Cosmetice fara parabeni

  •  
    • 46 mesaje
    7 Iun 2007, 17:27
    0 0
    pt "fetita cu chibrituri" si nu numai... si care-i problema cu sapunul din soda caustica facut de bunica? sapunul cumparat de tine de la supermarket sau din mall n-are soda caustica? vai! atunci cum o fi facut? soda caustica e necesara in procesul d e fabricatie a sapunurilor pt ca prin procesele chimice catalizate de soda rezulta descompunerea si saponificarea grasimilor folosite. paote sunt pe aici fete care au studiat chimia sa explice ele mai bine procesul de fabricare al sapunului; eu vorbesc doar din "amintiri" de acum 20 de ani. si din cate stiu eu, unele uleiuri vegetale folosite la fabricarea sapunului sunt mai bune si mai sanatoase din toate punctele de vedere. uleiurile vegetale contin acidul lauric care e un spumant natural si ca atare nu mai e nevoie sa se adauge spumantul artificial sodium laureath sulfate care se adauga la sapunurile fabricate din grasimile animale sau hidrogenate.
    asa...
    si care-i problema cu evele care beau apa cu namol? poate ai folosit expresia ca pe o figura de stil, poate nu. Apa de argila e chiar benefica pt organism, furnizand n-shpe minerale de care organismul are nevoie si de care suntem vaduviti folosind apa de la robinet pt baut sau pt prepararea ceaiului, a mancarurilor, nici unele ape minerale sau plate cumparate din magazin nu sunt prea grozave. Apa de la robinet e lipsita de viata, n-are nici un gust, nu te scapa de sete, nu-ti hraneste organismul. Bine ca macar are oxizi de fier sau de ce-or mai fi de pe tevile comuniste!!! nici macar pt spalat nu-i buna....
  •  
    • 1562 mesaje
    15 Sep 2007, 09:12
    0 0
    ce produse cosmetice nu au parabeni?
  •  
    • 3 mesaje
    15 Sep 2007, 17:58
    0 0
    Elmiplant are produse fara parabeni. Am cumparat crema de fata de zi si chiar scria ca este fara parabeni.
  •  
    • 1562 mesaje
    15 Sep 2007, 18:43
    0 0
    dar fond de ten??? ce folositi?
  •  
    • 146 mesaje
    15 Sep 2007, 18:43
    0 0
    incercati elmiplant formula noua
  •  
    • 1 mesaje
    31 Ian 2008, 13:29
    0 0
    Te rog frumos sa ma bagi in lista ta de amici pe messenger ... id-ul meu este n0sf3r_atu_2000. De ce ? Pentru ca vreau sa fac cadou un set de produse intime , cosmetice marca INFASIL iubitei mele.Si as dori sa stau de vorba cu tine in legatura cu locurile de unde se pot obtine aceste produse. Repet , te rog foarte frumos , gandeste-te ca voi fi fericit daca voi reusi sa le gasesc.
    Sunt in Spania si am inteles ca numai in Italia le pot gasi ... daca ma poti ajuta cu informatii vorbeste-mi pe messenger oricine ai fi ... mersi e modul meu de-ati multumi !!!
  •  
    • 584 mesaje
    31 Ian 2008, 13:42
    0 0
    Si produsele cosmetice Logona sunt fara parabeni, sunt produse BIO. Zilele acestea se va lansa si gama de produse make-up Logona, la fel, produse BIO de foarte buna calitate...
  •  
    • 75 mesaje
    1 Feb 2008, 21:08
    0 0
    Exista si la noi produse cosmetice fara parabeni si SLS . Se gasesc pe www.sauber.ro. Eu le folosesc si le iubesc pentru ca sunt delicioase.
    Ce rost are sa cumpar un sampon cu 6 lei si sa-mi cada parul sau sa fac dermatita seboreica cand pot sa dau 25 de ron ca parul sa-mi stea pe cap si chiar sa se regenereze. Asta daca vorbesc despre sampoane dar sa vedeti ce cool sunt deodorantele roll-on care sunt foarte eficiente si miros foarte bine ( aloe, lamaie verde).
    Pupici,
    Heleny
  •  
    • 169 mesaje
    1 Feb 2008, 22:06
    0 0
    Pentru infected!
    De produsele Mary Kay ai auzit?
  •  
    • 183 mesaje
    2 Feb 2008, 13:49
    0 0
    Gamele Naturissima si Phura de la Erbasol nu contin parabeni, gama organica de la Greenland, gama Fette-Koeln, cu masti de fata si saruri de baie.
  •  
    • 1219 mesaje
    2 Feb 2008, 19:08
    0 0
    M-am cam socat si eu....totusi, legat de parfumuri, e totusi straniu, sunt produse de lux folosite de atatia ani....pai ar da faliment Chanel sau Guerlain sa fie adevarat....
  •  
    • 1219 mesaje
    2 Feb 2008, 19:22
    0 0
    Cine a folosit produsele de pe site-ul www.sauber.ro? as vrea sa aflu pareri, sugestii...par interesante produsele lor.
  •  
    • 1 mesaje
    2 Mar 2008, 14:24
    0 0
    fetelor ...sa ştitzi ca şi eu am cautat un an cosmetice fara parabeni şi am gasit marca elmiplamt..de care am ramas uimita ce produse pote sa aiba...ultima cream care am folosit-o a fost gama sisley..pe care am dat o carutza de bani 350euro.2 creme ..şi pe astea de la elmiplant am dat 7 euro...ce ziceati de economia facuta?dar sınt foarte multzumita mai mult de cıt orice crema am folosit pına acum..şi mai e şi marca hofigal care are produse foarte bune..mai ales sapunul lichid fara sare şi sodium..care face un par ca matasea..dar atentzie ..nu şamonul ci sapun lichid hofigal...eu va sfatuiesc sa ıncercatzi ca sınt sigura ca o sa fitzi foarte multzumite..eu nu traiesc ın ro..dar ı-mi cumpar cınd vin ın tzara şi am dat şi aici la multe fete..care au fost tote foarte multzumite şi de un an folosim toate numai produse ELMİPLANT Şİ HOFİGAL
  •  
    • 31 mesaje
    2 Mar 2008, 16:03
    0 0
    Fetelor este in bucuresti un magazin numai de produse bio, fara parabeni.Gasiti acolo si produse de make up,sampoane, geluri de dus, creme, uleiuri esentiale bio etc.Eu am mai multe produse de la ei si chiar sunt multumita de calitatea lor si sunt si linistita ca nu imi fac rau.Site ul lor este: http://www.naturalparis.ro/ro/
  •  
    • 1 mesaje
    4 Apr 2008, 20:48
    0 0
    Am incercat Sauber, de fapt ce nu am incercat.Si sauber ca si multe alte produse cosmetice fac parte din categoria cosmetice naturale.Acestea contin un anume procent de ingredienti activi, insa este completat de multi alti aditivi sintetici pentru a le conserva mai bine,pentru textura sau parfum.
    Am cautat multi ani produsele potrivite tenului meu, de altfel destul de problematic, si nu am gasit decit produse din aceata categorie cel mult. De curand insa am aflat de cosmeticele organice certificate BDIH si chiar am facut o pasiune pentru ele. Sunt incomparabile cu ceea ce este pe piata in momentul de fata.
    Rezultatul a fost ca le-am adus si in Romania. Asa ca va invit sa vizitati site-ul www.farfalla.ro si sa cunoasteti cosmeticele organice FARFALLA, produse in Elvetia si certificate BDIH - certificat emis de statul german conform caruia nu contin nici un fel de aditivi chimici. Termenul de valabilitatea este de un an de zile si recipientele au un sistem special airless pentru a nu veni in contact cu oxigenul si a evita formarea bacteriilor pe tot parcursul folosirii datorita lipsei conservantilor.
    Ceea ce este uimitor la aceste cosmetice este faptul ca ele contin numai extracte din plante, ape florale si uleiuri esentiale obtinute prin presare la rece fara a veni in contact cu lumina, caldura sau oxigenul. Parfumul lor este natural, dat numai de ingredientele pretioase folosite. Compatibilitatea dintre cosmeticele Farfalla si pielea umana este uimitoare, absortia este totala si imediata, chiar si in cazul cremei grase destinata tenului uscat. Va astept sa va minunati alaturi de mine de aceste produse de calitate organica.
  •  
    • 1767 mesaje
    4 Apr 2008, 21:20
    0 0
    Ambrra, esti din Ploiesti? Care este numele tau?
  •  
    • 290 mesaje
    6 Apr 2008, 10:21
    0 0
    Ambrra ai dreptate ca sunt organizatii internationale care certifica produsele bio organice printre care;BDIH,ECOCERT,DEMETER GARANTIE.M-am uitata pe site si am vazut sigla BDIH pe site dar nu si pe produs.In schimb produsele LOGONAau si pe produs certicatul BDIH.Am luat si eu cremele de zi si de noapte si sunt minunate.Sampoanele de asemenea,fondul de ten,gel de dus.Cosmeticele bio folosite in permanenta duc la normalizarea tenului,regenerarea epidermei.Scumpe?Nu cred ca sunt.Eu sunt coordonatoare life care si iau crema cu 48 lei si ma tine minim 5 luni,deci nici 10 lei/luna.Oare nu meritam si noi 0.03 lei zilnic?
  •  
    • 83 mesaje
    7 Apr 2008, 13:12
    0 0
    Heleny, ma intereseaza foarte mult 2 dintre sampoanele prezentate pe www.sauber.ro si vad ca tu ai comandat deja de la ei. Vreau sa stiu un singur lucru, produsele vin sigilate? Am avut o experienta haioasa acum 2 ani cand comandand un sampon Favisan de pe naturaplant am avut neplacuta surpriza sa primesc o chestie diluata, deloc asemanatoare cu samponul original. Cert e ca de atunci ma feresc sa-mi mai comand cosmetice de pe internet, dar sampoanele acestea chiar ma tenteaza foarte mult.

    A folosit cineva sampon tratament african Rhassoul sau sampon Tea Tree?
    Problema mea este un inceput de dermatica seboreica pe care pana acum o puteam tine foarte usor in frau, numai ca in ultimul timp stresul si imunitatea scazuta imi dau batai de cap si implicit mi s-a agravat si dermatita.

    Caut un sampon care sa dea rezultate in cazul dermatitei seboreice, dar nu Vichy (dupa 2 luni nu mai are efect, parca ma spal cu apa de ploaie) sau Dercos (nici acesta nu-si mai face efectul).
  •  
    • 514 mesaje
    7 Apr 2008, 13:42
    0 0
    ambrra, eu sunt in Cipru.
    Cum fac sa comand si sa primesc produse "farfalla" aici?
  •  
    • 16 mesaje
    18 Apr 2008, 09:52
    0 0
    crema pt bust fara parabeni e cea de la clinians. o poti comanda pe www.armoni.ro