Broaste testoase

  •  
    • 377 mesaje
    23 Mar 2004, 15:00
    4 0
    Fetelor, are vreuna din voi broaste testoase?
  •  
    • 865 mesaje
    23 Mar 2004, 15:19
    1 0
    Eu am o broasca testoasa de vreun an si ceva.De cateva zile a inceput sa isi revina si incearca sa se urce pe peretii acvariului sau sta cu "burta in sus". Inca nu a inceput sa manace de cand s-a incalzit afara si cred ca nu prea are putere......
  •  
    • 377 mesaje
    23 Mar 2004, 15:59
    0 2
    E bine ca ai adus vorba de asta...eu am doua broscute, in fine sunt destul de marisoare. Le am din octombrie, dar nu au intrat deloc in hibernare. Au fost tare vioaie toata iarna. Eu le las si mult pe afara, doar seara le pun in acvariu. Am auzit si de la altii care au broscute ca intra in hibernare, nu stiu de ce ale mele nu. Poate conteaza rasa. Ale mele sunt obisnuite, cu tample rosii...Ale tale?
  •  
    • 377 mesaje
    23 Mar 2004, 16:02
    0 1
    A ta, pardon
  •  
    • 865 mesaje
    24 Mar 2004, 09:56
    0 0
    Nu ti-am raspuns ieri pentru ca nu stiam pur si simplu daca are sau nu tample rosii. Cand m-am dus acasa am verificat si, intr-adevar, are tample rosii. Nu stiu de ce broscutele tale nu "dormiteaza" iarna. Sunt cumva puiuti? Sau este mai cald la tine in casa, aveti temperatura constanta? La mine, iarna e mai frig. Dar, cateodata, daca se mai incalzeste si mai iese soarele, se trezeste si broscuta si se mai foieste, dar nu mananca. Am incercat sa ii dau, dar nimic...
  •  
    • 377 mesaje
    24 Mar 2004, 12:23
    1 0
    Merci pt mesaj, ma bucur ca am gasit pe cineva cu care sa discut despre asta
    Ale mele nu stiu ce varsta au, cel de la care le am le avea de vreo 2 ani, dar le luase si el de la cineva. S-au plimbat mult, saracutele.
    Eu chiar nu stiu cum se determina varsta lor...a ta de ex. ce varsta are? si cum stii?
    Si intr-adevar, la mine acasa a fost destul de cald. Uneori, cand era mai rece, se asezau sub calorifer, dar nu hibernau, au mancat tot timpul, s-au plimbat.
    Nu reusesc sa le fac sa manance salata, am auzit ca se recomanda, dar ale mele vor doar carne si pesti uscati. A ta ce mananca?
    Am auzit ca broscutele cu tample rosii sunt de doua tipuri: de Florida si de Madagascar, dar nu stiu cum se diferentiaza intre ele.
  •  
    • 297 mesaje
    24 Mar 2004, 14:05
    1 0
    Buna Evelor!
    Am si eu o broscuta, il cheama Donatello si il am de 4 ani. Cand l-am luat era cat o moneda de 100 lei acum este imens. Eu nu-l las sa intre in hibernare. Am incalzitor in acvariu si e super vioi...chiar enervant de vioi uneori. Dimineata cand ma vede ca apar in camera unde este el se agita si "lapaie" sa-i dau de mancare. Cand si cand..il scot pe-afara(in casa) si s-ar catara peste tot, se ascunde, se baga peste tot. Defapt am mai avut alte 2 broscute pe care le-am dat pe parcurs pt ca se bateau intre ele. Din locul de unde le-am cumparat mi-au spus ca unul este "baiat" si celelalte 2 sunt "fete" . Chestia e ca dupa 2 ani...le-a apucat sa se bata..si una dintre ele (fata)le-a muscat pe celelalte doua de labe. O farmacista mi-a spus ca sunt canibale si ca se vor bate pana se vor manca intre ele. Si-atunci....am donat-o pe batausa parintilor mei. Dupa un an... au apucat-o si pe cea de-a doua (fata) "caldurile" si l-a luat pe Donatello la "omor" si am donat-o si pe-aceasta. Oricum le merge bine la toate....si separate...n-au suferit ca le-am schimbat stapanii. Daca doriti informatii suplimentare va stau la dispozitie. Pupicei.
  •  
    • 865 mesaje
    24 Mar 2004, 14:37
    0 0
    Broscuta mea manaca numai pesti din aia mici, uscati. Nu am incercat sa ii dau salata. Poate o sa incerc.Si o intrebare: Cum pot afla daca e fetita sua baiat? Eu am spus pana acum ca e fetita, poate pentru ca asa imi doream eu...
    In ceea ce priveste cele 2 tipuri de broaste cu tample rosii, eu nu stiu mai mult.
  •  
    • 377 mesaje
    24 Mar 2004, 14:47
    0 0
    Baietii au carapacea mai bombata (concava) si coada mai lunga si mai groasa. Fetele au carapacea mai plata si coada scurta si subtire. Daca vezi doua, cum sunt ale mele, diferentele sunt foarte clare.
    Ar fi bine sa-i diversifici mancarea. Ele au nevoie de carne. Cea mai recomandata e inima de vaca, fiarta si tocata bucatele mici. Sau pur si simplu carne fiarta, de vita sau pui, o sa vezi ca o sa-i placa foarte mult. Si se mai gasesc la magazine niste ousoare de furnica, care tot asa, se zice ca ar fi foarte sanatoase.
  •  
    • 377 mesaje
    24 Mar 2004, 14:56
    0 0
    Buna Elly!
    Ma bucur ca ni te-ai alaturat, acum suntem 3
    Eu am o nedumerire cu broscutele mele, nu stiu ce varsta au. Eu sunt a treia stapana... Oricum, nu credeam ca o sa ma atasez atat de mult de niste broscute. Dar sunt foarte dulci si vin mereu dupa mine, cred ca simt omul...
    Dar ma gandesc, dragul tau Donatello (numele chiar mi s-a parut excelent)nu se plictiseste acum, dupa ce a fost obisnuit cu fete?
    Eu le las foarte mult libere, am constatat ca sunt f curate, nu-si fac nevoile decat in apa. Am constatat ca nu se simt bine in acvariu, sunt disperate sa iasa...
    Pe ale mele le cheama Wolfgang si Matilde.
    Pe a ta, Violeta?
  •  
    • 865 mesaje
    24 Mar 2004, 15:30
    0 0
    O cheama Micky.
    Este oare bine sa o scot si eu din acvariu? Am vazut zilele astea ca e disperata sa iasa de acolo, se catara pur si simplu pe sticla... Ce sa fac?
  •  
    • 377 mesaje
    24 Mar 2004, 16:03
    0 0
    Da, scoate-o, ca se chinuie, biata de ea. Las-o si pe ea libera, sa se mai miste. Dar ai grija la caile de acces, sa nu se ascunda pe undeva sa n-o mai gasesti sau sa n-o mai scoti de acolo. Eu le las mai mult in bucatarie si le-am blocat accesul dupa aragaz, ca de-acolo nu le mai scot! vSi nici nu e bine sa stea numai in apa, de obicei ele sunt si de apa si de uscat...
  •  
    • 865 mesaje
    24 Mar 2004, 16:10
    0 0
    Mersi pentru sfat. Abia astept sa ajung acasa si sa o eliberez putin. Dar am o intrebare: Am si caine, nu este nici un pericol sau trebuie sa ii las in camere separate?
    Si altceva: cred ca e fetita pentru ca e mai turtita si are coada ma subtire.
  •  
    • 377 mesaje
    24 Mar 2004, 16:26
    0 0
    Cred ca ar fi mai bine in camere separate, pt ca nu stii cum reactioneaza cainele. Poti sa ii lasi impreuna, dar sa tii cainele sa nu faca vreun gest necugetat, sa vezi cum reactioneaza.
    Cred ca e fata, dupa cum spui, baietii au coada destul de mare, si lunga.
    Si nu uita de alimentatie, neaparat sa-i diversifici hrana. Si daca la inceput nu vrea altceva, nu-i mai da nimic, pana cand i se face foame. Trebuie sa manance si altceva, in special carne.
    Imi inchipui ca o sa fie tare fericita in seara asta!
  •  
    • 297 mesaje
    24 Mar 2004, 17:40
    0 1
    Salutare "again" Evelor!

    Ma bucur ca ne putem impartasi impresiile si experientele despre animalutele noastre.
    Stiu ca lor le place mult pe-afara...defapt cred ca ele si-ar dori in apa doar cand le este foame. Din pacate Donatello al meu este f. vitregit pt ca eu si sotul meu nu sutem acasa decat seara si o neglijam...nu o scoatem prea des. In schimb cea care este la parintii mei (Raffaela) sta mai mult pe-afara si cand ii este foame se duce langa acvariu sa o bage si sa-i dea sa manance. El chiar a rasfatat-o pe Raffi si daca nu o scoate afara protesteaza si nu vrea sa manance. Cat despre faptul ca Donatello a ramas singur... sincer nu stiu cat a suferit ...dar suferea cand "fetele" il muscau si bietul de el avea rani...
    Mi-a parut rau sa le dau dar sunt pe maini fff. bune. Este adevarat ca sunt foarte afectuoase si se plimba dupa "om". Raffi merge toata ziua dupa tatal meu prin casa si din sufragerie (unde ea are acvariul) daca este scoasa pe-afara...se duce in dormitor pe partea unde doarme tatal meu si se-agitasa se urce pe noptiera...parca sa o ia si pe ea in pat langa el... Apropo de relatia lor cu alte animale de casa..nu-i nici o problema. Ai mei au un caine (peckinez) si vreau sa va spun ca o ignora total..pt ca e gelos pe ea si cand se supara pe ea o latra dar ea se retrage in carapace. Cand ai mei nu o gasesc il pune pe catel sa o caute si el ii duce la ea. Dar se inteleg f. bine..n-au avut divergente cu urmari. Cealalta "fetita" este la niste prieteni de-ai mei care au un motan...si n-au avut nici o problema.
    Eu il hranesc pe Donatello cu pestisori uscati, inima de vita (deshidratata), creveti si pufuleti din faina de peste. Uneori ii mai dau banana sau rosie. Carne cruda nu-i dau ca daca raman resturi incepe sa miroasa apa urat.
    Si...sa va mai spun ceva...diminica mi-am luat o broscuta...mica...mica.. pe care vreau sa o dau cadou unui fin de-al meu care implineste 4 ani si caruia ii place broscuta mea. Vreau sa va zic ca-i asa de frumusica... si cand ii dau sa manance creveti..si inoata pe-acolo il impinge apa... vartejul provocat de vibrator... Este asa dragalas...
    Cat despre varsta lor...nu stiu daca poti stabili dupa ceva anume varsta. Cel mai bine era sa retina cei de la care o ai...cam de cand poate data... Ele se dezvolta in functie de cat mananca si de cat de mare are spatiul de inot...din cate stiu eu.
    Voi de cate ori pe zi le dati sa manance?
    Pupicei!
  •  
    • 377 mesaje
    25 Mar 2004, 09:18
    0 0
    Buna dimineata dragele mele!

    In primul rand, Violeta, i-ai dat drumul?
    Ai vazut ce-a scris si Elly, ele sunt mai fericite afara.
    Elly, si eu sunt toata ziua plecata, dar pe ele le las afara. Sunt curate si nu fac mizerie. Le las doar in bucatarie, dar afara.
    Le-am dat si eu creveti broscutelor mele, dar nu le-a placut.
    De mancare nu le dau prea des, cam o data la 2 zile. Daca le dau in fiecare zi, nu mananca. Eu le pun in apa doar noaptea si schimb apa din acvariu in fiecare zi.
    N-am incercat cu banana...o sa incerc si eu, am incercat doar salata, dar nu au vrut...
  •  
    • 865 mesaje
    25 Mar 2004, 10:37
    0 0
    Am scos-o afara din acvariu dar nu a vrut sa se miste deloc. Am scos-o si azi dar nu a vrut sa se plimbe. Probabil ca ii este frica, nu stie inca ce inseamna libertatea. Cred insa ca se va obisnui. Nu a inceput inca sa manance, oare nu s-a incalzit destul pentru ea? Oricum, ii voi pregati niste carnita de pui sau de vita? Dar pestele nu ii place? Ca doar asta gaseste ea in apa, nu?
  •  
    • 377 mesaje
    25 Mar 2004, 11:18
    0 0
    Cred ca e nedumerita, biata de ea...si cred ca inca nu si-a adaptat corpul in totalitate...Despre carne, eu am auzit ca cea mai buna e carnea de vita.
    Oricum, nu o sa manance decat din acvariu, nu mananca decat in apa. Sa nu-i pui multa, ca se murdareste apa daca ramane.
    Oricum, o sa i se faca foame, mai ales daca o sa se mai si miste...
  •  
    • 297 mesaje
    25 Mar 2004, 12:18
    0 0
    Buna Evelor!
    Cam cat de mari sunt broscutele voastre? Comparativ cu suprafata palmei voastre..spre exemplu...
    Eu ii dau lui Donatello sa manance dim. si seara. In special pufuleti din faina de peste...cam o lingurita (cat cea mica de inghetata de la Mc Donald's) si vreau sa va zic ca e disperat cand ma vede ca pun mana pe cutia lui de mancare. Si daca nu-l las sa muste el putin din lingura de plastic..parca nici nu vede mancarea.Cand am pestisori nu-i dau decat unul maricel sau 2 micuti la o masa. V-am spus..cica daca mananca mult...cresc. Si mie mi-au spus vanzatorii de la pet-shopuri sa-i dau mai rar sa manance. Dar mi-e mila de el ca s-a obisnuit asa...si abia asteapta sa-i dau sa manance cand ma vede.Si eu tot prin bucatarie il inchid pe Donatello pt ca in rest...ma zapaceste pe unde se "cocoata". Stiu ca nu fac mizerie dar parca si sa stea acolo intr-un colt...bagat..parca zici ca-l urmareste cineva cu bomba.Dar oare lui i-o placea?Sa stea asa..ascuns?
    A...referitor la hibernare..si eu am inteles ca este bine sa le lasi iarna sa intre in hibernare si sa le creezi si mediul adecvat. Insa daca o ai de ceva vreme si ea nu este obisnuita...nu prea e bine s-o bagi in hibernare. In plus..e limitata si perioada asta de hibernare. Oricum e cam complicat...mi-e teama de chestia asa. Si..atata vreme cat e bine.. nu-i nici o problema.
    Voi ce fel de apa le puneti in acvariu?
    Eu am aflat acum cand am luat-o pe cea mica...ca cel mai bine le ti..cand sunt mici in apa plata. Eu cand era Donatello mic.. ii fierbeam apa.Dar se pare ca nu procedam bine.
    In rest...le mai rasfatati cu ceva...vitamine uleioase...etc?
    Astept vesti!
    Va pup!
  •  
    • 297 mesaje
    25 Mar 2004, 12:20
    0 0
    Vio..incearca sa-i pui un incalzitor in acvariu daca nu ai unul...si ii duci apa pana la max. 18grade..parca..
    Cat de mare e broscuta si de cand sta in hibernare?