Broaste testoase

  •  
    • 377 mesaje
    25 Mar 2004, 12:42
    1 0
    Buna fetele!

    Broscutele mele au in jur de 15-20 cm.
    Am auzit si eu ca ele mai cresc, in special de la carne.
    Eu le pun apa obisnuita, de la chiuveta, zice ca trebuie sa aiba cam 20 grade, dar eu le-o pun putin mai calda.
    Elly, cred ca aia mica e asa scumpa...am vazut si eu broascute asa mici la petshop, inotau foarte vioaie si erau f f dulci...am auzit ca sunt foarte sensibile cand sunt mici. sper sa aiba grija de ea copilasul caruia i-o duci.
    Dar a ta cat e de mare, Elly?
    Si mai am o intrebare: la ce nivel aveti apa din acvariu?
  •  
    • 865 mesaje
    25 Mar 2004, 12:50
    1 0
    Broscuta mea este mica, incape in palma si pot sa o strang in palma. In hibernare este de cand a venit iarna, cu mici pauze, atunci cand se mai incalzea afara si, bineinteles si in casa... Acum insa nu prea e vioaie, cu exceptia cazurilor cand parca vrea sa se catere pe acvariu, sa iasa... Nu a inceput sa manace dar sper sa o pacalesc cu niste carne.
  •  
    • 297 mesaje
    25 Mar 2004, 12:58
    1 0
    Pai...inseamna ca broscutele tale sunt cam cat Donatello al meu...da..e cam cat palma mea...Iar eu ii tin apa in acvariu aproape pana sus...si i-am pus si un geam deasupra...ii las doar cativa cm... de aer.. ca daca nu...se urca pe ... si evadeaza.
    Cand erau 3..in fiecare dimineata evada cate una.Si nu prea e bine sa cada de sus..stii...
    Nu mai stiu daca i-am dat vreodata salata dar le-am pus odata o alga...sa se inmulteasca...si cand colo...astea au devorat-o intr-o secunda. Si eu ii pun apa lui Donatello, acum, de la chiuveta. Pe cea mica...o tin in apa plata.. e vioaie...i-am pus o piatra pe care se urca si sta afara..ca si ei ii place.Defapt asta e cel mai bine..sa poata iesi singura cand vrea.Dar daca-i pun lui Donatello pietre..ala le muta si sparge si acvariul pana la urma. Asta mica in schimb..ti-am zis...o impinge apa de la ... si-o face vartej...e super haioasa. Asa de mic era si Donatello cand l-am luat si nici nu-mi vine sa cred cat de mare este.
  •  
    • 297 mesaje
    25 Mar 2004, 13:02
    0 0
    Vio eu zic sa-i pui incalzitor si sa-i dai sa manance. Cica perioada in care pot sta fara sa manance este de aprox. 2 luni. De principiu..trebuie sa fie extrem de vioare. Pune-i un cataroi pe care sa se catere sa iasa pe uscat...macar cu capul sa iasa.
    Si neaparat fa-i caldura...daca n-am mancat de multa vreme. Da-i creveti deshidratati sau pufuleti..stii de care zic?
  •  
    • 377 mesaje
    25 Mar 2004, 13:08
    0 0
    Mie mi-a spus doctorul sa nu le pun multa apa, ca sa n-am surprize...spunea ca exista foarte multe cazuri de inec!!!asa ca eu le pun apa destul de putina, adica la nivelul lor, sa poata sa scoata capul afara.
    Elly, Donatelo nu are nici un suport in acvariu pe care iese? Sta pe uscat doar cand il scoti, sa inteleg?
    Vitamine nu le-am dat, am cumparat in schimb o chestie (nu stiu cum ii zice) de la pet shop, in forma de broasca testoasa, alba, care se pune in apa si se dizolva. Cica e buna pt carapace. Nu se dizolva toata o data, normal, ajunge vreo 2 saptamani.
    Vio, si tu ii pui apa de la chiuveta?
  •  
    • 297 mesaje
    25 Mar 2004, 13:53
    0 1
    Sheiva... da...Donatello nu are pe ce sa se catere sa iasa pe uscat..doar cand il scot eu. Si cu faza aia cu "pericol de inec".. a fost tare. Eu n-am mai auzit asa ceva. Donatello doarme pe fundul acvariului toata noaptea... nu se misca de-acolo.... si inca e viu. Eu am un acvariu destul de maricel... ii pun cam 25l de apa... daca nu mai mult...
    Asa ca... nu stiu ce sa zic... E bine sa mai schimbam impresii oricum. Ai zis ca-i schimbi apa zilnic..n-ai ... care sa-i curete apa?
    Eu il las si 2 sapt cu aceeasi apa...si nu se murdareste...ii mai scot vibratorul si ii spal buretele din el..
    astept vesti...
  •  
    • 297 mesaje
    25 Mar 2004, 13:55
    0 0
    Uneori ii dau pe carapace cu vitamina A uleioasa si o las in cada pe uscat... Face bine la carapace...si la piele.
    Mai sunt si niste solutii speciale pt broscute...pt carapace. Am avut si eu chestie d-aia...broscuta alba...
  •  
    • 865 mesaje
    25 Mar 2004, 14:23
    0 0
    Si eu pun apa de la robinet, dupa ce o las sa se aseze cateva zile.
  •  
    • 377 mesaje
    25 Mar 2004, 14:56
    1 0
    O sa iau si eu vitamina A uleioasa...n-am stiut...
    Si mie mi s-a parut prostie chestia cu inecul, dar am citit asta si pe www.testoase.go.ro si scria la fel.
    Eu nu am filtru la acvariu si, prin urmare, le schimb apa in fiecare zi.
    Exista si niste vitamine special pt ele?
    Voi le-ati dat asa ceva?
  •  
    • 297 mesaje
    25 Mar 2004, 15:58
    0 0
    mai sunt si niste vitamine care se pun in apa..oricum si mancarea speciala..cica are nu stiu ce vitamine...uite sa ma mai uit eu pe-acasa sa vad ce recipiente mai am.In general sotul meu se ocupa de cumparaturi speciale pentru broscuta.Dar voi ce le dati de mancare,cu precadere?Adica ... ce le dati de regula...?
  •  
    • 100 mesaje
    25 Mar 2004, 16:48
    0 0
    Aoleo fetelor!!!!!!! Asa mi-ati deschis "pofta" sa imi iau si eu o broscuta testoasa!!!!!! Mie mi-s tare dragi animalutele astea de casa. La ai mei parinti am lasat o frumusete de catel ca nu puteam sa am grija de el cum ar fi trebuit - eu muncind de dimineata pana seara. Am mai avut un papagal vreo patru ani de zile pana in august anul trecut cand mi-a intrat o pisica in casa si....restul vi-l imaginati si singure. Acum am un acvariu cu niste pesti. Si de cand ati inceput discutia asta despre broscute sunt "ochi si urechi". Spuneti-mi daca o broscuta mica mica si draguta poate sa convietuiasca alaturi de niste pesti intr-un acvariu sau i-ar trebui casuta ei separata de balaurii aia mici.
  •  
    • 297 mesaje
    25 Mar 2004, 17:17
    0 0
    S-ar putea sa ramai fara pesti..de la broscuta...glumesc... nu cred ca i-ar manca daca-ti iei una mica..cat moneda de 100 lei dar cand va creste...sigur ti-i haleste. Mai bine..intreaba la petshop! Si daca tot o iei asa micuta...iti garantez ca sunt superbe... ai grija sa-i pui apa plata si sa nu o ti in curent ca face conjunctivita si daca nu mai vede..nu se mai alimenteaza... si moare...Da-ne de stie cand ti-o cumperi. Daca vrei iti spun eu ce trebuie sa-i iei...ca sa -i creezi tot confortul. Merita investitia oricum!Pupicei
  •  
    • 100 mesaje
    25 Mar 2004, 17:31
    0 0
    Dar broscuta mica si care sa ramana mica nu exista? Ma gandeam nu stiu...la niste specii super mici. Pitice....nu stiu
  •  
    • 297 mesaje
    25 Mar 2004, 17:41
    0 0
    nu exista mica care sa ramana mica...sau poti sa-i dai mai rar de mancare...la 2 zile sau cum iti spune nenea de la pet shop...si sa nu-i lasi spatiu mare de inot....adica sa-i pui putina apa in acvariu cat sa-si ia gustarea... si o sa creasca mai greu...Intreaba cel mai bine la petshop-ul de unde o cumperi. apropo...din ce oras esti?
  •  
    • 100 mesaje
    26 Mar 2004, 09:14
    1 0
    Eu sunt din Bucuresti. De fapt orasul meu natal este Focsani dar sunt in Bucuresti de o gramada de ani. Cat de mare se face o broscuta din aia mica mica? In acvariul meu sunt si niste pesti asa ca optiunea cu putina apa in acvariu....pica. Doar sa imi mai iau un acvariu numai pentru broscuta mica si dragalasa. Nu stiu. Inca nu m-am hotarat 100%. Dar daca o sa ma hotarasc sa imi iau....o sa va asaltez cu intrebarile.
  •  
    • 377 mesaje
    26 Mar 2004, 09:33
    0 0
    Elly, eu le dau sa manance inima de vaca, fiarta, carne fiarta (tot vita). Cel mai mult le plac insa pestisorii uscati. Le mai dau ousoare de furnica (le plac mult). Crustaceii nu au avut succes. O zi le dau inima, o zi pesti sau ousoare. Am incercat salata si nu vor. O sa incerc banana, tu ai zis ca le dai.
  •  
    • 297 mesaje
    26 Mar 2004, 09:58
    0 0
    Din cate vad tu nu le prea dai mancare uscata. Ti-am zis...eu le dau mancare uscata...si crevetii tot uscati.Am vazut si proaspeti in piata Obor..special pt ele..dar mi-a fost teama ca poate nu sunt "proaspeti".Sa nu te apuci sa le indopi cu banane..asa..putin..de rasfat. Si rosie poti sa incerci...
  •  
    • 377 mesaje
    26 Mar 2004, 10:10
    0 0
    Am auzit ca sunt innebunite dupa viermii aia mici si albi si vii. Le place sa-i alerge, sa-i prinda
    Insa mie mi se par prea scarbosi...si apoi e complicat, trebuie sa-i tii in malai sau faina.
    E bine sa le dai si carnita calda...sa pape si ele ceva cald, nu numai uscaturi. Tu i-ai dat lui Donatello cu vit A uleioasa, cum spunea Violeta?
  •  
    • 297 mesaje
    26 Mar 2004, 14:30
    0 0
    Lasa-i in pace de viermi ca aia sunt sa mergi cu ei la pescuit. Scarbosi....Da...si eu am zis ca poti sa-i dai cu vitamina A pe carapace...si sa le lasi in cada...sa nu "manjeasca" peste tot...
  •  
    • 377 mesaje
    29 Mar 2004, 08:46
    0 0
    Buna fetele!

    Vio, ce-ai mai facut cu Miki? I-ai mai dat drumul? S-a obisnuit?