt ca le tineam intr-un acvariu gen farfurie, pe masa in sufragerie...si cu usa de la balcon deschisa. Desi era vara...a tras-o curentul, i s-au umflat ochii si nu a mai mancat..si a murit in final.
    apoi am cumparat un acvariu mare l-am umplut cu apa si i-am pus incalzitor pe timp de toamna-iarna...
    si e bine sanatos! D-asta nu sunt de acord sa o las sa stea afara..ca nu se stie...mai ales cand este mica.
    Lasa..cumpara-ti alta...si spune-ne cum o amplasezi sa nu mai patesti d-astea.
    Hai pupici!
  •  
    • 377 mesaje
    14 Apr 2004, 08:54
    0 0
    Imi pare asa rau Vio!
    Stiu cum e, mie mi-a murit un papagal si am plans 3 zile in continuu...
    E groaznic sa se intample asta, te atasezi mult de animalutele astea.
    Elly, cand e cald nu-l scoti pe balcon, la aer?
    Eu le-am scos pe balcon zilele astea cand a fost mai cald si le-a placut tare mult.
  •  
    • 297 mesaje
    14 Apr 2004, 11:33
    1 0
    sincer..eu ma feresc sa o scot prea tare din mediul ei..desi acum e mare...si nu cred ca vor mai fi probleme.. mai bine il lasa asa cum l-am obisnuit. Ma bucur ca ele au fost incantate de "iesirea in aer liber"...
    Dar..ai vazut Vio ce a patit...cine stie ce avea mititica...
    Daca tot era apatica..si nu manca...mai bine dadea o fuga la veterinar..asa ar fi aflat ce a patit..si stia ce sa faca sau ce sa nu faca cu urmatoarea...
    Si eu am fost in week-end la finutul meu caruia i-am dus broscuta...era bine sanatoasa... sper sa nu pateasca nimic...
  •  
    • 377 mesaje
    14 Apr 2004, 12:05
    0 0
    Elly, i-ai dat broscuta aia mititica de care spuneai! sper ca i-ai facut copilasului si instructajul.
    Stii, ma gandesc si eu cu broscutele, poate e mai bine sa stea mai mult in apa, dar eu le vad tare fericite cand sunt afara. Si le vad ce disperate sunt dimineata sa iasa din acvariu.
    Mi-am cumparat o bicicleta fitness si sunt atat de incantate de aparitia unui obiect nou in casa, incat stau numai acolo, langa bicicleta, o miros, dau ture in jurul ei
  •  
    • 377 mesaje
    16 Apr 2004, 08:08
    0 0
    elly, am si eu la tine o intrebare.
    Sunt ingrijorata.
    Am vazut de dimineata ca una din broscute are ochii mai umflati ca de obicei. Mi-e frica sa nu fi facut conjunctivita.
    Adevarul e ca de la inceputul lunii n-au mai dat deloc caldura. Am pus eu caloriferul electric, dar tot rece a fost.
    Crezi ca e posibil sa fi facut conjunctivita???
    Trebuie s-o duc la doctor, nu?
    De-abia astept sa termin cu munca s-o duc la doctor. Poate dau o fuga chiar in pauza de masa, sunt tare ingrijorata.
    Astept raspunsul tau. Mercic.
  •  
    • 297 mesaje
    16 Apr 2004, 09:12
    0 0
    Aoleuuu! Deci.. are ochii altfel decat cealalta zici?
    Pai daca ti se pare ciudat... si daca si ea se comporta ciudat... cel mai bine..da o fuga pana la doctor!
    Eu ti-am zis... folosesc incalzitor...
    nici acum nu i l-am scos lui Donny din acvariu. Pe viitor ia-ti si tu unul..cu termostat... si nu vei mai avea probleme.
    Pana atunci.. vezi ce face broscuta... si tine-ma la curent! Bafta si pupici!
  •  
    • 377 mesaje
    16 Apr 2004, 09:18
    0 0
    Eu le tin putin in acvariu. Mai mult stau pe afara. Si asta iti spuneam, a fost frig in casa si poate de asta. Dar, cand ma duc azi la doctor, o sa iau si incalzitor, ca are acolo (are si pet shop si am vazut incalzitoare).
    Dar sper sa nu fie grav si daca a racit cumva sa poate sa o trateze. Era f vioaie de dimineata, dar i-am vazut ochii mai umflati ca de obicei.
  •  
    • 297 mesaje
    16 Apr 2004, 09:32
    0 1
    poate nu-i nimic... te sperii tu pentru ca i s-a intamplat violetei...iar eu am povestit ce am patit eu cu prima broscuta..Si oricum... sunt destul de mari broscutele tale..nu cred ca fie o problema...din cate stiu cele mai sensibile sunt cele mici...mici.
    Hai bafta!
    Oricum e bine sa mergi la doctor pt ca mai afli cate ceva...
    Te pupic! Da-mi de stire ...ce se intampla!
  •  
    • 377 mesaje
    16 Apr 2004, 09:53
    0 0
    Da, poate ca m-am speriat, dar oricum are ochii mai umflati ca de obicei.
    Dar, daca are conjunctivita sau a racit, se poate trata, nu?
    Adica are ce sa-i faca doctorul, nu?
    Stau cu grija, cred ca o sa plec si mai devreme, sunt nelinistita din cauza broscutei. M-am atasat atat de mult de ele...
  •  
    • 865 mesaje
    16 Apr 2004, 10:40
    0 0
    Salut, fetelor! Am revenit desi inca mai sufar dupa Micki. Ma mai iau cu catelul... Ce mai faceti? Daca vi se pare ceva suspect, nu ezitati sa va duceti "puisorii" la doctor, pana nu e prea tarziu. Va pup si astept sa aud de la voi numai de bine.
  •  
    • 297 mesaje
    16 Apr 2004, 10:47
    0 0
    Sheiva - depinde de cat de grav e..
    nu stiu ce sa zic...daca e mare.... se poate ,probabil, sa-i faca tratament.A mea insa era micuta...cat o nuca, cand a facut conjunctivita si ...desi am dus-o la doctor..n-am avut ce sa-i mai fac.Oricum..stiu ca mi-a zis sa o separ de Donatello sa nu ia si el...
    Fii si tu mai relaxata..poate-i doar o alarma falsa..
    Ochi umflati...adica cu un fel de "pojghita...alburie" in jurul ploapelor???
    Ca defapt fenomenul e ca nu mai vede sa se alimenteze...si d-asta moare..de regula in aceste cazuri..

    Bine ai revenit Vio!
    Nu-ti iei alta broscuta? Acum cand te putem sfatui..cum sa o "accesorizezi"????
    Hai i-ati.... stiu ca e greu...da'...trece.
    Pupici
  •  
    • 377 mesaje
    16 Apr 2004, 10:57
    0 0
    Bine ai revenit, Vio!
    O sa tin cont de sfaturile voastre, azi o duc la doctor.
    Elly, are ochii umflati cum ii au si oamenii dupa ce i-a tras curentul sau dupa o noapte de betie.
  •  
    • 9835 mesaje
    16 Apr 2004, 11:12
    0 0
    Sheiva, NU AMANA! Am avut si eu o testoasa de Florida - un baietel, il botezasem Arhimede...
    A racit (l-a tras curentul, ca era vara, canicula si mi s-a parut ca gafaie de caldura - asa ca l-am pus pe pervaz, in "cadita" lui cu palmier de plastic in mijloc), i s-au umflat ochishorii, a inceput a stranute... L-am dus la veterinar prea tarziu... Chiar daca pe urma l-am tinut in ceai de musetel in loc de apa, cu o perna electrica bagata sub "cadita" ca sa il tina caldut, chiar daca i-am dat cu Vit. A la ochisori... saracutzul... acum e ingropat la radacina unui copac...

    Asa ca... da fuguta la doctor!
  •  
    • 377 mesaje
    16 Apr 2004, 11:25
    0 0
    Chiar ma speriati, fetelor. Astazi ma duc neaparat. Nu aman. O duc imediat ce am observat. Ieri nu avea nimic. Azi-dimineata am observat si azi o duc. Sper sa stie doctorul ce sa-i faca.
  •  
    • 297 mesaje
    16 Apr 2004, 11:44
    0 0
    exact asa s-a intamplat si cu prima mea broscuta..."donna_imobile"..tot in "cadita cu palmier"...a contactat "raceala"...si tot vara...

    Hai mai Sheiva.. conjunctivita la ele...arata cam ca la "oameni"....ochii infmalati si cu contur iritat!
    Go to the doctor!
  •  
    • 377 mesaje
    16 Apr 2004, 11:57
    2 0
    Da, nici nu mai astept pana la sfarsitul progr, fug in pauza de masa si duc broscuta la doctor. Am incredere in doctorul ala, se pricepe la animalute din astea mici. Mi-a salvat un papagalut de care eram sigura ca nu mai are nici o sansa.