Atac de panica

  •  
    • 3765 mesaje
    19 Feb 2016, 08:06
    0 0
    adelamiss said:Bună din nou,
    Treaba cu conştient şi inconştient este legată de emoţii (atât am învăţat şi eu din interacţiunea cu psihologii). La mine nu e emoţie şi nu e o chestie inconştienta ci conştienta (MĂ SIMT RĂU). Mulţumesc pt sfat.. O seară minunată

     ASTA PENTRU ca vrei tu sa te simti rau.  e reactia  creierului si a trupului la  gandurile tale.

    sau poate vrei tu sa te simti diferita si este mai usor sa te gandesti ca-ti este rau decat sa te gandesti ca-ti este bine.

    pis!

  •  
    • 45 mesaje
    19 Feb 2016, 10:47
    0 0
    De ce să vreau să mă simt rău ? Vrea cu adevărat cineva aşa ceva? Este iraţional să crezi asta.! Repet nu avem motive psihice (eram fericită) eram sănătoasă (nu am avut nimic altceva inafara de câteva viroze) .... de unde starea de rău ?? De ce nu imi mai trece indiferent ce aş lua? De ce apar stările de rău ...care erau acolo ....mult accentuate după ce nu mai iei benzodiazepină? De ce, de ce, de ce?
    Poate cineva să îmi răspundă la aşa ceva??
    Adela
    PS Cum sa gandesc ca imi e bine daca mie imi e rau ???
    Acest mesaj a fost editat de către adelamiss: 19 Feb 2016, 12:35
  •  
    • 3765 mesaje
    19 Feb 2016, 15:28
    0 0
    Și nici o situație emoțională care ar fi putut declanșa vreo stare de cacao?
  •  
    • 615 mesaje
    19 Feb 2016, 15:44
    2 0
    Partea de constient-subconstient este in legatura cu cauza ce determina starea de panica, nu de efect, adica de ceea ce simti tu la nivel fizic. Pentru ca toata lumea simte la nivel fizic acea stare de agitatie maxima, inima sta sa iasa din piept, etc. Si normal ca esti constienta cand ai atacul de panica. Dar daca tu nu stii ce anume il provoaca, nu cumva cauza este in subconstient?

    Apoi, repeti obsesiv ca tu erai fericita. Nu pot infirma aspectul asta, doar tu stii cum anume te simteai. Nu sunt psiholog, dar eu m-as gandi daca intr-adevar fericirea asta de care spui tu era reala, sau vorbim de acea fericire de ego, in care ne numim fericiti dupa ce am bifat niste lucruri pe care societatea ni le dicteaza: studii superioare, afacere, familie. Lucrurile astea te pot face sa fii mandra de tine pentru ce ai realizat (la pachet cu o fericire de scurta durata), dar fericirea adevarata sta intr-un zambet, un gest, o stare pe care o ai cand esti departe de tot ce inseamna 'material'. Poti face un exercitiu: sa iti imaginezi cand ai avut acea stare de fericire maxima, in care nimic nu mai conta in jurul tau.
    Cunosc oameni care dupa ce au facut master, aveau un job bun si o casa, au lasat tot si au plecat in jurul lumii, pentru ca si-au dat seama ca asta ii face cu adevarat fericiti. Sau au devenit voluntari prin Africa, cu toate ca pana in momentul ala credeau ca sunt fericiti avand 'de toate'.
    Si mai observ ca esti foarte inversunata sa afli de ce tie, de ce, de ce...Daca asculti filmuletul, Teal explica ca nu asta este calea de rezolvare, si ca atat cat vei opune rezistenta, va persista. Cu cat te incrancenezi mai tare impotriva starii de panica, cu atat ii acorzi mai multa importanta, cu atat va persista. Si atragi ceea ce gandesti, indiferent ca tu nu vrei sa atragi/ sa ti se intample un lucru, legea atractiei nu cunoaste NU.
    Ea da ca masura de combatere acceptarea si educarea creierului in momentul respectiv ca nu are de ce sa se teama, nu exista niciun pericol in jur, asa cum i-ai explica unui copil.

    Stiu ca esti satula de variante, tu vrei o rezolvare si pe buna dreptate. Numai ca vindecarea sta in tine. Incearca sa meditezi (la inceput e greu, nu poti sta linistita, eu inca sunt in faza de inceput), nu iti ia mai mult de 5-10 min si gasesti pe youtube filmulete de meditatie ghidata. Partea importanta este ca inveti sa respiri profund si sa te relaxezi maxim. Ai mai mult control asupra gandurilor, emotiilor si a starii tale in general.
    Apoi, asa cum si Teal zicea, orele de somn sunt f importante, miscarea si alimentatia (eu am observat la mine cat de calma am devenit dupa ce am marit cantitatea de fructe si legume din alimenatie si de apa). Ai momente din zi numai pentru tine? In care nu trage nimeni de tine, nu trebuie sa le rezolvi tu pe toate? Nivelul stresului fata de trecut?
    Stiu ca suna general, dar luate in parte si ajustate, diferentele se vad de la cer la pamant.

    Ma mai gandesc la niste 'cauze subconstiente': e posibil ca acum 4 ani cand au inceput crizele sa fi trait cu adevarat fericirea, poate intr-o vacanta, poate ai vazut un alt stil de viata care ti-ar fi placut, etc, si oricat declari la nivel constient ca esti fericita, subconstientul sa tanjeasca de fapt dupa acea fericire (cea adevarata) si sa existe un conflict de perceptie?

    Repet, nimeni nu poate sti cu exactitate ce anume provoaca, dar eu as pleca de la momentul ala din viata (sau cele mai puternice 3 momente) in care ai simtit aproape ca-ti iese sufletul din tine de fericire si sa te intrebi care au fost cauzele pentru care nu ai ramas in acea stare.



    Acest mesaj a fost editat de către amizade: 19 Feb 2016, 15:49
  •  
    19 Feb 2016, 19:43
    0 0
    Salutare Adela,

    Interesant subiectul propus, nu sunt medic de profesie dar as vrea sa-mi dau si eu cu presupusul. Nu implica schimbari majore sau medicamente.

    Ceea ce an nevoie de la tine:
    - inaltime
    - greutate
    - varsta
    - alimentatia pe o saptamana

    Da-mi un mesaj privat sau posteaza aici te rog.

    A.
  •  
    • 3765 mesaje
    19 Feb 2016, 22:14
    0 0
    ))
    vrei si marimea la sutien?
  •  
    • 5609 mesaje
    20 Feb 2016, 02:13
    0 0
    Atacurile de panica generate de anxietate, sunt datorate lipsei unor vitamine/ minerale  in corp.
    Citeste articolul din linkul de mai jos si vei intelege.

    In principiu, carenta de  Magneziu, Calciu, Vit.B6 si  B complex sunt cele responsabile de starea de anxietate.  Ia suplimente cu cele de mai sus si in scurta vreme iti vei regla si organismul.
    Vitamina B6 trebuie sa o cumperi separat pentru ca are dojaz mai mare, si sa o iei impreuna cu B-complex. Dozajul este in linkul de mai jos.

    http://draxe.com/natural-remedies-anxiety/
     
  •  
    • 45 mesaje
    21 Feb 2016, 17:27
    0 0
    Multumesc tuturor petru raspuns . Am 175/ 63/ 31
  •  
    • 45 mesaje
    21 Feb 2016, 17:28
    0 0
    Multumesc Maricon am citit si o sa iau si eu ce scrie acolo . Va tin la curent,
    Adela
  •  
    • 45 mesaje
    21 Feb 2016, 17:32
    0 0
    Multumesc Amizade.. Repet stiam deja acele informatii (mie nu mi-au fost de folos), omoara-ma...dar asta e...Poate ca nu sunt pentru ce am eu . Si da ..sunt obsedata sa stiu ce anume am . Tu nu ai fi ???
  •  
    • 3765 mesaje
    21 Feb 2016, 21:49
    0 0
    adelamiss said:Multumesc tuturor petru raspuns . Am 175/ 63/ 31

     

     

    hot mama!!!

  •  
    • 1 mesaje
    22 Feb 2016, 14:47
    0 0
    Buna Adela,
    Stiu prin ce treci, din pacate am avut si eu o astfel de exprienta. Am suferit cumplit si am facut cam toate tratamentele disponibile. Intr-un final am gasit pe cineva care se pricepe la tratamentul eficent al atacului de panica. Ceea ce este  mai important, este faptul  ca iti scoate a.d. si benzodiazepinele si te invata cum sa gandesti. Iti las adresa mea de mess si daca vrei informatii supilmentare te rog sa ma contactezi . Mess este denisadana80
    Iti urez sanatat multa
    Denisa
    Acest mesaj a fost editat de către denisadana: 22 Feb 2016, 14:53
  •  
    • 3765 mesaje
    22 Feb 2016, 16:05
    0 0
    sunt foarte curios daca adela o sa raspunda!!!
  •  
    • 5609 mesaje
    25 Feb 2016, 07:11
    0 0
    igivansenior said:sunt foarte curios daca adela o sa raspunda!!!

     
    dar ai intrebat-o ceva? unde? 

  •  
    • 45 mesaje
    25 Feb 2016, 08:35
    0 0
    Bună,
    Mulţumesc tuturor pentru sprijin. Sunteţi cu toţii super amabili. Am găsit în sfârşit (sper) omul potrivit care să îmi explice ce am. Am avut deja o primă şedinţa şi îmi place foarte mult felul în care abordează problema mea. Mi-a explicat despre ce este vorba şi totul are logică şi se leagă de ceea ce credeam şi eu că am. M-a impresionat prin simplitatea şi acurateţea informaţiilor şi faptul ce este extrem de sigur de el. Urmează să îmi facă o scheme de tratament şi să încep de săptămâna viitoare. Am scăpat şi de coşmarul senzaţiei alea tâmpite de amorţeală în degete. Mi-a explicat că asemenea senzaţii apar frecvent atunci când renunţi un medicament din acea categoria şi m-a pus să citesc prospectul (aşa era).. În concluzie sunt parţial încă neîncrezătoare (m-am ars de prea multe ori) dar sunt un pic mai bine. Vă voi ţine la curent (dacă vă va interesa) cu ceea ce se întâmplă pe parcursul tratamentului.
    Vă urez o viaţă fără anxietate
    Adela
  •  
    • 45 mesaje
    25 Feb 2016, 08:36
    0 0
    La ce sa raspund?
  •  
    • 5609 mesaje
    25 Feb 2016, 10:06
    0 0
    sanatate maxima !
  •  
    • 3765 mesaje
    25 Feb 2016, 10:20
    0 0
    adelamiss said:La ce sa raspund?

     

     

    NU AI SPUS NIMIC PANA ACUM DE FAPTUL CA LUAI MEDICAMENTE INAINTE DE DURERI.

    orice om intreg la minte si cu putina inteligenta-n glas , poate face o legatura intre oprirea medicamentelor si durerile-n cap. se pare ca tu ai omis sa aduci in discutie acest aspect. fapt ce ne-a facut pe cei care am raspuns sa parem niste neajutorati si paraleli cu lumea incojuratoare.

    dintr-o data apari si spui ca ai gasit remediul minune, ce deja te-a facut sa ai  o oarecare juisare. brusc si tam nisam, exact cand eram intrun oarecare toi al discutiilor.

    incepi sa prinzi ideea care se intrevede???

    vrea sa spun ca esti o mincinoasa patlogica si tot ceea ce ai scris  pana acum este doar pentru reclama.

  •  
    • 45 mesaje
    25 Feb 2016, 13:40
    0 0
    Maricon said:sanatate maxima !

     MULTUMESC MULT ......

  •  
    • 45 mesaje
    25 Feb 2016, 13:44
    1 0
    igivansenior said:
    adelamiss said:La ce sa raspund?

     

     

    NU AI SPUS NIMIC PANA ACUM DE FAPTUL CA LUAI MEDICAMENTE INAINTE DE DURERI.

    orice om intreg la minte si cu putina inteligenta-n glas , poate face o legatura intre oprirea medicamentelor si durerile-n cap. se pare ca tu ai omis sa aduci in discutie acest aspect. fapt ce ne-a facut pe cei care am raspuns sa parem niste neajutorati si paraleli cu lumea incojuratoare.

    dintr-o data apari si spui ca ai gasit remediul minune, ce deja te-a facut sa ai  o oarecare juisare. brusc si tam nisam, exact cand eram intrun oarecare toi al discutiilor.

    incepi sa prinzi ideea care se intrevede???

    vrea sa spun ca esti o mincinoasa patlogica si tot ceea ce ai scris  pana acum este doar pentru reclama.

     

    Domnule igivansenior ,



    Nu luam un medicament petru dureri.  Dacă citeaţi cu atenţie postările mele, vedeaţi că am scăzut Seroxatul la 1/4 din 20mg şi că după acea scădere mi-au apărut senzaţiile de amorţeală. Cum  vă permiteţi dvs. care nu mă cunoaşteţi să ma numiţi mincinoasă patologică? Şi ce reclamă am făcut eu ?? Cui? Unde? Când? Vă rog să vă moderaţi tonul şi să fiţi civilizat. Da? Eu nu scriu pentru dvs, sunteţi neinteresant şi nesemnificativ.  Consider  că acesta pagina este  jurnalul  MEU  şi vă invit să nu citiţi dacă vi se
    pare deplasat. În rest să auzim numai de bine,



    Adela