reductil-o intrebare

  •  
    • 125 mesaje
    14 Sep 2007, 12:46
    0 0
    nu am de unde sa stiu daca o sa pun kg la loc pt ca doar ce am cumparat pastilele iar pana acum nu am mai folosit asa ceva. sper sa mearga!
  •  
    • 654 mesaje
    15 Sep 2007, 00:32
    0 0
    Kitty,ai luat si tu reductil?
    multe fete se plang de nenumaratele efecte adverse,insomnii,nervozitate..tu ai avut asemenea simptome (in cazul in care ai luat bineinteles)
    daca ai luat,te rog sa ne spui si noua cat ai slabit si in cat timp
  •  
    • 83 mesaje
    15 Sep 2007, 16:40
    0 0
    Kitty21....spune`mi e rog..dc sti,eu am luat eductil cam 2 luni si am facut pauza pe urma iar am luat.nu am mai luat de 3 luni dar vreau sa incep iar...crezi k mai are efect??
  •  
    • 654 mesaje
    17 Sep 2007, 15:18
    0 0
    fetele,cum mai merge cu reductilul?
    inca nu m-am hotarat daca sa-mi iau sau nu.
  •  
    • 40 mesaje
    18 Sep 2007, 15:50
    0 0
    stiti prin buc unde mai e oferta cu 1+1 gratis?
  •  
    • 266 mesaje
    19 Sep 2007, 14:50
    0 0
    Buna! Scuze pt. k nu v-am raspuns mai devreme! Pai, sincera sa fiu acele sintone sunt in partea de inceput, pana se obisnuieste organismul cu pastilele. Dar pe parcurs vor disparea. Va dau un exemplu: avea 85 de kg si din 15 martie a inceput sa ia Reductil de 15 mg si avum are 65 de kg.Din cate stiu renuntat la anumite alimente pt. k nu simtea nevoia sa mai manance si nici sport nu prea a facut.
    Ideea sta in felul urmator! O data ce ai luat pastile e bine sa mergi in continuare si sa nu opresti tratamentul si apoi sa te apuci iar pt. k deja organismul s-a obisnuit cu ele si nu va mai reactiona la fel.Poate daca tu ai luat de 10 mg inainte si acum vrei sa iei iar, incearca sa iei de 15, poate organisul il va percepe altfel. Va spun sigut k dc aveti de dat doar 10 kg jos... Reductilul nu va va fi chiar atat de folos! Va va ajuta, dar.. mai greu. Este indicat persoanelor care au peste 30 de kg de dat jos!
  •  
    • 27 mesaje
    20 Sep 2007, 10:59
    0 0
    Corect,eu am de dat 10 kg jos si merge f greu,iau de 10 mg, de doua saptamani si....mai nimic,nu am slabit si nici foamea nu a prea trecut...... o sa mai iau....poate....E obligatoriu de tinut un regim alimentar, a slabit cineva cu ele fara a tine regim? Ce fel de regim se tine? Merci frumos.
  •  
    • 266 mesaje
    20 Sep 2007, 12:55
    0 0
    Viva, avand in vedere ca tu ai de slabit 10 kg, nu te poti baza doar pe Reductil si de aceea te sfatuiesc sa tii o oarecare dieta. Sa-ti faci tu un anumit program sau... Poti de exemplu sa renunti la paine, sucuri, dulciuri si sa incerci sa nu papi dupa ora 18 si... dar sa nu te chinui!!!
  •  
    • 27 mesaje
    20 Sep 2007, 13:44
    0 0
    Da,pai, problema la mine e ca in cursul zilei nu mananc mai nimic, seara cand ajung acasa mananc,numai ca mie nu mi-a trecut pofta de mancare de la ele.....
  •  
    • 266 mesaje
    20 Sep 2007, 14:49
    0 0
    Pai, sa stii k in prima saptamana nu prea isi face efectul faza cu redicerea poftei de mancare. Ideea e ca trebuie sa bei foarte multa apa. Nici senzatia de sete puternica si mai tot timpul nu o ai?
  •  
    • 27 mesaje
    20 Sep 2007, 14:54
    0 0
    Nu,nici-un fel de sete, doar ca in unele zile am mai multa energie seara, le iau de 2 saptamani, in unele zile parca reduce pofta de mancare, dar in altele.....nimic.
  •  
    • 266 mesaje
    20 Sep 2007, 15:04
    0 0
    E cam ciudat! Stiu k mai toata lumea care a luat reductil a spus k senzatia de sete era destul de mare! Iei dimineata pastila, nu?
  •  
    • 27 mesaje
    20 Sep 2007, 15:30
    0 0
    Da, le iau dimineata la prima ora, adica pe la 6, si o prietena a luat dar nu mi-a spus nimic de sete,doar ca avea o stare de....isterie continua si desi slabea le-a intrerupt.
  •  
    • 270 mesaje
    20 Sep 2007, 15:50
    0 0
    Eu le iau numai de sambata trecuta, dar m-au ajutat foarte mult pe partea de foame. Adica mananc mult mai putin decat inainte si am ajuns la performanta de a nu mai papa seara deloc si deja se simte ceva...ceea ce ma motiveaza sa merg mai departe. Nu am tinut o dieta anume, dar am incercat sa nu mai combin cartofii cu carnea si sa incerc sa mananc lucruri usoare si multe fructe. Imi da mult mai multa energie decat aveam eu by default ce nu-mi place e ca parca nu mai dorm la fel de bine, dar cu toata astea ma trezesc mult mai usor dimineata...ciudat...plus ca nici la toaleta nu mai merg asa cum mergeam, dar asta am rezolvat-o cu un ceai antiadipos. Multa bafta tuturor celor care vor sa slabeasca! Putem!!
  •  
    • 266 mesaje
    20 Sep 2007, 19:36
    0 0
    Offf! greu mai e! Ce-i drept fiecare organism reactioneaza diferit. ideea e ca dc nu slabesti in prima luna 3 sau 4 kg (park) trebuie sa intrerupi tratamentul. Incearca sa iei cutia de reductil pe care o aia cum si vezi ce se intampla, daca vezi k organismul tau nu prea reactioneaza la pastile, mai bine te lasi de ele. Dar sa stii k pofta de mancare apare in unele zile, apoi vor fi zile cand nu vei avea. Trebuie sa renunti si tu la unele obiceiuri! Incearca sa-ti impui tu sa bei 2 l de apa pe zi, sa nu mai papi seara si sa renunti treptat la paine!
  •  
    • 266 mesaje
    20 Sep 2007, 19:37
    0 0
    Am citit pe un site si va arat si voua ce marturisea o tipa:
    30.06
    Buna tututror!!
    Eu am mai scris pe ac. forum, dar am sa fac un mic rezumat pentru persoanele noi.
    Pe 16 martie am inceput sa iau reductil de 15 mg. Aveam 87 de kg si trebuia sa scap de .....multe din ele pt. k deja eram prea......MARE!Asaaaa!!! Am facut 10 sedinte de electrostimulare...mai mult din curiozitate (nu stiu cat m-au ajutat) si m-am apucat de dieta (am renuntat total la paine, sucuri, dulciuri, prajeli si m-am axat pe fructe, salate si iaurt). De prin mai am inceput sa mai pap cate ceva dulce, dar nu mult, paine neagra sau dieta, dar nu mai mult de 2 feliute. In prima luna am facut bicicleta in fiecare zi, dar am renuntat pt. k nu prea am timp.
    Acum am 70 de kg. Am dat in prima luna 10 kg si apoi am mai dat 3 si in ultimul timp am dat cate un kg pe sapt. Numai k in ultimile 2 sapt. am fost si eu in concediu si mi-am facut de cap . Am tot 70 de kg.
    De maine ma apuc de dieta, dar nu neaparat strict - o sa pap fructe la greu si cand spun fructe ma refer la mere si piersici.( In martie am mancat numai mere, nu am papat banane sau alte fructe exotice.)si salate, chiar dc m-am saturat de ele si...trebuie sa fac si putin sport k mi se lasa pielea si se vede urat. Acum sa mai dau ink 5 kg si.......apoi mai vad eu. Obiectivul meu e sa slabesc pana in septembrie. Nu tin sa ajung la o greutate anume, ci doar sa am un corp armonios !!!
    14.07
    eu am avut o periaoda de cateva sapt in care nu am mai slabit nici un kg, dar m-am urcat de cantar acum cateva zile si am obs k am mai slabit 2 kg. Trebuie sa nu-ti pierzi rabdarea si sa faci ce ai facut si pana acum, sa papi la fel. Sa stii ca si eu fac la fel in legatura cu mancarea. Pap inghetata aproape la 2 zile pt. k imi e pofta. Mancare gatita f. rar si absolut deloc paine alba si cola! Mult succes!
    18.07
    Buna!
    Ce mai faceti? Nimeni nu mai spune nimic???Chair nu s-a mai intamplat nimic???? Eu am mai slabit putin, dimineata m-am cantarit si aveam 66 de kg. Seara....am ceva mai mult.Am crezut k nu e bun cantarul meu sap. trecuta cand m-am cantarit si am vazut 67. M-am dus la cineva in vizita si m-am cantarit la ei si mi-a arat la fel. Nu-mi vine sa cred k am 66-67 de kg!!!!
    Bine k am trecut de 70!!!! Ai mei, cand ii sun sa le spun k am mai slabit, imi spun sa mananc, dar eu chiar pap destul de bine! Fructele nu-mi lipsesc, mananc la discretie!! Am lasat-o cam moale cu salatele pt. k mi se acrise de la atata salata. Cred k azi am sa-mi fac salata de varza pt. k e f. buuuna! Am mai papat in ultimele zile zacusca cu masline (prietenul meu nu intelegea cum pot sa pap fara paine ) - asta pana in ora 19- ....... am mai papat pepene verde si asta tot la discretie si indiferent de ora, piept de pui afumat cu rosii si cascaval - tot pana-n 19 - si...iaurt (pe care nu-l ratez deloc pt. k asta pap la serviciu + fructe). Cand am vrut sa rontai ceva zilele trecute am mancat pufuleti si...bomboane solano
    Cand ies in oras nu-mi iau altceva decat apa minerala si / sau inghetata - asta indiferent de ora!! - In orice caz, e mai bine asa decat pizza (ceea ce-si iau prietenii mei)!
    Mi-am probat hainutele pe care le imbracam cand aveam peste 80 kg si............cad de pe mine!!! Nu-mi vine sa cred cat de largi sunt!!! Dar mai am pana incap intr-o anume pereche de pantaloni! Daca ajung sa imi vina aceea voi fi cea mai fericita!!! Acum sunt intre marimea 40-42............Ma multumesc si cum arat acum!!!!numai k se cam cunoste k mi s-a lasat pielea si tr neaparat sa ma apuc de sport Ei, atunci sa ma vedeti...dupa ce-o sa fac o luna/ doua de sport......cred k o sa incap in sfarsit in pantalonii aia!!!!
    Hai, k v-am ametit rau de tot!!! Va doresc sa slabiti frumos si sa fiti mandre de voi!
  •  
    • 27 mesaje
    21 Sep 2007, 10:04
    0 0
    Ok,o sa incerc sa mananc cate ceva in cursul zilei si sa renunt la masa de seara, problema la mine e ca m-am invatat sa mananc seara..... ce-i drept sunt zile in care nu mi-e foame si am multa energie,o sa va tin la curent. Nu vreau sa iau de 15 mg, ar fi prea mult si cred ca nici nu e bine...
  •  
    • 266 mesaje
    21 Sep 2007, 13:02
    0 0
    Mult succes si spor la slabit!
  •  
    • 654 mesaje
    26 Sep 2007, 09:29
    0 0
    evelor,m-am hotarat. ieri mi-am cumparat REDUCTIL si azi am luat prima pastila.
    o sa va tin la curent cu rezultatele,sper sa aiba efect pt ca am multe kg de dat jos.
    l-am luat fara reteta,nu am avut nici o problema la farmacie,m-a intrebat doar daca am diabet si daca stiu reactiile adverse.
    farmacista mi-a zis ca e bun,dar sa fiu atenta si daca am probleme sa nu-l mai iau.
    o sa incerc sa mananc mai lejer,de dimineata am mancat un iaurt cu cereale. o sa renunt la paine,oricum nu prea mancam,la dulciuri si sucurile carbogazoase care ingrasa ft mult. la prajeli si paste fainoase nu am probleme pt ca nu mananc.
    o sa ma axez doar pe legume,fructe,carne de pui/peste la gratar,iaurturi,branza.
    succes la slabit celor care mai iau reductil,tb sa ne sustinem una pe alta sa devenim mai suple si mai frumoase.
  •  
    • 270 mesaje
    26 Sep 2007, 10:03
    0 0
    Bafta sa ai! si sa ne spui si noua. La mine merge foarte bine.